http://racerealty.com/

GSC swimmers take fifth place at Junior Olympics

O'Brien wins 15-over championship

Posted: Thursday, April 21, 2005

The Glacier Swim Club took fifth place at the Speedo/Alaska Junior Olympic Championships in Anchorage last weekend.

The Juneau-based club competed against 24 other teams in the winter season's final meet.

"The highlight of the meet was the 13-14 year old boys relay winning two and getting a third," Glacier coach Scott Griffith said. "They all were a second faster than their lifetime fast times. They had awesome swims and pulled them out."

The team of Alex Barto, Seth Cayce, Cody Brunette and Nick Rutecki captured the 400-yard medley with a time of 4 minutes, 20.58 seconds and also won the 200 medley after touching the wall at 1:57.27.

The foursome also finished third in the 400 freestyle.

Glacier's Kyle O'Brien earned the 15 & Over individual championship, edging Midnight Sun's Cade Roberts by five points.

O'Brien, 15, won the 200 backstroke, 200 freestyle and 100 backstroke. He also brought home two seconds, a third and a fourth.

Cayce won the 200 butterfly by shaving nearly eight seconds off his personal best time of a month ago.

"It was amazing," Griffith said. "He just swam [his old personal best] a month ago in a meet in Seattle and it was just one of those things. He had an awesome swim."

For the girls, Amanda Jones finished second in the 200 butterfly with a 2:24.95.

The time marked more than a six-second improvement on her personal best.

"She got three or four seconds [off her personal best] in the preliminaries and at night just came out of nowhere and snuck in for second," Griffith said. "She was one one-hundreth of a second off from first."

Complete results for Juneau swimmers can be found below:

Team Scores

1. Alaska Pacific Swim Club 4,316.5

2. Northern Lights Swim Club 3,498.5

3. Midnight Sun Swim Team 1,823

4. Aurora Swim Team 1,493.5

5. Glacier Swim Club 1,249

6. KNIK Swim Club 1,021

7. Viking Swim Club 992

8. Ketchikan Killer Whales 957.5

9. North Pole Aquatic Club 766

10. Baranof Barracuda Swim Club 760

11. Kodiak Kingfishers 754

12. Wasilla Waves Swim Club 435

13. Kachemak Swim Club 271

14. Valdez Torpedoes Swim Club 201

15. Soldotna Silver Salmon 153

16. Nome Northstar Swim Team 123

17. Seward Tsunami Swim Club 102

18. Anchorage Aquanaut S.C. 97

19. Craig Waverunner Swim Club 88

20. Chugiak Aquatics Club 58

21. Peninsula Piranahas S.T. 48

22. Palmer Polar Bears 44

22. Stingray Swim Team 44

24. Seward Ind. Swimming 43

25. Elmendorf Penguins 37

Glacier Swim Club

Individual Results

Cassie Anderson

Event Time Place

Girls 11-12 400 IM 6:02.99 10

Josh Anderson

Event Time Place

Boys 11-12 200 IM 2:37.89 4

Boys 11-12 500 Free 6:05.86 5

Alex Barto

Event Time Place

Boys 13-14 1650 Free 19:43.37 5

Boys 13-14 200 Back 2:27.53 8

Boys 13-14 500 Free 5:57.88 13

Boys 13-14 400 IM 5:28.83 11

Boys 13-14 1000 Free 12:13.74 5

Cody Brunette

Event Time Place

Boys 13-14 200 IM 2:15.34 3

Boys 13-14 200 Back 2:16.07 4

Boys 13-14 500 Free 5:35.35 4

Boys 13-14 100 Back 59.79 1

Boys 13-14 400 IM 4:53.21 2

Boys 13-14 200 Free 2:01.54 5

Boys 13-14 100 Fly 1:02.75 4

Seth Cayce

Event Time Place

Boys 13-14 200 Fly 2:22.12 1

Boys 13-14 200 Breast 2:36.12 3

Boys 13-14 400 IM 5:01.82 3

Boys 13-14 100 Breast 1:13.52 6

Boys 13-14 100 Fly 1:06.31 6

Annie Choate

Event Time Place

Girls 15&Over 200 IM 2:45.43 16

Girls 15&Over 200 Fly 2:42.47 7

Girls 15&Over 100 Back 1:11.80 15

Girls 15&Over 400 IM 5:38.39 13

Girls 15&Over 100 Fly 1:09.84 11

Auri Clark

Event Time Place

Girls 10&U. 200 IM 2:50.11 3

Girls 10&U. 100 Fly 1:27.69 3

Girls 10&U. 100 Breast 1:28.89 3

Girls 10&U. 100 Back 1:23.20 5

Girls 10&U. 100 IM 1:23.26 5

Girls 10&U. 50 Breast 41.61 3

Girls 10&U. 50 Fly 36.83 4

Lindsay Clark

Event Time Place

Girls 13-14 1650 Free 20:26.87 9

Girls 13-14 400 IM 5:28.86 16

Girls 13-14 1000 Free 12:20.34 7

Julia Dicostanzo

Event Time Place

Girls 15&Over 200 Back 2:22.10 5

Girls 15&Over 50 Free 25.82 4

Girls 15&Over 500 Free 5:59.35 17

Girls 15&Over 100 Free 57.85 8

Girls 15&Over 100 Back 1:05.53 5

Girls 15&Over 400 IM 5:22.64 7

Girls 15&Over 200 Free 2:09.34 14

Marc Heifetz

Event Time Place

Boys 10&Under 200 IM 3:12.50 7

Boys 10&Under 50 Free 32.65 4

Boys 10&Under 100 Breast 3

Boys 10&Under 100 IM 1:30.08 11

Boys 10&Under 50 Breast 43.83 3

Boys 10&Under 100 Free 1:15.63 9

Amanda Jones

Event Time Place

Girls 15&Over 200 IM 2:29.60 8

Girls 15&Over 200 Fly 2:24.95 2

Girls 15&Over 50 Free 26.91 13

Girls 15&Over 100 Free 57.87 10

Girls 15&Over 100 Breast 1:21.22 14

Girls 15&Over 200 Free 2:09.47 8

Girls 15&Over 100 Fly 1:03.97 6

Matt Josephson

Event Time Place

Boys 15&Over 200 Back 2:08.79 3

Boys 15&Over 500 Free 5:26.64 11

Boys 15&Over 200 Breast 2:25.33 7

Boys 15&Over 100 Back 1:00.66 8

Boys 15&Over 100 Breast 1:08.04 9

Carly Klein

Event Time Place

Girls 11-12 200 Breast 3:04.79 8

Tyler Mickelson

Event Time Place

Boys 11-12 200 Breast 32.25 6

Evan Norman

Event Time Place

Boys 11-12 500 Free 6:42.69 12

Boys 11-12 400 IM 6:07.87 7

Linzie Norman

Event Time Place

Girls 13-14 1650 Free 21:38.43 12

Girls 13-14 400 IM 5:35.09 21

Kyle O'Brien

Event Time Place

Boys 15&Over 200 IM 2:02.09 2

Boys 15&Over 200 Back 2:03.23 1

Boys 15&Over 500 Free 5:04.83 3

Boys 15&Over 100 Free 49.95 2

Boys 15&Over 100 Back 55.48 1

Boys 15&Over 200 Free 1:46.81 1

Boys 15&Over 100 Fly 55.63 4

Elsa Robinson

Event Time Place

Girls 11-12 200 Breast 2:56.50 6

Girls 11-12 50 Breast 37.86 6

Nick Rutecki

Event Time Place

Boys 13-14 100 Fly 1:06.81 7

Wilson Suzuki

Event Time Place

Boys 10&U. 200 IM 3:07.91 6

Boys 10&U. 100 Fly 1:34.18 4

Boys 10&U. 100 Breast 1:37.78 4

Boys 10&U. 100 Back 1:32.15 10

Boys 10&U. 100 IM 1:28.01 8

Boys 10&U. 50 Breast 44.40 4

Boys 10&U. 50 Fly 41.45 4

Glacier Swim Club

Relay Results

Team Time Place

Girls 11-12 400 Medley 5:17.19 8

Girls 13-14 400 Medley 4:54.03 12

Boys 13-14 400 Medley 4:20.58 1

Girls 15&Over 400 Medley 4:38.42 7

Girls 11-12 400 Free 4:32.55 6

Girls 13-14 400 Free 3:51.67 13

Boys 13-14 400 Free 3:51.67 3

Girls 15&Over 400 Free 4:15.71 9

Girls 11-12 200 Medley 2:16.25 6

Girls 13-14 200 Medley 2:11.84 10

Boys 13-14 200 Medley 1:57.27 1

Girls 15&Over 200 Medley 2:04.75 5

Girls 11-12 200 Free 2:00.46 6

Girls 13-14 200 Free 1:57.40 12

Boys 13-14 200 Free 1:45.67 5

Girls 15&Over 200 Free 1:52.22



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING