Juneau Parks and Recreation Youth Basketball League

Posted: Thursday, March 02, 2006

12-13 BOYS

Revolution 8 0 0 1.000

Piranhas 6 2 0 .750

Dominators 3 5 0 .380

Hi-Jazz 3 5 0 .380

X-Factor 2 6 0 .250

Outlaws 2 6 0 .250

12-18 GIRLS

Hi-Tops 7 1 0 .880

Storm 4 4 0 .500

The Heat 4 4 0 .500

Blue Devils 4 4 0 .500

Crimson Tide 3 5 0 .380

Reign 2 6 0 .250

14-18 BOYS

Nets 7 1 0 .880

Crew 5 3 0 .630

Team USA 4 4 0 .500

Magic 4 4 0 .500

Huskies 3 5 0 .380

Mavericks 1 7 0 .130

Prep Basketball Alaska Sportswriters Poll

Prep Basketball Alaska Sportswriters Poll

Here is this week's Alaska Sportswriters Prep Basketball Poll with first place votes in parentheses, best available record and total points on a 5-4-3-2-1 basis. The final poll of the season will be published on March 19.

Note: Records are prior to March 1.

Class 4A Boys

1. West Anchorage (8), 20-2 40

2. Juneau-Douglas, 18-3 29

3. Dimond, 15-6 18

4. Wasilla, 13-6 12

5. Colony, 15-4 11

Others receiving votes: Ketchikan, 13-5, 7; Kodiak, 7-4, 3.

Class 4A Girls

1. Juneau-Douglas (6), 17-2 36

2. Dimond (1), 15-3 31

3. Service (1), 15-5 23

4. Wasilla, 13-6 15

5. West Valley, 15-5 13

Others receiving votes: North Pole, 14-6, 2.

Class 3A Boys

1. Heritage Christian (8), 13-3 40

2. Barrow, 15-2 27

3. Eielson, 16-4 20

4. Cordova, 16-4 16

4. (tie) Petersburg, 10-3 16

Others receiving votes: Monroe Catholic, 11-9, 1.

Class 3A Girls

1. Barrow (4), 17-1 33

2. Nikiski (4), 18-3 32

3. Mt. EdgeCumbe, 13-3 21

4. Wrangell, 13-4 14

5. Valdez, 14-4 13

Others receiving votes: Cordova, 14-6, 5; Hutchison, 15-6, 2.

Class 2A Boys

1. Yakutat (7), 18-2 39

2. Unalakleet, 15-1 23

3. Cook Inlet Academy, 11-8 21

4. Kake (1), 10-1 20

5. Point Hope, 9-7 9

Others receiving votes: Ninilchik, 11-8, 6; Bristol Bay 10-7, 2.

Class 2A Girls

1. Ninilchik (3), 17-2 34

2. Bristol Bay (4), 15-2 30

3. Lumen Christi (1), 15-3 20

4. Galena, 13-2 18

5. Point Hope, 9-6 7

Others receiving votes: Selawik, 17-1, 6; Yakutat, 10-1, 5.

Class 1A Boys

1. Fort Yukon (5), 19-2 35

2. Emmonak (1), 13-3 25

3. St. Mary's, 14-2 21

4. Noorvik (2), 13-4 14

5. Tanana, 12-4 11

Others receiving votes: Stebbins, 13-3, 10; Nuiqsut, 13-3, 2; Toksook Bay, 10-1, 2.

Class 1A Girls

1. Scammon Bay (6), 14-5 38

2. Nulato (2), 9-1 34

3. Shismaref, 10-2 22

4. White Mountain, 8-2 17

5. Auk, 8-3 3

Others receiving votes: Stebbins, 12-7, 2; Toksook Bay, 6-3, 2; Buckland, RNA, 2.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING