• Overcast, patches of fog
  • 46°
    Overcast, patches of fog
  • Comment

Petersburg, Kayhi win Ketchikan Invitational track meet

JDHS' Moser, TMHS' Tompkins and Welling win

Posted: April 30, 2014 - 12:04am
Kayhi's Beau Albertson edged out Juneau-Douglas runner Riley Moser, right, and Thunder Mountain's Luke Paden, left, in the boys 800 meter preliminary on Friday. Moser won the final on Saturday.   Hall Anderson
Hall Anderson
Kayhi's Beau Albertson edged out Juneau-Douglas runner Riley Moser, right, and Thunder Mountain's Luke Paden, left, in the boys 800 meter preliminary on Friday. Moser won the final on Saturday.

The Petersburg High School Vikings girls and the Kayhi Kings boys topped the Ketchikan Invitational Track Meet last weekend, but the Falcons, Naomi Welling and Crimson Bears, Riley Moser are proving to be hard to catch on the track.

The Vikings scored 100.5 points for the meet on the girls side, Kayhi 81, Thunder Mountain 68, Thorne Bay 46, Sitka 30.5 and Juneau-Douglas 15.

The Kings tallied 87 points on the boys side, Sitka 69, Petersburg 67, Juneau-Douglas 65, Thunder Mountain 53, and Thorne Bay 5.

TMHS sophomore Welling set school records in the 400 dash (1:02.78) and 100-meter hurdles (16.05) and joined teammates Aly Heaton, Maddie Hall and Estie Dawson to set a Falcons record in the 4x400 relay (4:26.00).

TMHS junior Maddie Hall won the 3200 meters with the state’s second fastest time of 11:15.00.

JDHS junior Riley Moser and TMHS junior Luke Paden turned the tables on Ketchikan’s Ben Cacenas and Beau Albertson as they finished behind the Kayhi runners in the preliminaries of the 800 meters but went 1 and 2 in the finals.

The Juneau duo also went 1 and 2, respectively, in the 1600. Moser also won the 3200. The Falcons’ Paden won both the shot put and discus events.

The Crimson Bears set 17 personal team records, including Malik Brown’s win in the triple jump. The Falcons set 28 personal records.

The JDHS coaches stated they have a young distance group that is working together and showing potential. That group includes Duncan Smith, Harrison Bibb, Noah Machakos, Jack White, Reuban Willis and Marshall Shapland-Murray.

The Crimson Bears had a strong showing from Gustavus’ Abbey Vandenburg who finished third in the 400 and fourth in the 200.

Following are the winners from each event and/or the highest placing Juneau athlete:

Girls Shot Put – Shawna Nelson, Ketchikan, 32-04.5 (4. Ava Tomkins, TMHS 28-02.50).

Boys Shot Put – Joe Paden, TMHS, 44-02.00 (2. Morgan Nichols, TMHS, 40-05).

Girls Triple Jump – Emma Chase, Petersburg, 29-07.00 (5. Dunya Hermann, TMHS, 25-00.75).

Boys Triple Jump – Malik Brown, JDHS, 38-07.00 (2. Samson Stengl, Sitka, 35-02).

Girls Long Jump – Izabelle Ith, Petersburg, 15-07.00 (3. Abigail VandenBerg, JDHS, 14-00).

Boys Long Jump – John James Ganitano, Sitka, 17-08.00 (2. Michael Lohrey, TMHS, 17-06).

Girls 3200 – Maddie Hall, TMHS, 11:15.00 (2. Grace Weller, Petersburg, 12:07).

Boys 3200 – Riley Moser, JDHS, 10:21.00 (2. John Elliott, JDHS, 10:45).

Girls 100 Hurdles – Naomi Welling, TMHS, 16.05 (2. Izabelle Ith, PSG, 16.37).

Boys 110 Hurdles – Douglas Cook, Ketchikan, 16.69 (2. Ben Zarlengo, Petersburg, 18.82).

Girls 100 – Izabelle Ith, Petersburg, 13.00 (2. Tayjha Tripple, Thorne Bay, 13.28; 3. Aly Heaton, TMHS, 13.31).

Boys 100 – Theo McBurnette, Ketchikan, 11.62 (2. Jaren Sumauang, Sitka, 11.88; 3. Kiko Iona, JDHS, 11.97).

Girls High Jump – Ava Tompkins, TMHS, 4-08.00 (2. Kaia Michalsen, Ketchikan, 4-07).

Boys High Jump – Billy Ware, Petersburg, 5-06.00 (Juneau jumpers disqualified).

Girls Discus – Shawna Nelson, Ketchikan, 97-01.50 (6. Morgan Rivest, TMHS, 65-05).

Boys Discus – Joe Paden, TMHS, 129-00 (2. Morgan Nichols, TMHS, 116-09).

Girls 400 – Taylee Nyquest, Thorne Bay, 1:05.81 (3. Abigail VandenBerg, Ketchikan, 1:06.63).

Boys 400 – Christopher Llanos, Ketchikan, 55.87 (5. Kiko Iona, JDHS 1:00.40).

Girls 300 Hurdles – Naomi Welling, TMHS, 48.25 (2. Grace Weller, Petersburg, 55.12).

Boys 300 Hurdles – Douglas Cook, Ketchikan, 45.35 (2. Ben Zarlengo, Petersburg, 46.91).

Girls 800 – Taylee Nyquest, Thorne Bay, 2:26.59 (2. Estie Dawson, TMHS, 2:37.03).

Boys 800 – Riley Moser, JDHS, 2:07.53 (2. Luke Paden, TMHS, 2:13.19).

Girls 200 – Bernadette Franulovich, Ketchikan, 28.00 (4. Abigail VandenBerg, JDHS, 28.99).

Boys 200 – Theo McBurnette, Ketchikan, 24.07 (3. Kiko Iona, JDHS, 24.22).

Girls 4x800 – Petersburg’s Grace Weller, Fran Abbott, Robyn Schwartz, Makayla Newman 10:54.00 (2. Ketchikan’s Kaitlyn Tighe, Tori Seely, Alexis Crellin Kaia Michalsen 11:08.88).

Boys 4x800 – Ketchikan’s Beau Albertson, Christopher Llanos, Trent Rodanhisler, Ben Kacenas 9:05.50 (2. JDHS’ John Elliott, Harrison Bibb, Malik Brown, Riley Moser 9:18).

Girls 4x200 – Petersburg’s Emma Chase, Abigail Taylor Mariah Taylor, Kayleigh Eddy 2:05.10 (2. Sitka’s Naquoia Bautista, Hannah Davis, Gabriella Cagle, Melanie Villanueva 2:10.03).

Boys 4x200 – Sitka’s Brandon Tulcey, Jaren Sumauang, Jovani Villanueva, John James Ganitano 1:41.60 (2. Ketchikan’s Randy Estrin, Josh Herba, Jason James, Credito Ricky John 1:45.84).

Girls 1600 – Taylee Nyquest, Thorne Bay, 5:15.00 (2. Maddie Hall, TMHS, 5:17).

Boys 1600 – Riley Moser, JDHS, 4:47.00 (2. Luke Paden, TMHS 4:59).

Girls 4x100 – TMHS’ Aly Heaton, Ava Tompkins, Natalee Sartain, Rikki Price 57.65 (2. Petersburg’s Emma Chase, Izabelle Ith, Chandler Strickland, Mariah Taylor 58.43).

Boys 4x100 – Ketchikan’s Beau Albertson, Douglas Cook, Adam Ramsey, Theo McBurnette 47.50 (3. JDHS’ Kiko Iona, Malik Brown, Raphael Kohler, Dorian Isaak 50.00).

Girls 4x400 – TMHS’ Aly Heaton, Estie Dawson, Maddie Hall, Naomi Welling 4:26.57 (Petersburg’s Kayleigh Eddy, Abigail Taylor, Kylie Wallace, Robyn Schwartz 4:45.44).

Boys 4x400 – Ketchikan’s Theo McBurnette, Adam Ramsey, Christopher Llanos, Beau Albertson 3:48.72 (3. TMHS’ Justin Sleppy, Torrey Wiebe, Ben Landes, John Morris 4:19.25).

Juneau will host the Capital Invitational Track and Field Meet on Friday and Saturday at TMHS Field. Friday events begin at 12:30 p.m. and finish at 7 p.m. Saturday events begin at 10 a.m. and finish by 1 p.m.

  • Comment

Spotted

Please Note: You may have disabled JavaScript and/or CSS. Although this news content will be accessible, certain functionality is unavailable.

Skip to News

« back

next »

  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377888/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377883/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377878/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377873/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377868/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377863/
  • title http://spotted.juneauempire.com/galleries/377858/ http://spotted.juneauempire.com/galleries/377853/
Missing hunter found

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING