Gymnastics results

Posted: Wednesday, January 30, 2002

Here are the results from a girls gymnastics meet held Thursday afternoon between the Arete Academy of Gymnastics from Eagle River and the Southeast Alaska Gymnastics Academy in Juneau. The meet took place in Juneau. The higher the level number the higher the skill level.

Level 4-All Around -- 1. Kalea Chapman, Southeast, 35.70 points (9.00 vault, 8.10 uneven bars, 9.30 balance beam, 9.30 floor exercise); 2. Olivia Ramseth, Southeast, 35.40 (9.10, 8.40, 9.00, 8.90); 3. Kristie Ely, Southeast, 35.00 (9.50, 8.40, 7.90, 9.20); 4. tie, Carley Moeller, Southeast, 34.90 (8.30, 8.10, 9.30, 9.20); 4. tie, Jennifer Sanbei, Southeast, 34.90 (9.00, 7.70, 9.00, 9.20); 6. Nia Maake, Southeast, 33.70 (9.00, 7.50, 8.30, 8.90); 7. Kyelisa Graham, Southeast, 32.90 (8.60, 6.90, 9.10, 8.30); 8. tie, Danielle Graham, Southeast, 32.20 (8.20, 7.90, 8.20, 7.90); 8. tie, Laura Beaverson, Southeast, 32.20 (8.50, 7.00, 7.80, 8.90); 8. tie, Solana Ashe, Southeast, 32.20 (8.60, 7.40, 8.30, 7.90); 11. Peyton Millay, Southeast, 32.10 (8.60, 7.60, 8.10, 7.80); 12. Alex Brown, Southeast, 31.60 (7.00, 7.00, 9.00, 8.60); 13. Rebekah Badilla, Southeast, 29.80 (7.00, 7.50, 7.50, 7.80).

Level 5-All Around -- 1. JenYev Coleman, Arete, 37.25 (9.65, 9.20, 9.35, 9.05); 2. Ambrosia Wilkerson, Arete, 37.00 (9.55, 9.00, 9.15, 9.30); 3. Amy Winezura, Arete, 33.85 (7.40, 8.50, 8.75, 9.20); 4. Amber Walker, Southeast, 32.95 (8.65, 7.95, 8.15, 8.20); 5. Katie Fosket, Southeast, 32.80 (8.00, 8.40, 8.10, 8.30); 6. K.C. Kent, Southeast, 31.25 (8.30, 7.60, 7.45, 7.90); 7. Emma Landvatter, Southeast, 30.15 (7.60, 7.60, 7.35, 7.60).

Level 6-All Around -- 1. Paige Pahlke, Southeast, 34.95 (9.25, 8.80, 8.00, 8.90); 2. Theresa Badilla, Southeast, 30.05 (8.75, 6.70, 7.50, 7.10); 3. Amanda Leamer, Southeast, 29.40 (8.35, 7.25, 6.85, 6.95); 4. Mikaela Landvatter, Southeast, 29.30 (8.30, 5.80, 7.60, 7.60).

Level 7-All Around -- 1. Kayla Shepherd, Arete, 35.30 (9.00, 8.45, 8.80, 9.05); 2. Kailee McMurran, Southeast, 32.20 (9.25, 8.05, 7.00, 7.90); 3. Lexy Wagoner, Southeast, 30.10 (7.45, 6.40, 8.10, 8.15).

Level 8-All Around -- 1. Sara Schisler, Arete, 35.50 (8.15, 9.50, 8.90, 8.95); 2. Kristy Adamson, Southeast, 33.85 (8.25, 8.15, 9.00, 8.45); 3. Amanda Alvarez, Southeast, 7.40 (7.40, only competed in vault).

Level 9-All Around -- 1. Shannon Coughlin, Arete, 33.35 (7.85, 8.50, 8.60, 8.90); 2. Kathryn Brownlee, Southeast, 32.90 (8.25, 7.90, 8.30, 8.55).

Level 10-All Around -- 1. Jasmine Lipka, Arete, 31.85 (8.25, 6.45, 8.10, 9.05).



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING