ALL ACCESS MEMBERSHIP

JOIN NOW ACTIVATE SIGN IN
  • Overcast
  • 41°
    Overcast
  • Comment

Southeast Region V High School Basketball Tournament Schedule

Posted: March 3, 2013 - 12:19am

March 5-9

(all games at Mt. Edgecumbe’s B.J. McGillis Memorial Gymnasium)

TUESDAY

3 p.m., 3A Girls GM1 - #2 Sitka (4-4 conference) Vs. #3 Petersburg (2-6).

4:45 p.m., 3A Boys GM1 - #2 Mt. Edgecumbe (5-3) Vs. #3 Petersburg (0-8).

6:30 p.m., 4A Girls GM1 - #2 Ketchikan (4-4 conference, 11-13 overall) Vs. #3 Thunder Mountain (1-7, 7-17)

8:15 p.m., 4A Boys GM1 - #2 JDHS (3-5, 8-16) Vs. #3 Ketchikan (2-6, 10-14)

WEDNESDAY

12:30 p.m., Holland America Freethrow & 3-Point Shooting Contests.

3 p.m., 4A Girls GM2 - #1 JDHS (7-1, 14-10) Vs. Winner GM1.

4:45 p.m., 4A Boys GM2 - #1 TMHS (7-1, 18-6) Vs. Winner GM1.

6:30 p.m., 3A Girls GM2 - #1 Mt. Edgecumbe (6-2) Vs. Winner GM1 (SIT/PSG).

8:15 p.m., 3A Boys GM2 - #1 Sitka (7-1) Vs. Winner GM1 (Mt.E/PSG).

THURSDAY

8 a.m., 4A Girls GM3 - Loser GM1 Vs. Loser GM2. Loser out.

9:45 a.m., 4A Boys GM3 - Loser GM1 Vs. Loser GM2. Loser out.

11:30 a.m., 3A Girls GM3 - Loser GM1 Vs. Loser GM2. Loser out.

1:15 p.m., 3A Boys GM3 - Loser GM1 Vs. Loser GM2.loser out.

3 p.m., 2A Girls GM1 - #1 Craig (10-2) Vs. #4 Wrangell (3-9).

4:45 p.m., 2A Boys GM1 - #1 Metlakatla (10-2) Vs. #4 Haines (0-12).

6:30 p.m., 2A Girls GM2 - #2 Metlakatla (8-4) Vs. #3 Haines (3-9).

8:15 p.m., 2A Boys GM2 - #2 Craig (10-2) Vs. #3 Wrangell (4-8).

FRIDAY

8 a.m., 2A Girls GM3 - Loser GM1 (Crg/Wrg) Vs. Loser GM2 (Met/Hns). Loser out. Winner to GM5.

9:45 a.m., 2A Boys GM3 - Loser GM1 (Met/Hns) Vs. Loser GM2 (Crg/Wrg). Loser out. Winner to GM5.

11:30 a.m., 2A Girls GM4 - Winner GM1 (Crg/Wrg) Vs. Winner GM2 (Met/Hns). Winner #1 Seed at State, loser to GM5

1:15 p.m., 2A Boys GM4 - Winner GM1 (Met/Hns) Vs. Winner GM2 (Crg/Wrg). Winner #1 Seed at State, loser to GM5.

3 p.m., 4A Girls GM4 - Winner GM2 Vs. Winner GM3. Championship if no losses, if first loss an If Game for the title is played Saturday 3 p.m.

4:45 p.m., 4A Boys GM4 - Winner GM2 Vs. Winner GM3 for Championship, see above (If Sat. 4:45 p.m.).

6:30 p.m., 3A Girls GM4 - Winner GM2 Vs. Winner GM3 for Championship, see above (If Sat 6:30 p.m.).

8:15 p.m., 3A Boys GM4 - Winner GM2 Vs. Winner GM3 for Championship, see above (If Sat 8:15 p.m.)

SATURDAY

10 a.m., Drill Team/Cheerleading Adjudication (at Sitka High School).

11:30 a.m., 2A Girls GM5 - Winner GM3 Vs. Loser GM4, for #2 Seed at State.

1:15 p.m., 2A Boys GM5 - Winner GM3 Vs. Loser GM4, for #2 Seed at State.

3 p.m., 4A Girls GM5, Crossover or If Games.

4:45 p.m., 4A Boys GM5, Crossover or If Games.

6:30 p.m., 3A Girls GM5, Crossover or If Games.

8:15 p.m., 3A Boys GM5, Crossover or If Games.

  • Comment

Spotted

Please Note: You may have disabled JavaScript and/or CSS. Although this news content will be accessible, certain functionality is unavailable.

Skip to News

« back

next »

  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377993/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377988/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377983/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377978/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377963/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377948/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377943/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377938/
Northern lights

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING