ALL ACCESS MEMBERSHIP

JOIN NOW ACTIVATE SIGN IN
  • Overcast
  • 41°
    Overcast
  • Comment

Wrestlers to duel at dual in Ketchikan

JDHS/TMHS grapplers unranked in the state

Posted: January 11, 2013 - 12:08am

The Juneau-Douglas and Thunder Mountain High School wrestling teams will be on the mats in Ketchikan today and Saturday as they get in their final matches of the season before the January 26 Region V Championships at JDHS. The tri-meet between the Crimson Bears, Falcons and Kings will feature multiple team setting matches, although Ketchikan is able to fill all their weight brackets and have an advantage in scoring.

“It is a preview of sorts,” TMHS coach Jake Jacoby said. “We will match up with as many weight classes as we can with both those teams. Ketchikan will more than likely be winning these dual matches against both of us because neither Juneau-Douglas or us can fill every weight class and they can.”

The region tournament, however, is a weight class bracketed tournament.

Ketchikan is the southeast favorite to repeat as champions. This weekend’s matches will be a chance to find out just what the Kings will present at Southeast, or it could be another chance for coaches to move grapplers up or down a weight class just to keep opponents guessing.

The Falcons and the Crimson Bears have come off of some strong competition up north and would like to make a run at getting back up there.

This year’s Region V tourney will send the top two wrestlers in each weight bracket to the state venue, and the top wrestler from each region in the state is guaranteed a top 4 seeding in the state tourney.

Currently, no southeast wrestler is ranked as the state’s top weight holder. No TMHS or JDHS grappler is ranked in the state’s top 6 of a weight bracket. Ketchikan’s Logan Collins is ranked second at 138-pounds. Teammates Cody Ring (fourth at 258-pounds), Marcus Martin (fifth at 106-pounds), Isaac Lontz (sixth 132-pounds), and Craig Deboer (sixth 160-pounds) all are ranked.

At the southeast tourney all wrestlers in each weight class will compete. Some brackets, such as the heavyweight division, have just two wrestlers to date, so they will be battling for position at the state venue.

The current Falcons’ individual won-loss records are freshman 106-pound Edwin Meyer 7-8; freshman 132-pound Hunter Boyer 9-11; 138-pound Brandon Aguilar 4-0; sophomore 145-pound Dylan Taylor 10-10; freshman 145-pound Wesley Brinkerhoff 1-4; sophomore 145-pound Austin Drueckhammer 1-4; junior 152-pound Brylie Yadao 6-9; sophomore 152-pound Dante Taylor 5-8; freshman 152-pound Tyler Cole 0-9; senior 152-pound Nicholas Kotlrik 0-0; freshman 160-pound Blake Phillips 9-5; freshman 160-pound William Bear-Clark 1-4; senior 170-pound Jackson Pavitt 13-4; freshman 182-pound Lianno Vejar 4-10; and sophomore 285-pound Rick Johnson 12-7. The Falcons have no wrestlers at 98, 113, 120, 126, 195 and 220-pounds, meaning they will give up some forfeit points.

“The last couple tournaments up north we have come out of feeling good about our selves,” Jacoby said. “There are a number of wrestlers who are making some good progress, and ones we might not have thought might make state are looking that they will.”

The Falcons have strong state possibilities out of Pavitt, Boyer, and Phillips. Johnson will move on in the heavyweight division and Meyer has to beat one other wrestler to make the top two

“We will be able to come out of this weekend and tell guys they either have to do that again or you have to work a little harder in a couple of weeks in order to make it back up to Anchorage with us,” Jacoby said. “This is going to be a big weekend for us. A big motivator weekend.”

The current Crimson Bears individual records were not available.

Following are the top state rankings:

98-pounds

1. Greg Shack, South Anchorage

2. Logan Albrecht, Wasilla

3. Slava Hoffman, Service

4. Bryan McKimson, Wasilla

5. Bryce Adams, Colony

6. Brian Conrad, Palmer

106-pounds

1. Kyle Willard, East Anchorage

2. Hope Steffensen, Kenai

3. Noah Ottum, South Anchorage

4. Jejomar Briones, West Anchorage

5. Marcus Martin, Ketchikan

6. Cameron Frazier, North Pole

113-pounds

1. Gavin Alvarado, South Anchorage

2. Brennan Girard, East Anchorage

3. Andrew Caballa, Kodiak

4. Matt Glover, South Anchorage

5. Jordan Nero, Colony

6. Leo Cruz, Kodiak

120-pounds

1. Mason Cochran, Palmer

2. Nick Ottum, South Anchorage

3. Levi Fried, Kodiak

4. Jay-Ar Small, Kodiak

5. Josh Fetko, Service

6. Rami Pellumbi, South Anchorage

126-pounds

1. Alex Nanez, Service

2. Daide Agnew, West Valley

3. Shannon Carpenter, Wasilla

4. Eddy Burris, Kodiak

5. Zach Ritchie, South Anchorage

6. Alex Kennedy, East

132-pounds

1. John Pounds, Service

2. Ryker Steiner, Wasilla

3. Spencer Adams, Colony

4. Chase Jury, Chugiak

5. Gavin Arnold, Eagle River

6. Isaac Lontz, Ketchikan

138-pounds

1. Kraig Hammond, South Anchorage

2. Logan Collins, Ketchikan

3. Kamber Lucas, Colony

4. Collin Benidixen, Palmer

5. Kevin Gonzalez, Kodiak

6. Damian Sotelo, Bartlett

145-pounds

1. Sam Zimmerman, Lathrop

2. Nate McKimson, Wasilla

3. Cameron White, Kodiak

4. Christopher Ray, Colony

5. Tyler Thamavongsa, Service

6. Eli Fouch, Palmer

152-pounds

1. Moo Rogers, North Pole

2. Robert Huffer, Chugiak

3. Joe Dickinson, Lathrop

4. Vince Fricilone, West Valley

5. DJ Morrow, Wasilla

6. Cesar Guzman, East

160-pounds

1. Rilen Skieens, Service

2. Simon Root, Colony

3. Luke Heun, Palmer

4. David Best, North Pole

5. Karson Forbush, Chugiak

6. Craig Deboer, Ketchikan

170-pounds

1. Josh Wiggins, East Anchorage

2. Leroy Elliot, West Anchorage

3. Jacob Wharton, Lathrop

4. Franklyn Dunbar, Service

5. Hayden Seltenreich, Wasilla

6. Zach Doan, Colony

182-pounds

1. Sawyer Root, Colony

2. Troy Streiff, Soldotna

3. Kerry Powers, Kodiak

4. Mark Dobbs, Wasilla

5. Alex Medeiros, Chugiak

6. Keahi Queja, East

195-pounds

1. Dalton Sauder, South Anchorage

2. Billy Schultz, Wasilla

3. Austin Rench, Colony

4. Alex Fuller, Wasilla

5. Joel Ryno, Palmer

6. Toren Cheely, Chugiak

220-pounds

1. Derek Zorea, Service

2. Ian Mckenzie, Colony

3. Quace Wright, Wasilla

4. Ben Davis, North Pole

5. Richard Burroughs, Chugiak

6. Nicholas Stevens, Service

285-pounds

1. Keanu King, East Anchorage

2. Erich Pili, Service

3. Cole Foster, Lathrop

4. Cody Ring, Ketchikan

5. Brian Thompson, Palmer

6. Jarmie Augafa, South Anchorage

Team Rankings:

1. Wasilla

2. Palmer

3. South Anchorage

4. Colony

5. Kodiak

  • Comment

Spotted

Please Note: You may have disabled JavaScript and/or CSS. Although this news content will be accessible, certain functionality is unavailable.

Skip to News

« back

next »

  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377993/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377988/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377983/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377978/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377963/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377948/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377943/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377938/
Northern lights

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING