http://racerealty.com/

Glacier Swim Club finishes high in state Junior Olympics

Posted: Thursday, April 26, 2001

Juneau's Glacier Swim Club took second place in the 2001 Speedo-Alaska Swimming Junior Olympic State Championships meet held April 20-22 at Anchorage's Bartlett High School.

Glacier Swim Club posted 1,824 points to finish second to Anchorage's Northern Lights Swim Club, which had 2,804 points. Anchorage's Aurora Swim Team took third place with 1,557 points, followed by Midnight Sun Swim Team of Fairbanks with 1,265 points and the Soldotna Silver Salmon with 1,026 for fifth place.

Among the other Southeast teams at the meet, the Ketchikan Killer Whales took eighth place with 711.50 points, Petersburg's Viking Swim Club was ninth with 704 points, the Craig Waverunners Swim Club took 10th place with 671 points, the Baranof Barracuda Swim Club of Sitka was 12th with 484 points and the Haines Dolphin Swim Team finished in 15th place with 317 points. There were 24 swim teams to score points in the meet.

Glacier Swim Club was led by a trio of boys in the age 11-12 division. Aaron Hughes and Kyle O'Brien tied for first place in the age group with 120 points apiece, while teammate Mike Fishel took third place with 110 points.

Rikka Brunner was the only other Glacier Swim Club member to win the top individual trophy in an age group, as Brunner scored 140 points to win the girls age 13-14 division. Paul Hughes took second place in the boys age 13-14 division, with Tyler Hennon third in the boys age 13-14 division. Gus Brunner took third in the boys age 10-younger division and was the only other GSC swimmer to finish among the top three in his age group.

Other Southeast swimmers to win their age group titles included Trevor Williams of Viking Swim Club in the boys age 10-younger division and Genny Szymanski of the Haines Dolphins Swim Team in the girls age 11-12 division.

The top team scores and individual scores are listed below. For a complete list of event winners, click on the Alaska Swimming hot link on the Juneau Empire's Web site, http://juneauempire.com.

STATE J.O.'S SWIMMING

2001 Speedo-Alaska Swimming Junior Olympic Championships April 20-22 at Bartlett High School Pool

Combined Team Scores -- 1. Northern Lights Swim Club-Anchorage (NLSC), 2,804 points; 2. Glacier Swim Club-Juneau (GSC), 1,824; 3. Aurora Swim Team-Anchorage (AST), 1,557; 4. Midnight Sun Swim Team-Fairbanks (MSST), 1,265; 5. Soldotna Silver Salmon (SSS), 1,026; 6. North Pole Aquatics Club (NPAC), 998; 7. Alaska Pacific Swim Club-Anchorage (APSC), 881; 8. Ketchikan Killer Whales (KKW), 711.50; 9. Viking Swim Club-Petersburg (VSC), 704; 10. Craig Waverunners Swim Club (CWSC), 671; 11. Kachemak Swim Club-Homer (KSC), 567; 12. Baranof Barracuda Swim Club-Sitka (BBSC), 484; 13. Wasilla Waves Swim Club (WWSC), 455; 14. Knik Swim Club-Eagle River (KNIK), 325; 15. Haines Dolphins Swim Team (HDST), 317; 16. Nome Northstar Swim Team, Inc. (NNST), 201; 17. Anchorage Aquanaut Swim Club (AASC), 175; 18. Kodiak Kingfishers (KKF), 156; 19. Seward Tsunami Swim Club (STSC), 137.50; 20. Palmer Polar Bears (PPB), 123; 21. Stingray Swim Team-Fairbanks (SST), 54; 22. Delta-Greely Wavemakers-Delta Junction (DGWM), 40; 23. Sockeye Swim League-Naknek (SSL), 27; 24. Fort Rich Dolphins-Fort Richardson (PFIN), 16.

Individual Rankings

Age 10 & Under Female Individual Scores -- 1. Hager, Elise E, NNST, 126 points; 2. Szymanski, Anna J, HDST, 122; 3. Cavanaugh, Meghan R, KNIK, 113; 4. Marey, Lyla S, SSS, 102; 5. Beyette, Brogan T, KNIK, 99; 6. Pitney, Crystal D, MSST, 79.50; 7. Skinna, Natalie C, CWSC, 79; 8. Miller, Laura M, KKW, 68; 9. Streuli, Erin M, VSC, 65; 10. Keill, Alyssa K, MSST, 61.50; 11. Harrison, Grace E, KSC, 57; 12. Atkinson, Monique N, KKW, 56; 13. Green, Chelsea M, DGWM, 40; 14. Broschat, Alexandra, BBSC, 33; 15. Baldessari, Brittany, BBSC, 27; 16. Heifetz, Lia G, GSC, 26; 17. tie, Butcher, Christine E, MSST, 22; 17. tie, McDuffie, Erin E, APSC, 22; 19. Reeves, Ilaura K, MSST, 14; 20. tie, Truitt, Kristina M, KKW, 13; 20. tie, Bissell, Haley N, AST, 13; 20. tie, Kanikula, Jenny M, NPAC, 13; 23. tie, Castle, Aimee L, CWSC, 12; 23. tie, Mahrt, Brenda M, NPAC, 12; 23. tie, O'Leary, Meghan A, STSC, 12; 26. Ownbey, Celia C, CWSC, 11.

Age 10 & Under Male Individual Scores -- 1. Williams, Trevor M, VSC, 131; 2. DeGayner, Jordan A, VSC, 122; 3. Brunner, Gus O, GSC, 116; 4. Wadley, Grant W, KKW, 100; 5. Heaslet, Aaron T, AASC, 98; 6. Willis, Thomas A, VSC, 89; 7. Johanson, Rudy M, CWSC, 81; 8. Lorentz, David L, HDST, 73; 9. Adams, Wyatt J, APSC, 72; 10. Pihl, Erik T, KKW, 64; 11. Wren, William C, KNIK, 41; 12. Vaughan, Houston W, CWSC, 40; 13. Peck, Bryce W, NPAC, 39; 14. Isaacs, Leslie K, CWSC, 36; 15. Reimer, Ben D, AASC, 35; 16. Jewkes, Riley S, SST, 29; 17. Birchell, Jordan M, VSC, 26; 18. Roberts, Cody G, SST, 25; 19. Zellin, Dakota L, KSC, 23; 20. Rockwell, Ben M, APSC, 13; 21. Youngren, Mark C, SSS, 12; 22. tie, Alton, Christian W, AST, 11; 22. tie, Carl, Tim B, CWSC, 11; 22. tie, Faulkner, William M, KSC, 11.

Age 11-12 Female Individual Scores -- 1. Szymanski, Genny E, HDST, 122; 2. Bratten, Jamie N, MSST, 113; 3. tie, Beseau, Kassie C, CWSC, 112; 3. tie, Boesenberg, Rachel E, NLSC, 112; 5. Uldrich, Meredith L, NLSC, 99; 6. Triem, Carole M, VSC, 84; 7. Thomsen, Elizabeth N, CWSC, 83; 8. Klein, Kacey J, GSC, 80; 9. Hampton, Stephanie F, NPAC, 50; 10. Harpold, Sarah C, KKW, 47; 11. Bell, Lauren E, KSC, 38; 12. Hanni, Lacey G, AST, 33; 13. Jennings, Rhonwen A, KSC, 32; 14. Adams, Kirstin E, APSC, 30; 15. tie, Riemer, Helen A, GSC, 28; 15. tie, Smith, Liana M, NLSC, 28; 17. tie, Long, Nancy J, WWSC, 27; 17. tie, Jagusch, Elizabeth L, KKW, 27; 17. tie, Sarandria, Emma J, SSL, 27; 20. tie, Koeneman, Lisa L, APSC, 26; 20. tie, Pratt, Erin M, GSC, 26; 22. Andree, Deannie R, KSC, 24; 23. Martinez, Chelsea D, NLSC, 23; 24. Langford, Lauren M, NLSC, 22; 25. tie, Widby, Erin E, NLSC, 14; 25. tie, Jones, Kristin J, GSC, 14; 27. tie, Anderson, Steffi K, AST, 13; 27. tie, Johannes, Emilie A, APSC, 13; 29. tie, Osborne, Katherine J, AST, 12; 29. tie, Hartvigson, Marit E, SSS, 12.

Age 11-12 Male Individual Scores -- 1. tie, Hughes, Aaron G, GSC, 120; 1. tie, O'Brien, Kyle J, GSC, 120; 3. Fishel, Mike D, GSC, 110; 4. Severns, Caleb M, MSST, 90; 5. Dailey, Alex, BBSC, 88; 6. Otos, Andy S, KKW, 86.50; 7. Fama, Nick P, KKW, 81; 8. Kim, Jong, STSC, 70.50; 9. Gipson, Chris C, NPAC, 69; 10. Faulkner, Andrew J, KSC, 63; 11. Lingnau, Jacob M, AST, 61; 12. Bateman, Ryan M, KKF, 47; 13. tie, Stockly, Ole T, AST, 42; 13. tie, Bloomfield, Kwan-Jin, AST, 42; 15. Spence, Cameron B, KKW, 41; 16. Hoyt, Chase A, KKW, 35; 17. Kim, Daniel Y, AST, 27; 18. tie, Stone, Josh C, GSC, 26; 18. tie, Phillips, Andrew B, APSC, 26; 20. Campen, Benjamin, BBSC, 25; 21. Wilson, Andrew M, NLSC, 24; 22. Henry, David A, PFIN, 16; 23. Applin, Danny J, PPB, 14; 24. tie, Vu, Christopher P, AST, 12; 24. tie, Choe, Jinu C, AST, 12; 24. tie, Yoo, Josh, NLSC, 12.

Age 13-14 Female Individual Scores -- 1. Brunner, Rikka F, GSC, 140; 2. Rosadiuk, Felina M, MSST, 127; 3. Brettrager, Sarah M, WWSC, 109; 4. Mayra, Jenna A, AST, 92; 5. Kiffmeyer, Abby A, SSS, 83; 6. Alexander, Elise L, MSST, 81; 7. Long, Elise B, WWSC, 79; 8. Potdevin, Kelsey J, GSC, 76; 9. Hager, Marlee K, NNST, 68; 10. Faulkner, Katie M, KSC, 66; 11. tie, Smith, Laura E, AST, 57; 11. tie, Lowery, Stephanie D, CWSC, 57; 13. Nicholls, Bronwen M, AST, 50; 14. Piakak, Tina J, NLSC, 46; 15. tie, Van Driessche, Jacqueline A, STSC, 45; 15. tie, Franz, Rachel N, APSC, 45; 17. tie, Dickinson, Kaelan D, APSC, 43; 17. tie, Merritt, Somer K, APSC, 43; 19. tie, Stockly, Kate J, AST, 40; 19. tie, Shadrach, Katie J, WWSC, 40; 21. Rockwell, Sarah A, APSC, 33; 22. Bowlus, Katy L, APSC, 25; 23. Chambers, Erica, NPAC, 24; 24. Bounds, Megan M, APSC, 15; 25. tie, Humphrey, Megan K, MSST, 14; 25. tie, Henderson, Angela L, VSC, 14; 27. tie, Blumell, Holly C, NLSC, 13; 27. tie, Murray, Brittany R, NPAC, 13; 29. Stimac, Valerie J, KNIK, 12; 30. tie, Bratten, Jocelyn M, MSST, 11; 30. tie, Miessner, Elaina R, AST, 11; 30. tie, Fritcher, Katie M, NLSC, 11; 30. tie, Spann, Lucy P, PPB, 11.

Age 13-14 Male Individual Scores -- 1. Grasso, Leo A, SSS, 128; 2. Hughes, Paul L, GSC, 120; 3. Hennon, Tyler D, GSC, 118; 4. Mahrt, Brandon E, NPAC, 117; 5. Humphrey, Chris M, MSST, 103; 6. Jacobson-Ross, Kieran, BBSC, 99; 7. Marey, Aladean S, SSS, 94; 8. Woster, Dusty R, NPAC, 93; 9. Wythe, Kevin J, KSC, 89; 10. Bean, Logan S, PPB, 87; 11. Harris, Benjamin D, WWSC, 76; 12. Vaughan, Kelvin M, CWSC, 43; 13. Kowalewski, Kacper W, AST, 40; 14. Bye, Bret W, NLSC, 39; 15. Woster, Scott D, NPAC, 37; 16. Heaslet, Brian M, AASC, 28; 17. tie, Gray, Chance, NLSC, 25; 17. tie, Peck, Paige-David, NPAC, 25, Hughes, Korey M, NLSC, 15; 20. Jaime, Jared M, AASC, 14; 21. Young, Josh L, KKF, 13; 22. tie, Ito, Daichi, NLSC, 12; 22. tie, Jones, Thor F, KKF, 12; 22. tie, Steyer, Ben G, MSST, 12.

Age 15 & Over Female Individual Scores -- 1. Kula, Rachelle M, NLSC, 134; 2. Woster, Casey R, NPAC, 106; 3. Hickey, Christina R, NLSC, 95; 4. Winegarner, Brette A, NLSC, 91; 5. Hasbrouck, Teri Jo, VSC, 89; 6. Pitta, Elizabeth A, AST, 82; 7. Chang, Julia K, NLSC, 80; 8. Millhouse, Sarah E, NLSC, 70; 9. tie, Walker, Amber M, NLSC, 68; 9. tie, Will, Alexis, BBSC, 68; 11. Focht, Lisse N, GSC, 60; 12. Matheke, Mara D, MSST, 59; 13. Kaiser, Martha L, GSC, 58; 14. Ulmer, Monica B, KSC, 55; 15. Wagner, Karin M, NPAC, 54; 16. Pierce, Shona D, CWSC, 50; 17. Stowell, Kara A, MSST, 48; 18. Potdevin, Weather L, GSC, 46; 19. Walker, Brittany A, NLSC, 44; 20. tie, Atkinson, Ashleigh B, NLSC, 43; 20. tie, Millhouse, Julia A, NLSC, 43; 20. tie, Engibous, Catherine G, NLSC, 43; 23. Query, Amberlee J, SSS, 42; 24. tie, Miller, Jenn M, NLSC, 41; 24. tie, King, Erin L, NLSC, 41; 26. Fritcher, Juls E, NLSC, 39; 27. Lipka, Jade M, AST, 35; 28. Chandler, Emily E, NLSC, 34; 29. tie, Fejes, Adrianne M, NLSC, 32; 29. tie, Seitz, Greta L, APSC, 32; 31. Syverson, Jenna J, SSS, 29; 32. Fuller, Rachel A, AST, 28; 33. tie, Faulkner, Jessica R, AST, 27; 33. tie, Smith, Atali R, WWSC, 27; 35. Petersen, Karina L, SSS, 24; 36. tie, Gale, Emily B, NLSC, 22; 36. tie, Hale, Natalie A, GSC, 22; 38. Lewis, Brenna K, NLSC, 18; 39. tie, McKee, Ashley, NLSC, 16; 39. tie, Saltmarsh, Michelle E, NLSC, 16; 41. tie, Gallaway, Katelyn E, KKW, 12; 41. tie, Danielson, Jenny L, MSST, 12; 43. tie, Stocker, Kelly R, APSC, 11; 43. tie, Jennings, Rhiannon A, KSC, 11; 43. tie, Grayson, Robyn J, GSC, 11; 46. Willis, Allison L, WWSC, 8; 47. Masalunga, Christina M, AST, 7; 48. tie, Costales, Sofia, KKW, 5; 48. tie, Long, Katye J, WWSC, 5; 50. tie, Mohwinkel, Sheryl L, AST, 4; 50. tie, Swieter, Erin L, NLSC, 4; 50. tie, DiCostanzo, Christina M, GSC, 4; 43. Greig, Melinda B, Unattached, 3; 54. Hastings, Carly S, NLSC, 2; 55. Coursen, Catie E, SSS, 1.

Age 15 & Over Male Individual Scores -- 1. Smith, Robert A, AST, 133; 2. Raposa, Gilbert M, AST, 125; 3. Vik, Kevin F, NLSC, 116; 4. McCallister, Hunter J, MSST, 104; 5. Kreuzenstein, Jacob, GSC, 103; 6. Sorrell, Nicholas J, SSS, 97; 7. Edwards, Chris G, NLSC, 96; 8. Zeek, Gerry T, NLSC, 87; 9. McLaughlin, Treg W, NPAC, 80; 10. Fishel, Kirk J, GSC, 77; 11. Meyer, C. J. J, APSC, 76; 12. Robus, Olin M, GSC, 71; 13. Petersen, Lucas D, SSS, 70; 14. Uldrich, Jeremy V, NLSC, 65; 15. RoseFigura, Leon M, NLSC, 55; 16. Williams, Travis L, MSST, 45; 17. Tucker, Logan R, NLSC, 41; 18. tie, Gemmell, Joshua R, SSS, 40; 18. tie, Olsbo, Stosh E, AST, 40; 20. Anctil, Matt B, AST, 39; 21. Chambers, Travis T, NPAC, 38; 22. Mann-Schweigert, TY C, SSS, 36; 23. tie, Wythe, Daryl J, KSC, 32; 23. tie, Stocker, Luke R, APSC, 32; 25. Harrison, Clayton W, SSS, 26; 26. Stephens, Jordan A, AST, 25; 27. Hughes, Daniel W, NLSC, 23; 28. Hartvigson, Pehr E, SSS, 22; 29. Lockwood, Andrew M, APSC, 18; 30. Beecher, Sean B, NLSC, 14; 31. tie, DeGayner, Jake D, VSC, 12; 31. tie, Collier, Mike E, NLSC, 12; 33. Kuacic, Justin L, PPB, 11; 34. Bonelli, Matteo, STSC, 10; 35. tie, Burnham, Steven R, NLSC, 9; 35. tie, Severns, Clint J, MSST, 9; 37. tie, Simmons, Guy, BBSC, 8; 37. tie, Brackney, Ryan J, NPAC, 8; 39. tie, Peterson, Charlie D, NNST, 7; 39. tie, Van Hees, Dan H, NLSC, 7; 41. Burns, Spencer J, NLSC, 6; 42. Garcia, Nelson J, APSC, 2.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING