http://racerealty.com/

Buckwheat Ski Classic 2010 Official Results

Posted: Friday, April 02, 2010

March 27, 2010, Mass start at 9:30 a.m. - Log Cabin, B.C.

Back | Next
Jeff Brady / Skagway News
Jeff Brady / Skagway News

50 Km Men Classic Mass Start

(PL, Bib, Name, Club, Division, Time)

1 1971 Knute Johnsgaard Whitehorse Yukon 2:57:07.5

2 14 Graham Nishikawa Whitehorse Yukon 3:00:25.8

3 25 John Parry Fairbanks Alaska 3:03:33.9

4 3000 Jeff Wood Whitehorse Yukon 3:06:13.3

5 5 David Gonda Whitehorse Yukon 3:11:44.4

6 11 Nansen Murray Whitehorse Yukon 3:14:48.5

7 3 Stephen Wattereus Whitehorse Yukon 3:15:20.4

8 2 Marcus Wattereus Whitehorse Yukon 3:18:58.7

9 9 Jonathan Kerr Whitehorse Yukon 3:25:53.3

10 24 Bill Parry Whitehorse Yukon 3:34:40.5

11 16 Jan Polivka Whitehorse Yukon 3:42:24.7

12 17 Petr Polivka Whitehorse Yukon 3:47:59.2

13 4 Honza Galac Whitehorse Yukon 3:58:20.3

14 32 Andrew Vermilyea Douglas Alaska 4:07:20.4

15 19 Bob Sagar Whitehorse Yukon 4:27:36.5

16 18 Gordon Puddister Whitehorse Yukon 4:51:13.5

17 33 Liam Cassidy Haines Alaska 5:11:31.8

18 34 Bill Holton Haines Alaska 5:22:42.0

50 Km Women Classic Mass Start

(PL, Bib, Name, Club, Division, Time)

1 22 Madeline Williams Canmore Alberta 3:13:58.3

2 13 Emily Nishikawa Whitehorse Yukon 3:24:02.2

3 6 Brittany Greer Whitehorse Yukon 3:59:59.4

4 10 Pippa Lawson Whitehorse Yukon 4:00:07.4

5 31 Hillary Easter Douglas Alaska 4:04:59.1

6 20 Kam Davies Whitehorse Yukon 4:15:46.4

7 21 Cynthia Friedrich Whitehorse Yukon 4:29:54.0

8 30 Ann Johnson Juneau Alaska 5:19:40.0

25 Km Men Classic Mass Start

(PL, Bib, Name, Club, Division, Time)

1 285 Chris Schmidt Whitehorse Yukon 1:36:31.6

2 297 Brian Erickson Anchorage Alaska 1:37:51.4

3 48 Trevor Bray Whitehorse Yukon 1:43:58.4

4 27 Simon LaPoint Whitehorse Yukon 1:44:45.1

5 41 Dan Shier Whitehorse Yukon 1:46:18.8

6 74 Dave Mockford Whitehorse Yukon 1:49:05.9

7 86 Dan Reimer Whitehorse Yukon 1:52:36.4

8 92 Shawn Taylor Whitehorse Yukon 1:54:32.9

9 1991 Mike Gladish Whitehorse Yukon 1:54:44.2

10 108 Rudy Sudrich Whitehorse Yukon 1:56:59.9

11 121 Perry Diamond Whitehorse Yukon 1:58:48.7

12 37 Hal Jordon Whitehorse Yukon 2:00:04.9

13 139 Greg Patz Juneau Alaska 2:01:00.5 +24:28.9

14 78 Shea Newnham Whitehorse Yukon 2:02:00.2

15 53 Libor Chladek Whitehorse Yukon 2:04:18.6

16 51 Marc Champagne Whitehorse Yukon 2:05:25.2

17 143 Chip Lende Haines Alaska 2:05:25.5

18 36 Jim Hawkings Whitehorse Yukon 2:06:39.9

19 112 Bill Willoughby Whitehorse Yukon 2:10:23.1 20 64 Perry Hynes Whitehorse Yukon 2:10:55.5

21 128 Scott Fischer Juneau Alaska 2:11:19.7

22 123 Skip Elliott Juneau Alaska 2:16:38.3

23 84 Grant Redfern Whitehorse Yukon 2:19:01.4

24 62 Brain Groves Whitehorse Yukon 2:20:01.3

25 137 Eric Olsen Juneau Alaska 2:24:10.6

26 124 Thom Ely Haines Alaska 2:25:37.6

27 52 Rene Campagne Bonnyville Alberta 2:26:16.7

28 132 Peter Jansen Whitehorse Yukon 2:26:38.2

29 71 Dave MacLellan Whitehorse Yukon 2:34:47.7

30 82 Scott Price Whitehorse Yukon 2:35:13.3

31 153 Oliver Pllegrin Whitehorse Yukon 2:37:37.5

32 141 Edeltraud Rodewald RC California 2:39:53.3

33 130 Norman Holler Whitehorse Yukon 2:43:06.6

34 42 Jim Tegler Whitehorse Yukon 2:47:45.1

35 2111 Allan Frostad Whitehorse Yukon 2:50:52.3

36 101 Jan Volpalensky Toronto Ontario 2:59:40.0

37 50 Claude Chabot Whitehorse Yukon 2:59:40.9

38 120 Ben Crozier Juneau Alaska 3:36:27.4

39 83 Lawrence Purdy Whitehorse Yukon 3:37:24.9

40 57 Anthony DeLorenzo Whitehorse Yukon 4:14:34.2

41 98 Bill VanderMeer Edmonton Alberta 4:14:37.0

42 58 Scott Fraser Whitehorse Yukon 4:31:02.1

43 134 Mark Kelley Juneau Alaska 4:47:50.1

44 150 Greg Bigsby Haines Alaska 4:55:30.1

45 2101 Jonathan Kitz Whitehorse Yukon 5:00:13.9

25 Km Women Classic Mass Start

(PL, Bib, Name, Club, Division, Time)

1 47 Dahria Beatty Whitehorse Yukon 1:43:54.2

2 106 Kendra Murray Whitehorse Yukon 1:44:00.9

3 1 Sara Nielsen Whitehorse Yukon 1:44:13.4 +19.2

4 286 Carolyn Coombs Whitehorse Yukon 1:52:14.9

5 2181 Denise Chisholm Whitehorse Yukon 1:54:43.5

6 107 Paulia Sudrich Whitehorse Yukon 1:56:10.5

7 75 Jenny Moran Whitehorse Yukon 1:56:34.0

8 114 Lois Johnston Whitehorse Yukon 1:57:35.6

9 69 Miriam Lukszova Whitehorse Yukon 1:58:53.9

10 111 Leslie Doran Whitehorse Yukon 2:00:32.1

11 88 Kaelin Shea Whitehorse Yukon 2:03:00.0

12 109 Bernadette Roy Whitehorse Yukon 2:03:05.6

13 110 Christine Marchand Whitehorse Yukon 2:03:19.7

14 89 Eva Slana Whitehorse Yukon 2:07:11.5

15 29 Aisha Montgomery Whitehorse Yukon 2:11:44.9

16 80 Frankie Nyman Whitehorse Yukon 2:14:01.8

17 63 Adrienne Hynes Whitehorse Yukon 2:15:08.7

18 56 Lauren Crooks Whitehorse Yukon 2:17:58.4

19 76 garnet Muething Whitehorse Yukon 2:18:12.5

20 95 Christine Todd Whitehorse Yukon 2:19:02.0

21 72 Desforges Manon Whitehorse Yukon 2:19:21.0

22 87 Tammy Reis Whitehorse Yukon 2:20:16.5

23 61 Holly Goulding Whitehorse Yukon 2:20:22.4

24 60 Debbie Gohl Whitehorse Yukon 2:21:21.9

25 105 Karen McKenna Whitehorse Yukon 2:21:54.3

26 96 Jeanette Van Esbroeck Whitehorse Yukon 2:21:57.9

27 79 Lene Nielsen Whitehorse Yukon 2:22:16.4

28 104 Judy Hartling Whitehorse Yukon 2:22:55.5

29 131 Keltie Hollingdale Whitehorse Yukon 2:25:37.1

30 94 Debbie Thomas Whitehorse Yukon 2:31:22.5

31 73 Pat McKenna Whitehorse Yukon 2:33:03.3

32 127 Betsy Fischer Juneau Alaska 2:33:04.4

33 55 Sherri Cooper Whitehorse Yukon 2:36:15.0

34 77 Emond Nathalie Whitehorse Yukon 2:38:54.6

35 91 Wendy Sokolon Whitehorse Yukon 2:40:37.4

36 65 Kyla Johnson Whitehorse Yukon 2:40:54.6

37 113 Nicole Tattam Whitehorse Yukon 2:43:24.3

38 40 Mandy McClung Whitehorse Yukon 2:46:12.5

39 85 Elizabeth Reid Whitehorse Yukon 2:46:13.0

40 66 Jen Jones Whitehorse Yukon 2:46:14.3

41 149 Sue Liebenson Haines Alaska 2:46:57.8

42 81 Alison Perrin Whitehorse Yukon 2:49:08.9

43 102 Sally McDonald Whitehorse Yukon 2:50:20.2

44 298 Sarah Histand Skagway Alaska 2:50:40.4

45 2121 Erin Spiewak Whitehorse Yukon 2:50:55.5

46 46 Stephanie Bamforth Whitehorse Yukon 2:52:02.2

47 116 Kari Anderson Juneau Alaska 2:52:08.2

48 7 Kaley Strachan Victoria British Columbi 2:53:33.7

49 2199 Heidi Marion Elliot Yukon 2:59:25.1

50 59 Marian Geary Whitehorse Yukon 2:59:46.9

51 142 Nan Saldi Skagway Alaska 3:04:01.1

52 68 Nesta LeDuc Whitehorse Yukon 3:05:15.3

53 118 Gail Blundell Juneau Alaska 3:10:40.4

54 43 Carol Arntzen Whitehorse Yukon 3:13:04.8

55 1196 Julene Fairbanks Skagway Alaska 3:22:21.7

56 45 Lindy-Jo Aston Whitehorse Yukon 3:31:43.3

57 135 Michael Kohan Juneau Alaska 3:36:26.9

58 70 Ann Mackenzie Whitehorse Yukon 3:37:15.4

59 67 Lisa Knight Whitehorse Yukon 3:37:17.4

60 125 Lyn Fabio Whitehorse Yukon 3:48:20.8

61 138 Jill Pangman Whitehorse Yukon 3:53:47.7

62 100 Sierra VanderMeer Whitehorse Yukon 4:16:04.5

63 99 Karen VanderMeer Edmonton Alberta 4:16:08.4

64 93 Laura Tetrault Edmonton Alberta 4:16:08.9

65 145 Constance Balpuck Juneau Alaska 4:36:34.6

66 129 Stephanie Hoag Juneau Alaska 4:47:02.0

67 117 Jan Beauchamp Juneau Alaska 4:47:45.7

68 152 Sid Moffat Haines Alaska 4:55:31.0

69 299 Knikki Cinocco Haines Alaska 4:55:32.1

70 1981 Nathalie Paquette Whitehorse Yukon 5:00:15.5

10 Km Men Classic Mass Start

(PL, Bib, Name, Club, Division, Time)

1 213 Caelan McLean Whitehorse Yukon 0:41:22.7

2 187 Tom Ullyett Whitehorse Yukon 0:43:42.2

3 197 Ian Hogeboom-Burr Whitehorse Yukon 0:43:44.9

4 212 Bruce McLean Whitehorse Yukon 0:46:40.7

5 232 Quinn Weber Skagway Alaska 0:50:04.7

6 230 Rod Jacob Whitehorse Yukon 0:53:59.9

7 39 Jason Bilsky Whitehorse Yukon 0:59:01.2

8 239 George Van Sickle Haines Junction Yukon 1:00:59.2

9 233 Logan Weber Skagway Alaska 1:03:17.9

10 209 Jean-Francois Latour Whitehorse Yukon 1:03:30.4

11 211 Ryan Mandeville Skagway Alaska 1:05:06.3

12 186 Harry Siempelkamp Delta British Columbi 1:07:12.7

13 219 Yasha Saldi Skagway Alaska 1:09:14.3

14 249 Ika Whitehead Whitehorse Yukon 1:09:28.7

15 227 Ed Roger Whitehorse Yukon 1:09:33.8

16 218 Mark Saldi Skagway Alaska 1:10:37.6

17 222 John Staub Juneau Alaska 1:17:12.3

18 1188 Kristine Troupin Juneau Alaska 1:20:16.6

19 157 Christopher Alway Whitehorse Yukon 1:22:13.2

20 171 Lawrence Jano Whitehorse Yukon 1:23:08.6

21 172 Kyle Janzen Whitehorse Yukon 1:24:19.4

22 166 Keith Halliday Whitehorse Yukon 1:24:19.9

23 1307 William Peters Carcross Yukon 1:34:15.7

24 203 Robert Bowles Juneau Alaska 1:36:51.6

25 229 Chuck Guthrie Juneau Alaska 1:39:30.7

26 221 Roy Slade Whitehorse Yukon 3:26:59.5

27 244 Tony Hill 3:57:21.1

28 210 Steve Manders Skagway Alaska 4:07:55.4

29 208 Marcel Jolley Camus Washington 4:23:51.3

30 223 Johnny Warder Skagway Alaska 4:23:57.3

31 292 Denny Bousson Skagway Alaska 4:44:51.2

10 Km Women Classic Mass Start

(PL, Bib, Name, Club, Division, Time)

1 198 Sheri Hogeboom Whitehorse Yukon 0:47:52.6

2 1521 Natalie Oles Whitehorse Yukon 0:50:51.9

3 174 Brook Land-Murphy Whitehorse Yukon 0:53:01.9

4 188 Emily Willson Whitehorse Yukon 0:53:58.5

5 192 Morgan Paul Whitehorse Yukon 0:53:59.1

6 184 Nahanni Sagar Whitehorse Yukon 0:53:59.4

7 199 Moya Painter Whitehorse Yukon 0:54:29.9

8 169 Helena Hrubesova Whitehorse Yukon 0:54:38.5

9 161 Lisa Chirstensen Whitehorse Yukon 0:54:59.6

10 159 Chris Cash Whitehorse Yukon 0:55:50.6

11 238 Kate Moylan Haines Junction Yukon 0:56:05.6

12 158 Tanya Astika Whitehorse Yukon 0:58:53.2

13 178 Rhonda Markel Whitehorse Yukon 0:59:32.7

14 2440 Becky Striegler Whitehorse Yukon 0:59:35.9

15 175 Bonnie Love Whitehorse Yukon 1:00:18.3

16 1192 Dena Lomano Skagway Alaska 1:00:36.8

17 167 Maggie Hodgson Whitehorse Yukon 1:00:55.5

18 162 Michelle Clusiau Whitehorse Yukon 1:05:02.9

19 176 Camile Luksova Whitehorse Yukon 1:05:22.2

20 191 Astrid Grawehr Whitehorse Yukon 1:05:22.6

21 54 Erin Oliver-Beebe Whitehorse Yukon 1:06:12.0

22 173 Dana Jennejohn Whitehorse Yukon 1:06:12.2

23 170 Robin Jamieson Whitehorse Yukon 1:06:13.0

24 247 Jennifer Curtis Whitehorse Yukon 1:06:13.4

25 165 Melissa Gillis Prince George British Columbi 1:06:13.9

26 296 Vickey Moy Skagway Alaska 1:08:47.4

27 246 Kate Arntzen Whitehorse Yukon 1:09:43.7

28 181 Shari McIntosh Whitehorse Yukon 1:12:05.5

29 163 Sarah Gau Whitehorse Yukon 1:12:06.2

30 240 Linda Mancuso Juneau Alaska 1:12:57.1

31 201 Katie Bausler Juneau Alaska 1:13:24.9

32 182 Renee Mills Whitehorse Yukon 1:13:50.9

33 1601 Megan Phillips Whitehorse Yukon 1:16:29.1

34 185 Emma Sheppard Whitehorse Yukon 1:16:35.6

35 164 Jenny George Whitehorse Yukon 1:16:36.6

36 194 Wendy Shanks Whitehorse Yukon 1:17:43.2

37 195 Margi Paszkowska Whitehorse Yukon 1:19:22.1

38 196 Emily White Whitehorse Yukon 1:19:27.3

39 183 Sarah Overington Whitehorse Yukon 1:19:53.5

40 168 Eva Holland Whitehorse Yukon 1:21:06.1

41 216 Tish Platt Whitehorse Yukon 1:22:08.2

42 177 Kelly-Annd Malcomson Whitehorse Yukon 1:22:15.8

43 217 Elena Saldi Skagway Alaska 1:23:05.1

44 204 Bona Cameron Whitehorse Yukon 1:23:05.6

45 231 Becky Jensen Skagway Alaska 1:32:49.8

46 248 Jane McLean Whitehorse Yukon 1:36:26.1

47 228 Martha Moore Juneau Alaska 1:51:12.9

48 225 Yana Warner Juneau Alaska 1:54:23.5

49 214 Manon Paul Juneau Alaska 1:54:24.5

50 156 Barbara Adam Whitehorse Yukon 1:57:06.7

51 160 Jo-Anne Chosholm Delta British Columbia 1:57:09.1

52 215 Shari Paul Juneau Alaska 2:06:41.0

53 293 Carol Bourcy Skagway Alaska 3:27:55.5

54 179 Vanessa Marshak Whitehorse Yukon 3:33:10.2

55 202 Carol Borg Skagway Alaska 4:08:03.1

56 190 Alana Kronstal Whitehorse Yukon 4:18:35.9

57 1187 Sara Poor Juneau Alaska 4:25:04.7

58 207 Cathy Hostetler Camus Washington 4:25:42.6

10 & under boys 5 km. Classic Mass Start

(PL, Bib, Name, Club, Division, Time)

1 279 Nichollis Schmidt Whitehorse Yukon 0:31:49.5

2 270 Micah Taggart-Cox Marsh Lake Yukon 0:32:03.8

3 256 Romeo Champagne Whitehorse Yukon 0:41:16.4

4 257 Sam Fleming Whitehorse Yukon 0:41:49.4

5 2879 Caius Taggart-Cox Marsh Lake Yukon 0:43:30.9

6 2861 Liam Diamond Whitehorse Yukon 0:43:31.4

7 258 Ewan Halliday Whitehorse Yukon 0:48:26.3

8 255 Isidore Champagne Whitehorse Yukon 0:53:53.0

9 269 Lucas Taggart-Cox Marsh Lake Yukon 0:55:16.8

10 1193 Danny Brady Skagway Alaska 0:57:39.6

11 189 Mettias Schmidt Whitehorse Yukon 1:07:17.0

12 260 Lucas Henderson Whitehorse Yukon 1:11:39.6

13 1194 Jeff Brady Skagway Alaska 1:12:39.2

14 273 Ryder Twardochleb Whitehorse Yukon 1:15:09.6

10 & under girls 5 km. Classic Mass Start

(PL, Bib, Name, Club, Division, Time)

1 276 Hannah Shier Whitehorse Yukon 0:27:08.1

2 254 Savannah Cash Whitehorse Yukon 0:32:03.1

3 250 Jetta Bilsky Whitehorse Yukon 0:39:09.5

4 26 Sonjaa Schmidt Whitehorse Yukon 0:39:11.1

5 2312 Genevieve Peters Carcross Yukon 0:46:04.9

6 253 Sydney Cairns Whitehorse Yukon 0:49:27.0

7 272 Peyton Twardochleb Whitehorse Yukon 0:55:02.2

8 251 Maren Bilsky Whitehorse Yukon 0:55:03.7

9 252 Cassidy Cairns Whitehorse Yukon 0:55:04.9

10 1511 Fionniala Marion Elliott Yukon 0:58:05.3

11 287 Brooklyn Massie Whitehorse Yukon 0:58:26.6

12 288 Dylan Massie Whitehorse Yukon 0:59:00.5

13 259 Pascale Halliday Whitehorse Yukon 1:00:05.4

14 300 Dagmar Janzen Whitehorse Yukon 1:00:12.6

15 261 Molly Henderson Whitehorse Yukon 1:00:40.6

16 271 Lareina Twardochleb Whitehorse Yukon 1:15:11.9

17 274 Janet Aratzen Whitehorse Yukon 2:32:44.6

18 275 Jet Sauter Whitehorse Yukon 2:32:55.7

19 290 Tatum Sagar Skagway Alaska 2:35:01.9

11-12 boys 5 km. Classic Mass Start

(PL, Bib, Name, Club, Division, Time)

DNF 283 Elias Sagar Whitehorse Yukon *** ***

DNF 284 William Peters Carcross Yukon *** ***

11-12 girls 5 km. Classic Mass Start

(PL, Bib, Name, Club, Division, Time)

1 281 Natalie Hynes Whitehorse Yukon 0:27:08.5

2 282 Ingrid Janzen Whitehorse Yukon 1:02:31.5

3 280 Aline Halliday Whitehorse Yukon 1:02:32.8



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING