Ketchikan Invitational track and field final results

Posted: Tuesday, April 06, 2010

2010 Ketchikan Invitational

April 2-3

Fawn Mountain Field

Ketchikan, Alaska

Final Team Standings:

Girls:

1. JDHS 175; 2. Ketchikan 140; 3. Sitka 100.50; 4. TMHS 47.50; 5. Petersburg 21

Boys:

1. Ketchikan 168; 2. JDHS 127; 3. Sitka 112; 4. TMHS 44; 5. Petersburg 27

Saturday's results:

Girls:

High Jump - 1. Medinger, Sitka; 2. Richenbach, Sitka; 3. E. Sharp, JDHS; 4. Roemeling, JDHS; 5. Grace, Ketchikan - 4-6

Girls' Shot Put - 1. Highley, JDHS; 2. Blair, Ketchikan; 3. Laboca, TMHS; 4. Dodson, Sitka; 5. Greaves, Ketchikan; 6. Tipton, Sitka - 32 -10 ½

Triple Jump - 1. Hughey, Sitka; 2. Orbistondo, JDHS; 3. Grace, Ketchikan; 4. Lipson, TMHS; 5. Dodson, Sitka; 6. Musewski, Petersburg - 28-11

Long Jump - 1. Medinger, Sitka; 2. S. Sharp, JDHS; 3. Rieselbach, JDHS; 4. Grace, Ketchikan; 5. Lipson, TMHS; 6. Hughey, Sitka; 5. Reeves, TMHS - 17-7 ½

Discus Throw - 1. Blair, Ketchikan; 2. Dodson, Sitka; 3. Highley, JDHS; 4. Laboca, TMHS; 5. Greaves, Ketchikan; 6. Fonseca, Petersburg - 89-10

3,200 - 1. Porter, Ketchikan; 2. Ottoson-McKeen, JDHS; 3. Webb, Sitka; 4. Barajas, Ketchikan; 5. Holmes, TMHS - 13:59.40

100 Hurdles (finals) - 1. E. Sharp, JDHS; 2. S. Sharp, JDHS; 3. Covault, Ketchikan; 4. Sells, Ketchikan; 5. Yip, Petersburg; 6. Swansen, Petersburg

100 (finals) - 1. Highley, JDHS; 2. Reeves, TMHS; 3. Thorne, TMHS; 4. Swansen, Petersburg; 5. Head-Bethel, Ketchikan; 6. Cumlat, JDHS

400 (finals) - 1. Medinger, Sitka; 2. Jackson, JDHS; 3. Greaves, Ketchikan; 4. Burger-Pothier, JDHS; 5. Walker, TMHS

300 Hurdles (finals) - 1. Covault, Ketchikan; 2. Pratt, Sitka; 3. Sells, Ketchikan; 4. Richenbach, Sitka

800 (finals) - 1. Medinger, Sitka; 2. Clark, JDHS; 3. Stanley, Ketchikan; 4. Burger-Pothier, JDHS; 5. Hunter, Petersburg; 6. Webb, Sitka

200 (finals) - 1. Rieselbach, JDHS; 2. Cumlat, JDHS; 3. Pratt, Sitka; 4. Thorne, TMHS; 5. Head-Bethel, Ketchikan

4x800 Relay - 1. Ketchikan; 2. JDHS

4x200 Relay - 1. JDHS; 2. Ketchikan; 3. Petersburg

1600 - 1. Greaves, Ketchikan; 2. Clark, JDHS; 3. Standley, Ketchikan; 4. Ottoson-McKeen, JDHS; 5. Webb, Sitka; 6. Holmes, TMHS

4x100 - 1. JDHS; 2. TMHS; 3. Ketchikan; 4. Petersburg

4x400 - 1. Ketchikan; 2. JDHS

Boys:

High Jump - 1. Bell, Ketchikan. 5-8; 1. Clark, TMHS, 5-8; 3. Manabat, Ketchikan, 5-2

Shot Put - 1. Ganitano, Sitka; 2. Forrester, Sitka; 3. Felarca, Ketchikan; 4. Bachant, Ketchikan; 5. McCay, Petersburg; 6. Chapman, JDHS - 34-10

Triple Jump - 1. Bunton, JDHS; 2. Lenz, Petersburg; 3. Manabat, Ketchikan; 4. Luther, Ketchikan; 5. Partido, Sitka - 34-4 ¼

Long Jump - 1. Miller, JDHS; 2. Clark, TMHS; 3. Bell, Ketchikan; 4. Lenz, Petersburg; 5. Valentine, Petersburg; 6. Villanueva, Sitka

Discus Throw - 1. Ganitano, Sitka; 2. Shearer, Sitka; 3. Chapman, JDHS; 4. Jones, Ketchikan; 5. Bachant, Ketchikan; 6. McCay, Petersburg

3,200 - 1. Francis, JDHS; 2. Bursell, JDHS; 3. Watts, TMHS; 4. Benning, Ketchikan; 5. Wladyka, Sitka; 6. Pearson, Ketchikan

110 Hurdles (finals) - 1. Credito, Ketchikan; 2. Daniels, Ketchikan; 3. Dunn, Sitka; 4. Clark, Sitka; 5. Valentine, Petersburg; 6. Carroll, Sitka

100 (finals) - 1. Meredith, Ketchikan; 2. Clement, Sitka; 3. Chapman, JDHS; 4. Valentine, Petersburg; 5. Chris, Petersburg; 6. Nakachi, TMHS

400 (finals) - 1. Walker, JDHS; 2. Clement, Sitka; 3. Woodby, JDHS; 4. Duckett, Ketchikan; 5. Villanueva, Sitka

300 Hurdles (finals) - 1. Credito, Ketchikan; 2. Daniels, Ketchikan; 3. Dunn, Sitka; 4. Carroll, Sitka; 5. Valentine, Petersburg

800 (finals) - 1. Miller, JDHS; 2. Bunton, JDHS; 3. Davis, Sitka; 4. Pearson, Ketchikan; 5. Torres, Ketchikan; 6. Watts, TMHS

200 (finals) - 1. Meredith, Ketchikan; 2. Bunton, JDHS; 3. Clement, Sitka; 4. Gillespie, Sitka; 5. Dodson, Ketchikan

4x800 - 1. Ketchikan; 2. JDHS; 3. Sitka; 4. TMHS

4x200 - 1. Ketchikan

1600 - 1. Francis, JDHS; 2. Bursell, JDHS; 3. Benning, Ketchikan; 4. Watts, TMHS; 5. Torres, Ketchikan; 6. Suzuki, TMHS

4x100 - 1. Ketchikan; 2. Sitka; 3. TMHS

4x400 - 1. Ketchikan; 2. JDHS; 3. Sitka



Related Searches

 WALKER   ALASKA   HUNTER   MEREDITH   PETERSBURG   SUZUKI   PORTER   BLAIR   PEARSON   FIELD KETCHIKAN 

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING