http://racerealty.com/

State wrestling polls

Posted: Thursday, February 03, 2000

CLASS 4A STATE WRESTLING POLLS

The Class 4A state high school team and individual wrestling polls released Feb. 3. The polls are compiled by Eric Wade, who produces the Alaska Wrestling website (www.alaskawrestling.com), after consultation with many of the state's high school wrestling coaches.

Teams - 1. Service; 2. tie, Chugiak; 2. tie, Wasilla; 4. Palmer; 5. Lathrop; 6. North Pole.

103 pounds - 1. Danny Spicer, Service; 2. Ed Bailey, Chugiak; 3. Andy Anderson, Palmer; 4. Cory Crane, Wasilla; 5. Anthony Manacio IV, Juneau-Douglas; 6. Matt Wharton, North Pole; 7. Tyler McIntyre, West Valley; 8. Darin Pestrikoff, Dimond.

112 - 1. Junior Valladolid, Kodiak; 2. Jordan Brock, Wasilla; 3. Todd Krieg, North Pole; 4. Kiel Bole, Lathrop; 5. D.J. Beuchler, Bartlett; 6. Melina Hutchison, Skyview; 7. Brian Knowles, Chugiak; 8. Justin Carlson, Sitka.

119 - 1. Matt Laselle, Wasilla; 2. Daniel Pickett, Colony; 3. Kyle Vanderwyst, Lathrop; 4. Joey Fama, Ketchikan; 5. Ryan Edelen, Service; 6. Jack Koutchak, Lathrop; 7. Jamie McCrehin, Sitka; 8. Carl Green, Kodiak.

125 - 1. Scott Jorgensen, Palmer; 2. Neil Strausbaugh, Skyview; 3. Anthony Manacio III, Juneau-Douglas; 4. Brian Kean, Chugiak; 5. Danny Hagen, Bartlett; 6. Jon Dearborn, Lathrop; 7. Mike Hoadley, Palmer; 8. Ryan Olivera, Wasilla.

130 - 1. Willie Young, North Pole; 2. Jason Bussdieker, Skyview; 3. Mike Osborn, Lathrop; 4. Chester Thorne, Chugiak; 5. Herman Alvarez, Kodiak; 6. Daniel Graham, Colony; 7. Cody King, Service; 8. Steve Haseltine, Ketchikan.

135 - 1. Bill Jolin, Service; 2. Ron Winger, Skyview; 3. Steven Manuel, Bartlett; 4. Derek Tarr, Soldotna; 5. Josh Terry, West Valley; 6. Travis Johnson, Ketchikan; 7. Adam Gillette, Colony; 8. Ryan Russell, North Pole.

140 - 1. John Ford, Palmer; 2. Chris Hill, Service; 3. Gary Reid, Juneau-Douglas; 4. Ian Leach, Skyview; 5. Anthony Woods, Chugiak; 6. Jason Cumiford, West Anchorage; 7. Tim Hendricks, West Anchorage; 8. Miles Dinstel, West Valley.

145 - 1. Castel Santana, Service; 2. David Lorring, West Valley; 3. Billy Pate, Lathrop; 4. James Murrell, Palmer; 5. Brian Roderick, Sitka; 6. Thomas Nelson, Chugiak; 7. Mike Elder, Wasilla; 8. Abe Salmon, Wasilla.

152 - 1. Brett Denton, Dimond; 2. Geoff Nordlund, Ketchikan; 3. Jimmy Fejes, Service; 4. Jens Schurig, Chugiak; 5. Brandon Harris, Lathrop; 6. Carl Noble, North Pole; 7. Josh Donn, Palmer; 8. Brian Shin, Service.

160 - 1. Dave O'Brien, Kodiak; 2. Chris Rice, Skyview; 3. Alex Jeffries, Service; 4. Isaac Dobbs, West Valley; 5. Chaun Sims, North Pole; 6. Matt Merrill, Lathrop; 7. Sherman Powell, Service; 8. John Harger, Palmer.

171 - 1. Garrett Schoenberger, Juneau-Douglas; 2. James Beaudoin, Wasilla; 3. Justin Thompson, Soldotna; 4. Mike Knowles, Kodiak; 5. Shayne Norton, Colony; 6. Daniel Gordon, Dimond; 7. Sean Stringer, North Pole; 8. Brandon Hinton, West Anchorage.

189 - 1. Eric Romberg, Soldotna; 2. Bryan Lance, Chugiak; 3. Victor Casey, Chugiak; 4. Leif Thompson, Ketchikan; 5. Jake Urban, Soldotna; 6. Michael Delaney, Colony; 7. Dustin Trounce, Lathrop; 8. Brandon Requa, Service.

215 - 1. Josh Hendrickson, Chugiak; 2. Trygve Westergard, Ketchikan; 3. James Winter, Colony; 4. Chris Peterson, Lathrop; 5. Mike Quinn, West Valley; 6. Tito Bergt, Service; 7. Wes Dahlgren, Bartlett; 8. Todd Beal, Palmer.

Heavyweight (275) - 1. Kelsey Gray, West Anchorage; 2. Matt Hamilton, Ketchikan; 3. Chris Halverson, Wasilla; 4. Robbie Simpson, Service; 5. Kelly Kirk, Kodiak; 6. Brock McCumby, West Valley; 7. Justen Otness, Lathrop; 8. Jon Hillman, Palmer.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING