• Overcast, light rain
  • 55°
    Overcast, light rain
  • Comment

Glacier Swim Club sets highest club finish at Junior Olympics

Posted: May 3, 2012 - 12:22am
Back | Next
The Glacier Swim Club at JO's.
The Glacier Swim Club at JO's.

The pasta and bread-laden carbo-loading, the bananas and strawberries, the power bars and Gatorade... Ciera Kelly definitely ate something right on her way to a new Juneau Swim Club record.

As a matter of fact, Dakota Isaak, Mia Ruffin, Noah Loseby and all the GSC swimmers properly fueled themselves to one of their best performances ever, placing second in last weekend’s Alaska Junior Olympic Championships at Anchorage’s Bartlett High School pool.

That result is the highest finish ever at the JO’s. Glacier Swim Club finished last year in 3rd place, 2000 points behind Aurora Swim Team. This year, GSC was only 570 points behind when the final event was over.

“The big difference between this year’s JO team from Juneau and last year’s team was the improved participation and performance from our high school age swimmers,” GSC coach Scott Griffith said. “This is mostly due to the Coach John Wray. His efforts in creating a strong year round program for the high school swimmers has been outstanding. Complimented by some surprising new younger talent this year, GSC is ready to compete for the state title next year.”

Ciera Kelly was the overall second place High Point Award Winner for age 15-18 year old girls. Since Kelly is only 15, that accomplishment is even more impressive.

“It is nice to be able to compete with the older kids,” Kelly said. “But I think I am happiest about getting points for our team. I am really happy we finished second. Competing with the Anchorage teams is really hard for us, but GSC is doing a lot better now.”

On the way to those points Kelly, who was also on the JDHS state champion cheerleading squad, broke the GSC 15-16 age group 100-backstroke record and the Open GSC team record in the girls 100-backstroke with a time of 59.45 (previous record holder was Haley Mertz from 2011 with a time of 1:00.12).

“It was the only new time I made,” Kelly said. “I didn’t drop in any other swims except that one.”

Kelly was entered, like her teammates, in multiple events, including seven individual swim styles, which actually amounts to 14 counting the preliminary races. Plus she was in four relays, and relay preliminaries. Like her teammates, when competing in a three-day event at the JO’s, a swimmer needs lots of energy.

“It is so much fun being at this meet,” Kelly said. “I love seeing so many kids from around Alaska. We only compete with Anchorage kids once a year so it is really fun to see how much they have improved all year.”

Jorden Davis was second overall High Point Award Winner for boys age 13-14 and Tyler Mickelson was second overall HPAW for boy’s 15-older.

“It was cool because I had some really good races,” Davis said. “And the team did really good, it was really cool. The team keeps getting better and better. We were really training and working up for JO’s. That was our goal this season.”

Davis broke 2 team records, the 13-14 boys 1650-free (Forest Preston 1999) and 13-14 boys 1000-free (Forest Preston 1999). These are the marathon of swim events in which fans have been known to dash away for a meal and still get back in time for the swimmers last laps.

“I have always enjoyed the longer events more than the shorter ones,” Davis said. “I mostly just think about how I am swimming and how to make my turns faster, things like that.”

The GSC 13-14 girls 400 Medley relay team of Taylor Beardslee, Dakota Isaak, Mia Ruffin, and Sophia Kaelke broke the team record they set earlier in the year (Feb 2012).

Coach Griffith praised all the GSC swimmers plus mentioned that nine-year-olds Noah Loseby and Claire Schumacher will be a force next year, as they will be 10-years-old and at the top of their age group.

This is the last meet of the year for GSC’s winter and spring season. The GSC athletes are supposed to take at least two weeks off.

“I don’t think I can do it,” Kelly said. “I think I will get in the pool in, like, two days and start swimming again. My plan is to swim in college, I love it so much. I don’t think I will ever quit, I can barely stay away from the pool for a day. I definitely want to keep swimming in my life, it is what I really want to do.”

Team standings.

Combined Junior team scores: 1-Aurora Swim Team 2091.5, 2-GSC 1798, 3-Kodiak Kingfishers 1342, 4-Baranof Barracuda 1265, 5-Northern Lights 1112, 6-Ak-Knick 789.5, 7-Midnight Sun 691.5, 8-North Pole 686, 9-Chugiak Aquatics 401.5, 10-Seward Tsunami 237, 11-Anchorage YMCA 216, 12-Viking Swim Club 201, 13-Southeast Alaska 188, 14-Soldotna Silver Salmon 182, 15-Elmendorf Penguins 177, 16-Wasilla Waves 142, 17-Sockeye Swim 112, 18-Kachemak Swim 100, 19-Valdez Torpedoes 89.5, 20-Stingray Swim 57, 21-Haines Dolphins 45.5.

Combined senior team scores: 1-Aurora 1701, 2. GSC 1423, 3-Northern Lights 1228, 4-Kodiak 1096, 5-Ak-Knik 713, 6-Baranof 210, 7-Seward, 8-Stingray 169, 8-Southeast 169, 10- Chugiak 154, 11-Soldotna 149, 12-Viking 118, 13-Midnight 112, 14-North Pole 110, 15-Kachemak 66, 15-Valdez 66, 17-Sockeye 57, 18-Unattached 23, 19-Anch YMCA 19, 20-Peninsula Piranahas 15, 21-TruNorth 14, 22-Wasilla 10.

Individual GSC times (event, place, GSC swimmer, time):

Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle Junior 12, Moran, Mesa, 35.91. Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle Junior 8, Graham, Makenna, 1:17.07. Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Junior 11, Graham, Makenna, 2:52.73. Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke Junior 6, Schumacher, Claire, 39.85. 8, Graham, Makenna, 41.29. Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke Junior 4, Schumacher, Claire, 1:28.71. 5, Graham, Makenna, 1:30.67. 11, Moran, Mesa, 1:31.58. Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly Junior 3, Graham, Makenna, 1:39.62. Girls 10 & Under 200 Yard IM Junior (A - Final) 5, Graham, Makenna, 3:11.80. (Finals) 12, Moran, Mesa, 3:22.35. Girls 11-12 50-Yard Freestyle Junior 6, Kito, Gabi, 27.86. Girls 11-12 100-Yard Freestyle Junior 3, Kito, Gabi, 59.57. Girls 11-12 200-Yard Freestyle Junior 4, Kito, Gabi, 2:11.73. Girls 11-12 1650-Yard Freestyle Senior 7, Norman, Claire, 22:24.48. Girls 11-12 50-Yard Backstroke Junior (Finals) 2, Mertz, Sarah, 32.03. 7, Dzinich, Cassie, 33.67. 8, Darby, Milagro, 34.24. Girls 11-12 100-Yard Backstroke Junior 4, Mertz, Sarah, 1:10.11. 8, Dzinich, Cassie, 1:13.43. Girls 11-12 200-Yard Backstroke Junior 6, Mertz, Sarah, 2:34.25. 7, Kurland, Meg, 2:36.05. Girls 11-12 50-Yard Breaststroke Junior 5, Pajarillo, Evangelyn, 36.64. Girls 11-12 100-Yard Breaststroke Junior 4, Norman, Claire, 1:19.48. 6, Pajarillo, Evangelyn, 1:19.90. Girls 11-12 200-Yard Breaststroke Junior 5, Norman, Claire, 2:55.41. Girls 11-12 50-Yard Butterfly Junior 4, Kito, Gabi, 30.42. 6, Mertz, Sarah, 31.00. 8, Pajarillo, Evangelyn, 33.19. Girls 11-12 100-Yard Butterfly Junior 3, Kito, Gabi, 1:09.64. Girls 11-12 200-Yard Butterfly Junior 7, Mertz, Sarah, 2:52.43. Girls 11-12 100-Yard IM Junior 3, Kito, Gabi, 1:10.51. 7, Norman, Claire, 1:12.22. Girls 11-12 Yard IM Senior 5, Kito, Gabi, 5:25.81. 7, Norman, Claire, 5:52.60. 9, Pajarillo, Evangelyn, 5:55.04. Girls 11-12 200-Yard Freestyle Relay Junior 1, Glacier Swim Club ‘A’ (Pajarillo, Evangelyn 11, Kito, Gabi 12, Mertz, Sarah 12, Norman, Claire 12), 1:53.74. 5, Glacier Swim Club ‘B’ (Kurland, Meg 12, Likins, Chloe 12, Dzinich, Cassie 12, Norvell, Taelyn 11), 2:00.44. Girls 11-12 400-Yard Freestyle Relay Junior 3, Glacier Swim Club ‘A’ (Mertz, Sarah 12, Dzinich, Cassie 12, Kito, Gabi 12, Pajarillo, Evangelyn 11), 4:13.86. Girls 11-12 200-Yard Medley Relay Junior 1, Glacier Swim Club ‘A’ (Mertz, Sarah 12, Norman, Claire 12, Kito, Gabi 12, Pajarillo, Evangelyn 11), 2:07.90. 5, Glacier Swim Club ‘B’ (Dzinich, Cassie 12, Hagen, Annie 12, Kurland, Meg 12, Likins, Chloe 12), 2:17.96. Girls 11-12 400-Yard Medley Relay Junior 2, Glacier Swim Club ‘A’ (Mertz, Sarah 12, Norman, Claire 12, Kito, Gabi 12, Pajarillo, Evangelyn 11), 4:41.41. 6, Glacier Swim Club ‘B’ (Dzinich, Cassie 12, Norvell, Taelyn 11, Kurland, Meg 12, Darby, Milagro 11), 5:03.50. Girls 13-14 50-Yard Freestyle Junior (Finals) 1, Isaak, Dakota, 25.01. Girls 13-14 100-Yard Freestyle Junior 3, Isaak, Dakota, 55.93. Girls 13-14 200-Yard Freestyle Junior 7, Kaelke, Sophia, 2:11.71. Girls 13-14 500-Yard Freestyle Senior 7, Kaelke, Sophia, 5:55.16. 10, Beardslee, Taylor, 6:07.45. 12, McCormick, Erika, 6:14.73. Girls 13-14 1650-Yard Freestyle Senior 4, Ruffin, Mia, 19:56.21. Girls 13-14 100-Yard Backstroke Junior (Finals) 2, Ruffin, Mia, 1:04.53. 4, Beardslee, Taylor, 1:06.71. Girls 13-14 200-Yard Backstroke Junior 6, Beardslee, Taylor, 2:25.33. 7, Chappell, Eliza, 2:25.79. Girls 13-14 100-Yard Breaststroke Junior 1, Isaak, Dakota, 1:07.09. 4, Ruffin, Mia, 1:10.59. Girls 13-14 200-Yard Breaststroke Junior 1, Isaak, Dakota, 2:29.95. 3, Ruffin, Mia, 2:38.39. 7, Taylor Roth, Abigail, 2:49.50. Girls 13-14 100-Yard Butterfly Junior 2, Isaak, Dakota, 1:02.37. 4, Ruffin, Mia, 1:03.52. Girls 13-14 200-Yard Butterfly Junior 2, Ruffin, Mia, 2:23.37. 7, McCormick, Erika, 2:39.21. Girls 13-14 200-Yard IM Junior 4, Isaak, Dakota, 2:15.20. Girls 13-14 Yard IM Senior 3, Isaak, Dakota, 4:59.99. 10, Taylor Roth, Abigail, 5:26.40. 11, Kaelke, Sophia, 5:27.24. 14, Gross, Lexi, 5:35.45. 15, McCormick, Erika, 5:35.89. 22, Bogatko, Dana, 5:53.42. 26, Kesey, Jenae, 6:11.81. --, Ruffin, Mia, DQ. Girls 13-14 200-Yard Freestyle Relay Junior 3, Glacier Swim Club ‘A’ (Isaak, Dakota 14, Ruffin, Mia 13, Hamrick, Kaia 14, Walsh, Rielly 14), 1:46.17. 5, Glacier Swim Club ‘B’ (Gross, Lexi 13, Chappell, Eliza 14, Beardslee, Taylor 13, Kaelke, Sophia 14), 1:51.81. 6, Glacier Swim Club ‘C’ (Taylor Roth, Abigail 14, Kesey, Jenae 13, McCormick, Erika 14, Bogatko, Dana 14), 1:53.95. Girls 13-14 400-Yard Freestyle Relay Junior 3, Glacier Swim Club ‘A’ (Ruffin, Mia 13, Isaak, Dakota 14, Kaelke, Sophia 14, Walsh, Rielly 14), 3:57.85. 4, Glacier Swim Club ‘B’ (Gross, Lexi 13, Chappell, Eliza 14, Beardslee, Taylor 13, Hamrick, Kaia 14), 4:05.51. 7, Glacier Swim Club ‘C’ (McCormick, Erika 14, Elizarde, Tasha 13, Taylor Roth, Abigail 14, Kesey, Jenae 13), 4:20.49. Girls 13-14 200-Yard Medley Relay Junior 2, Glacier Swim Club ‘A’ (Ruffin, Mia 13, Isaak, Dakota 14, Chappell, Eliza 14, Walsh, Rielly 14), 1:57.33. 4, Glacier Swim Club ‘B’ (Beardslee, Taylor 13, Taylor Roth, Abigail 14, Hamrick, Kaia 14, Gross, Lexi 13), 2:04.60. 8, Glacier Swim Club ‘C’ (Bogatko, Dana 14, Elizarde, Tasha 13, Kaelke, Sophia 14, Kesey, Jenae 13), 2:10.06. Girls 13-14 400-Yard Medley Relay Junior 2, Glacier Swim Club ‘A’ (Beardslee, Taylor 13, Isaak, Dakota 14, Ruffin, Mia 13, Kaelke, Sophia 14), 4:18.59. 4, Glacier Swim Club ‘B’ (Chappell, Eliza 14, Taylor Roth, Abigail 14, McCormick, Erika 14, Hamrick, Kaia 14), 4:41.28. 7, Glacier Swim Club ‘C’ (Gross, Lexi 13, Elizarde, Tasha 13, Kesey, Jenae 13, Walsh, Rielly 14), 4:53.35. Girls 15 & Over 50-Yard Freestyle Senior (A - Final) 2, Kelly, Ciera, 24.70. (B - Final) 9, Mertz, Haley, 25.82. 15, Ramos, Talyn, 26.80. Girls 15 & Over 100-Yard Freestyle Senior (A - Final) 4, Kelly, Ciera, 53.69. 7, Mertz, Haley, 55.33. (B - Final) 15, Brockmann, Hannah, 58.43. Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle Senior (A - Final) 4, Kelly, Ciera, 1:56.38. 7, Mertz, Haley, 2:02.07. (B - Final) 11, Ullmayer, Claressa, 2:04.51. Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle Senior 7, Ullmayer, Claressa, 5:46.52. Girls 15 & Over 1000 Yard Freestyle Senior 7, Ullmayer, Claressa, 11:56.24. Girls 15 & Over 1650 Yard Freestyle Senior 2, Ullmayer, Claressa, 19:46.65. Girls 15 & Over 100-Yard Backstroke Senior (A - Final) 2, Kelly, Ciera, 59.45. 5, Mertz, Haley, 1:01.93. (B - Final) 10, Ullmayer, Claressa, 1:05.35. 15, Brockmann, Hannah, 1:09.56. Girls 15 & Over 200-Yard Backstroke Senior (A - Final) 8, Mertz, Haley, 2:18.08. (B - Final) 11, Ullmayer, Claressa, 2:21.37. Girls 15 & Over 100-Yard Breaststroke Senior (A - Final) 8, Brockmann, Hannah, 1:14.95. (B - Final) 16, Gonwa Ramonda, Addie, 1:19.51. Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke Senior (A - Final) --, Brockmann, Hannah, DQ. (B - Final) 14, Gonwa Ramonda, Addie, 2:54.66. Girls 15 & Over 100-Yard Butterfly Senior (A - Final) 2, Kelly, Ciera, 58.64. (B - Final) 15, Brockmann, Hannah, 1:07.68. Girls 15 & Over 200-Yard Butterfly Senior (A - Final) 2, Kelly, Ciera, 2:13.20. Girls 15 & Over 200 Yard IM Senior 2, Kelly, Ciera, 2:11.33. 5, Mertz, Haley, 2:15.49. (B - Final) 12, Brockmann, Hannah, 2:22.36. Girls 15 & Over Yard IM Senior 6, Ullmayer, Claressa, 5:08.23. 16, Gonwa Ramonda, Addie, 5:40.00. Girls 15 & Over 200-Yard Freestyle Relay Senior 3, Glacier Swim Club ‘A’ (Ramos, Talyn 17, Kelly, Ciera 15, Brockmann, Hannah 15, Mertz, Haley 16), 1:42.48. Girls 15 & Over 400-Yard Freestyle Relay Senior 4, Glacier Swim Club ‘A’ (Kelly, Ciera 15, Ullmayer, Claressa 17, Brockmann, Hannah 15, Mertz, Haley 16), 3:47.99. Girls 15 & Over 200-Yard Medley Relay Senior 3, Glacier Swim Club ‘A’ (Mertz, Haley 16, Brockmann, Hannah 15, Kelly, Ciera 15, Ramos, Talyn 17), 1:55.98. Girls 15 & Over 400-Yard Medley Relay Senior 3, Glacier Swim Club ‘A’ (Mertz, Haley 16, Brockmann, Hannah 15, Kelly, Ciera 15, Ramos, Talyn 17), 4:11.88. Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle Junior 11, Loseby, Noah, 34.28. Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle Junior 11, Weldon, Tyler, 1:16.47. 13, Jim, Erik, 1:17.24. 15, Loseby, Noah, 1:17.74. Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke Junior 2, Weldon, Tyler, 38.90. --, Loseby, Noah, DQ. Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke Junior 1, Loseby, Noah, 1:20.69. 3, Weldon, Tyler, 1:27.26. 10, Jim, Erik, 1:33.64. Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke Junior 4, Weldon, Tyler, 44.59. 7, Loseby, Noah, 46.00. Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke Junior 3, Loseby, Noah, 1:34.66. 6, Weldon, Tyler, 1:37.80. 10, Jim, Erik, 1:51.54. Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly Junior 8, Jim, Erik, 42.65. Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly Junior 10, Jim, Erik, 1:42.19. Boys 10 & Under 200 Yard IM Junior 5, Loseby, Noah, 2:57.94. 13, Jim, Erik, 3:15.65. Boys 11-12 100-Yard Freestyle Junior (Finals) 5, Jim, Charlie, 1:06.86. Boys 11-12 1000-Yard Freestyle Senior 2, Davis, Bergen, 11:43.19. Boys 11-12 50-Yard Backstroke Junior (Finals) 3, Davis, Bergen, 31.76. 5, Jim, Charlie, 34.84. Boys 11-12 100-Yard Backstroke Junior 3, Davis, Bergen, 1:08.00. 8, Blanc, Will, 1:15.95. Boys 11-12 200-Yard Backstroke Junior 2, Davis, Bergen, 2:25.80. 4, Blanc, Will, 2:37.98. Boys 11-12 100-Yard Breaststroke Junior 6, Blanc, Will, 1:25.72. Boys 11-12 200-Yard Breaststroke Junior 4, Blanc, Will, 3:00.23. Boys 11-12 50-Yard Butterfly Junior 5, Goering, Tate, 37.50. Boys 11-12 100-Yard Butterfly Junior 4, Blanc, Will, 1:17.36. Boys 11-12 200-Yard Butterfly Junior 2, Davis, Bergen, 2:35.73. Boys 11-12 100-Yard IM Junior 3, Davis, Bergen, 1:09.16. Boys 11-12 200-Yard IM Junior 2, Davis, Bergen, 2:27.10. 6, Blanc, Will, 2:40.32. Boys 11-12 400-Yard IM Senior 2, Blanc, Will, 5:36.39. --, Jim, Charlie, DQ. Boys 11-12 200-Yard Freestyle Relay Junior 2, Glacier Swim Club ‘A’ (Davis, Bergen 11, Jim, Charlie 12, Blanc, Will 12, Goering, Tate 11), 1:59.22. Boys 11-12 400-Yard Freestyle Relay Junior 2, Glacier Swim Club ‘A’ (Blanc, Will 12, Goering, Tate 11, Jim, Charlie 12, Davis, Bergen 11), 4:31.84. Boys 11-12 200-Yard Medley Relay Junior 2, Glacier Swim Club ‘A’ (Jim, Charlie 12, Blanc, Will 12, Davis, Bergen 11, Goering, Tate 11), 2:15.96. Boys 11-12 400-Yard Medley Relay Junior 2, Glacier Swim Club ‘A’ (Jim, Charlie 12, Blanc, Will 12, Davis, Bergen 11, Goering, Tate 11), 4:58.02. Boys 13-14 500-Yard Freestyle Senior 4, Davis, Jorden, 5:07.73. 10, Jones, Trevor, 5:25.40. Boys 13-14 1000-Yard Freestyle Senior 1, Davis, Jorden, 10:31.29. 5, Jones, Trevor, 11:15.30. 9, Seid, Aidan, 12:02.45. Boys 13-14 1650-Yard Freestyle Senior 1, Davis, Jorden, 17:36.94. Boys 13-14 100-Yard Backstroke Junior (Finals) 7, Jones, Trevor, 1:00.93. Boys 13-14 100-Yard Butterfly Junior 3, Davis, Jorden, 58.90. 6, Jones, Trevor, 1:01.58. Boys 13-14 200-Yard Butterfly Junior 2, Davis, Jorden, 2:09.71. 6, Jones, Trevor, 2:21.42. Boys 13-14 200-Yard IM Junior 3, Davis, Jorden, 2:08.17. Boys 13-14 400-Yard IM Senior 1, Davis, Jorden, 4:31.19. 6, Jones, Trevor, 4:54.70. 16, Seid, Aidan, 5:17.05. Boys 15 & Over 50-Yard Freestyle Senior (A - Final) 3, Fox, Kenny, 22.87. 5, Otsea, Calder, 22.96. 8, Mickelson, Tyler, 23.65. (B - Final) 12, Reishus-O’Brien, Thane, 23.63. 14, Scranton, Dakota, 23.93. 16, Walsh, Calvin, 24.52. Boys 15 & Over 100-Yard Freestyle Senior (A - Final) 1, Mickelson, Tyler, 48.75. 4, Otsea, Calder, 49.59. (B - Final) 11, Fox, Kenny, 50.46. 16, Walsh, Calvin, 53.78. Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle Senior (A - Final) 5, Otsea, Calder, 1:50.73. (B - Final) 10, Fox, Kenny, 1:51.78. 11, Walsh, Calvin, 1:54.73. 13, Busch, Jimmie, 1:55.53. Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle Senior 5, Fox, Kenny, 5:08.46. 9, Walsh, Calvin, 5:19.89. 14, Loseby, Josiah, 5:30.45. 15, Brockmann, Luke, 5:32.34. Boys 15 & Over 1000 Yard Freestyle Senior 6, Loseby, Josiah, 11:24.45. Boys 15 & Over 1650 Yard Freestyle Senior 4, Loseby, Josiah, 18:57.66. Boys 15 & Over 100-Yard Backstroke Senior (A - Final) 4, Fox, Kenny, 57.98. 8, Otsea, Calder, 1:03.87. (B - Final) 12, Olliff, Tanner, 1:01.31. 13, Busch, Jimmie, 1:01.63. 16, Reishus-O’Brien, Thane, 1:03.24. Boys 15 & Over 200-Yard Backstroke Senior (A - Final) 9, Loseby, Josiah, 2:14.67. 11, Brockmann, Luke, 2:23.53. Boys 15 & Over 100-Yard Breaststroke Senior 4, Mickelson, Tyler, 1:03.70. 5, Olliff, Tanner, 1:03.77. 6, Brockmann, Luke, 1:04.16. 7, Reishus-O’Brien, Thane, 1:04.31. Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke Senior 3, Olliff, Tanner, 2:19.38. 8, Reishus-O’Brien, Thane, 2:28.02. (B - Final) 9, Brockmann, Luke, 2:26.87. Boys 15 & Over 100-Yard Butterfly Senior (A - Final) 1, Mickelson, Tyler, 52.26. 2, Fox, Kenny, 53.74. (B - Final) 11, Reishus-O’Brien, Thane, 58.80. 13, Otsea, Calder, 59.89. 15, Busch, Jimmie, 1:01.65. Boys 15 & Over 200-Yard Butterfly Senior (A - Final) 1, Mickelson, Tyler, 2:00.02. 3, Fox, Kenny, 2:06.05. Boys 15 & Over 200 Yard IM Senior 3, Mickelson, Tyler, 2:02.47. 6, Otsea, Calder, 2:08.59. (B - Final) 12, Olliff, Tanner, 2:10.31. 13, Busch, Jimmie, 2:11.60. 15, Reishus-O’Brien, Thane, 2:15.12. Boys 15 & Over 400 Yard IM Senior 4, Mickelson, Tyler, 4:31.45. 8, Olliff, Tanner, 4:49.04. 10, Loseby, Josiah, 4:51.12. 12, Brockmann, Luke, 5:10.11. Boys 15 & Over 200-Yard Freestyle Relay Senior 1, Glacier Swim Club ‘A’ (Otsea, Calder 18, Mickelson, Tyler 18, Reishus-O’Brien, Thane 15, Fox, Kenny 15), 1:30.40. 6, Glacier Swim Club ‘B’ (Busch, Jimmie 16, Olliff, Tanner 18, Scranton, Dakota 16, Walsh, Calvin 16), 1:35.84. Boys 15 & Over 400-Yard Freestyle Relay Senior 1, Glacier Swim Club ‘A’ (Otsea, Calder 18, Mickelson, Tyler 18, Reishus-O’Brien, Thane 15, Fox, Kenny 15), 3:21.42. 6, Glacier Swim Club ‘B’ (Busch, Jimmie 16, Scranton, Dakota 16, Loseby, Josiah 15, Walsh, Calvin 16), 3:29.82. Boys 15 & Over 200-Yard Medley Relay Senior 2, Glacier Swim Club ‘A’ (Fox, Kenny 15, Reishus-O’Brien, Thane 15, Mickelson, Tyler 18, Otsea, Calder 18), 1:42.78. 6, Glacier Swim Club ‘B’ (Olliff, Tanner 18, Busch, Jimmie 16, Brockmann, Luke 17, Scranton, Dakota 16), 1:46.80. Boys 15 & Over 400-Yard Medley Relay Senior 2, Glacier Swim Club ‘A’ (Fox, Kenny 15, Olliff, Tanner 18, Mickelson, Tyler 18, Otsea, Calder 18), 3:45.85. 6, Glacier Swim Club ‘B’ (Reishus-O’Brien, Thane 15, Brockmann, Luke 17, Busch, Jimmie 16, Loseby, Josiah 15), 4:06.63.

  • Comment

Spotted

Please Note: You may have disabled JavaScript and/or CSS. Although this news content will be accessible, certain functionality is unavailable.

Skip to News

« back

next »

  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377718/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377713/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377708/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377703/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377698/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377683/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377673/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377678/
The Today Show in Juneau

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING