http://racerealty.com/

Alaska's top prep track and field times

Posted: Friday, April 23, 2004

The 2004 Alaska high school track and field season bests as compiled by Eric Smith of the Anchorage Daily News. Results are through meets of April 17. First names are not available for all leaders. Corrections and updates can be e-mailed to Smith at esmith@adn.com.

Shot put - 1. Mike Hollett, North Pole 48 feet, 1 1/2 inches; 2. tie, Nicholas, Kenai, and Hicks, Soldotna, 46-10; 4. Kasper, Dimond, 43-2 1/2; 5. Holmquist, West, 42-10 1/2; 6. Weaver, Homer, 41-7.

Discus - 1. Mareko, West, 142-5; 2. Dunbar, Bartlett, 138-4 1/2; 3. Thomas, Bartlett, 137-4; 4. Kasper, Dimond, 130-6; 5. Nicholas, Kenai, 129-10 1/2; 6. Ross, Service, 126-6 1/2.

High jump - 1. Greg Hunter, Sitka, 6-0; 2. tie, Dominique, Lathrop, and Hamilton, North Pole, 5-10; 4. tie, Bridges, West, McCay, Petersburg, and Brown, Petersburg, 5-6.

Long jump - 1. Josh Slepecki, ACS, 18-8; 2. tie, Evans, Dimond, and Jason Lunasin, Juneau, 18-4 3/4; 4. Burnette, Dimond, 17-10; 5. Greg Hunter, Sitka, 17-10 3/4; 6. Grant, Dimond, 17-8 1/2.

Triple jump - 1. Glen Eichenlaub, Chugiak, 41-0 1/2; 2. Baker, East, 39-10 1/2; 3. Slepecki, ACS, 38-7 1/2; 4. Burnette, Dimond, 38-6 1/2; 5. Holman, West, 37-3 1/2; 6. Kasper, Dimond, 37-11 1/2.

110-meter high hurdles - 1. Scott Kennedy, West Valley, 16.32 seconds; 2. St. Kennedy, West Valley, 16.42; 3. Saldarriaga, West Valley, 18.05; 4. Rose, Kodiak, 18.1; 5. Kasper, Dimond, 19.06; 6. Burnette, Dimond, 19.63.

300 intermediate hurdles - 1. Jones, Service, 42.2; 2. Beasley, Bartlett, 42.5; 3. tie, Burnette, Dimond, and Beckwith, Chugiak, 43.1; 5. Dominique, Lathrop, 43.33; 6. Murdoch, Bartlett, 43.5.

100 - 1. Chuck Quint, Lathrop, 11.72; 2. Jason Lunasin, Juneau, 11.75; 3. Spencer, North Pole, 11.86; 4. Greg Hunter, Sitka, 11.87; 5. Miller, Kodiak, 12; 6. Eric Walsh, Monroe Catholic, 12.02.

200 - 1. Steele, Chugiak, 22.9; 2. Grant, Dimond, 23.0; 3. Madrid, East, 23.43; 4. Blewett, Bartlett, 23.5; 5. Stewman, Dimond, 23.6; 6. tie, Jones, Service and Boykin, Bartlett, 23.7.

400 - 1. Ryan Simpson, North Pole, 53.99; 2. Miller, Kodiak, 54.6; 3. Eversman, Eielson, 55.22; 4. tie, Grant, Dimond, and Paul, West Valley, 55.29; 6. Burnette, Dimond, 55.96;

800 - 1. Koch, East, 2:01.79; 2. Murphy, Chugiak, 2:05.6; 3. Gillis, West Valley, 2:05.77; 4. Quickel, Dimond, 2:06.3; 5. Eversman, Eielson, 2:07.03; 6. Tony Tomsich, West Valley, 2:07.57.

1,600 - 1. Tristan Knutson-Lombardo, Juneau, 4:41.05; 2. Quickel, Dimond, 4:42.86; 3. Tyler Dinnan, Juneau, 4:49.22; 4. Gillis, West Valley, 4:51.65; 5. Wesley Dinnan, Juneau, 4:51.77; 6. Donahue, Dimond, 4:51.97.

3,200 - 1. Stig Yngve, Kodiak, 9:58.2; 2. Beckett, Service, 10:24; 3. Bich, Bartlett, 10:28; 4. Wesley Dinnan, Juneau, 10:30.97; 5. Brooks, East, 10:36.71; 6. Buklis, West, 10:40.21.

400 relay - 1. Dimond 45.3; 2. Bartlett 45.3; 3. Chugiak 45.8; 4. Lathrop 46.34; 5. East 46.58; 6. West Valley 46.87.

800 relay - 1. Lathrop 1:37.47; 2. West Valley 1:37.74; 3. North Pole 1:41.78; 4. West 1:41.86; 5. Lathrop 1:44.75; 6. Juneau 1:46.78.

1,600 relay - 1. East 3:43.19; 2. Chugiak 3:44.5; 3. tie, Dimond and Kodiak, 3:45.5; 5. Bartlett 3:48.0; 6. West Valley 3:48.68.

3,200 relay - 1. Dimond 9:17.54; 2. Juneau 9:22.87; 3. West 9:24.48; 4. Sitka 9:54.47; 5. Mount Edgecumbe 10:22.15.

GIRLS

Shot put - 1. Alana Clooten, Lathrop, 37-11; 2. Sh. Afoa, Dimond, 35-6; 3. Sa. Afoa, Dimond, 34-1; 4. Musgrove, Dimond, 33-7; 5. Odell, Kodiak, 33-5; 6. Dianne Chong, Sitka, 31-7 1/2.

Discus - 1. Shaina Afoa, Dimond, 105-10; 2. Sa. Afoa, Dimond, 104-7; 3. Lozoya, East, 98-8; 4. Howard, West, 96-3; 5. Wilbanks, Soldotna, 93-3; 6. Bockmon, West, 92-2.

High jump - 1. Emily Wood, Lathrop, 4-10; 2. tie, Rima, Monroe Catholic, Moran, Lathrop, Fritz, Chugiak, and Larue, Chugiak, 4-8.

Long jump - 1. Lillian Bullock, Dimond, 16-8; 2. Oliver, Kodiak, 15-2 1/2; 3. Dianne Chong, Sitka, 14-8 3/4; 4. Mary Rehfeld, Juneau, 13-7; 5. Villard, ACS, 12-11; 6. Kintz, Dimond, 12-9 1/2.

Triple jump - 1. Turner, Chugiak, 33-0; 2. Oliver, Kodiak, 32-8; 3. Young, Dimond, 32-5; 4. Bullock, Dimond, 32-2 1/4; 5. Mary Rehfeld, Juneau, 29-9; 6. Hannah Meucci, Petersburg, 29-0.

100-meter intermediate hurdles - 1. Kari Reabold, Lathrop, 16.49; 2. Young, Dimond, 18.53; 3. Mueller, Lathrop, 19.50; 4. Dunham, Lathrop, 19.66; 5. Villard, ACS, 19.7; 6. Gillen, West Valley, 19.86.

300 low hurdles - 1. ZeeZee Young, Dimond, 48.2; 2. Reabold, Lathrop, 49.41; 3. Clemson, Service, 50.1; 4. Renkert, West, 50.53; 5. Turner, Chugiak, 50.9; 6. Allman, East, 51.13.

100 - 1. Brittni Dixon-Smith, Lathrop, 13.15; 2. Manning, West, 13.3; 3. Dianne Chong, Sitka, 13.35; 4. Bullock, Dimond, 13.6; 5. Gardner, West, 13.7; 6. Knight, Lathrop, 13.90.

200 - 1. Ashley Smith, East, 26.36; 2. Howard, Bartlett, 26.8; 3. Manning, West, 26.96; 4. Preston, East, 27.02; 5. Hayward, Bartlett, 27.1; 6. Young, Dimond, 27.4.

400 - 1. ZeeZee Young, Dimond, 1:03.77; 2. Callahan, West Valley 1:06.77; 3. Wade, West Valley, 1:07.12; 4. Bernsten, Kodiak, 1:07.36; 5. Green, Lathrop, 1:07.77; 6. Barrett, West, 1:08.54.

800 - 1. Laura Johnson, West Valley, 2:26.49; 2. Gillis, West Valley, 2:26.96; 3. Stearns, East, 2:30.83; 4. Smith, Service, 2:31.9; 5. Allman, East, 2:32.43; 6. Gollub, East, 2:33.20.

1,600 - 1. Laura Johnson, West Valley, 5:33.76; 2. Gillis, West Valley, 5:34.79; 3. Miller, West Valley, 5:40.66; 4. Rorabaugh, West Valley, 5:40.77; 5. Parrish, Lathrop, 5:49.67; 6. Orley, Dimond, 5:58.08.

3,200 - 1. Leah Besh, East, 11:35.27; 2. Wilcox, East, 11:38.11; 3. Gollub, East, 11:56.12; 4. Kennedy, Service, 11:59; 5. Yancey, Bartlett, 12:23; 6. Hennessey, Dimond, 12:49.3.

400 relay - 1. East 51.97; 2. West, 52.37; 3. Bartlett 52.6; 4. Dimond 53.4; 5. Lathrop 53.71; 6. West Valley 55.08.

800 relay - 1. West 1:52.57; 2. Dimond 1:52.90; 3. Lathrop A 1:53.66; 4. Lathrop B 1:55.67; 5. West Valley 1:58.27; 6. North Pole 2:05.98.

1,600 relay - 1. West Valley 4:22.82; 2. East 4:24.98; 3. Bartlett 4:32; 4. West 4:34.42; 5. Chugiak 4:34.8; 6. Service 4:47.

3,200 relay - 1. Sitka 11:21.35; 2. Lathrop, 11:26.43; 3. West Valley, 12:03.06; 4. Juneau, 12:15.00; 5. West 12:21.50; 6. Dimond 12:24.64.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING