http://racerealty.com/

AML ski racing results

Posted: Tuesday, February 08, 2000

AML SKI SERIES

Results of the Alaska Marine Lines Ski Race Series held Feb. 4-6 at Eaglecrest Ski Area.

WOMEN'S SUPER-G (J-1, J-2) - 1. Hilary Turner, 1:13.83; 2. Heidi Denton, 1:18.45; 3. Vivian Renfro, 1:20.44; 4. Nikki Andrews, 1:21.19; 5. Amrita Courtnage, 1:21.35; 6. Morgan Hickel, 1:24.08; 7. Brittany Rohm, 1:30.12; 8. Emily Hauer, 1:49.74.

WOMEN'S SUPER-G (J-3, J-4) - 1. Callan Janowiec, 1:06.90; 2. Akemi Kunibe, 1:11.22; 3. Erika Horst, 1:12.33; 4. Lisa Wilson, 1:15.02; 5. Annie Studer, 1:16.44; 6. Karin Swanson, 1:16.57; 7. Krystal Farleigh, 1:18.36; 8. Elise Wahto, 1:19.79; 9. Kaitlyn Bausler, 1:22.46; 10. Julia Nave, 1:22.54; 11. Elizabeth Nowlin, 1:26.10; 12. Sila Courtnage, 1:28.76; 13. Becky Marshall, 1:31.87.

MEN'S SUPER-G (J-1, J-2) - 1. Wyatt Fournier, 1:12.11; 2. Brandon Andrews, 1:14.29; 3. Brian Russell, 1:16.57; 4. Edward Shanley, 1:17.93; 5. Kenneth Taug, 1:18.59; 6. J.C. Grochow, 1:20.22; 7. Cody Rice, 1:20.54; 8. Jesse Walker, 1:21.75; 9. Joshua Mayer, 1:24.98.

MEN'S SUPER-G (J-3, J-4) - 1. Brandon Horst, 1:01.36; 2. Kyle Kung, 1:02.24; 3. Riley McVitty, 1:05.02; 4. Richard Isett Jr., 1:05.21; 5. Christopher Johnson, 1:06.54; 6. Tyson Flaharty, 1:06.58; 7. Timothy Durtschi, 1:06.92; 8. Zachary Davidson, 1:07.29; 9. Alex Weed, 1:07.86; 10. Elliot Stiassny, 1:09.56; 11. Zac Hoppas, 1:09.81; 12. Daniel Zeiger, 1:09.93; 13. Gerrad Craig, 1:12.43; 14. Zack Anderson, 1:14.63; 15. John Love, 1:15.67; 16. Donny Peterson, 1:17.31; 17. Garrett Russell, 1:20.23; 18. Cody Heppner, 1:23.16; 19. Joshua Young, 1:24.22; 20. David Dunsmore, 1:26.46 21. Charles Williams, 1:26.64; 22. Zachary Young, 1:29.78; 23. Kyle White, 2:07.52.

WOMEN'S GIANT SLALOM (J-1, J-2, J-3, J-4) - (Note: GS and slalom times are the total of two runs) 1. Hilary Turner, 1:44.25; 2. Heidi Denton, 1:47.76; 3. Callan Janowiec, 1:49.38; 4.Vivian Renfro, 1:51.70; 5. Nikki Andrews, 1:52.15; 6. Erika Horst, 1:54.00; 7. Morgan Hickel, 1:54.17; 8. Amrita Courtnage, 1:54.55; 9. Lauren Farleigh, 1:54.86; 10. Akemi Kunibe, 1:56.81; 11. Brittany Rohm, 1:58.71; 12. Karin Swanson, 2:00.18; 13. Lisa Wilson, 2:02.19; 14. Kaitlyn Bausler, 2:07.62; 15. Emily Hauer, 2:10.52; 16. Ashley Kelly, 2:10.65; 17. Elizabeth Nowlin, 2:12.25; 18. Julia Nave, 2:14.47; 19. Kristen Brandner, 2:27.73.

MEN'S GIANT SLALOM (J-1, J-2, J-3, J-4) - 1. Wyatt Fournier, 1:40.48; 2. Corey Denton, 1:40.66; 3. Kyle Kung, 1:40.79; 4. Richard Isett Jr., 1:42.99; 5. Mark Harmon, 1:43.12; 6. Brian Russell, 1:43.58; 7. Robert Casey, 1:44.29; 8. Brandon Andrews, 1:45.04; 9. Riley McVitty, 1:45.13; 10. J.C. Grochow, 1:45.99; 11. Christopher Johnson, 1:47.96; 12. Tyson Flaharty, 1:49.48; 13. Rory Casey, 1:50.01; 14. Edward Shanley, 1:50.58; 15. Daniel Zeiger, 1:50.59; 16. Alex Weed, 1:51.35; 17. Thayne Anderson, 1:51.41; 18. Elliot Stiassny, 1:53.09; 19. Cody Rice, 1:53.10; 20. Kenneth Taug, 1:53.22; 21. Jesse Walker, 1:53.29; 22. Cory Anderson, 1:54.85; 23. Joshua Mayer, 1:54.88; 24. Don Meiners, 1;55.41; 25. Kyle White, 1:56.45; 26. Gerrad Craig, 1:56.89; 27. Zack Anderson, 2:02.16; 28. Clark Gruening, 2:03.40; 29. Donny Peterson, 2:03.54; 30. Garrett Russell, 2:04.56; 31. Joshua Young, 2:08.27; 32. David Dunsmore, 2:14.33; 33. Cody Heppner, 2:16.20; 34. Charles Williams, 2:16.56; 35. Zachary Young, 2:16.60; 36. Pat Shanley, 2:21.09.

WOMEN'S SLALOM (J-1, J-2) - 1. Hilary Turner, 1:30.36; 2. Heidi Denton, 1:35.01; 3. Lily Weed, 1:36.21; 4. Nikki Andrews, 1:40.82; 5. Morgan Hickel, 1:41.42; 6. Vivian Renfro, 1:41.74; 7. Amrita Courtnage, 1:42.83; 8. Brittany Rohm, 1:47.03; 9. Emily Hauer, 1:52.14; 10. Kari Urata, 2:03.41; 11. Becky Marshall, 2:19.89.

WOMEN'S SLALOM (J-3, J-4) - 1. Callan Janowiec, 1:16.68; 2. Akemi Kunibe, 1:17.71; 3. Krystal Farleigh, 1:20.54; 4. Erika Horst, 1:20.97; 5. Lisa Wilson, 1:24.96; 6. Karin Swanson, 1:26.69; 7. Sila Courtnage, 1:26.70; 8. Elise Wahto, 1:27.33; 9. Elizabeth Nowlin, 1:28.74; 10. Julia Nave, 1:33.42; 11. Kaitlyn Bausler, 1:33.82; 12. Ashley Kelly, 1:53.71.

MEN'S SLALOM (J-1, J-2) - 1. Corey Denton, 1:22.52; 2. Wyatt Fournier, 1:25.86; 3. Brandon Andrews, 1:28.58; 4. Edward Shanley, 1:30.61; 5. Kenneth Taug, 1:31.95; 6. Jesse Walker, 1:36.14; 7. Robert Casey, 1:36.82; 8. Cody Rice, 1:36.93; 9. Brian Russell, 1:38.74; 10. Brian Nowlin, 1:40.74; 11. Joshua Mayer, 1:42.34; 12. Adam Jastrzebski, 2:39.90.

MEN'S SLALOM (J-3, J-4) - 1. Mark Harmon, 1:06.71; 2. Brandon Horst, 1:07.26; 3. Rory Casey, 1:12.48; 4. Alex Weed, 1:13.39; 5. Daniel Zeiger, 1:14.70; 6. Elliot Stiassny, 1:15.62; 7. Zac Hoppas, 1:17.45; 8. Nick Yankee, 1:21.84; 9. Don Meiners, 1:22.88; 10. David Dunsmore, 1:23.22; 11. Donny Peterson, 1:24.47; 12. Tyson Flaharty, 1:25.95; 13. Pat Shanley, 1:26.30; 14. Joshua Young, 1:27.32; 15. Zachary Young, 1:27.44; 16. Gerrad Craig, 1:29.58; 17. Cody Heppner, 1:33.48; 18. John Love, 1:35.88; 19. Kanaan Bausler, 1:36.51; 20. Garrett Russell, 1:47.69; 21. Charles Williams, 1:56.26.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING