http://racerealty.com/

Speedo/Alaska Junior Olympics

Posted: Thursday, April 22, 2004

Results from the 2004 Speedo/Alaska Swimming Junior Olympics held Friday through Sunday at Anchorage's Bartlett High School swimming pool. Events were in the short-course yards format, which uses a 25-yard pool configuration. Complete event-by-event results can be found on the Web at http://www.akswimming.org/juniorolympics/index.htm.

TEAM SCORES

OVERALL - 1. Northern Lights Swim Club (Anchorage), NLSC-AK, 3,845 points; 2. Alaska Pacific Swim Club (Anchorage), APSC-AK, 3,409.50; 3. Midnight Sun Swim Team (Fairbanks), MSST-AK, 1,787.50; 4. Glacier Swim Club (Juneau), GSC-AK, 1,757; 5. Aurora Swim Team (Anchorage), AST-AK, 1,568; 6. Baranof Barracuda Swim Club (Sitka), BBSC-AK, 896; 7. Knik Swim Club (Chugiak/Eagle River), KNIK-AK, 855; 8. Ketchikan Killer Whales, KKW-AK, 844; 9. North Pole Aquatic Club, NPAC-AK, 796; 10. Viking Swim Club (Petersburg), VSC-AK, 671; 11. Kodiak Kingfishers, KKF-AK, 617; 12. Wasilla Waves Swim Club, WWSC-AK, 551; 13. Haines Dolphins Swim Team, HDST-AK, 506; 14. Kachemak Swim Club (Homer), KSC-AK, 415; 15. Valdez Torpedoes Swim Club, VTSC-AK, 232; 16. Soldotna Silver Salmon SSS-AK 207; 17. Stingray Swim Team (Fairbanks), SST-AK, 202; 18. Craig Waverunner Swim Club, CWSC-AK, 144; 19. Chugiak Aquatics Club, CAC-AK, 132; 20. Seward Independence Swimming, SIS-AK, 99; 21. Seward Tsunami Swim Club, STSC-AK, 93; 22. Unattached-Stingray Swim Team, U-SST-AK, 22; 23. Nome Northstar Swim Team, NNST-AK, 15; 24. Peninsula Piranahas Swim Team (Kenai), PPST-AK, 12; 25. Palmer Polar Bears, PPB-AK, 7.

FEMALE - 1. Northern Lights Swim Club, NLSC-AK, 2,376; 2. Alaska Pacific Swim Club, APSC-AK, 1,930.50; 3. Aurora Swim Team, AST-AK, 906; 4. Midnight Sun Swim Team, MSST-AK, 787.50; 5. Glacier Swim Club, GSC-AK, 639; 6. Ketchikan Killer Whales, KKW-AK, 541; 7. Knik Swim Club, KNIK-AK, 454; 8. Baranof Barracuda Swim Club, BBSC-AK, 438; 9. Viking Swim Club, VSC-AK, 388; 10. North Pole Aquatic Club, NPAC-AK, 346; 11. Kodiak Kingfishers, KKF-AK, 258; 12. Valdez Torpedoes Swim Club, VTSC-AK, 232; 13. Haines Dolphins Swim Team, HDST-AK, 228; 14. Kachemak Swim Club, KSC-AK, 225; 15. Wasilla Waves Swim Club, WWSC-AK, 186; 16. Craig Waverunner Swim Club, CWSC-AK, 111; 17. Seward Independence Swimming, SIS-AK, 99; 18. Chugiak Aquatics Club, CAC-AK, 71; 19. Soldotna Silver Salmon, SSS-AK, 41; 20. Stingray Swim Team, SST-AK, 28; 21. Unattached-Stingray Swim Team, U-SST-AK, 22; 22. Nome Northstar Swim Team, NNST-AK, 15; 23. Seward Tsunami Swim Club, STSC-AK, 12; 24. Palmer Polar Bears, PPB-AK, 7.

MALE - 1. Alaska Pacific Swim Club, APSC-AK, 1,479; 2. Northern Lights Swim Club, NLSC-AK, 1,469; 3. Glacier Swim Club, GSC-AK, 1,118; 4. Midnight Sun Swim Team, MSST-AK, 1,000; 5. Aurora Swim Team, AST-AK, 662; 6. Baranof Barracuda Swim Club, BBSC-AK, 458; 7. North Pole Aquatic Club, NPAC-AK, 450; 8. Knik Swim Club, KNIK-AK, 401; 9. Wasilla Waves Swim Club, WWSC-AK, 365; 10. Kodiak Kingfishers, KKF-AK, 359; 11. Ketchikan Killer Whales, KKW-AK, 303; 12. Viking Swim Club, VSC-AK, 283; 13. Haines Dolphins Swim Team, HDST-AK, 278; 14. Kachemak Swim Club, KSC-AK, 190; 15. Stingray Swim Team, SST-AK, 174; 16. Soldotna Silver Salmon, SSS-AK, 166; 17. Seward Tsunami Swim Club, STSC-AK, 81; 18. Chugiak Aquatics Club, CAC-AK, 61; 19. Craig Waverunner Swim Club, CWSC-AK, 33; 20. Peninsula Piranahas Swim Team, PPST-AK, 12.

-----

INDIVIDUAL SCORES

(Top three, plus Southeast)

Age 10-younger

Female - 1. Adams, Margot E, age 10, APSC-AK, 134; 2. Konicke, Marissa A, 10, NLSC-AK, 130; 3. McDuffie, Laura A, 10, APSC-AK, 126. Southeast: 4. Dunlap, Maggie A, 10, BBSC-AK, 112; 9. Stacy, Janelle F, 10, KKW-AK, 72; 13. Robinson, Elsa G, 10, GSC-AK, 27; 14. Lara, Sara D, 10, CWSC-AK, 26; 18. tie, Clark, Auri C, 9, GSC-AK, 22; 18. tie, Bullock, Anna C, 10, KKW-AK, 22; 24. tie, Galasso, Cassie E, 10, HDST-AK, 12.

Male - 1. Wilson, Daniel J, 10, NLSC-AK, 140; 2. Macinko, Nando B, 9, KKF-AK, 122; 3. Hanneman, Logan L, 10, SST-AK, 97. Southeast: 4. tie, Thorsteinson, Jon P, 10, VSC-AK, 94; 4. tie, Schick, Cody J, 10, GSC-AK, 94; 6. Messing, Nathan J, 10, GSC-AK, 89; 10. Kuikhoven, Case A, 10, KKW-AK, 63; 11. Mickelson, Tyler M, 10, GSC-AK, 59; 12. Howard, Ethan D, 10, KKW-AK, 53; 13. Miller, Ellis O, 10, KKW-AK, 52; 15. Almenzor, DJ J, 9, CWSC-AK, 33; 17. tie, Christianson, Dylan G, 10, KKW-AK, 24; 19. Badger, Austin E, 10, HDST-AK, 23.

Age 11-12

Female - 1. Miller, Laura M, 12, KKW-AK, 140; 2. tie, Radonich, Maya, 12, APSC-AK, 127; 2. tie, Broschat, Alexandra A, 12, BBSC-AK, 127. Other Southeast: 4. Streuli, Erin M, 12, VSC-AK, 111; 9. Way, Caitlin D, 12, BBSC-AK, 93; 10. Bezenek, Kirsta M, 12, KKW-AK, 84; 14. Hasbrouck, Tessa R, 12, VSC-AK, 75; 15. tie, Clark, Lindsay B, 12, GSC-AK, 71; 26. tie, Martinsen, Annea L, 12, VSC-AK, 14; 29. tie, Neuneker, Kristin R, 12, VSC-AK, 11.

Male - 1. Roberts, Cody G, 12, MSST-AK, 140; 2. Kinney, Kyle J, 12, AST-AK, 126; 3. Cayce, Seth J, 12, GSC-AK, 121. Other Southeast: 8. Brunette, Cody M, 12, GSC-AK, 104; 11. Barto, Alex M, 12, GSC-AK, 91; 14. McCallum, Seth W, 11, VSC-AK, 67; 16. Rutecki, Nick J, 12, GSC-AK, 53; 21. Fossman, Kyle J, 12, HDST-AK, 27.

Age 13-14

Female - 1. Rinker, Jennifer M, 14, APSC-AK, 126; 2. Jones, Kristin J, 14, GSC-AK, 120; 3. Cavanaugh, Meghan R, 13, NLSC-AK, 117. Other Southeast: 5. tie, Szymanski, Anna J, 13, HDST-AK, 89; 9. tie, Beseau, Kassie C, 14, CWSC-AK, 85; 13. Jackson, Abbey Z, 14, VSC-AK, 59; 16. Kelly, Amber S, 13, GSC-AK, 39; 20. tie, Heifetz, Lia G, 13, GSC-AK, 28; 24. tie, Urata, Koko J, 14, GSC-AK, 13; 24. tie, DiCostanzo, Julia M, 14, GSC-AK, 13; 28. tie, Howard, Elisha J, 14, KKW-AK, 11; 28. tie, Ahyong, Abigail G, 13, KKW-AK, 11.

Male - 1. O'Brien, Kyle J, 14, GSC-AK, 140; 2. Yoo, Josh H, 14, NLSC-AK, 134; 3. Williams, Trevor M, 13, VSC-AK, 122. Other Southeast: 6. Dailey, Alex J, 14, BBSC-AK, 101; 9. Adams, Ben H, 13, BBSC-AK, 85; 13. tie, Edmond, Kelly J, 13, HDST-AK, 52; 15. tie, Lovett, Bryan C, 14, BBSC-AK, 49; 18. Downer, Chris G, 14, HDST-AK, 48; 19. Campen, Ben C, 14, BBSC-AK, 43; 20. Weissberg, Alex I, 14, BBSC-AK, 38.

Age 15-18

Female - 1. Rockwell, Sarah A, 16, NLSC-AK, 134; 2. Szymanski, Genny E, 15, HDST-AK, 127; 3. Call, Jamie L, 18, VTSC-AK, 109. Other Southeast: 16. Jagusch, Elizabeth L, 15, KKW-AK, 49; 22. Jones, Amanda S, 15, GSC-AK, 38.

Male - 1. Jaime, Jared M, 16, NLSC-AK, 118; 2. Burnham, Steve R, 18, NLSC-AK, 113; 3. Hennon, Tyler D, 17, GSC-AK, 112. Other Southeast: 31. tie, Otos, Andy S, 15, KKW-AK, 20; 36. Josephson, Matt P, 15, GSC-AK, 15; 37. Chaudhary, Karl W, 16, KKW-AK, 11; 38. Fox, Joey M, 18, GSC-AK, 10; 40. tie, Josephson, Tom K, 17, GSC-AK, 6.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING