http://racerealty.com/

Team Alaska wins gold medal in hockey

Posted: Sunday, March 16, 2008

Team Alaska knocked off Team Yukon 3-2 on Friday in Yellowknife, Northwest Territories, to win the gold medal in midget hockey.

The team, coached by Juneau's Jim Craig, previously lost to Yukon 6-1 and slipped into the gold medal game after routing Team Nunavut 10-4 on Thursday.

Zach Richards, Stephen Hudson and Jeremy Smith all scored for Team Alaska while Kyle Clapper and Zach Aregood earned the assists.

Juneau's Albert Svensson, Nick Mow and Logan Miller also played in the win. Svensson recorded a goal during the tournament.

HOCKEY - Bantam Male

Bronze Medal Game

Alaska 5, Northwest Territories 4

Conor Deal scored two goals to lead Team Alaska past Northwest Territories in the bronze medal game on Friday. Aaron McInnis, Alex Tilman and Patrick Anaruk also scored in the win.

Juneau's Lenka Craigova' played goaltender while Zack Bicknell logged ice time in the win.

BASKETBALL - Junior Male

Bronze Medal Game

Alaska 78, Northwest Territories 75

After going winless in the round robin tournament, Team Alaska rallied to win the bronze medal Friday after upsetting Northwest Territories.

Juneau's Eric Sele poured in 17 to lead Alaska in the win.

GYMNASTICS - Junior Female

Juneau's Bekka Ord placed 13th overall in the all-around competition Thursday.

Ord finished 13th in the vault, 15th in the uneven bars, 12th in the balance beam and 11th in the floor exercise during the competition.

Northern Alberta's Sara Dawn Zack won the overall gold, while Team Alaska's Sarah Salvucci won silver and Alberta's Jaycie Rae Boisver won bronze.

SNOWSHOEING

5K - Juvenile Male

Juneau's Zack Bursell and David Francis finished second and third, respectively, in the 5-kilometer snowshoe race on Friday.

Bursell won silver with a time of 24 minutes, 57.60 seconds while Francis placed third in 24:58.82.

Logan Roots from Whitehorse, Yukon won gold in 24:44.79

5K - Juvenile Female

Juneau's Sidney Browning nearly caught Yukon's Melissa Ross at the line for the gold on Friday.

Browning won a silver medal after finishing in 31:05.70. Ross won gold in 31:04.48.

7.5K - Junior Female

Leah Francis of Juneau won her fourth gold medal Friday after winning the 7.5-kilometer race by more than four minutes.

Francis completed the course in 40:30.72 while teammate Heidi Doner placed second in 44:49.12

10K - Junior Male

Juneau's Hunter Brown won his third gold medal Friday after topping the field in the 10-kilometer race.

Brown won the race in 51:49.45, while Yukon's Jeff Hastie placed second in 52:00.60.

Brown also won a bronze medal in the combined team race on Wednesday.

TABLE TENNIS

Juvenile Male

Juneau's Eddie Hurtte placed fourth out of eight competitors in the juvenile male competition.

Hurtte reached the semifinal round before falling 3-1 to Greenland's Johan Kleist.

In the bronze medal Match, Yamal's Ilya Sidorov defeated Hurtte 3-0.

To reach the semifinals, Hurtte defeated Nunavut's Jutai Toonoo 3-1 in the quarterfinals.

Juvenile Female

Douglas' Genoa Mangusso won the bronze medal after knocking off Nunavut's Suzi Power 3-2 on Friday.

Mangusso knocked off teammate Heather Woodhouse 3-0 in the quarterfinal round but fell 3-0 to Yamal's Ruslana Perepelitsa in the semifinals.

INDOOR SOCCER

Intermediate Female -Bronze Medal Game

Alaska 3, Yukon 1

Team Alaska upended Team Yukon on Saturday to take home the bronze medal.

Juneau striker Margaret Sekona scored twice while Juneau teammate Carly Lehnhart picked up an assist in the win.

Juneau's Kayla Walton and Rachel Tarver also helped Team Alaska won the bronze.

Sekona was the tournament's highest scorer, recorded a tourney high nine goals and three assists.

Junior Female - Gold Medal Game

Alaska 1, Northwest Territories 0, SO

After two halfs and an overtime period couldn't produce a goal, Alaska won the gold medal Saturday after beating Northwest Territories in a shootout.

Mariah Meyer, Annika Ord and Sydney Coulter all scored in the shootout to give Juneau the win.

Juneau's Sarah Tarver and Shawnee Good also won gold with Team Alaska.

Juvenile Female - Gold Medal Game

Alaska 2, Yukon 1

Team Alaska won the gold medal behind goals from Morgan Hooe and Madeline Woodard on Saturday.

Malia Simpson also had an assist in the win.

Juneau's Solana Ashe and Melissa Skan also won gold with the team. Skan recorded three goals and four assists during the tournament while Ashe had five goals and one assist.

Juvenile Male - Bronze Medal Game

Alaska 7, Yukon 2

After falling 3-2 to Northern Alberta in the semifinals, Alaska rallied to rout Yukon on Saturday for the bronze medal.

Juneau's John Joyce had a goal and assist while Jackson Lehnhart contributed two assists. Juneau goalkeeper Max Lyons earned the win while Juneau's Colin Zheng scored a goal.

Juneau's Andrew Lawson also won gold with the team.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING