• Overcast, light rain
  • 55°
    Overcast, light rain
  • Comment

JDHS and TMHS in Top 16 swims

Posted: October 3, 2012 - 12:02am
Back | Next
JDHS teammates support Ciera Kelly during a home swim meet during the 500-Yard Freestyle.
JDHS teammates support Ciera Kelly during a home swim meet during the 500-Yard Freestyle.

Thunder Mountain High School’s Kenny Fox still owns the fastest 50-Freestyle time in the state with 22.41 seconds and has crept into the 100-Free top 16 for the first time this season.

Juneau-Douglas’ Dakota Isaak has kept the fastest 100-Breaststroke with 1:10.06 and Crimson Bears teammate Ciera Kelly retains the fastest 100-Fly with :59.26.

The JDHS girls 200-Free Relay still owns the state’s top mark of 1:43.03 and the JDHS girls medley relay stayed in second, but Ketchikan has knocked another second off of their time, as have the top ranked Sitka boys.

The TMHS girls 200 free relay dropped to 16th, the Sitka boys 200 free relay jumped into third, moving everyone in the standings down a notch so the Falcons are at eighth; and the TMHS girls and Sitka girls are into the 400 Free Relay top 16.

Calls to swim coaches were not returned by press time.

The 2012 Alaska High School Swim/Dive Top 16

(as of last weekend)

200 Medley Relay (Placing, Girls / Boys)

1 - Kodiak 1:52.22 / Sitka 1:41.41

2 - Juneau-Douglas 1:53.19 / Dimond 1:42.74

3 - Dimond 1:53.87 / Soldotna 1:43.23

4 - Chugiak 1:56.30 / Kodiak 1:44.59

5 - Ketchikan 1:58.76 / South 1:45.24

6 - West Valley 2:00.74 / Service 1:46.14

7 - Kenai Central 2:01.84 / Thunder Mountain 1:46.48

8 - Soldotna 2:02.51 / Colony 1:48.23

9 - Eagle River 2:02.62 / Chugiak 1:49.38

10 - East 2:02.99 / Petersburg 1:49.56

11 - South 2:03.86 / West Valley 1:49.90

12 - Petersburg 2:03.92 / 9 Ketchikan 1:51.16

13 - Sitka 2:04.13 / North Pole 1:53.44

14 - Bartlett 2:04.42 / East 1:53.93

15 - Thunder Mountain 2:05.24 / Eagle River 1:55.97

16 - Service 2:05.34 / Kenai Central 1:58.45

200 IM (Placing, Girls / Boys)

1 - Tahna Lindquist, Kodiak 2:14.62 / Eric Wilcox, Dimond 2:02.50

2 - Victoria Adams, Service 2:16.28 / Louis Belley, Sitka 2:03.87

3 - Sammy Burke, Chugiak 2:16.38 / Jackson Ursin, Dimond 2:04.11

4 - Arianna Rohde, Dimond 2:16.77 / Michael Summers, Dimond 2:04.22

5 - E Jennings, Chugiak 2:16.94 / Blaise Fox-Icarro, Eagle River 2:05.15

6 - Madeleine Oakley, Dimond 2:16.99 / Nicholas Lincoln, Kodiak 2:06.36

7 - Jenny Wilcox, Dimond 2:17.32 / Xander Emili, South 2:07.54

8 - Julia Geskey, Eagle River 2:18.29 / Dakota Dragomir, South 2:07.79

9 - Sammye Jones, Kodiak 2:18.54 / Nathaniel Adams, Service 2:07.79

10 - Ila Hughes, Kodiak 2:19.13 / Evan Marsh, Petersburg 2:07.81

11 - Tara De George, West 2:19.28 / Kenny Fox, Thunder Mountain 2:08.92

12 - Dakota Isaak, Juneau-Douglas 2:20.42 / Merek Corporon, Ketchikan 2:08.93

13 - Ciera Kelly, Juneau-Douglas 2:20.49 / Brent O’Connor, Craig 2:08.98

14 - Amber Schoff, South 2:20.63 / James Blake, Kodiak 2:09.63

15 - Haley Mertz, Juneau-Douglas 2:20.91 / Cory Chan, Dimond 2:10.12

16 - Kari Wray, Dimond 2:21.26 / Jacob Hanni, Dimond 2:10.14

Diving (6 Dives Placing, Girls / Boys)

1 - Sophie Hogen, Kodiak 203.65 / Cade Bennett, Dimond 295.85

2 - Sierra Panting, South 196.85/ Cody Frazier, North Pole 259.65

3 - Kaitlin Friedli, Chugiak 192.40 / Dakota Koch, North Pole 201.40

4 - Kassandra Navales, Ketchikan 183.45 / Bryan Rowe, Homer 201.30

5 - Megan Burbank, South 177.65 / Matt Segren, Thunder Mountain 201.10

6 - Jasmine Lewis, Homer 174.80 / Gaeden Ames, Soldotna 201.30

7 - Jami Stone, Eagle River 169.34 / Zach Campbell, Lathrop 199.40

8 - Sabrina Gibbs, Soldotna 168.45 / Austin Desatoff, Dimond 198.35

9 - Abby Hess, North Pole 168.10 / Conor Knutson, South 190.10

10 - Katherine Dolma, Homer 161.25 / Kaec Brister, Homer 183.45

11 - Aly Walker, Ketchikan 156.75 / Aaron Dudley, South 180.10

12 - Jessa Fortaliza, Kodiak 154.05 / Cole Gross, Kenai Central 177.65

13 - Paris Bennett, Dimond 153.55 / Joe Provo, Palmer 173.70

14 - Tessa Heiberg, Kodiak 150.45 / Bill Ashwell, Kenai Central 173.20

15 - Ellen Sharkey, South 134.10 / Kade Bullard, Dimond 171.15

16 - A Decker, West 130.60 / Riley Wik, Kenai Central 169.90

100 Free (Placing, Girls / Boys)

1 - Ila Hughes, Kodiak :53.54 / Jackson Ursin, Dimond :49.63

2 - Jori Lindquist, Kodiak :54.02 / Thomas Krasnican, Service :50.27

3 - Cierra Kelly, Juneau-Douglas :54.98 / Luis Marquez, West Valley :50.39

4 - Tahna Lindquist, Kodiak: 55.26 / Nathan Lai, South :50.44

5 - Alex Weeks, Soldotna :55.66 / Michael Summers, Dimond :50.48

6 - Emmie Jennings, Chugiak :55.70 / Sawyer Rickman, Soldotna :50.52

7 - Ella Sherrill, Ketchikan :55.76 / Xander Emili, South :50.64

8 - Kaylynn Donnolly, ACS :55.76 / Louis Belley, Sitka :50.83

9 - Jenny Wilcox, Dimond :55.81 / Erik Wilcox, Dimond :50.83

10 - Katie Stark, Palmer :55.96 / Brent O’Connor, Craig :50.87

11 - Naomi Graham, Palmer :56.32 / Abel Aulbach, Petersburg :50.88

12 - Isabel Stephens, Ketchikan :56.67 / Michael Smith, Kodiak :51.11

13 - Samantha Burke, Chugiak :56.85 / Carl Sundstren Brenner, Sitka :51.15

14 - Talyn Ramos, Juneau-Douglas :57.05 / Nathanial Adams, Service :51.18

15 - Haley Mertz, Juneau-Douglas :57.15 / Kenny Fox, Thunder Mountain :51.34

16 - Tara DeGeorge, West :57.17 / Merek Corporon, Ketchikan :51.49

200 Free Relay (Placing, Girls / Boys)

1 - Juneau-Douglas 1:43.03 / Dimond 1:31.52

2 - Kodiak 1:43.65 / South 1:32.55

3 - Chugiak 1:44.26 / Sitka 1:33.50

4 - Ketchikan 1:44.60 / Service 1:34.67

5 - Dimond 1:46.53 / Soldotna 1:34.80

6 - Palmer 1:46.87 / West Valley 1:35.44

7 - Soldotna 1:47.33 / Petersburg 1:36.06

8 - East 1:48.49 / Thunder Mountain 1:36.08

9 - Eagle River 1:48.55 / Kodiak 1:36.14

10 - West Valley 1:48.96 / Colony 1:37.05

11 - Kenai Central 1:50.11 / Chugiak 1:39.11

12 - Service 1:51.03 / East 1:39.61

13 - South 1:51.89 / Ketchikan 1:39.90

14 - Sitka 1:51.97/ Eagle River 1:41.30

15 - Seward 1:52.39 / North Pole 1:42.34

16 - Thunder Mountain 1:52.91 / Kenai Central 1:43.21

100 Breast (Placing, Girls / Boys)

1 - Dakota Isaak, Juneau-Douglas 1:10.06 / Louis Belley, Sitka 1:03.39

2 - Kira O’Donoghue, West Valley 1:10.49 / Tommy O’Donoghue, West Valley 1:04.10

3 - Sammy Jones, Kodiak 1:10.78 / Jonah Swanson, Juneau-Douglas 1:04.15

4 - Madeleine Oakley, Dimond 1:10.80 / James Blake, Kodiak 1:04.59

5 - Kendra Standley, Ketchikan 1:10.97 / Thane O’Brien, Thunder Mountain 1:05.25

6 - Kari Wray, Dimond 1:11.21 / Jared O’Brien, Dimond 1:05.38

7 - Julia Geskey, Eagle River 1:11.34 / Erik Wilcox, Dimond 1:05.42

8 - Emmie Jennings, Chugiak 1:11.57 / Thomas Krasnican, Service 1:05.77

9 - Jori Lindquist, Kodiak 1:11.65/ Alex Kessler, Colony 1:05.83

10 - Kassandra Klose, Ketchikan 1:12.43 / Daniel McElroy, Soldotna 1:06.19

11 - Cannon Jurrens, Bartlett 1:13.87 / Dakota Dragomir, South 1:06.27

12 - Kaylynn Donnolly, ACS 1:14.12 / Nathaniel Adams, Service 1:06.27

13 - Cierra Kelly, Juneau-Douglas 1:14.21 / Michael Summers, Dimond 1:06.35

14 - Victoria Adams, Service 1:14.36 / Xander Emili, South 1:06.76

15 - Hannah Brockman, Thunder Mountain 1:14.61 / Luke Brockman, Thunder Mountain 1:06.89

16 - Jordyn Bruce, Eagle River tied Abigail Taylor-Roth, Juneau-Douglas 1:15.17 / Luis Marquez, West Valley 1:06.95

200 Free (Placing, Girls / Boys)

1 - Tahna Lindquist, Kodiak 1:57.64 / Jackson Ursin, Dimond 1:46.81

2 - Jori Lindquist, Kodiak 1:58.69 / Michael Summers, Dimond 1:47.50

3 - Jenny Wilcox, Dimond 1:59.63 / Michael Smith, Kodiak 1:50.91

4 - Ciera Kelly, Juneau-Douglas 2:00.47 / Louis Belley, Sitka 1:51.13

5 - Sammy Burke, Chugiak 2:00.74 / Brent O’Connor, Craig 1:51.44

6 - Ila Hughes, Kodiak 2:01.03/ Merek Corporon, Ketchikan 1:51.48

7 - Kaylynn Donnolly, ACS 2:01.61 / Evan Marsh, Petersburg 1:52.19

8 - Kaitlyn Groleske, Soldotna 2:03.41 / Vince Kowalski, Petersburg 1:52.73

9 - Arianna Rohde, Dimond 2:03.45 / Abel Aulbach, Petersburg 1:53.60

10 - Sammye Jones, Kodiak 2:03.72 / Dakota Dragomir, South 1:53.96

11 - Alex Weeks, Soldotna 2:04.04 / Marshall Dupree, South 1:54.18

12 - Tara DeGeorge, West 2:04.07 / Jimmie Busch, Thunder Mountain 1:54.71

13 - Emmie Jennings, Chugiak 2:04.42 / Blaise Fox-Icarro, Eagle River 1:54.85

14 - Julia Geskey, Eagle River 2:04.42 / Erik Wilcox, Dimond 1:55.03

15 - Katie Stark, Palmer 2:04.45 / Jared O’Brien, Dimond 1:55.06

16 - Jesi Cavanaugh, East 2:04.71 / Kenny Fox, Thunder Mountain 1:55.07

50 Free (Placing, Girls / Boys)

1 - Ila Hughes, Kodiak :24.42 / Kenny Fox, Thunder Mountain :22.41

2 - Cierra Kelly, Juneau-Douglas :24.89 / Xander Emili, South :22.78

3 - Jori Lindquist, Kodiak :25.18 / Brent O’Connor, Craig :22.85

4 - Alex Weeks, Soldotna :25.42 / Sawyer Rickman, Soldotna :22.86

5 - Kaitlyn Louthan, Kenai Central :25.68 / Abel Aulbach, Petersburg :22.88

6 - Naomi Graham, Palmer :25.68 / Erik Wilcox, Dimond :22.90

7 - Noelle Graham, Palmer :25.75 / Jackson Ursin, Dimond :22.95

8 - Emmie Jennings, Chugiak :25.82 / Tommy O’Donoghue, West Valley :22.97

9 - Isabel Stephans, Ketchikan :25.86 / Nathan Lai, South :23.11

10 - Ella Sherrill, Ketchikan :25.87 / Luis Marquez, West Valley :23.12

11 - Martha Hood, IDEA :25.91 / Thomas Krasnican, Service :23.18

12 - Carrie Sauerbrey, East :26.04 / Michael Summers, Dimond :23.20

13 - Megan Reid, Sitka :26.07 / Daniel McElroy, Soldotna :23.31

14 - Talyn Ramos, Juneau-Douglas :26.09 / Michael Smith, Kodiak :23.32

15 - Samantha Burke, Chugiak :26.15 / Nathaniel Adams, Service :23.37

16 - Dakota Isaak, Juneau-Douglas :26.16 / Spencer Combs, Sitka :23.44

100 Fly (Placing, Girls / Boys)

1 - Ciera Kelly, Juneau-Douglas :59.26 / Erik Wilcox, Dimond :54.08

2 - Jenny Wilcox, Dimond :59.94 / Xander Emili, South :54.90

3 - Ila Hughes, Kodiak 1:00.23 / Merek Corporon, Ketchikan :55.09

4 - Jesi Cavanaugh, East 1:01.06 / Blaise Fox-Icarro, Eagle River :55.13

5 - Arianna Rohde, Dimond 1:01.65 / Kenny Fox, Thunder Mountain :55.42

6 - Victoria Adams, Service 1:02.04 / Dustin Hunter, Soldotna :55.89

7 - Samantha Burke, Chugiak 1:02.71 / RJ Miller, Sitka :56.04

8 - Martha Hood, IDEA 1:02.96 / Cory Chan, Dimond :56.05

9 - Dakota Isaak, Juneau-Douglas 1:03.60 / Marshall Dupree, South :56.44

10 - Alyssa Hampton, Dimond 1:03.71 / C. Dieckgreaff, Dimond :56.55

11 - Noellei Graham, Palmer 1:03.74 / Brent O’Connor, Craig :56.66

12 - Hannah Brockman, Thunder Mountain 1:03.84 / Ethan Espe, Chugiak :56.81

13 - Ella Sherrill, Ketchikan 1:04.18 / Nicholas Lincoln, Kodiak :56.91

14 - Tara DeGeorge, West 1:04.51 / Michael Summers, Dimond :57.21

15 - Tahna Lindquist, Kodiak 1:04.75 / Jonah Swanson, Juneau-Douglas :57.42

16 - Kaitlyn Groleske, Soldotna 1:04.79 / Dyton Shauff, Kodiak :57.82

500 Free (Placing, Girls / Boys)

1 - Tahna Lindquist, Kodiak 5:11.03 / Michael Summers, Dimond 4:47.27

2 - Jori Lindquist, Kodiak 5:22.24 / Jackson Ursin, Dimond 4:50.40

3 - Tara DeGeorge, West 5:27.77 / Michael Smith, Kodiak 4:58.66

4 - Cassidy Heaton, West Valley 5:29.79 / Blaise Fox-Icarro, Eagle River 5:03.35

5 - Arianna Rohde, Dimond 5:29.90 / Vince Kowalski, Petersburg 5:05.15

6 - Kate Mondl, Eagle River 5:29.94 / Jared O’Brien, Dimond 5:05.54

7 - Maddy Stephens, Ketchikan 5:40.15 / Jorden Davis, IDEA 5:09.28

8 - Ila Hughes, Kodiak 5:33.67 / Xander Emili, South 5:10.74

9 - Ciera Kelly, Juneau-Douglas 5:33.83 / Dakota Dragomir, South 5:11.37

10 - Jenny Wilcox, Dimond 5:34.89 / James Blake, Kodiak 5:11.46

11 - Isabel Barnswell, Seward 5:38.07 / Jacob Hanni, Dimond 5:11.47

12 - Abby Blackstone, Chugiak 5:40.53 / Louis Marquez, West Valley 5:12.65

13 - Jesi Cavanaugh, East 5:41.90 / Matt Johnson, Ketchikan 5:14.56

14 - Alex Weeks, Soldotna 5:42.10 / Kelsey Nore, North Pole 5:14.85

15 - Julia Geskey, Eagle River 5:44.6/ Nathan Lai, South 5:16.04

16 - Kari Wray, Dimond 5:45.27 / Jonah Hennings-Booth, Chugiak 5:17.88

100 Back (Placing, Girls / Boys)

1 - Jori Lindquist, Kodiak 1:00.04 / Louis Belley, Sitka :54.78

2 - Arianna Rohde, Dimond 1:00.17 / Cory Chan, Dimond :56.73

3 - Victoria Adams, Service 1:00.80 / Dyton Shauff, Kodiak :57.32

4 - Tahna Lindquist, Kodiak 1:01.66 / Michael Summers, Dimond :57.64

5 - Samantha Burke, Chugiak 1:01.83 / Nicolas Lincoln, Kodiak :57.66

6 - Cierra Kelley, Juneau-Douglas 1:02.96 / Nathaniel Adams, Service :57.87

7 - Amber Schoff, South 1:03.03 / Evan Marsh, Petersburg :58.31

8 - Isabel Stephens, Ketchikan 1:03.96 / Eddie Steger, East :58.37

9 - Haley Mertz, Juneau-Douglas 1:04.01 / Alex Kessler, Colony :58.58

10 - Martha Hood, IDEA 1:04.09 / Erik Wilcox, Dimond :59.17

11 - Jesi Cavanaugh, East 1:04.13 / Dakota Dragomir, South :59.49

12 - Emmie Jennings, Chugiak 1:04.45 / Marshall Dupree, South :59.72

13 - Julia Geskey, Eagle River 1:05.21 / Michael Smith, Kodiak :59.93

14 - Kari Wray, Dimond 1:05.25 / Jared O’Brien, Dimond 1:01.64

15 - Tara DeGeorge, West 1:05.38 / Evan McArthur, Sitka 1:01.53

16 - Ena Burr, East 1:05.58 / Luis Marquez, West Valley 1:01.29

400 Free Relay (Placing, Girls / Boys)

1 - Kodiak 3:47.47 / Sitka 3:24.42

2 - Dimond 3:49.97 / South 3:24.69

3 - Chugiak 3:51.21 / Dimond 3:24.76

4 - Ketchikan 3:55.06 / Kodiak 3:25.73

5 - Juneau-Douglas 3:55.06 / Soldotna 3:27.97

6 - Palmer 3:55.22 / Petersburg 3:32.92

7 - Eagle River 3:55.41 / Thunder Mountain 3:33.17

8 - East 3:58.37 / Service 3:33.66

9 - West Valley 4:03.35 / Ketchikan 3:38.14

10 - Service 4:04.42 / West Valley 3:40.57

11 - Soldotna 4:04.51 / North Pole 3:41.05

12 - Thunder Mountain 4:08.77 / Chugiak 3:42.59

13 - Sitka 4:09.42 / Colony 3:43.78

14 - Bartlett 4:10.02 / East 3:44.12

15 - South 4:10.51 / Eagle River 3:45.73

16 - Kenai Central 4:14.29 / Homer 3:56.84

  • Comment

Spotted

Please Note: You may have disabled JavaScript and/or CSS. Although this news content will be accessible, certain functionality is unavailable.

Skip to News

« back

next »

  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377768/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377763/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377758/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377753/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377748/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377743/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377738/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377733/
Ben Blackgoat

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING