ALL ACCESS MEMBERSHIP

JOIN NOW ACTIVATE SIGN IN
  • Few clouds
  • 32°
    Few clouds
  • Comment

GSC basks in November Rain

Posted: November 15, 2011 - 12:02am

For Juneau’s Glacier Swim Club, when it rains it pours, at least in top pool times at the November Rain Invitational Swim Meet last weekend in Petersburg.

The GSC took 40 swimmers to the competition and posted 74 percent of the best times.

“For this time of the year that is a very high percentage,” GSC coach Scott Griffith said. “Even surprising the coaches. Not only should the kids be a bit tired from all the practices as we prepare for Southeast Champs, they are swimming up to seven races per day over three days, a lot to ask of anyone.”

Some GSC members competed last month in the October Splash in Sitka and were showing big time drops from their swims less than a month ago.

Swimmers with best times from Petersburg were Teonna Beaird, Jessie Cooper, Rain Dzinich, Maya Garza, Keliana Jim, Emme MacDonald and Taelyn Norvell.

The following swimmers were all multiple winners in their age group: Cameron Howard had eight first places, Mia Ruffin seven, Bergen Davis five, Gabi Kito four, Sarah Mertz and Jorden Davis three each.

The top GSC swimmer from each event (event/place/name/time) in the November Rain Invitational Swim Meet at Petersburg were: Girls 10 & Under 200 Yard IM, 1. Kaia Quinto, 3:26.14; Boys 10 & Under 200 Yard IM, 2. Noah Loseby, 3:09.07; Girls 11 & Over 200 Yard IM, 1. Mia Ruffin, 2:21.31; Boys 11 & Over 200 Yard IM, 2 Jorden Davis, 2:12.69; Girls 11-12 200 Yard Butterfly, 1. Sarah Mertz, 3:06.17; Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle, 4. Quyen Loseby, 1:53.07; Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle, 1. Cameron Howard, 2:41.93; Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle, 3. Christopher Ray, 2:58.46; Girls 11 & Over 500 Yard Freestyle, 2. Gabi Kito, 6:08.33; Boys 11 & Over 500 Yard Freestyle, 2. Jorden Davis, 5:13.37; Girls 11-12 200 Yard Medley Relay, 1. Sarah Mertz, Tasha Elizarde, Gabi Kito, Jenae Kesey, 2:13.47; Boys 11-12 200 Yard Medley Relay, 2. Will Blanc, Charlie Jim, Bergen Davis, Alexander Cesar, 2:30.31; Girls 200 Yard Medley Relay, 2. Jessie Cooper, Dang Xue Loseby, Helen Thurston, Emme MacDonald 3:07.42; Boys 200 Yard Medley Relay, 2. Rain Dzinich, Treyson Ramos, Jorden Davis, Stephen Silides, 2:22.91; Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke, 4. Quyen Loseby, 32.42; Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke, 1. Cameron Howard, 45.38; Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke, 3. Noah Loseby, 48.34; Girls 11-12 50 Yard Breaststroke, 2. Tasha Elizarde, 37.07; Boys 11-12 50 Yard Breaststroke, 5. Stephen Silides, 44.34; Girls 100 Yard Breaststroke, 1. Mia Ruffin, 1:14.16; Boys 100 Yard Breaststroke, 8. Bergen Davis, 1:25.96; Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly, 5. Quyen Loseby, 1:14.86; Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly, 1. Cameron Howard, 1:33.61; Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly, 3. Noah Loseby, 1:42.51; Girls 11-12 100 Yard Butterfly, 1. Gabi Kito, 1:14.28; Boys 11-12 100 Yard Butterfly, 1. Will Blanc, 1:20.86; Girls 200 Yard Butterfly, 1. Taylor Beardslee, 3:00.31; Boys 200 Yard Butterfly, 1. Jorden Davis, 2:12.76; Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle, 2. Quyen Loseby, 23.10; Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle, 1. Cameron Howard, 33.36; Boys 10 & Under 50 Yard Freestylem, 3. Noah Loseby, 35.32; Girls 11-12 50 Yard Freestyle, 1. Gabi Kito, 29.32; Boys 11-12 50 Yard Freestyle, 8. Alexander Cesar, 39.98; Girls 11-12 200 Yard Breaststroke, Gabi Kito, 3:05.32; Boys 11-12 200 Yard Breaststroke, 2. Bergen Davis, 3:09.73; Girls 100 Yard Freestyle, 2. Mia Ruffin, 58.74; Boys 100 Yard Freestyle, 4. Jorden Davis, 55.42; Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke, 3. Quyen Loseby, 56.61; Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke, 1. Cameron Howard, 1:25.37; Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke, 2. Noah Loseby, 1:29.03; Girls 11-12 100 Yard Backstroke, 1. Sarah Mertz, 1:15.04; Boys 11-12 100 Yard Backstroke, 1. Bergen Davis, 1:12.41; Girls 200 Yard Backstroke, 1. Mia Ruffin, 2:23.66; Boys 200 Yard Backstroke, 3. Jorden Davis, 2:18.47; Girls 8 & Under 100 Yard IM, 3. Quyen Loseby, 2:19.84; Girls 10 & Under 100 Yard IM, 1. Cameron Howard, 1:24.64; Boys 10 & Under 100 Yard IM, 4. Christopher Ray, 1:34.03; Girls 11-12 100 Yard IM, 1. Gabi Kito, 1:11.45; Boys 11-12 100 Yard IM, 1. Bergen Davis, 1:15.13; Girls 400 Yard IM, 1. Mia Ruffin, 5:00.59; Boys 400 Yard IM, 2. Jorden Davis, 4:44.38; Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay, 1. Kaia Quinto, Mesa Moran, Claire Schumacher, Cameron Howard, 2:33.36; Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay, 1. Taelyn Norvell, Evangelyn Pajarillo, Meg Kurland, Jenae Kesey, 2:06.97; Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay, 2. Will Blanc, Bergen Davis, Charlie Jim, Stephen Silides, 2:10.76; Girls 200 Yard Freestyle Relay, 1. Kaia Hamrick, Lexi Gross, Taylor Beardslee, Mia Ruffin, 1:54.36; Boys 200 Yard Freestyle Relay, 2. Treyson Ramos, Jorden Davis, Rain Dzinich, Alexander Cesar, 2:13.14; Boys 200 Yard Freestyle Relay, 2. Quyen Loseby, 49.82; Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle, 1. Cameron Howard, 1:14.58; Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle, 2. Noah Loseby, 1:14.06; Girls 11-12 200 Yard Freestyle, 2. Jenae Kesey, 2:24.29; Boys 11-12 200 Yard Freestyle, 3. Will Blanc, 2:31.60; Girls 200 Yard Freestyle, 2. Taylor Beardslee, 2:23.47; Boys 200 Yard Freestyle, 2. Jorden Davis, 1:58.09; Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke, 2. Cameron Howard, 1:38.55; Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke, 4. Christopher Ray, 1:49.58; Girls 11-12 100 Yard Breaststroke, 2. Claire Norman, 1:21.05; Boys 11-12 100 Yard Breaststroke, 5. Stephen Silides, 1:39.20; Girls 200 Yard Breaststroke, 1. Mia Ruffin, 2:40.05; Boys 200 Yard Breaststroke, 4. Treyson Ramos, 3:02.52; Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly, 4. Quyen Loseby, 34.46; Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly, 1. Cameron Howard, 39.55; Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly, 5. Christopher Ray, 44.12; Girls 11-12 50 Yard Butterfly 2. Evangelyn Pajarillo, 36.42; Boys 11-12 50 Yard Butterfly, 1. Bergen Davis, 32.68; Girls 100 Yard Butterfly, 1. Mia Ruffin, 1:05.95; Boys 100 Yard Butterfly, 1. Jorden Davis, 1:00.43; Girls 11-12 100 Yard Freestyle, 1. Jenae Kesey, 1:05.54; Boys 11-12 100 Yard Freestyle, 1. Bergen Davis, 1:04.37; Girls 50 Yard Freestyle, 2. Mia Ruffin, 27.05; Boys 50 Yard Freestyle, 2. Jorden Davis, 25.80; Girls 11-12 200 Yard Backstroke, 1. Sarah Mertz, 2:41.85; Boys 11-12 200 Yard Backstroke, 1. Bergen Davis, 2:33.70; Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke, 2. Quyen Loseby, 25.64; Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke, 1. Kaia Quinto, 40.86; Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke, 1. Noah Loseby, 39.06; Girls 11-12 50 Yard Backstroke, 1. Tasha Elizarde, 35.26; Boys 11-12 50 Yard Backstroke, 3. Charlie Jim, 38.18; Girls 100 Yard Backstroke, 1. Mia Ruffin, 1:06.79; Boys 100 Yard Backstroke, 2. Jorden Davis 1:05.93; Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle, 1. Kaia Quinto, 8;97.20; Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle, 2. Erik Jim, 6:51.68; Girls 11 & Over 1650 Yard Freestyle, 1. Gabi Kito, 22:24.38; Boys 11 & Over 1650 Yard Freestyle, 1. Jorden Davis, 19:44.80.

  • Comment

Spotted

Please Note: You may have disabled JavaScript and/or CSS. Although this news content will be accessible, certain functionality is unavailable.

Skip to News

« back

next »

  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/378078/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/378073/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/378058/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/378053/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/378048/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/378043/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/378038/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/378028/
Slideshow | Shop with a Cop

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING