• Few clouds, patches of fog
  • 36°
    Few clouds, patches of fog
  • Comment

Ketchikan Invitational Swim & Dive Meet

Posted: October 10, 2011 - 12:03am
JDHS swimmer Claressa Ullmayer swims the women's 200 yard freestyle event in Ketchikan Friday night at Mike Smithers Community Pool. Ullmayer came in second in the race. Staff photo by Hall Anderson        Hall Anderson
Hall Anderson
JDHS swimmer Claressa Ullmayer swims the women's 200 yard freestyle event in Ketchikan Friday night at Mike Smithers Community Pool. Ullmayer came in second in the race. Staff photo by Hall Anderson

SATURDAY WOMEN TEAM SCORES - 1) Ketchikan 124; 2) Juneau 88; 3) Petersburg 38; 4) Thunder Mountain 30; 5) Sitka 29; 6) Craig 8

Friday Women Team Scores - 1) Ketchikan 128; 2) Juneau 86; 3) Petersburg 33; 4) Thunder Mountain 31; 5) Sitka 30; 6) Craig 10; 7) Metlakatla 4

SATURDAY WOMEN INDIVIDUAL RESULTS:

Diving—1) Grace Weller, Petersburg 145.45; 2) Terra Pierce, Thunder Mountain 133.80; 3) Aly Walker, Ketchikan 131.45; 4) Kassy Navales, Ketchikan 115.80; 5) Carmen Smith, Thunder Mountain 100.95

200 Medley Relay—1) Juneau (Ramos, Isaak, Kelly, Taylor Roth) 2:02.09; 2) Sitka 2:08.59; 3) Ketchikan 2:09.74; 4) Thunder Mountain (Brockman, Bogatko, Smith, McCormick) 2:12.99; 5) Petersburg 2:13.60; 6) Ketchikan 2:31.52; 7) Metlakatla 2:49.11

200 Freestyle—1) Janelle Stacy, Ketchikan 1:57.81; 2) Auri Clark, Juneau 2:09.87; 3) Isabel Stephens, Ketchikan 2:11.24; 4) Jocelyn Cayce, Juneau 2:14.31; 5) Kassandra Klose, Ketchikan 2:15.46; 6) Erika McCormick, Thunder Mountain 2:22.30; 8) Emma Bullock, Thunder Mountain 2:36.80

200 IM—1) Dakota Isaak, Juneau 2:22.12; 2) Shalie Dahl, Petersburg 2:31.64; 3) Grace Weller, Petersburg 2:33.15; 4) Abigail Taylor Roth, Juneau 2:33.96; 5) Kaitlyn Tighe, Ketchikan 2:37.03; 6) Melanie Loughman, Ketchikan 2:44.17

50 Free—1) Maddy Stephens, Ketchikan 26.04; 2) Megan Reid, Sitka 26.22; 3) Aly Walker, Ketchikan 28.00; 4) Claressa Ullmayer, Juneau 28.40; 5) Toni Hammersland-Pillaca, Ketchikan 30.30; 6) Cecilia Ramos, Juneau 30.57; 7) Danielle Carson-Anderson, Ketchikan 30.91; 8) Erin Krogstad, Thunder Mountain 31.34; 9) Dawn MacMaster, Sitka 31.69; 10) Tazia Wagner, Metlakatla, 31.90; 11) Alec Lindsey, Metlakatla, 33.23; 12) Kathleen Lawton, Craig 33.98; 13) Erica Guthrie, Metlakatla 34.24; 14) Martha Bullock, Thunder Mountain 34.70; 15) Aly Hurly, Ketchikan 35.58; 16) Ashley Kessler, Ketchikan 36.25; 17) Haley McCoy, Craig 38.54

100 Butterfly—1) Ciera Kelly, Juneau 1:00.92; 2) Shay Stickwan, Craig 1:07.44; 3) Shalie Dahl, Petersburg 1:08.96; 4) Erika McCormick, Thunder Mountain 1:16.35; 5) Dawn MacMaster, Sitka 1:16.75; 6) Dana Bogatko, Thunder Mountain 1:33.46

100 Freestyle—1) Ella Sherrill, Ketchikan 59.44; 2) Jocelyn Cayce, Juneau 1:01.54; 3) Kassandra Klose, Ketchikan 1:02.51; 4) Melanie Loughman, Ketchikan 1:03.38; 5) Sarah Rasmussen-Rehkopf, Sitka 1:03.86; 6) Eva Kowalski, Petersburg 1:04.38; 7) Selene Smith, Thunder Mountain 1:05.25; 8) Toni Hammersland-Pillaca, Ketchikan 1:06.50; 9) Cecilia Ramos, Juneau 1:07.67; 10) Haley Kelley, Petersburg 1:16.70; 11) Ashley Kessler, Ketchikan, 1:21.16; 12) Lisa Kirchner, Metlakatla 1:35.39

500 Free—1) Janelle Stacy, Ketchikan 5:18.89; 2) Maddy Stephens, Ketchikan 5:36.67; 3) Hannah Brockman, Thunder Mountain 5:58.24; 4) Shania Dahlberg, Petersburg 6:03.02; 5) Abigail Taylor Roth, Juneau 6:18.68; 6) Erin Krogstad, Thunder Mountain 6:58.71; 7) Emma Bullock, Thunder Mountain 7:00.20; 8) Danielle Carson-Anderson, Ketchikan 7:12.15; 9) Aly Hurley, Ketchikan 7:27.05

200 Freestyle Relay—1) Ketchikan 1:43.28; 2) Juneau (Cayce, Clark, Ullmayer, Ramos) 1:54.13; 3) Ketchikan 2:15.11; DQ) Thunder Mountain (Smith, E.Bullock, M.Bullock, Brockman)

100 Backstroke—1) Isabel Stephens, Ketchikan 1:05.29; 2) Auri Clark, Juneau 1:05.85; 3) Dakota Isaak, Juneau 1:07.54; 4) Shay Stickwan, Craig 1:08.18; 5) Claressa Ullmayer, Juneau 1:09.31; 6) Kaitlyn Tighe, Ketchikan 1:11.40; 7) Sarah Rasmussen-Rehkopf, Sitka 1:12.12; 8) Eva Kowalski, Petersburg 1:13.65; 9) Dana Bogatko, Thunder Mountain 1:17.14; 10) Martha Bullock, Thunder Mountain 1:27.10; 11) Antesia Harris, Metlakatla 2:03.88

100 Breaststroke—1) Ciera Kelly, Juneau 1:13.32; 2) Hannah Brockman, Thunder Mountain 1:15.53; 3) Megan Reid, Sitka 1:16.54; 4) Shania Dahlberg, Petersburg 1:18.64; 5) Maddy Chadwick, Sitka 1:19.36; 6) Haley Kelley, Petersburg 1:28.19; 7) Selene Smith, Thunder Mountain 1:31.12; 8) Tazia Wagner, Metlakatla 1:40.73

400 Free Relay—1) Ketchikan 3:48.01; 2) Juneau (Cayce, Ullmayer, Clark, Isaak) 4:03.42; 3) Ketchikan 4:11.90; 4) Petersburg 4:15.24; 5) Sitka 4:27.96; 6) Thunder Mountain (McCormick Bullock, Krogstad, Bogatko) 4:45.92; 7) Metlakatla 5:33.42

SATURDAY MEN TEAM SCORES - 1) Petersburg 79; 2) Juneau 60; 3) Sitka 59; 4) Thunder Mountain 51; 5) Ketchikan 49; 6) Craig 32.

Friday Men Team Scores – 1) Sitka 86; 2) Petersburg 71; 3) Juneau and Ketchikan 46; 5) Thunder Mountain 44; 6) Craig 37.

SATURDAY MEN INDIVIDUAL RESULTS:

Diving—1) Keith Andrews, Juneau 195.50; 2) Peter Bellagh, Juneau 187.50; 3) Matthew Seagron, Thunder Mountain 177.85; 4) Ian Fleming, Petersburg 123.90; 5) Christian Reyes, Juneau Douglas 114.90; 6) Nico Larson 93.95.

200 Medley Relay—1) Petersburg 1:46.88; 2) Sitka 1:49.65; 3) Craig 1:52.04; 4) Thunder Mountain (Olliff, Reishus-O’Brien, Busch, Bizzaro) 1:53.24; 5) Thunder Mountain (Jones, Brockmann, Fox, Loseby) 1:53.45; 6) Ketchikan 1:58.52; 7) Ketchikan 2:10.78; 8) Craig 2:13.82; DQ) Juneau (Dennis, Monkman, Messing, Andrews)

200 Free—1) Nathan Messing, Juneau 1:50.55; 2) Louis Belley, Sitka 1:52.36; 3) Case Kuikhoven, Ketchikan 1:53.39; 4) Kenny Fox, Thunder Mountain 1:55.32; 5) RJ Miller, Sitka 2:00.41; 6) Abel Aulbach, Petersburg, 2:00.56; 7) Carl Sundstren-Brenner, Sitka 2:01.11; 8) Matt Johnson, Ketchikan, 2:07.66; 9) Reese Anderson, Ketchikan 2:10.77; 10) Owen Fulton, Sitka 2:10.80; 11) Justin Harang, Sitka 2:12.18; 12) Scott Allan, Thunder Mountain 2:26.58; 13) Mitchell Reeves, Craig, 2:34.38; 15) Lincoln Isaacs, Craig 2:35.12; 16) Mike Newcomb, Craig 2:36.41

200 IM—1) Calder Otsea, Juneau 2:11.65; 2) Tanner Olliff, Thunder Mountain 2:16.00; 3) Ian McCallum, Petersburg 2:17.16; 4) Jimmie Busch, Thunder Mountain 2:22.23; 4) Ian Fleming, Petersburg, 2:23.72; 5) Aden Martinson, Petersburg, 2:26.86; 6) Neil Gonzales, Ketchikan 2:34.39; 8) Hunter Bizzaro, Thunder Mountain 3:13.16

50 Free—1) Merek Corporon, Ketchikan 23.94; 2) Thane Reishus-O’Brien, Thunder Mountain 24.11; 3) Jacob Reid, Sitka 24.26; 4) Elijah Wagner, Petersburg 24.42; 5) Dakota Scranton, Juneau 24.69; 6) Luke Dinon, Craig 24.72; 7) Evan Marsh, Petersburg 24.77; 8) Evan Harrington, Sitka 24.98; 9) Spencer Combs, Sitka 25.26; 10) Josiah Loseby, Thunder Mountain 25.36; 11) Hugh Fleming, Petersburg 25.53; 12) Vince Kowalski, Petersburg 25.54; 13) DJ Almenzor, Craig 25.55; 14) Caleb Kuikhoven, Ketchikan 26.31; 15) William Guthrie, Metlakatla 29.46; 16) David Widick, Craig 30.09; 17) Nick Taylor, Ketchikan 32.11; 18) Joseph Ferlauto, Thunder Mountain 34.31; 19) Matthew Tipton, Craig 37.99; 20) Martin Vera, Metlakatla 40.28

100 Butterfly—1) Preston Marsh, Petersburg 55.22; 2) Brent O’Connor, Craig 56.25; 3) Jacob Reid, Sitka 58.78; 4) Tatsu Monkman, Juneau 1:02.89; 5) Dylan Christianson, Ketchikan 1:03.07; 6) Trevor Jones, Thunder Mountain 1:04.85; 7) Josiah Loseby, Thunder Mountain 1:08.52; 8) Jacob Kruse, Craig 1:21.90; 9) CJ Gaube, Metlakatla 1:34.36

100 Free—1) Carl Sundstren-Brenner, Sitka 42.18; 2) Case Kuikhoven, Ketchikan 53.14; 3) Abel Aulbach, Petersburg 53.51; 4) RJ Miller, Sitka 53.77; 5) Jimmie Busch, Thunder Mountain 54.07; 6) Evan Harrington, Sitka 54.31; 7) Spencer Combs, Sitka 56.00; 8) Elijah Wagner, Petersburg 56.03; 9) Beau Albertson, Ketchikan 56.61; 10) Hugh Fleming, Petersburg 57.48; 11) Matt Johnson, Ketchikan 57.65; 12) Luke Brockmann, Sitka 57.91; 13) Brain Way, Petersburg 58.39; 14) Aden Martinsen, Ketchikan 59.30; 15) Eric Olsen, Ketchikan 1:00.93; 16) Neil Gonzales, Ketchikan 1:01.08; 17) Ben Bullock, Thunder Mountain 1:03.61; 18) Malik Almenzor, Craig 1:04.87; 19) Dan Loucks, Petersburg 1:09.53; 20) Cody Dennis, Juneau 1:11.28; 21) Lukas Marsden, Metlakatla 1:13.63

500 Free—1) Merek Corporon, Ketchikan 5:14.56; 2) Ellis Miller, Ketchikan 5:31.56; 3) Vince Kowalski, Petersburg 5:32.36; 4) Thane Reishus-O’Brien, Thunder Mountain 5:35.51; 5) Eli Altland, Craig 5:59.70; 6) Scott Allan, Thunder Mountain 6:38.14; 7) Hunter Bizzaro, Thunder Mountain 6:43.29; 8) Mitchell Reeves, Craig 6:47.49; 9) Lincoln Isaacs, Craig 6:47.49; 10) Nick Taylor, Ketchikan 7:23.92; 11) David Widick, Craig 9:10.00; 12) Matthew Tipton, Craig 9:35.84

200 Free Relay—1) Juneau (Scranton, Monkman, Messig, Otsea) 1:35.95; 2) Ketchikan 1:36.91; 3) Craig 1:39.03; 4) Thunder Mountain (Reishus-O’Brien Olliff, Fox, Loseby) 1:39.60; 5) Petersburg 1:39.87; 6) Sitka 1:42.09; 7) Ketchikan (Johnson, Gonzales, Miller, Caleb Kuikhoven) 1:47.96; 8) Craig 1:54.61; 9) Metlakatla 2:03.08; 10) Craig 2:13.59

100 Backstroke—1) Nathan Messing, Juneau 56.49; 2) Kenny Fox, Thunder Mountain 59.93; 3) Evan Marsh, Petersburg 1:01.22; 4) Brent O’Connor, Craig 1:01.83; 5) Brian Way, Sitka 1:01.86; 6) Luke Dinon, Craig 1:03.43; 7) Trevor Jones, Thunder Mountain 1:03.75; 8) Tanner Olliff, Thunder Mountain 1:04.17; 9) Calder Otsea, Juneau 1:05.19; 10) Beau Albertson, Ketchikan 1:05.47; 11) Tatsu Monkman, Juneau 1:06.35; 12) Caleb Kukhoven, Ketchikan 1:07.24; 13) Reese Anderson, Ketchikan, 1:11.73; 14) Tim Glore, Craig 1:13.24; 15) Thaddeus Isaacs, Craig 1:14.78

100 Breaststroke—1) Preston Marsh, Petersburg 1:02.68; 2) Louis Belley, Sitka 1:03.68; 3) Ian McCallum, Petersburg 1:08.23; 4) Luke Brockmann, Thunder Mountain 1:09.03; 5) DJ Alemnzor, Craig 1:11.85; 6) Eric Olsen, Ketchikan 1:15.00; 7) Owen Fulton, Sitka 1:15.30; 8) Justin Harang, Sitka 1:15.66; 9) Ben Bullock, Thunder Mountain 1:17.56; 10) Malik Almenzor, Craig 1:19.40; 11) Dakota Scranton, Juneau 1:20.13; 12) Mike Newcomb, Craig 1:23.68; 13) Joseph Ferlauto, Thunder Mountain 1:25.64; 14) Dan Loucks, Petersburg 1:29.21

400 Free Relay—1) Sitka 3:26.48; 2) Petersburg 3:31.01; 3) Ketchikan 3:35.01; 4) Petersburg 4:05.30; 5) Juneau (Dennis, Scranton, Otsea, Bellagh) 4:12.68; 6) Craig 4:17.08; 7) Ketchikan 4:17.41; 8) Thunder Mountain (Bullock, Ferlauto, Allan, Busch) 4:30.70; 9) Metlakatla 5:13.76

  • Comment

Spotted

Please Note: You may have disabled JavaScript and/or CSS. Although this news content will be accessible, certain functionality is unavailable.

Skip to News

« back

next »

  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377943/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377938/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377933/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377928/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377923/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377918/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377913/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377908/
FDMS Candidate Forum

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING