• Overcast, light rain
  • 48°
    Overcast, light rain
  • Comment

Wet, wild and windy at Region V track & field championships

Athletes brave weather to qualify for state

Posted: May 13, 2012 - 12:13am
Back | Next
Participants in the 1/2/3/4A girls 3200-meter run stay warm as they listen to starting instructions during the Region V track and field championships this weekend.
Participants in the 1/2/3/4A girls 3200-meter run stay warm as they listen to starting instructions during the Region V track and field championships this weekend.

The 2012 Region V track and field championships were nearly put on hold Friday due to weather in the capital city.

Instead the meet surged on and athletes battled through inclement weather at Thunder Mountain High School’s Falcons Field through Saturday in one of the coldest state-qualifying meets to date. The winner of each event qualifies for the state championships at Fairbank’s Lathrop High School next weekend. Additional qualifiers are determined from the various region championships around the state in order of top times and distances. State competitors, aside from event winners, were not available by press time.

The Juneau-Douglas Crimson Bears’ girls won the Region V 4A girls team title with 72 points, Thunder Mountain was second with 45 and Ketchikan third with 35.

The TMHS boys took the team title with 71 points, JDHS had 51 and Kayhi 50.

Haines swept the 1/2/3A titles.

The Glacier Bears’ girls scored 160 points to top Sitka’s 143, Petersburg had 88, Yakutat 45, Skagway 26, Angoon 7 and Gustavus 4.

The Glacier Bears’ boys scored 180 points, Sitka had 128, Petersburg 93, Skagway 58, Yakutat 26 and Gustavus 12.

Individual results are on page B3. The top 20 female point scores were as follows:

Kasia Adams (sophomore) Yakutat 25 points, Alisha Young (junior) Haines 22, Zayla Azquith-Heinz (freshman) Haines 22, Maria Lopez (senior) Petersburg 20, Tina Esbenshade (sr) Yakutat 20, Bessie Johnson (sr) Petersburg 19, Alaire Hughey (sr) Sitka 18, Diane Murph (so) Petersburg 18, Melissa Dumag (so) Sitka 18, Serena Badgley (so) Haines 16, Marnie Rasmussen (sr) Haines 14, Gabriella Cagle (fr) Sitka 14, Shawna Nelson (so) Ketchikan 13, Esra Siddeek (jr) JDHS 13, Grace Weller (so) Petersburg 12, Celia Bower (fr) Haines 12, Hannah Wing (sr) Haines 10, Karissa Jackson (sr) JDHS 10, Rori Leverton (sr) Skagway 10, Emma Engell (jr) Petersburg 10, Hannah Davis (so) Sitka 10. Other JDHS and TMHS point scorers were Estie Dawson (so, TM, 8), Shayla Reeves (jr, TM, 7), Maddie Hall (fr, TM, 7), Jean Cumlat (sr, JD, 7), Dominique Demmert (sr, Angoon, 6), Tianna-Jae Garcia (jr, JD, 5), Sammy Haight (fr, TM, 5), Martina Miller (sr, JD, 4), Sophie Peters (fr, Gustavus, 4), Sarah McDermott (sr, JD, 4), Shale Kibby (sr, TM, 4), Rolanda Scaife (so, JD, 3), Bernadette Osborne (jr, JD, 3), Jenna Luhrs (so, TM, 3), Gina Kim (so, JD, 3), Emily Wood (fr, JD, 2), Pelle Arthur (jr, JD, 2), Katie Jones (jr, TM, 2), Caitlin Bossio (sr, JD, 1), Evie Walker (sr, TM, 1), Tiadola Silva (fr, Angoon, 1), Keely Pearson (sr, TM, 1), Danielle Steinman (fr, TM, 1).

The top 20 male point scorers were as follows:

Jon De LaCruz (jr) Sitka 26, Zack Wassman (so) Skagway 22, Airk Cochran (jr) Skagway 20, Devin Braaten (sr) Haines 20, Joe Zarlengo (sr) Petersburg 20, Patrick Henderson (jr) Haines 20, Brandon Haxton (sr) Haines 18, Devin Light (so) Haines 18, Corey Piper (jr) Haines 16, Jesse Miller (sr) JDHS 15, Tyler Swinton (sr) Haines 14, Chris Olsen (jr) Haines 14, Peter Mathson (sr) Sitka 14, Raleigh Marsh (jr) Sitka 14, David Francis (sr) JDHS 13, Mitchell Boord (jr) Sitka 12, Kenny Marchbanks (jr) Gustavus 12, Jack Dodson (sr) Ketchikan 12, Robert Sensmeier (sr) Yakutat 11, Alex Cagle (jr) Sitka 11. Other JDHS and TMHS point scorers were:

Khalil English (so, TM, 8), Warren Eckland (sr, JD, 6), Landon Johnson (fr, TM, 5), Nick Bursell (jr, TM, 5), James Steeves (jr, TM, 5), Zach Sherman (so, TM, 5), Kenny Fox (fr, TM, 5), Brendan Pietz (fr, TM, 5), Renier Cava (sr, TM, 4), Wilson Suzuki (sr, TM, 4), Chris Luna (jr, TM, 3), Alec Calloway (sr, JD, 3), Monico Yadao (sr, JD, 2), Malik Brown (so, JD 2), Ofeina Soakai (so, TM, 2), Ian Andrews (sr, JD, 2), Nicolas Wright (so, TM, 2), Sam Jahn (jr, TM, 1), Jaden Sierra (jr, JD, 1), Thomas Morrow (so, TM, 1), Xavier Wallace (sr, JD, 1), Joel Perry (sr, JD, 1).

Complete event results are listed on page B3.

  • Comment

Spotted

Please Note: You may have disabled JavaScript and/or CSS. Although this news content will be accessible, certain functionality is unavailable.

Skip to News

« back

next »

  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377888/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377883/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377878/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377873/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377868/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377863/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377858/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377853/
Missing hunter found

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING