Local Scoreboard: Sitka Invitational

Posted: Tuesday, April 10, 2001

Results from the Sitka Invitational track and field meet held April 7 at Sitka High School. First names not available for most athletes. No hurdles events held due to equipment problems.

GIRLS

Team scores -- 1. Juneau-Douglas, 91 points; 2. Ketchikan, 81; 3. Sitka, 30; 4. Gustavus, 11; 5. Mount Edgecumbe, 1.

Shot put -- 1. H. Post (G), 28 feet, 9 inches; 2. Lindsey Bolling (K), 26-11; 3. Amy Anthony (S), 26-1; 4. Adrienne Koch (K), 24-1; 5. C. Womble (K), 22-9.

Long jump -- 1. Danette Kahle (K), 13-1; 2. Annie Fox (JD), 11-10; 3. S. Patton (K), 11-9; 4. S. Nielson (K), 11-7 1/2; 5. Alaina Brown (S), 11-1.

Discus -- 1. Lindsey Bolling (K), 85-3; 2. Adrienne Koch (K), 69-4; 3. H. Post (G), 68-6; 4. Ballard (JD), 63-5; 5. Alaina Brown (S), 62-1.

High jump -- 1. Danette Kahle (K), 4-10; 2. Annie Fox (JD), 4-8; 3. Lindsey Bolling (K), 4-2; 4. C. Farley (G), 4-2; 5. C. Womble (K), 4-0.

Triple jump -- 1. Danette Kahle (K), 28-8 1/2; 2. Jo Marshall (JD), 23-7; 3. Lindsey Bolling (K), 22-11; 4. Traudt (K), 21-11.

100 meters -- 1. Adriana Rodriguez (JD), 14.05 seconds; 2. Rachel Chenoweth (JD), 14.52; 3. Sarah Ballard (JD), 14.53; 4. Patton (K), 15.43; 5. Loiselle (S), 15.50.

200 meters -- 1. Adriana Rodriguez (JD), 30.64; 2. Claire Martin (JD), 31.12; 3. Patton (K), 31.34; 4. Loiselle (S), 31.76; 5. Juliette Agne (S), 33.45.

400 meters -- 1. Elise Bolling (K), 1:08.44; 2. Claire Martin (JD), 1:08.44; 3. Rachel Chenoweth (JD), 1:13.85; 4. Emily Krehlik (JD), 1:14.90; 5. Alexis Will (S), 1:16.89.

800 meters -- 1. Elise Bolling (K), 2:43.00; 2. Brandy Weston (JD), 2:47.62; 3. Molly Krehlik (JD), 1:47.90; 4. Mork (S), 2:59.51; 5. Jacobson (S), 3:00.75.

1,600 meters -- 1. Erin Nugent (K), 5:59.37; 2. Brandy Weston (JD), 6:05.07; 3. Molly Krehlik (JD), 6:05.34; 4. Lehman (S), 6:29.16; 5. Mork (S), 6:46.91.

3,200 meters -- 1. Brandy Weston (JD), 12:44.0 2. Molly Krehlik (JD), 12:45.0; 3. Erin Nugent (K), 12:53.0; 4. Lehman (S), 13:57.4; 5. Hughes (ME), 14:42.0.

4x100-meter relay -- 1. Juneau-Douglas (runner names not available), 58.34; 2. Sitka, 1:03.28; 3. Ketchikan, 1:06.07.

4x200-meter relay -- 1. Juneau-Douglas, 2:05.39; 2. Sitka, 2:11.82; 3. Ketchikan, 2:13.40.

4x400-meter relay -- 1. Ketchikan, 4:59.39; 2. Sitka, 5:14.08; 3. Juneau-Douglas, 5:16.49.

4x800-meter relay -- 1. Juneau-Douglas, 11:40.68; 2. Ketchikan, 11:42.13.

BOYS

Team scores -- 1. Sitka, 79 points; 2. Juneau-Douglas, 71; 3. Ketchikan, 67; 4. Mount Edgecumbe, 2.

Shot put -- 1. Matt Hamilton (K), 39 feet, 8 3/4 inches; 2. Henry Wyatt (JD), 36-9 3/4; 3. Jacob Dutton (JD), 35-11 3/4; 4. Cody Campbell (S), 35-8 1/2; 5. Brandon Nicholas (K), 32-2.

Long jump -- 1. Geoff Nordlund (K), 17-8; 2. Cody Bloom (JD), 16-4; 3. Zane Johnson (K), 16-2 1/2; 4. Mike Schneeberger (S), 16-1; 5. Aaron Larson (JD), 15-10.

Discus -- 1. Brandon Nicholas (K), 113-10; 2. Cody Campbell (S), 107-7; 3. Thor Hartwig (S), 106-1; 4. Matt Hamilton (K), 100-4; 5. Robidou (S), 87-9.

High jump -- 1. Mike Schneeberger (S), 5-10; 2. Aaron Larson (JD), 5-8; 3. Tim Powers (JD), 5-4; 4. Alan Floresca (JD), 5-2; 5. Zane Johnson (K), 5-0.

Triple jump -- 1. Geoff Nordlund (K), 36-4 1/2; 2. Brian Friske (S), 35-7 1/2; 3. Cody Bloom (JD), 35-4 1/2; 4. Aaron Larson (JD), 33-0 1/2; 5. Zane Johnson (K), 32-6 1/2.

100 meters -- 1. Matt Mangini (S), 12.07 seconds; 2. Hollins (S), 12.27; 3. Geoff Nordlund (K), 12.40; 4. Ernie Monts (JD), 13.30; 5. Vreeland (K), 13.8.

200 meters -- 1. Matt Mangini (S), 25.68; 2. Hollins (S), 26.28; 3. T.J. Mason (JD), 26.65; 4. Ian Roskam (K), 27.08; 5. Ernie Monts (JD), 28.56.

400 meters -- 1. Matt Mangini (S), 55.22; 2. Hollins (S), 57.28; 3. Ian Roskam (K), 57.80; 4. T.J. Mason (JD), 58.92; 5. Thor Hartwig (S), 1:00.23.

800 meters -- 1. Jesse Stringer (JD), 2:17.18; 2. Loiselle (S), 2:17.98; 3. Lou Hu (K), 2:19.36; 4. E. Kelly (S), 2:37.74; 5. R. Conklin (S), 2:39.02.

1,600 meters -- 1. Jesse Stringer (JD), 4:48.97; 2. Reid Harris (JD), 5:12.62; 3. Logan Wild (S), 5:13.79; 4. Leask (K), 5:16.44; 5. Curtis Jung (ME), 5:22.74.

3,200 meters -- 1. Jesse Stringer (JD), 10:43.0; 2. Lou Hu (K), 11:17.0; 3. Reid Harris (JD), 11:22.0; 4. Logan Wild (S), 11:23.6; 5. Curtis Jung (ME), 11:47.0.

4x100-meter relay -- 1. Juneau-Douglas (runner names unavailable), 50.55; 2. Ketchikan, 55.39; DQ: Sitka.

4x200-meter relay -- 1. Juneau-Douglas, 1:46.69; 2. Sitka, 1:46.70; 3. Ketchikan, 1:52.17.

4x400-meter relay -- 1. Sitka, 4:00.42; 2. Ketchikan, 4:10.87; DQ: Juneau-Douglas.

4x800-meter relay -- 1. Ketchikan, 10:08.00; 2. Sitka, 10:12.42.



Page not found | Juneau Empire - Alaska's Capital City Online Newspaper

Page not found

We're sorry, but the page you were seeking does not exist. It may have been moved or expired.  Perhaps our search engine can help. 

 

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-9097
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

X