http://racerealty.com/

Local Scoreboard: Sitka Invitational

Posted: Tuesday, April 10, 2001

Results from the Sitka Invitational track and field meet held April 7 at Sitka High School. First names not available for most athletes. No hurdles events held due to equipment problems.

GIRLS

Team scores -- 1. Juneau-Douglas, 91 points; 2. Ketchikan, 81; 3. Sitka, 30; 4. Gustavus, 11; 5. Mount Edgecumbe, 1.

Shot put -- 1. H. Post (G), 28 feet, 9 inches; 2. Lindsey Bolling (K), 26-11; 3. Amy Anthony (S), 26-1; 4. Adrienne Koch (K), 24-1; 5. C. Womble (K), 22-9.

Long jump -- 1. Danette Kahle (K), 13-1; 2. Annie Fox (JD), 11-10; 3. S. Patton (K), 11-9; 4. S. Nielson (K), 11-7 1/2; 5. Alaina Brown (S), 11-1.

Discus -- 1. Lindsey Bolling (K), 85-3; 2. Adrienne Koch (K), 69-4; 3. H. Post (G), 68-6; 4. Ballard (JD), 63-5; 5. Alaina Brown (S), 62-1.

High jump -- 1. Danette Kahle (K), 4-10; 2. Annie Fox (JD), 4-8; 3. Lindsey Bolling (K), 4-2; 4. C. Farley (G), 4-2; 5. C. Womble (K), 4-0.

Triple jump -- 1. Danette Kahle (K), 28-8 1/2; 2. Jo Marshall (JD), 23-7; 3. Lindsey Bolling (K), 22-11; 4. Traudt (K), 21-11.

100 meters -- 1. Adriana Rodriguez (JD), 14.05 seconds; 2. Rachel Chenoweth (JD), 14.52; 3. Sarah Ballard (JD), 14.53; 4. Patton (K), 15.43; 5. Loiselle (S), 15.50.

200 meters -- 1. Adriana Rodriguez (JD), 30.64; 2. Claire Martin (JD), 31.12; 3. Patton (K), 31.34; 4. Loiselle (S), 31.76; 5. Juliette Agne (S), 33.45.

400 meters -- 1. Elise Bolling (K), 1:08.44; 2. Claire Martin (JD), 1:08.44; 3. Rachel Chenoweth (JD), 1:13.85; 4. Emily Krehlik (JD), 1:14.90; 5. Alexis Will (S), 1:16.89.

800 meters -- 1. Elise Bolling (K), 2:43.00; 2. Brandy Weston (JD), 2:47.62; 3. Molly Krehlik (JD), 1:47.90; 4. Mork (S), 2:59.51; 5. Jacobson (S), 3:00.75.

1,600 meters -- 1. Erin Nugent (K), 5:59.37; 2. Brandy Weston (JD), 6:05.07; 3. Molly Krehlik (JD), 6:05.34; 4. Lehman (S), 6:29.16; 5. Mork (S), 6:46.91.

3,200 meters -- 1. Brandy Weston (JD), 12:44.0 2. Molly Krehlik (JD), 12:45.0; 3. Erin Nugent (K), 12:53.0; 4. Lehman (S), 13:57.4; 5. Hughes (ME), 14:42.0.

4x100-meter relay -- 1. Juneau-Douglas (runner names not available), 58.34; 2. Sitka, 1:03.28; 3. Ketchikan, 1:06.07.

4x200-meter relay -- 1. Juneau-Douglas, 2:05.39; 2. Sitka, 2:11.82; 3. Ketchikan, 2:13.40.

4x400-meter relay -- 1. Ketchikan, 4:59.39; 2. Sitka, 5:14.08; 3. Juneau-Douglas, 5:16.49.

4x800-meter relay -- 1. Juneau-Douglas, 11:40.68; 2. Ketchikan, 11:42.13.

BOYS

Team scores -- 1. Sitka, 79 points; 2. Juneau-Douglas, 71; 3. Ketchikan, 67; 4. Mount Edgecumbe, 2.

Shot put -- 1. Matt Hamilton (K), 39 feet, 8 3/4 inches; 2. Henry Wyatt (JD), 36-9 3/4; 3. Jacob Dutton (JD), 35-11 3/4; 4. Cody Campbell (S), 35-8 1/2; 5. Brandon Nicholas (K), 32-2.

Long jump -- 1. Geoff Nordlund (K), 17-8; 2. Cody Bloom (JD), 16-4; 3. Zane Johnson (K), 16-2 1/2; 4. Mike Schneeberger (S), 16-1; 5. Aaron Larson (JD), 15-10.

Discus -- 1. Brandon Nicholas (K), 113-10; 2. Cody Campbell (S), 107-7; 3. Thor Hartwig (S), 106-1; 4. Matt Hamilton (K), 100-4; 5. Robidou (S), 87-9.

High jump -- 1. Mike Schneeberger (S), 5-10; 2. Aaron Larson (JD), 5-8; 3. Tim Powers (JD), 5-4; 4. Alan Floresca (JD), 5-2; 5. Zane Johnson (K), 5-0.

Triple jump -- 1. Geoff Nordlund (K), 36-4 1/2; 2. Brian Friske (S), 35-7 1/2; 3. Cody Bloom (JD), 35-4 1/2; 4. Aaron Larson (JD), 33-0 1/2; 5. Zane Johnson (K), 32-6 1/2.

100 meters -- 1. Matt Mangini (S), 12.07 seconds; 2. Hollins (S), 12.27; 3. Geoff Nordlund (K), 12.40; 4. Ernie Monts (JD), 13.30; 5. Vreeland (K), 13.8.

200 meters -- 1. Matt Mangini (S), 25.68; 2. Hollins (S), 26.28; 3. T.J. Mason (JD), 26.65; 4. Ian Roskam (K), 27.08; 5. Ernie Monts (JD), 28.56.

400 meters -- 1. Matt Mangini (S), 55.22; 2. Hollins (S), 57.28; 3. Ian Roskam (K), 57.80; 4. T.J. Mason (JD), 58.92; 5. Thor Hartwig (S), 1:00.23.

800 meters -- 1. Jesse Stringer (JD), 2:17.18; 2. Loiselle (S), 2:17.98; 3. Lou Hu (K), 2:19.36; 4. E. Kelly (S), 2:37.74; 5. R. Conklin (S), 2:39.02.

1,600 meters -- 1. Jesse Stringer (JD), 4:48.97; 2. Reid Harris (JD), 5:12.62; 3. Logan Wild (S), 5:13.79; 4. Leask (K), 5:16.44; 5. Curtis Jung (ME), 5:22.74.

3,200 meters -- 1. Jesse Stringer (JD), 10:43.0; 2. Lou Hu (K), 11:17.0; 3. Reid Harris (JD), 11:22.0; 4. Logan Wild (S), 11:23.6; 5. Curtis Jung (ME), 11:47.0.

4x100-meter relay -- 1. Juneau-Douglas (runner names unavailable), 50.55; 2. Ketchikan, 55.39; DQ: Sitka.

4x200-meter relay -- 1. Juneau-Douglas, 1:46.69; 2. Sitka, 1:46.70; 3. Ketchikan, 1:52.17.

4x400-meter relay -- 1. Sitka, 4:00.42; 2. Ketchikan, 4:10.87; DQ: Juneau-Douglas.

4x800-meter relay -- 1. Ketchikan, 10:08.00; 2. Sitka, 10:12.42.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING