• Overcast
  • 41°
    Overcast
  • Comment

State swim times in flux for JDHS and TMHS

Falcons Pierce dives into top 16, Crimson Bears' Kelly still flying at top

Posted: October 16, 2012 - 12:03am
Back | Next
JDHS' Dakota Isaak, center, and Ketchikan's Kassandra Klose, bottom, and Kendra Standley, top, race in the 100 Yard Breaststroke during Friday's high school swim meet at the Dimond Park Aquatic Center. Standley finished 1st in 1:09.65, Isaak was 2nd in 1:10.42, and Klose 3rd in 1:11.85.
JDHS' Dakota Isaak, center, and Ketchikan's Kassandra Klose, bottom, and Kendra Standley, top, race in the 100 Yard Breaststroke during Friday's high school swim meet at the Dimond Park Aquatic Center. Standley finished 1st in 1:09.65, Isaak was 2nd in 1:10.42, and Klose 3rd in 1:11.85.

Thunder Mountain High School’s Terra Pierce had a productive weekend at the Dimond Park Aquatic Center. The Falcons’ sophomore finished 2nd and 3rd in two days of diving and broke into the Top 16 dive scores around the state (12th).

Ketchikan diver Kassandra Navales remains in the state’s 4th spot and the Kings’ Aly Walker 11th. For the boys, TMHS’ Matt Segren remains in 6th.

Last weekend swims saw many pool fanatics shaving times but dropping state positions as opponents begin the up and down jockeying of events and tapering.

The JDHS girl’s 200 Medley Relay lowered their 2nd place time in the state, inching in on Kodiak’s 1:52.22 state best. KTN moved into the 4th position from 5th. The TMHS boys moved from 7th to 6th.

Crimson Bears’ sophomore Ciera Kelly retains the top spot in the girls’ 100 Fly with :59.26 and teammate Dakota Isaak is 12th, TMHS’ Hannah Brockman 15th and KTN’s Ella Sherrill 16th. For the boys, KTN’s Merek Corporon improves his time but slips to 3rd, TMHS’ Fox didn’t swim that event last week and stays at 5th, SIT’s RJ Miller is 8th and CRG’s O’Connor 14th.

Kelly made a huge jump in the 200 IM, dropping 7 seconds and moving from 15th to 2nd with a 2:13.35. Teammate Haley Mertz broke into the ranking with a 14th position and Isaak dropped to 16th but improved her time. For the boys, Sitka’s Louis Belley moved to the top of the standings, TMHS’ Fox jumped up to 5th after dropping 4 seconds and teammate Jimmie Busch busted into the standings in 14th. Petersburg’s Evan Marsh, KTN’s Corporon, and Craig’s Brent O’Connor are 11th, 12th and 13th, respectively.

Kelly slipped to 4th in the 100 Free, but still lowered her time. Teammates Mertz (14th) and Talyn Ramos (16), along with KTN’s Sherrill (8th) and Isabel Stpehens (11th), remain in the mix. For the boys, PSG’s Abel Aulbach jumped to the number one position in state while CRG’s O’Connor moved to 3rd, SIT’s Belley to 5th and TMHS’ Fox moved to 6th. The Falcons’ Busch is 15th and the Wolves’ Carl Sundstren Brenner 16th.

The JDHS girl’s lowered their top state 200 Free Relay time while KTN inched up to 3rd, SIT 15th and PSG broke in at 16th. For the boys, SIT remained in 3rd, PSG moved up to 4th, TMHS slid to 9th, KTN 12th and JDHS 14th.

KTN’s Kendra Standley moved to 2nd in the 100 Breast while JDHS’ Isaak slipped to third, both improving their times. JDHS’ Kelly is 13th and Abigail Taylor-Roth 16th, KTN’s Kassandra Klose 10th, and TMHS’ Brockman 15th. For the boys, JDHS’ Jonah Swanson is the state’s fastest with 1:02.78, SIT’s Belly 3rd, TMHS’ Thane O’Brien 7th and teammate Luke Brockman 15th.

JDHS’ Kelly slips to 5th in the 200 Free and KTN’s Maddy Stephens breaks in at 8th. For the boys, PSG’s Aulbach moved up to 4th, Sitka’s Belley 5th, CRG’s O’Connor 6th, KTN’s Corporon 7th, PSG’s Marsh 8th and Kowalski 9th, and TMHS’ Busch 15th.

Kelly remains in 2nd for the girl’s 50 Free and teammate Isaak has upped to 13th and Talyn Ramos times out in 16th. KTN’s Isabel Stephens is 6th, Sherrill 10th, and SIT’s Megan Reid 15th. For the boys, blistering Kenny Fox’ time of :22.41 still rides the top of the chart, CRG’s O’Connor is 2nd, PSG’s Aulbach 4th and KTN’s Corporon 14th.

KTN’s M. Stephens is 3rd in the 500 Free, JDHS’ Kelly didn’t swim the event and is 12th and the Kings’ Sherrill is 15th. For the boys, IDEA’s Jorden Davis improved to 4th and TMHS’ Fox swam the event for the first time this season and is 6th with PSG’s Kowalski 7th.

Kelly is 7th in 100 Back, Mertz 10th and Isaak 13th. KTN’s I. Stephens is 9th. For the boys, SIT’s Belley is at top with TMHS’ Fox 4th and PSG’s Marsh 9th.

The JDHS girls have taken the top spot in the 400 Free Relay, KTN is 6th, TMHS 14th and SIT 15th. The SIT boys top the relay, PSG is 5th, TMHS 7th, KTN 10th and JDHS 16th.

The 2012 Alaska High School Swim/Dive Top 16

(as of Monday)

200 Medley Relay (Placing, Girls / Boys)

1 - Kodiak 1:52.22 / Sitka 1:41.41

2 - Juneau-Douglas 1:52.86 / Dimond 1:42.74

3 - Dimond 1:53.87 / Soldotna 1:43.23

4 - Ketchikan 1:55.01 / Kodiak 1:43.86

5 - Chugiak 1:56.30 / South 1:45.24

6 - West Valley 2:00.73 / Thunder Mountain 1:45.49

7 - Kenai Central 2:01.18 / Service 1:46.14

8 - Service 2:02.40 / Colony 1:48.13

9 - Soldotna 2:02.51 / West Valley 1:48.59

10 - Eagle River 2:02.62 / Chugiak 1:49.38

11 - South 2:02.82 / Petersburg 1:49.56

12 - East 2:02.99 / Ketchikan 1:51.16

13 - Palmer 2:03.13 / North Pole 1:53.44

14 - Petersburg 2:03.92 / East 1:53.93

15 - Seward 2:04.01/ Eagle River 1:55.97

16 - Sitka 2:04.13 / Kenai Central 1:58.45

 

200 IM (Placing, Girls / Boys)

1 - Tahna Lindquist, Kodiak 2:12.00 / Louis Belley, Sitka 2:02.33

2 - Ciera Kelly, Juneau-Douglas 2:13.35 / Eric Wilcox, Dimond 2:02.50

3 - Victoria Adams, Service 2:16.28 / Jackson Ursin, Dimond 2:04.11

4 - Sammy Burke, Chugiak 2:16.38 / Michael Summers, Dimond 2:04.22

5 - Jori Lindquist, Kodiak 2:16.71 / Kenny Fox, Thunder Mountain 2:04.69

6 - Arianna Rohde, Dimond 2:16.77 / Blaise Fox-Icarro, Eagle River 2:05.15

7 - E Jennings, Chugiak 2:16.94 / Nathaniel Adams, Service 2:05.71

8 - Madeleine Oakley, Dimond 2:16.99 / Xander Emili, South 2:05.98

9 - Jenny Wilcox, Dimond 2:17.32 / Nicholas Lincoln, Kodiak 2:06.36

10 - Julia Geskey, Eagle River 2:18.29 / Dakota Dragomir, South 2:07.79

11 - Sammye Jones, Kodiak 2:18.54 / Evan Marsh, Petersburg 2:07.81

12 - Martha Hood, IDEA 2:18.85 / Merek Corporon, Ketchikan 2:08.93

13 - Ila Hughes, Kodiak 2:19.13 / Brent O’Connor, Craig 2:08.98

14 - Haley Mertz 2:19.14/ Jimmie Busch, Thunder Mountain 2:09.24

15 - Tara De George, West 2:19.28 / Jarod O’Brien, Dimond 2:09.34

16 - Dakota Isaak, Juneau-Douglas 2:19.50 / James Blake, Kodiak 2:09.63

 

Diving (6 Dives Placing, Girls / Boys)

1 - Sophie Hogen, Kodiak 203.65 / Cade Bennett, Dimond 295.85

2 - Kaitlin Friedli, Chugiak 201.35 / Cody Frazier, North Pole 259.65

3 - Sierra Panting, South 196.85 / Zach Campbell, Lathrop 214.85

4 - Kassandra Navales, Ketchikan 183.45 / Dakota Koch, North Pole 201.40

5 - Megan Burbank, South 177.65 / Bryan Rowe, Homer 201.30

6 - Jasmine Lewis, Homer 174.80 / Matt Segren, Thunder Mountain 201.10

7 - Jami Stone, Eagle River 169.34 / Gaeden Ames, Soldotna 201.00

8 - Sabrina Gibbs, Soldotna 168.45 / Austin Desatoff, Dimond 198.35

9 - Abby Hess, North Pole 168.10 / Conor Knutson, South 190.10

10 - Katherine Dolma, Homer 161.25 / Kaec Brister, Homer 183.45

11 - Aly Walker, Ketchikan 161.25 / Aaron Dudley, South 180.10

12 - Terra Pierce, Thunder Mountain 158.35 / Kade Bullard, Dimond 179.20

13 - Jessa Fortaliza, Kodiak 154.05 / Cole Gross, Kenai Central 177.65

14 - Paris Bennett, Dimond 153.55 / Joe Provo, Palmer 173.70

15 - Alex Soto, Bartlett 151.20 / Bill Ashwell, Kenai Central 173.20

16 - Tessa Heiberg, Kodiak 150.45 / Riley Wik, Kenai Central 169.90

 

100 Free (Placing, Girls / Boys)

1 - Ila Hughes, Kodiak :53.54 / Abel Aulbach, Petersburg :49.31

2 - Jori Lindquist, Kodiak :54.02 / Jackson Ursin, Dimond :49.63

3 - Katie Stark, Palmer :54.64 / Brent O’Connor, Craig :49.76

4 - Cierra Kelly, Juneau-Douglas :54.80 / Luis Marquez, West Valley :50.01

5 - Alex Weeks, Soldotna :54.84 / Louis Belley, Sitka :50.01

6 - Kaylynn Donnolly, ACS :54.97 / Kenny Fox, Thunder Mountain :50.15

7 - Tahna Lindquist, Kodiak: 55.26 / Thomas Krasnican, Service :50.27

8 - Ella Sherrill, Ketchikan :55.54 / Xander Emili, South :50.44

9 - Emmie Jennings, Chugiak :55.70 / Michael Summers, Dimond :50.48

10 - Jenny Wilcox, Dimond :55.81 / Sawyer Rickman, Soldotna :50.52

11 - Isabel Stephens, Ketchikan :56.67 / Nathan Lai, South :50.75

12 - Martha Hood, IDEA :56.31 / Erik Wilcox, Dimond :50.83

13 - Naomi Graham, Palmer :56.32 / Spencer Cooms, Sitka :50.98

14 - Haley Mertz, Juneau-Douglas :56.44 / Michael Smith, Kodiak :51.11

15 - Samantha Burke, Chugiak :56.85 / Jimmie Busch, Thunder Mountain :51.13

16 - Talyn Ramos, Juneau-Douglas :57.05 / Carl Sundstren Brenner, Sitka :51.15

 

200 Free Relay (Placing, Girls / Boys)

1 - Juneau-Douglas 1:42.93 / Dimond 1:31.52

2 - Kodiak 1:43.10 / South 1:32.55

3 - Ketchikan 1:43.86 / Sitka 1:33.50

4 - Chugiak 1:44.26 / Petersburg 1:33.91

5 - Palmer 1:44.46 / Service 1:34.67

6 - Dimond 1:46.53 / Soldotna 1:34.80

7 - Soldotna 1:47.33 / Colony 1:35.31

8 - East 1:48.49 / West Valley 1:35.44

9 - Kenai Central 1:48.51 / Thunder Mountain 1:35.48

10 - Eagle River 1:48.55 / Kodiak 1:36.14

11 - Service 1:48.85 / Chugiak 1:38.66

12 - West Valley 1:48.96 / Ketchikan 1:39.00

13 - Seward 1:48.98 / East 1:39.61

14 - South 1:50.26 / Juneau-Douglas 1:40.76

15 - Sitka 1:51.97 / Eagle River 1:41.30

16 - Petersburg 1:52.85 / Kenai Central 1:41.97

 

100 Breast (Placing, Girls / Boys)

1 - Kira O’Donoghue, West Valley 1:09.50 / Jonah Swanson, Juneau-Douglas 1:02.78

2 - Kendra Standley, Ketchikan 1:09.85/ Louis Belley, Sitka 1:03.39

3 - Dakota Isaak, Juneau-Douglas 1:10.06 / Tommy O’Donoghue, West Valley 1:04.10

4 - Sammy Jones, Kodiak 1:10.78 / James Blake, Kodiak 1:04.41

5 - Madeleine Oakley, Dimond 1:10.80 / Daniel McElroy, Soldotna 1:04.65

6 - Kari Wray, Dimond 1:10.92 / Erik Wilcox, Dimond 1:04.90

7 - Emmie Jennings, Chugiak 1:10.93 / Thane O’Brien, Thunder Mountain 1:05.25

8 - Julia Geskey, Eagle River 1:11.34 / Jared O’Brien, Dimond 1:05.38

9 - Jori Lindquist, Kodiak 1:11.65/ Thomas Krasnican, Service 1:05.77

10 - Kassandra Klose, Ketchikan 1:11.85 / Alex Kessler, Colony 1:05.83

11 - Cannon Jurrens, Bartlett 1:13.87 / Dakota Dragomir, South 1:06.02

12 - Kaylynn Donnolly, ACS 1:14.12 / Nathaniel Adams, Service 1:06.27

13 - Cierra Kelly, Juneau-Douglas 1:14.21 / Michael Summers, Dimond 1:06.35

14 - Victoria Adams, Service 1:14.36 / Xander Emili, South 1:06.76

15 - Hannah Brockman, Thunder Mountain 1:14.61 / Luke Brockman, Thunder Mountain 1:06.89

16 - Jordyn Bruce, Eagle River tied Abigail Taylor-Roth, Juneau-Douglas 1:15.17 / Luis Marquez, West Valley 1:06.95

 

200 Free (Placing, Girls / Boys)

1 - Tahna Lindquist, Kodiak 1:57.64 / Jackson Ursin, Dimond 1:46.81

2 - Jori Lindquist, Kodiak 1:58.69 / Michael Summers, Dimond 1:47.50

3 - Jenny Wilcox, Dimond 1:59.63 / Michael Smith, Kodiak 1:50.20

4 - Ciera Kelly, Juneau-Douglas 2:00.47 / Abel Aulbach, Petersburg 1:50.81

5 - Sammy Burke, Chugiak 2:00.74 / Louis Belley, Sitka 1:51.13

6 - Ila Hughes, Kodiak 2:01.03/ Brent O’Connor, Craig 1:51.44

7 - Kaylynn Donnolly, ACS 2:01.61 / Merek Corporon, Ketchikan 1:51.48

8 - Kaitlyn Groleske, Soldotna 2:03.41 / Evan Marsh, Petersburg 1:52.19

9 - Arianna Rohde, Dimond 2:03.45 / Vince Kowalski, Petersburg 1:52.73

10 - Sammye Jones, Kodiak 2:03.72 / Blaise Fox-Icarro, Eagle River 1:53.47

11 - Alex Weeks, Soldotna 2:04.04 / Dakota Dragomir, South 1:53.96

12 - Tara DeGeorge, West 2:04.07 / Marshall Dupree, South 1:54.18

13 - Emmie Jennings, Chugiak 2:04.42 / Alex Kessler, Colony 1:54.28

14 - Julia Geskey, Eagle River 2:04.42 / Tommy O’Donoghue, West Valley 1:54.44

15 - Katie Stark, Palmer 2:04.45 / Jimmie Busch, Thunder Mountain 1:54.71

16 - Jesi Cavanaugh, East 2:04.71 / Erik Wilcox, Dimond 1:55.03

 

50 Free (Placing, Girls / Boys)

1 - Ila Hughes, Kodiak :24.42 / Kenny Fox, Thunder Mountain :22.41

2 - Cierra Kelly, Juneau-Douglas :24.89 / Brent O’Connor, Craig :22.75

3 -Katie Stark, Palmer :25.05 / Xander Emili, South :22.78

4 - Jori Lindquist, Kodiak :25.18 / Abel Aulbach, Petersburg :22.81

5 - Alex Weeks, Soldotna :25.42 / Sawyer Rickman, Soldotna :22.86

6 - Isabel Stephens, Ketchikan :25.46 / Erik Wilcox, Dimond :22.90

7 - Naomi Graham, Palmer :25.68 / Luis Marquez, West Valley :22.92

8 - Emmie Jennings, Chugiak :25.57 / Jackson Ursin, Dimond :22.95

9 - Kaitlyn Louthan, Kenai Central :25.68 / Tommy O’Donoghue, West Valley :22.97

10 - Ella Sherrill, Ketchikan :25.72 / Nathan Lai, South :23.11

11 - Noelle Graham, Palmer :25.75 / Thomas Krasnican, Service :23.18

12 - Martha Hood, IDEA :25.83 / Michael Summers, Dimond :23.20

13 - Dakota Isaak, Juneau-Douglas :25.91 / Daniel McElroy, Soldotna :23.31

14 - Carrie Sauerbrey, East :26.04 / Merek Corporon, Ketchikan :23.30

15 - Megan Reid, Sitka :26.07 / Michael Smith, Kodiak :23.32

16 - Talyn Ramos, Juneau-Douglas :26.09 / Nathaniel Adams, Service :23.37

 

100 Fly (Placing, Girls / Boys)

1 - Ciera Kelly, Juneau-Douglas :59.26 / Erik Wilcox, Dimond :54.08

2 - Jenny Wilcox, Dimond :59.94 / Xander Emili, South :54.90

3 - Ila Hughes, Kodiak 1:00.23 / Merek Corporon, Ketchikan :54.93

4 - Jesi Cavanaugh, East 1:01.06 / Blaise Fox-Icarro, Eagle River :55.13

5 -Emmie Jenning, Chugiak 1:01.62 / Kenny Fox, Thunder Mountain :55.42

6 - Arianna Rohde, Dimond 1:01.65 / Luis Marquez, West Valley :55.82

7 - Noelle Graham, Palmer 1:01.98 / Dustin Hunter, Soldotna :55.89

8 - Victoria Adams, Service 1:02.04 / RJ Miller, Sitka :56.04

9 - Samantha Burke, Chugiak 1:02.71 / Cory Chan, Dimond :56.05

10 - Martha Hood, IDEA 1:02.96 / Marshall Dupree, South :56.44

11 - Tara DeGeorge, West 1:03.26 / Ethan Espe, Chugiak :55.46

12 - Dakota Isaak, Juneau-Douglas 1:03.60 / Nicholas Lincoln, Kodiak :56.53

13 - Jori Lindquist, Kodiak 1:03.60 / C. Dieckgreaff, Dimond :56.55

14 - Alyssa Hampton, Dimond 1:03.71 / Brent O’Connor, Craig :56.66

15 - Hannah Brockman, Thunder Mountain 1:03.84 / Carpenter, Eagle River :56.92

16 - Ella Sherrill, Ketchikan 1:04.18 / Michael Summers, Dimond :57.21

 

500 Free (Placing, Girls / Boys)

1 - Tahna Lindquist, Kodiak 5:11.03 / Michael Summers, Dimond 4:47.27

2 - Jori Lindquist, Kodiak 5:22.24 / Jackson Ursin, Dimond 4:50.40

3 - Maddy Stephens, Ketchikan 5:24.63 / Michael Smith, Kodiak 4:57.16

4 - Jenny Wilcox, Dimond 5:25.84 / Jorden Davis, IDEA 5:03.14

5 - Tara DeGeorge, West 5:25.95 / Blaise Fox-Icarro, Eagle River 5:03.35

6 - Emmie Jennings, Chugiak 5:29.48 / Kenny Fox, Thunder Mountain 5:03.39

7 - Cassidy Heaton, West Valley 5:29.79 / Vince Kowalski, Petersburg 5:05.15

8 - Arianna Rohde, Dimond 5:29.90 / Jared O’Brien, Dimond 5:05.54

9 - Kate Mondl, Eagle River 5:29.94 / Jacob Hanni, Dimond 5:09.99

10 - Julia Geskey, Eagle River 5:33.34 / Kelsey Nore, North Pole 5:10.19

11 - Ila Hughes, Kodiak 5:33.67 / Xander Emili, South 5:10.74

12 - Ciera Kelly, Juneau-Douglas 5:33.83 / Zach Bloom, Colony 5:10.78

13 - Samantha Burke, Chugiak 5:36.98 / Dakota Dragomir, South 5:11.37

14 - Isabel Barnswell, Seward 5:37.05 / James Blake, Kodiak 5:11.46

15 - Ella Sherrill, Ketchikan 5:39.29 / Louis Marquez, West Valley 5:12.65

16 - Abby Blackstone, Chugiak 5:40.53 / Ryan Nicholson, West Valley 5:12.86

 

100 Back (Placing, Girls / Boys)

1 - Jori Lindquist, Kodiak :59.92 / Louis Belley, Sitka :54.21

2 - Arianna Rohde, Dimond 1:00.17 / Cory Chan, Dimond :56.73

3 - Victoria Adams, Service 1:00.80 / Dyton Shauff, Kodiak :57.27

4 - Tahna Lindquist, Kodiak 1:01.66 / Kenny Fox, Thunder Mountain :57.40

5 - Samantha Burke, Chugiak 1:01.83 / Michael Summers, Dimond :57.64

6 - Amber Schoff, South 1:02.66 / Nicolas Lincoln, Kodiak :57.66

7 - Cierra Kelley, Juneau-Douglas 1:02.96 / Nathaniel Adams, Service :57.87

8 - Martha Hood, IDEA 1:03.79 / Alex Kessler, Colony :58.22

9 - Isabel Stephens, Ketchikan 1:03.96 / Evan Marsh, Petersburg :58.29

10 - Haley Mertz, Juneau-Douglas 1:04.01 / Eddie Steger, East :58.37

11 - Jesi Cavanaugh, East 1:04.13 / Luis Marquez, West Valley :58.66

12 - Emmie Jennings, Chugiak 1:04.45 / Blaise Fox-Icarro, Eagle River :59.11

13 - Dakota Isaak, Juneau-Douglas 1:04.80 / Erik Wilcox, Dimond :59.17

14 - Julia Geskey, Eagle River 1:05.21 / Dakota Dragomir, South :59.49

15 - Kari Wray, Dimond 1:05.25 / Marshall Dupree, South :59.72

16 - Tara DeGeorge, West 1:05.38 / Michael Smith, Kodiak :59.93

 

400 Free Relay (Placing, Girls / Boys)

1 - Juneau-Douglas 3:45.84 / Sitka 3:24.42

2 - Kodiak 3:47.47 / South 3:24.69

3 - Palmer 3:47.94 / Dimond 3:24.76

4 - Dimond 3:49.97 / Kodiak 3:24.95

5 - Chugiak 3:51.21 / Petersburg 3:25.38

6 - Ketchikan 3:53.59 / Soldotna 3:26.04

7 - Eagle River 3:55.41 / Thunder Mountain 3:26.21

8 - East 3:58.37 / West Valley 3:27.71

9 - Soldotna 4:00.90 / Service 3:33.66

10 - West Valley 4:01.64 / Ketchikan 3:38.14

11 - Service 4:04.42 / Chugiak 3:40.31

12 - Seward 4:06.57 / North Pole 3:41.05

13 - West 4:08.17 / Colony 3:43.78

14 - Thunder Mountain 4:08.77 / East 3:44.12

15 - Sitka 4:09.42 / Eagle River 3:45.73

16 - Bartlett 4:10.02 / Juneau-Douglas 3:48.05

  • Comment

Spotted

Please Note: You may have disabled JavaScript and/or CSS. Although this news content will be accessible, certain functionality is unavailable.

Skip to News

« back

next »

  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377943/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377938/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377933/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377928/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377923/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377918/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377913/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377908/
FDMS Candidate Forum

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING