Friday's Ketchikan Invitational track and field results

Posted: Sunday, April 04, 2010

2010 Ketchikan Invitational

April 2-3

Fawn Mountain Field

Ketchikan, Alaska

Team Standings after Friday:

Girls:

1. Sitka 41; 2. JDHS 36; 3. Ketchikan 32; 4. TMHS 12; 5. Petersburg 1

Boys:

1. Ketchikan 40; 2. JDHS 29; 3. Sitka 22; 4. TMHS 15; 5. Petersburg 10

Friday's results:

Girls:

High Jump - 1. Medinger, Sitka; 2. Richenbach; 3. E.Sharp, JDHS; 3. Roemeling, JDHS; 5. Grace, Ketchikan - 4-6

Girls' Shot Put - 1. Highley, JDHS; 2. Blair, Ketchikan; 3. Laboca, TMHS; 4. Dodson, Sitka; 5. Greaves, Ketchikan; 6. Tipton, Sitka - 32-10 ½

Triple Jump - 1. Hughey, Sitka; 2. Orbistondo, JDHS; 3. Grace, Ketchikan; 4. Lipson, TMHS; 5. Dodson, Sitka; 6. Museweski, Petersburg - 28-11

3,200 - 1. Porter, Ketchikan; 2. Ottoson-McKeen, JDHS; 3. Webb, Sitka; 4. Barajas, Ketchikan; 5. Homes, TMHS - 13:59.40

100 Hurdles (prelim qualifiers)- 1. S.Sharp, JDHS; 2. Yip, Petersburg; 3. Sells, Ketchikan; 4. Swansen, Petersburg; 5. Youngberg, Ketchikan; 6. E.Sharp, JDHS; 7. Covault, Ketchikan; 8. Reeves, TMHS

100 (prelim qualifiers) - 1. Cumlat, JDHS; 2. Thorne, TMHS; 3. Swansen, Petersburg; 4. Highley, JDHS; 5. Reeves, TMHS; 6. Head-Bethel, Ketchikan; 7. Walker, TMHS; 8. Volk, Petersburg

400 (prelim qualifiers) - 1. Bossio, JDHS; 2. Walker, TMHS; 3. Greaves, Ketchikan; 4. Medinger, Sitka; 5. Jackson, JDHS; 6. Burger-Pothier

300 Hurdles (prelim qualifiers) - 1. Youngberg, Ketchikan; 2. Richenbach, Sitka; 3. Seehafer, Sitka; 4. Covault, Ketchikan; 5. Pratt, Sitka; 6. Sells, Ketchikan

800 (prelim qualifiers) - 1. Standley, Ketchikan; 2. Newell, Ketchikan; 3. Clark, JDHS; 4. Hunter, Petersburg; 5. Webb, Sitka; 6. Burger-Pothier, JDHS; 7. Jackson, JDHS; 8. Hill, Ketchikan; 9. Berg, Petersburg; 10. Medinger, Sitka; 11. Holmes, TMHS

200 (prelim qualifiers) - 1. Rieselbach, JDHS; 2. Walker, TMHS; 3. Cumlat, JDHS; 4. Head-Bethel, Ketchikan; 5. Thorne, MTHS; 6. Pratt, Sitka

Boys:

High Jump - 1. Bell, Ketchikan, 5-8; 1. Clark, TMHS, 5-8; 3. Manabat, Ketchikan, 5-2.

Shot Put - 1. Ganitano, Sitka; 2. Forrester, Sitka; 3. Felarca, Ketchikan; 4. Bachant, Ketchikan; 5. Shearer, Sitka; 6. Jones, Ketchikan - 34-10

Triple Jump - 1. Bunton, JDHS; 2. Lenz, Petersburg; 3. Manabat, Ketchikan; 4. Luther, Ketchikan; 5. Partido, Sitka; 6. Santos, Ketchikan - 37-4 ¼

3,200 - 1. Francis, JDHS; 2. Bursell, JDHS; 3. Watts, TMHS; 4. Benning, Ketchikan; 5. Andrews, JDHS; 6. Wladyka, Sitka - 10:11.60

110 hurdles (prelim qualifiers) - 1. Valentine, Petersburg; 2. Carroll, Sitka; 3. Dunn, Sitka; 4. Nygard, Kethcikan; 5. Credito, Ketchikan; 6. Daniels, Ketchikan; 7. Clark, TMHS; 8. Dodson, Ketchikan

100 (prelim qualifiers) - 1. Chapman, JDHS; 2. Lenz, Petersburg; 3. Nakachi, TMHS; 4. Villanueva, Sitka; 5. Meredith, Ketchikan; 6. Clement, Sitka; 7. Chris, Petersburg; 8. Valentine, Petersburg

400 (prelim qualifiers) - 1. Walker, JDHS; 2. Gillespie, Sitka; 3. Clement, Sitka; 4. Woodby, JDHS; 5. Duckett, Ketchikan; 6. Villanueva, Sitka

300 Hurdles (prelim qualifiers) - 1. Valentine, Petersburg; 2. Credito, Ketchikan; 3. Carroll, Sitka; 4. Dodson, Ketchikan; 5. Daniels, Ketchikan; 6. Dunn, Sitka

800 (prelim qualifiers) - 1. Davis, Sitka; 2. Watts, TMHS; 3. Bunton, JDHS: 4. Woodby, JDHS; 5. Pearson, Ketchikan; 6. Strassburg, Ketchikan; 7. Walker, JDHS; 8. Miller, JDHS; 9. Wladyka, Sitka; 10. Ulrigg, Ketchikan; 11. Suzuki, TMHS; 12. Torres, Ketchikan

200 (prelim qualifiers) - 1. Gilliespie, Sitka; 2. Bunton, JDHS; 3. Dodson, Ketchikan; 4. Dodson, Ketchikan; 5. Fang, Ketchikan; 6. Meredith, Ketchikan; 7. Clement, Sitka



Related Searches

 SANTOS   WALKER   FIELD KETCHIKAN   PEARSON   PORTER   ALASKA   PETERSBURG   SUZUKI   BLAIR   HUNTER   MEREDITH 

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING