ASBN State Prep Basketball Poll

Posted: Tuesday, February 17, 2004

The Alaska Sports Broadcasting Network high school basketball poll for the week ending Feb. 14. The poll released on Feb. 16 is for Class 4A and Class 3A teams and was selected by a panel of ASBN broadcasters, sports reporters and devoted high school basketball fans from around the state. Team records and vote totals were not available for all teams.

CLASS 4A BOYS

1. Bartlett, 13-3

2. Lathrop, 13-3

3. West Anchorage, 13-2

4. East Anchorage, 14-3

5. Palmer, 12-4

CLASS 3A BOYS

1. Valdez, 16-0

2. Heritage Christian School, 13-2

3. Metlakatla, 15-1

4. Barrow, 17-2

5. Mount Edgecumbe, 14-2

CLASS 4A GIRLS

1. Wasilla, 12-2

2. Lathrop, 16-2

3. Dimond, 13-3

4. East Anchorage, 8-8

5. Chugiak, 14-3

CLASS 3A GIRLS

1. Petersburg, 15-1

2. Seward, 12-3

3. Barrow, 15-1

4. Valdez, 14-3

5. Monroe Catholic, 12-2

SWEETHEART RELAY

Results from the Southeast Road Runners Club's Sweetheart Relay held Saturday in Douglas. Runners were matched in two-person teams with one person running a 2-mile leg and the other a 3-mile leg. The results will also be available on the SERR web site at http://www.juneau.com/serr.

Team results

Finishers - 1. M.Bush/T.Knutson-Lombardo, 29:40; 2. C.Craig/W.Dinnan, 30:44; 3. J.Quigg/J.Burrick, 32:35; 4. J.Coris/C.Wilkens, 33:40; 5. Z.Bursell/Z.Clark, 34:08; 6. C.Eriksen/T.Dinnan, 34:08; 7. L.Parker/S.Parker, 34:29; 8. D.Kenski/S.Miller, 34:56; 9. D.Walsh/J.Walsh, 35:04; 10. B.Braun/J.Caouette, 35:17; 11. B.Schlechter/M.Schlechter, 35:31; 12. C.Hawkes/D.Rudis, 36:51; 13. M.Davis/K.Buscay, 37:04; 14. D.DeSloover/P.DeSloover, 37:20; 15. K.Clark/C.Clark, 38:39; 16. B.Brenneman/R.Stoops, 39:09; 17. K.Morrissey/P.Morrissey, 40:14; 18. S.Scott/D.McCrummen, 40:22; 19. L.Miller/G.Miller, 40:51; 20. A.Gifford/J.Grammel, 41:50; 21. K.Metcalf/M/Metcalf, 41:51; 22. L.Clark/A.Kelly, 42:01; 23. J.Sheufelt/J.Sheuflet, 42:17; 24. J.Beauchamp/K.Perry, 42:23; 25. C.Anderson/J.Anderson, 42:30; 26. K.Laquaglia/S.Griffen, 43:02; 27. K.Sullivan/C.Gordon, 43:23; 28. N.Thomas/C.Broadway, 43:23; 29. D.Cantrell/B.Crompton, 43:43; 30. G.Miller/D.Edgar, 46:20; 31. R.Bayliss/K.Daughetee, 46:45; 32. V.Robinson/D.Robinson, 46:52; 33. L.Bauer/K.Hoff, 47:07; 34. E.Robinson/S.White, 48:53; 35. B.Hahnlen/D.Hahnlen, 49:18; 36. L.Anderson/J.Bixby, 49:19; 37. I.Hesson/R.Moore, 51:36; 38. R.Mass/A.Sabety-Mass, 54:46; 39. A.Clark/J.Anderson, 55:59.

Individual results

2-mile leg - 1. Megan Bush, 13:06; 2. Joanne Quigg, 13:17; 3. Carly Craig, 13:45; 4. Dawn Walsh, 14:16; 5. Ben Schlechter, 14:18; 6. Zachary Bursell, 14:40; 7. Libby Parker, 14:43; 8. Clayton Hawkes, 14:47; 9. Becca Braun, 15:21; 10. Gwen Miller, 15:55; 11. Cassie Anderson, 15:58; 12. Julie Coris, 16:07; 13. Sue Scott, 16:15; 14. Kevin Sullivan, 16:16; 15. Myron Davis, 16:30; 16. Betsy Brenneman, 16:42; 17. Lindsay Clark, 16:42; 18. Nancy Thomas, 16:48; 19. Jan Beauchamp, 16:56; 20. Leigh Miller, 17:07; 21. Kierra Clark, 17:12; 22. Cindy Eriksen, 17:16; 23. James Sheufelt, 17:27; 24. Leigh Bauer, 17:40; 25. Diane DeSloover, 17:48; 26. Ann Gifford, 19:06; 27. Diane Kenski, 19:24; 28. Randy Bayliss, 19:25; 29. Linda Anderson, 19:49; 30. Karen Laquaglia, 20:16; 31. Karen Morrissey, 20:17; 32. Kim Metcalf, 20:28; 33. Deborah Cantrell, 21:46; 34. Isabel Hesson, 22:15; 35. Bruce Hahnlen, 22:29; 36. Else Robinson, 22:41; 37. Auri Clark, 22:42; 38. Rebecca Mass, 22:43; 39. Valerie Robinson, 24:29.

3-mile leg - 1. Shawn Miller, 15:32; 2. Tristan Knutson-Lombardo, 16:34; 3. Tyler Dinnan, 16:52; 4. Wesley Dinnan, 16:59; 5. Christian Wilkens, 17:33; 6. John Burrick, 19:18; 7. Zane Clark, 19:28; 8. Paul DeSloover; 9. Steve Parker, 19:46; 10. John Caouette, 19:56; 11. Paul Morrissey, 19:57; 12. Kevin Buscay, 20:34; 13. John Walsh, 20:48; 14. Michael Schlechter, 21:13; 15. Mac Metcalf, 21:23; 16. Cameron Clark, 21:27; 17. Dan Robinson, 21:55; 18. Bill Crompton, 21:57; 19. Deb Rudis, 22:04; 20. Reed Stoops, 22:27; 21. Jim Grammel, 22:44; 22. Stephanie Joy Griffen, 22:46; 23. Glenn Miller, 23:44; 24. Dan McCrummen, 24:07; 25. Janice Scheufelt, 24:50; 26. Amber Kelly, 25:19; 27. Katie Perry, 25:27; 28. Steve White, 26:12; 29. Jill Anderson, 26:32; 30. Cheryl Broadway, 26:35; 31. Donna Hahnlen, 26:49; 32. Colleen Gordon, 27:07; 33. Kathryn Daughetee, 27:20; 34. Randy Moore, 29:21; 35. Ken Hoff, 29:27; 36. Judy Bixby, 29:30; 37. Doug Edgar, 30:25; 38. Aiden Sabety-Mass, 32:03; 39. Josh Anderson, 33:17.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING