AML ski racing results

Posted: Tuesday, February 08, 2000

AML SKI SERIES

Results of the Alaska Marine Lines Ski Race Series held Feb. 4-6 at Eaglecrest Ski Area.

WOMEN'S SUPER-G (J-1, J-2) - 1. Hilary Turner, 1:13.83; 2. Heidi Denton, 1:18.45; 3. Vivian Renfro, 1:20.44; 4. Nikki Andrews, 1:21.19; 5. Amrita Courtnage, 1:21.35; 6. Morgan Hickel, 1:24.08; 7. Brittany Rohm, 1:30.12; 8. Emily Hauer, 1:49.74.

WOMEN'S SUPER-G (J-3, J-4) - 1. Callan Janowiec, 1:06.90; 2. Akemi Kunibe, 1:11.22; 3. Erika Horst, 1:12.33; 4. Lisa Wilson, 1:15.02; 5. Annie Studer, 1:16.44; 6. Karin Swanson, 1:16.57; 7. Krystal Farleigh, 1:18.36; 8. Elise Wahto, 1:19.79; 9. Kaitlyn Bausler, 1:22.46; 10. Julia Nave, 1:22.54; 11. Elizabeth Nowlin, 1:26.10; 12. Sila Courtnage, 1:28.76; 13. Becky Marshall, 1:31.87.

MEN'S SUPER-G (J-1, J-2) - 1. Wyatt Fournier, 1:12.11; 2. Brandon Andrews, 1:14.29; 3. Brian Russell, 1:16.57; 4. Edward Shanley, 1:17.93; 5. Kenneth Taug, 1:18.59; 6. J.C. Grochow, 1:20.22; 7. Cody Rice, 1:20.54; 8. Jesse Walker, 1:21.75; 9. Joshua Mayer, 1:24.98.

MEN'S SUPER-G (J-3, J-4) - 1. Brandon Horst, 1:01.36; 2. Kyle Kung, 1:02.24; 3. Riley McVitty, 1:05.02; 4. Richard Isett Jr., 1:05.21; 5. Christopher Johnson, 1:06.54; 6. Tyson Flaharty, 1:06.58; 7. Timothy Durtschi, 1:06.92; 8. Zachary Davidson, 1:07.29; 9. Alex Weed, 1:07.86; 10. Elliot Stiassny, 1:09.56; 11. Zac Hoppas, 1:09.81; 12. Daniel Zeiger, 1:09.93; 13. Gerrad Craig, 1:12.43; 14. Zack Anderson, 1:14.63; 15. John Love, 1:15.67; 16. Donny Peterson, 1:17.31; 17. Garrett Russell, 1:20.23; 18. Cody Heppner, 1:23.16; 19. Joshua Young, 1:24.22; 20. David Dunsmore, 1:26.46 21. Charles Williams, 1:26.64; 22. Zachary Young, 1:29.78; 23. Kyle White, 2:07.52.

WOMEN'S GIANT SLALOM (J-1, J-2, J-3, J-4) - (Note: GS and slalom times are the total of two runs) 1. Hilary Turner, 1:44.25; 2. Heidi Denton, 1:47.76; 3. Callan Janowiec, 1:49.38; 4.Vivian Renfro, 1:51.70; 5. Nikki Andrews, 1:52.15; 6. Erika Horst, 1:54.00; 7. Morgan Hickel, 1:54.17; 8. Amrita Courtnage, 1:54.55; 9. Lauren Farleigh, 1:54.86; 10. Akemi Kunibe, 1:56.81; 11. Brittany Rohm, 1:58.71; 12. Karin Swanson, 2:00.18; 13. Lisa Wilson, 2:02.19; 14. Kaitlyn Bausler, 2:07.62; 15. Emily Hauer, 2:10.52; 16. Ashley Kelly, 2:10.65; 17. Elizabeth Nowlin, 2:12.25; 18. Julia Nave, 2:14.47; 19. Kristen Brandner, 2:27.73.

MEN'S GIANT SLALOM (J-1, J-2, J-3, J-4) - 1. Wyatt Fournier, 1:40.48; 2. Corey Denton, 1:40.66; 3. Kyle Kung, 1:40.79; 4. Richard Isett Jr., 1:42.99; 5. Mark Harmon, 1:43.12; 6. Brian Russell, 1:43.58; 7. Robert Casey, 1:44.29; 8. Brandon Andrews, 1:45.04; 9. Riley McVitty, 1:45.13; 10. J.C. Grochow, 1:45.99; 11. Christopher Johnson, 1:47.96; 12. Tyson Flaharty, 1:49.48; 13. Rory Casey, 1:50.01; 14. Edward Shanley, 1:50.58; 15. Daniel Zeiger, 1:50.59; 16. Alex Weed, 1:51.35; 17. Thayne Anderson, 1:51.41; 18. Elliot Stiassny, 1:53.09; 19. Cody Rice, 1:53.10; 20. Kenneth Taug, 1:53.22; 21. Jesse Walker, 1:53.29; 22. Cory Anderson, 1:54.85; 23. Joshua Mayer, 1:54.88; 24. Don Meiners, 1;55.41; 25. Kyle White, 1:56.45; 26. Gerrad Craig, 1:56.89; 27. Zack Anderson, 2:02.16; 28. Clark Gruening, 2:03.40; 29. Donny Peterson, 2:03.54; 30. Garrett Russell, 2:04.56; 31. Joshua Young, 2:08.27; 32. David Dunsmore, 2:14.33; 33. Cody Heppner, 2:16.20; 34. Charles Williams, 2:16.56; 35. Zachary Young, 2:16.60; 36. Pat Shanley, 2:21.09.

WOMEN'S SLALOM (J-1, J-2) - 1. Hilary Turner, 1:30.36; 2. Heidi Denton, 1:35.01; 3. Lily Weed, 1:36.21; 4. Nikki Andrews, 1:40.82; 5. Morgan Hickel, 1:41.42; 6. Vivian Renfro, 1:41.74; 7. Amrita Courtnage, 1:42.83; 8. Brittany Rohm, 1:47.03; 9. Emily Hauer, 1:52.14; 10. Kari Urata, 2:03.41; 11. Becky Marshall, 2:19.89.

WOMEN'S SLALOM (J-3, J-4) - 1. Callan Janowiec, 1:16.68; 2. Akemi Kunibe, 1:17.71; 3. Krystal Farleigh, 1:20.54; 4. Erika Horst, 1:20.97; 5. Lisa Wilson, 1:24.96; 6. Karin Swanson, 1:26.69; 7. Sila Courtnage, 1:26.70; 8. Elise Wahto, 1:27.33; 9. Elizabeth Nowlin, 1:28.74; 10. Julia Nave, 1:33.42; 11. Kaitlyn Bausler, 1:33.82; 12. Ashley Kelly, 1:53.71.

MEN'S SLALOM (J-1, J-2) - 1. Corey Denton, 1:22.52; 2. Wyatt Fournier, 1:25.86; 3. Brandon Andrews, 1:28.58; 4. Edward Shanley, 1:30.61; 5. Kenneth Taug, 1:31.95; 6. Jesse Walker, 1:36.14; 7. Robert Casey, 1:36.82; 8. Cody Rice, 1:36.93; 9. Brian Russell, 1:38.74; 10. Brian Nowlin, 1:40.74; 11. Joshua Mayer, 1:42.34; 12. Adam Jastrzebski, 2:39.90.

MEN'S SLALOM (J-3, J-4) - 1. Mark Harmon, 1:06.71; 2. Brandon Horst, 1:07.26; 3. Rory Casey, 1:12.48; 4. Alex Weed, 1:13.39; 5. Daniel Zeiger, 1:14.70; 6. Elliot Stiassny, 1:15.62; 7. Zac Hoppas, 1:17.45; 8. Nick Yankee, 1:21.84; 9. Don Meiners, 1:22.88; 10. David Dunsmore, 1:23.22; 11. Donny Peterson, 1:24.47; 12. Tyson Flaharty, 1:25.95; 13. Pat Shanley, 1:26.30; 14. Joshua Young, 1:27.32; 15. Zachary Young, 1:27.44; 16. Gerrad Craig, 1:29.58; 17. Cody Heppner, 1:33.48; 18. John Love, 1:35.88; 19. Kanaan Bausler, 1:36.51; 20. Garrett Russell, 1:47.69; 21. Charles Williams, 1:56.26.



Page not found | Juneau Empire - Alaska's Capital City Online Newspaper

Page not found

We're sorry, but the page you were seeking does not exist. It may have been moved or expired.  Perhaps our search engine can help. 

 

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-9097
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

X