• Broken clouds, light rain
  • 48°
    Broken clouds, light rain
  • Comment

Region V Swim & Dive Championships (at Ketchikan)

Region V Swim & Dive Individual Results

Posted: October 28, 2012 - 9:10pm  |  Updated: October 29, 2012 - 12:04am
JDHS' Ciera Kelly, in lane 4, takes a slight lead over Kayhi's Maddy Stephens, lane 5, during the women's 200 yard freestyle final at the Region V Championships in Ketchikan on Saturday. Kelly won the event with a time of 1:58.54 and Stephens finished second in 1:59.87. The Crimson Bears qualified 18 athletes for this weekend's state championships at Anchorage's Bartlett High School. Thunder Mountain High School qualified 15 swimmers for the state venue. Both JDHS and TMHS were tapering through the regions, meaning that the fastest times are yet to come. See story in tomorrow's sports. Meet results are online at Juneau Empire Sports.  Hall Anderson
Hall Anderson
JDHS' Ciera Kelly, in lane 4, takes a slight lead over Kayhi's Maddy Stephens, lane 5, during the women's 200 yard freestyle final at the Region V Championships in Ketchikan on Saturday. Kelly won the event with a time of 1:58.54 and Stephens finished second in 1:59.87. The Crimson Bears qualified 18 athletes for this weekend's state championships at Anchorage's Bartlett High School. Thunder Mountain High School qualified 15 swimmers for the state venue. Both JDHS and TMHS were tapering through the regions, meaning that the fastest times are yet to come. See story in tomorrow's sports. Meet results are online at Juneau Empire Sports.

Women - Team Scores

1 Ketchikan 176.50; 2 Juneau-Douglas 157.50; 3 Thunder Mountain 72; 4 Petersburg 54; 5 Sitka 45; 6 Metlakata 12.

Men - Team Scores

1 Sitka 126; 2 Thunder Mountain 109; 3 Petersburg 99; 4 Ketchikan 90; 5 Juneau-Douglas 41; 6 Craig 28; 7 Metlakata 10.

Combined Team Scores

1 Ketchikan 266.50, 2 Juneau-Douglas 198.50, 3 Thunder Mountain 181; 4 Sitka 171, 5 Petersburg 153, 6 Craig 28, 7 Metlakatla 22

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay

(school, seed time, finals time)

1 Ketchikan High School-AK ‘A’ 1:55.01, 1:49.87

1) Stephens, Isabel SR / 2) Standley, Kendra M SR / 3) Klose, Kassandra SR / 4) Stephens, Maddy JR

2 Juneau Douglas High School-AK ‘A’ 1:48.77, 1:50.83

1) Mertz, Haley M JR / 2) Isaak, Dakota R SO / 3) Kelly, Ciera Y SO / 4) Cayce, Jocelyn K SR

3 Petersburg High School-AK ‘A’, 2:03.92, 2:01.14

1) Weller, Grace M JR / 2) Dahlberg, Shania D JR / 3) Dahl, Shalie SO / 4) Kowalski, Eva M SR

4 Thunder Mountain High School-AK ‘A’, 2:05.24, 2:01.19

1) Beardslee, Taylor a FR / 2) Brockmann, Hannah g SO / 3) McCormick, Erika j SO / 4) Ferster, Naomi r FR

5 Sitka High School-AK ‘A’, 2:03.66, 2:09.93

1) Ramil, Leann / 2) Chadwick, Maddy S / 3) Parish, Ava M / 4) Whitmil, Kaysia C

6 Metlakata-AK ‘A’, 2:40.07, 2:37.78

1) Dunne, Kristy SO / 2) Lindsey, Alexandra SO / 3) Wagner, Tazia SE / 4) Kirchner, Lisa JU

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay

(school, seed time, finals time

1 Sitka High School-AK ‘A’, 1:41.41, 1:40.60

1) Belley, Louis E / 2) Sundstren-Brenner, Carl J / 3) Miller, RJ J / 4) Combs, Spencer L

2 Thunder Mountain High School-AK ‘A’, 1:45.49, 1:43.40

1) Jones, Trevor p SO / 2) Brockmann, Luke A SR / 3) O’Brien, Thane m SO / 4) Loseby, Josiah R JR

3 Ketchikan High School-AK ‘A’, 1:51.16, 1:55.28

1) Welker, Zane M FR / 2) Standley, Matthew D FR / 3) Albertson, Beau JR / 4) Kuikhoven, Caleb JR

4 Petersburg High School-AK ‘A’, 1:41.75, 1:56.92

1) Erickson, Skipper L SO / 2) Fleming, Ian D SO / 3) Zarlengo, Ben A SO / 4) Evens, Nels P SO

Event 3 Women 200 Yard Freestyle

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 Kelly, Ciera Y, SO JDHS-AK, 2:02.14 / 1:58.54

2 Stephens, Maddy, JR Ketchikan-AK, 2:02.71 / 1:59.87

3 O’Brien, Kiera E, FR Ketchikan-AK, 2:06.83 / 2:02.51

4 Kaelke, Sophia I, FR JDHS-AK, 2:08.67 / 2:07.00

5 Walsh, Rielly I, FR JDHS-AK, 2:09.38 / 2:09.18

6 Gross, Lexi L, FR JDHS-AK, 2:14.17 / 2:12.97

7 Beardslee, Taylor a, FR TMHS-AK, 2:12.65 / 2:15.17

8 Smith, Selene A, SR TMHS-AK, 2:18.95 / 2:18.70

Preliminaries

9 Whitmil, Kaysia C,SITKA-AK, 2:21.53

10 Gregory, Madison p, SO TMHS-AK, 2:27.57

11 Hammersland-Pillaca, Ton SO Ketchikan-AK, 2:28.53

12 Campbell, Paiton, SITKA-AK, 2:34.76

13 Lawton, Kathleen, JR Craig-AK, 2:42.75

Event 4 Men 200 Yard Freestyle

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 Corporon, Merek, JR Ketchikan-AK, 1:48.22 / 1:46.13

2 Kowalski, Vince R, JR PETER-AK, 1:51.68 / 1:48.84

3 Marsh, Evan M, SO PETER-AK, 1:51.94 / 1:51.06

4 Busch, Jimmie G, SR TMHS-AK, 1:54.18 / 1:52.55

5 Johnson, Matt, SR Ketchikan-AK, 1:55.00 / 1:54.60

6 Fleming, Ian D, SO PETER-AK, 1:54.75 / 1:55.30

7 Pate, Will S, SITKA-AK, 1:57.05 / 1:57.66

8 Harang, Justin O, SITKA-AK, 2:01.72 / 2:00.80

Preliminaries

9 Standley, Matthew D, FR Ketchikan-AK, 2:06.34

10 Chadwick, Miles R, SITKA-AK, 2:07.40

11 Evens, Nels P, SO PETER-AK, 2:11.38

12 Adams, Cody M, FR JDHS-AK, 2:15.72

13 Tipton, Matthew, SO Craig-AK, 2:39.18

14 Wilson, Nathan, SO Craig-AK, 3:09.29

15 Umbs, CJ J, SR JDHS-AK, 3:24.90

-- Davis, Jorden D, IDEA-AK, 1:54.39X

Event 5 Women 200 Yard IM

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 Klose, Kassandra, SR Ketchikan-AK, 2:19.64 / 2:13.20

2 Mertz, Haley M, JR JDHS-AK, 2:18.72 / 2:14.07

3 Brockmann, Hannah g, SO TMHS-AK, 2:20.57 / 2:16.85

4 Dahl, Shalie, SO PETER-AK, 2:25.99 / 2:19.62

5 Taylor-Roth, Abigail A, SO JDHS-AK, 2:27.57 / 2:24.59

6 Standley, Kendra M, SR Ketchikan-AK, 2:29.28 / 2:26.47

7 Gonwa Ramonda, Addie C, JR JDHS-AK, 2:32.78 / 2:29.22

8 Chadwick, Maddy S, SITKA-AK, 2:35.81 / 2:35.91

Preliminaries

9 Bogatko, Dana a, SO TMHS-AK, 2:35.98

10 Ramos, Cecilia R, SO JDHS-AK, 2:43.31

11 Parish, Ava M, SITKA-AK, 2:44.58

12 Davis, Joy M, SITKA-AK, 2:51.26

Event 6 Men 200 Yard IM

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 Belley, Louis E, SITKA-AK, 2:01.77 / 1:59.92

2 Swanson, Jonah R, SR JDHS-AK, 2:08.50 / 2:07.67

3 Jones, Trevor p, SO TMHS-AK, 2:12.81 / 2:11.51

4 Loseby, Josiah R, JR TMHS-AK, 2:17.62 / 2:13.16

5 Kuikhoven, Caleb, JR Ketchikan-AK, 2:16.36

6 Harang, Brady J, SITKA-AK, 2:17.53 / 2:14.13

7 Erickson, Skipper L, SO PETER-AK, 2:17.29 / 2:16.64

8 Fulton, Owen R, SITKA-AK, 2:17.68 / 2:18.11

Preliminaries

9 Antaya, Elias G, FR JDHS-AK, 2:33.27

Event 7 Women 50 Yard Freestyle

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 Stephens, Isabel, SR Ketchikan-AK, 25.08 / 24.59

2 Reid, Megan A, SITKA-AK, 24.78 / 25.08

3 Isaak, Dakota R, SO JDHS-AK, 25.55 / 25.15

3 Sherrill, Ella, SO Ketchikan-AK, 25.15 / 25.15

5 Ramos, Talyn S, SR JDHS-AK, 25.92 / 25.57

6 Hamrick, Kaia E, FR JDHS-AK, 26.81 / 26.59

7 Cayce, Jocelyn K, SR JDHS-AK, 26.63 / 26.95

8 Ferster, Naomi r, FR TMHS-AK, 28.04 / 28.38

Preliminaries

9 Vogt, Hannah, SR TMHS-AK, 28.29

10 Anderson, Carissa, SO TMHS-AK, 28.42

11 Taylor, Abby, JR PETER-AK, 29.74

12 Wagner, Tazia, SE MET-AK, 30.05

13 Lindsey, Alexandra, SO MET-AK, 30.39

14 Bennett, Marena, SO Craig-AK, 31.48

14 Ramil, Leann, SITKA-AK, 31.48

16 Nemire, Priscilla, FR Ketchikan-AK 32.20

17 Weaver, Danika, SITKA-AK, 33.60

18 Kirchner, Lisa, JU MET-AK, 34.31

19 Staveland, Jonelle, TMHS-AK, 35.13

20 Dunne, Kristy, SO MET-AK, 35.20

21 McCoy, Haylee, SO Craig-AK, 36.13

Event 8 Men 50 Yard Freestyle

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 Aulbach, Abel L, SO PETER-AK 22.02 / 21.70

2 O’Connor, Brent R, SR Craig-AK 23.15 / 21.82

3 Fox, Kenny a, SO TMHS-AK 23.06 / 22.45

4 O’Brien, Thane m, SO TMHS-AK 23.11 / 23.06

5 Scranton, Dakota A, JR JDHS-AK 23.38 / 23.10

6 Combs, Spencer L, SITKA-AK 23.16 / 23.14

7 Morland, James E, SITKA-AK 23.98 / 24.33

8 Stenberg, Justin, SITKA-AK 24.33 / 24.56

Preliminaries

9 McCord, Corbin, SO Ketchikan-AK 24.63

10 Welker, Zane M ,FR Ketchikan-AK 24.78

11 Zarlengo, Ben A, SO PETER-AK 24.88

12 Adams, Levi, SITKA-AK 25.04

13 Gardner, Jerry J, SR TMHS-AK 25.08

14 Glore, Tim K / SR Craig-AK 25.30

15 Ramos, Treyson G, FR JDHS-AK 27.30

16 Janes, Justin, SE MET-AK, 27.33

17 Guthrie, William, JU MET-AK, 27.65

18 Marsden, Lukas, JU MET-AK, 28.26

19 Gonwa Ramonda, Gabe G, FR JDHS-AK. 28.73

20 Taylor, Nick, SO Ketchikan-AK. 28.84

21 Allio, Dylan b, FR TMHS-AK. 30.09

22 Vera, Martin, SE MET-AK. 38.08

Event 9 Women 1 mtr Diving

(name, year, school, seed, finals, points)

1 Navales, Kassandra SR Ketchikan-AK 183.45 / 261.60

2 Walker, Aly, SR Ketchikan-AK 156.75 / 258.00

3 Weller, Grace M, JR PETER- NP / 244.55

4 Pierce, Terra, SO TMHS-AK, 158.35 / 241.95

5 Williams, Pheonix , FR JDHS-AK, 112.50 / 163.30

Event 10 Men 1 mtr Diving

(name, year, school, seed, finals)

1 Seagren, Matt, SR TMHS-AK 201.10 / 322.40

2 Jones, Luke M, FR Ketchikan-AK 69.40 / 185.85

Event 11 Women 100 Yard Butterfly

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 Kelly, Ciera Y, SO JDHS-AK 1:00.42 / 58.02

2 Dahl, Shalie, SO PETER-AK 1:05.55 / 1:00.77

3 Brockmann, Hannah g, SO TMHS-AK 1:03.97 / 1:02.96

4 Stebe, Alixandra N, FR Ketchikan-AK 1:07.11 / 1:05.53

5 Chappell, Eliza G, FR JDHS-AK 1:09.39 / 1:07.74

6 McCormick, Erika j, SO TMHS-AK 1:09.66 / 1:09.23

7 Parish, Ava M, SITKA-AK 1:10.34 / 1:12.01

8 Smith, Selene A, SR TMHS-AK 1:12.26 / 1:14.83

Preliminaries

9 Ramos, Cecilia R, SO JDHS-AK / 1:13.50

10 Hammersland-Pillaca, Ton SO Ketchikan-AK 1:22.86

11 Nemire, Priscilla, FR Ketchikan-AK 1:23.71

Event 12 Men 100 Yard Butterfly

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 Corporon, Merek, JR Ketchikan-AK 53.48 / 53.08

2 Fox, Kenny a, SO TMHS-AK 57.49 / 53.66

3 Miller, RJ J, SITKA-AK 54.16 / 53.79

4 Albertson, Beau, JR Ketchikan-AK 59.58 / 58.80

5 Gardner, Jerry J, SR TMHS-AK 1:07.13 / 1:06.22

6 Klose, Daniel W, FR Ketchikan-AK 1:14.59 / 1:12.53

Event 13 Women 100 Yard Freestyle

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 Ramos, Talyn S, SR JDHS-AK 56.72 / 55.37

2 Sherrill, Ella, SO Ketchikan-AK 55.89 / 55.61

3 Walker, Aly, SR Ketchikan-AK 57.84 / 55.82

4 Walsh, Rielly I, FR JDHS-AK 58.57 / 58.58

5 Gross, Lexi L, FR JDHS-AK 59.69 / 59.74

6 Anderson, Carissa, SO TMHS-AK 1:02.82 / 1:02.00

7 Vogt, Hannah, SR TMHS-AK 1:02.87 / 1:02.30

8 Ferster, Naomi r, FR TMHS-AK 1:03.72 / 1:03.79

Preliminaries

9 Whitmil, Kaysia C, SITKA-AK 1:04.23

10 Taylor, Abby, JR PETER-AK 1:05.43

11 Bennett, Marena, SO Craig-AK 1:08.19

12 Thurston, Helen E, FR JDHS-AK 1:10.87

13 Campbell, Paiton, SITKA-AK 1:11.11

14 Smith, Carmen, SR TMHS-AK 1:11.36

15 Weaver, Danika, SITKA-AK 1:12.27

16 Hurley, Allie, SO Ketchikan-AK 1:13.16

17 Lawton, Kathleen, JR Craig-AK, 1:14.30

18 Kirchner, Lisa, JU 1:18.72

19 McCoy, Haylee, SO Craig-AK 1:23.20

Event 14 Men 100 Yard Freestyle

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 Aulbach, Abel L, SO PETER-AK 47.51 / 47.77

2 O’Connor, Brent R, SR Craig-AK 49.51 / 49.02

3 Busch, Jimmie G, SR TMHS-AK 50.79 / 50.56

4 Sundstren-Brenner, Carl, SITKA-AK 50.16 / 50.76

5 Combs, Spencer L, SITKA-AK 50.89 / 50.80

6 Scranton, Dakota A, JR JDHS-AK 51.77 / 51.56

7 McArthur, Evan S, SITKA-AK 53.52 / 53.08

8 Erickson, Skipper L, SO PETER-AK 53.59 / 53.35

Preliminaries

9 Stenberg, Justin, SITKA-AK 54.52

10 McCord, Corbin, SO Ketchikan-AK 54.99

11 Zarlengo, Ben A, SO PETER-AK 55.74

12 Jones, Luke M, FR Ketchikan-AK 56.78

13 Martinsen, Aden C, JR PETER-AK 57.48

14 Glore, Tim K, SR Craig-AK 59.25

15 Newman, Robert X, SO JDHS-AK 59.98

16 Taylor, Nick, SO Ketchikan-AK 1:05.95

17 Tipton, Matthew, SO Craig-AK 1:10.32

18 Vera, Martin, SE MET-AK 1:29.31

19 Umbs, CJ J, SR JDHS-AK 1:34.66

Event 15 Women 500 Yard Freestyle

(name, year, school, prelim time, finals time, points)

Finals

1 Stephens, Maddy, JR Ketchikan-AK 5:30.82 / 5:23.70

2 O’Brien, Kiera E, FR Ketchikan-AK 5:41.89 / 5:30.41

3 Dahlberg, Shania D, JR PETER-AK 5:40.43 / 5:37.92

4 Kowalski, Eva M, SR PETER-AK 5:46.92 / 5:39.91

5 Kaelke, Sophia I, FR JDHS-AK 5:52.69 / 5:45.68

6 Tighe, Kaitlyn, SO Ketchikan-AK 5:52.89 / 5:46.86

7 McCormick, Erika j, SO TMHS-AK 6:04.22 / 5:59.93

8 Ramil, Leann, SITKA-AK 7:11.46 / 7:13.58

Preliminaries

9 Dunne, Kristy, SO MET-AK 8:18.21

Event 16 Men 500 Yard Freestyle

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 Kowalski, Vince R, JR PETER-AK 5:04.00 / 4:57.72

2 Johnson, Matt, SR Ketchikan-AK 5:07.71 / 5:00.93

3 Pate, Will S, SITKA-AK 5:10.69 / 5:08.45

4 Fleming, Ian D, SO PETER-AK 5:09.79 / 5:09.57

5 Kuikhoven, Caleb, JR Ketchikan-AK 5:22.91 / 5:17.69

6 Brockmann, Luke A, SR TMHS-AK 5:27.13 / 5:22.57

7 Adams, Levi, SITKA-AK 5:41.29 / 5:36.93

8 Fulton, Owen R, SITKA-AK 5:43.20 / 5:40.36

Preliminaries

9 Evens, Nels P, SO PETER-AK 5:51.33

10 Adams, Cody M, FR JDHS-AK 6:01.50

11 Wilson, Nathan, SO Craig-AK 8:39.10

-- Davis, Jorden D, IDEA-AK 4:59.85X

Event 17 Women 200 Yard Freestyle Relay

(school, seed time, finals time)

1 Ketchikan High School-AK ‘A’, 1:43.86, 1:40.47

1) Stephens, Isabel SR / 2) O’Brien, Kiera E FR / 3) Walker, Aly SR / 4) Sherrill, Ella SO

2 Juneau Douglas High School-AK ‘A’, 1:40.03, 1:44.85

1) Ramos, Talyn S SR / 2) Hamrick, Kaia E FR / 3) Walsh, Rielly I FR / 4) Cayce, Jocelyn K SR

3 Thunder Mountain High School-AK ‘A’, 1:49.48, 1:49.12

1) Brockmann, Hannah g SO / 2) Ferster, Naomi r FR / 3) Vogt, Hannah SR / 4) Anderson, Carissa SO

4 Petersburg High School-AK ‘A’, 1:52.85, 1:49.46

1) Dahl, Shalie SO / 2) Taylor, Abby JR / 3) Kowalski, Eva M SR / 4) Dahlberg, Shania D JR

5 Sitka High School-AK ‘A’, 1:51.97, 2:00.09

1) Whitmil, Kaysia C / 2) Parish, Ava M / 3) Weaver, Danika / 4) Reid, Megan A

6 Metlakata-AK ‘A’, 2:16.20, 2:12.11

1) Lindsey, Alexandra SO / 2) Dunne, Kristy SO / 3) Kirchner, Lisa JU / 4) Wagner, Tazia SE

Event 18 Men 200 Yard Freestyle Relay

(school, seed time, finals time)

1 Thunder Mountain High School-AK ‘A’, 1:35.48, 1:31.13

1) O’Brien, Thane m SO / 2) Fox, Kenny a SO / 3) Loseby, Josiah R JR / 4) Busch, Jimmie G SR

2 Petersburg High School-AK ‘A’, 1:33.91, 1:31.87

1) Marsh, Evan M SO / 2) Erickson, Skipper L SO / 3) Kowalski, Vince R JR / 4) Aulbach, Abel L SO

3 Sitka High School-AK ‘A’, 1:33.50, 1:33.87

1) Miller, RJ J / 2) McArthur, Evan S / 3) Morland, James E / 4) Sundstren-Brenner, Carl J

4 Ketchikan High School-AK ‘A’, 1:39.36, 1:34.49

1) Corporon, Merek JR / 2) McCord, Corbin SO / 3) Welker, Zane M FR / 4) Johnson, Matt SR

5 Juneau Douglas High School-AK ‘A’, 1:33.94, 1:39.32

1) Swanson, Jonah R SR / 2) Antaya, Elias G FR / 3) Ramos, Treyson G FR / 4) Scranton, Dakota A JR

6 Panthers-AK ‘A’, 1:56.69, 1:52.74

1) O’Connor, Brent R SR / 2) Tipton, Matthew SO / 3) Wilson, Nathan SO / 4) Glore, Tim K SR

7 Metlakata-AK ‘A’, 2:03.48, 1:58.49

1) Janes, Justin SE / 2) Marsden, Lukas JU / 3) Vera, Martin SE / 4) Guthrie, William JU

Event 19 Women 100 Yard Backstroke

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 Stephens, Isabel, SR Ketchikan-AK 1:00.90 / 59.04

2 Mertz, Haley M, JR JDHS-AK 1:03.87 / 1:01.37

3 Reid, Megan A, SITKA-AK 1:03.12 / 1:03.19

4 Beardslee, Taylor a, FR TMHS-AK 1:04.52 / 1:05.28

5 Chappell, Eliza G, FR JDHS-AK 1:07.43 / 1:06.26

6 Hamrick, Kaia E, FR JDHS-AK 1:07.52 / 1:07.13

7 Tighe, Kaitlyn, SO Ketchikan-AK 1:09.49 / 1:07.59

8 Gonwa Ramonda, Addie C, JR JDHS-AK 1:09.12 / 1:08.41

Preliminaries

9 Weller, Grace M, JR PETER-AK 1:09.83

10 Kowalski, Eva M, SR PETER-AK 1:11.76

11 Hurley, Allie, SO Ketchikan-AK 1:19.08

12 Staveland, Jonelle, TMHS-AK 1:24.58

Event 20 Men 100 Yard Backstroke

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 Belley, Louis E, SITKA-AK 54.07 / 53.60

2 Marsh, Evan M SO, PETER-AK 56.69 / 56.91

3 Jones, Trevor p SO, TMHS-AK 59.25 / 58.30

4 Morland, James E 1:01.90 / 1:00.21

5 McArthur, Evan S, SITKA-AK 1:01.75 / 1:00.90

6 Harang, Brady J, SITKA-AK 1:01.70 / 1:01.50

7 Albertson, Beau, JR Ketchikan-AK 1:03.88 / 1:01.66

8 Welker, Zane M, FR Ketchikan-AK 1:04.63 / 1:03.41

Preliminaries

9 Standley, Matthew D, FR Ketchikan-AK 1:07.45

10 Janes, Justin, SE MET-AK 1:07.56

11 Newman, Robert X, SO JDHS-AK 1:08.66

12 Ramos, Treyson G, FR JDHS-AK 1:13.66

13 Gonwa Ramonda, Gabe G, FR JDHS-AK 1:14.70

Event 21 Women 100 Yard Breaststroke

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 Standley, Kendra M, SR Ketchikan-AK 1:09.06 / 1:07.08

2 Isaak, Dakota R, SO JDHS-AK 1:09.99 / 1:07.41

3 Klose, Kassandra, SR Ketchikan-AK 1:11.05 / 1:08.25

4 Taylor-Roth, Abigail A, SO JDHS-AK 1:14.47 / 1:13.26

5 Stebe, Alixandra N, FR Ketchikan-AK 1:14.09 / 1:14.13

6 Dahlberg, Shania D, JR PETER-AK 1:16.50 / 1:15.39

7 Chadwick, Maddy S, SITKA-AK 1:17.00 / 1:15.91

8 Cayce, Jocelyn K, SR JDHS-AK 1:15.23 / 1:16.10

Preliminaries

9 Bogatko, Dana a, SO TMHS-AK 1:18.23

10 Smith, Carmen, SR TMHS-AK 1:23.03

11 Davis, Joy M, SITKA-AK 1:27.03

12 Gregory, Madison p, SO TMHS-AK 1:29.62

13 Thurston, Helen E, FR JDHS-AK 1:30.69

14 Wagner, Tazia, SE MET-AK 1:31.14

15 Lindsey, Alexandra, SO MET-AK 1:42.28

Event 22 Men 100 Yard Breaststroke

(name, year, school, prelim time, finals time)

Finals

1 O’Brien, Thane m, SO TMHS-AK 1:04.76 / 1:03.24

2 Swanson, Jonah R, SR JDHS-AK 1:04.59 / 1:03.37

3 Brockmann, Luke A, SR TMHS-AK 1:06.01 / 1:05.21

4 Harang, Justin O, SITKA-AK 1:07.57 1:06.46

5 Chadwick, Miles R, SITKA-AK 1:11.63 / 1:09.67

6 Martinsen, Aden C, JR PETER-AK 1:19.43 / 1:15.25

7 Antaya, Elias G, FR JDHS-AK / 1:15.06 / 1:15.37

8 Klose, Daniel W, FR Ketchikan-AK 1:19.15 / 1:18.22

Preliminaries

9 Guthrie, William, JU MET-AK 1:24.48

10 Allio, Dylan b, FR TMHS-AK 1:31.99

11 Marsden, Lukas, JU MET-AK 1:46.93

Event 23 Women 400 Yard Freestyle Relay

(school, seed time, finals time)

1 Ketchikan High School-AK ‘A’, 3:53.59, 3:39.24

1) Sherrill, Ella SO / 2) Stephens, Maddy JR / 3) O’Brien, Kiera E FR / 4) Walker, Aly SR

2 Juneau Douglas High School-AK ‘A’, 3:45.84, 3:43.37

1) Ramos, Talyn S SR / 2) Mertz, Haley M JR / 3) Isaak, Dakota R SO / 4) Kelly, Ciera Y SO

3 Thunder Mountain High School-AK ‘A’, 4:08.77, 4:10.24

1) Beardslee, Taylor a FR / 2) Anderson, Carissa SO / 3) Vogt, Hannah SR / 4) Bogatko, Dana a SO

4 Sitka High School-AK ‘A’, 4:09.42, 4:46.12

1) Weaver, Danika / 2) Ramil, Leann / 3) Campbell, Paiton / 4) Davis, Joy M

Event 24 Men 400 Yard Freestyle Relay

(school, seed time, finals time)

1 Sitka High School-AK ‘A’, 3:24.42, 3:18.56

1) Combs, Spencer L / 2) Miller, RJ J / 3) Sundstren-Brenner, Carl J / 4) Belley, Louis E

2 Petersburg High School-AK ‘A’, 3:21.52, 3:19.41

1) Marsh, Evan M SO / 2) Fleming, Ian D SO / 3) Kowalski, Vince R JR / 4) Aulbach, Abel L SO

3 Ketchikan High School-AK ‘A’, 3:38.14, 3:30.36

1) Corporon, Merek JR / 2) McCord, Corbin SO / 3) Kuikhoven, Caleb JR / 4) Johnson, Matt SR

4 Juneau Douglas High School-AK ‘A’, 3:28.59, 3:44.99

1) Scranton, Dakota A JR / 2) Newman, Robert X SO / 3) Antaya, Elias G FR / 4) Swanson, Jonah R SR

5 Panthers-AK ‘A’, 4:20.49, 4:22.74

1) O’Connor, Brent R SR / 2) Glore, Tim K SR / 3) Tipton, Matthew SO / 4) Wilson, Nathan SO

6 Metlakata-AK ‘A’, 4:50.89, 4:36.63

1) Janes, Justin SE / 2) Marsden, Lukas JU / 3) Vera, Martin SE / 4) Guthrie, William JU

--Thunder Mountain High School-AK ‘A’, 3:26.21, DQ

1) Loseby, Josiah R JR / 2) Busch, Jimmie G SR / 3) Brockmann, Luke A SR / 4) Fox, Kenny a SO

  • Comment

Spotted

Please Note: You may have disabled JavaScript and/or CSS. Although this news content will be accessible, certain functionality is unavailable.

Skip to News

« back

next »

  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377913/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377908/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377903/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377898/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377893/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377888/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377883/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377878/
High School Volleyball

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING