2007 Track and Field State

Bests As of April 21

Posted: Thursday, April 26, 2007

(Southeast athletes in bold)

Sound off on the important issues at

Boys

Shot put - 1) Clarke, Bartlett, 56-5; 2) Shelton, Soldotna, 51-0; 3) Rasmussen, Homer, 48-5; 4) Odell, Kodiak, 47-6; 5) Kalifa, Dimond, 46-112.

Discus - 1) Clarke, Bartlett, 181-4; 2) Rasmussen, Homer, 158-1 ½; 3) Shelton, Soldotna, 149-11 ½; 4) Kalifa, Dimond, 146-7; 5) Svedin, Palmer, 141-10.

High jump - 1) Maynard, South, 6-4; 2) Jackson, Service, 6-4; 3) Ellis, Kenai, 6-0; 4) Zagars, Colony, 6-0; 5) Beck, Seward, 6-0.

Long jump - 1) Wilson, Kenai, 20-6 ¾; 2) Woolf, West Valley, 20-6 ¼; 3) Hisey, South, 19-6 ½; 4) Kearns, Juneau, 19-10; 5) Pearce, Wasilla, 19-2 ¾.

Triple jump - 1) Woolf, West Valley, 43-2 ¼; 2) Wilson, Kenai, 42-7; 3) Jackson, Service, 41-2; 4) Richwine, ACS, 40-10 ½; 5) Zagars, Colony, 40-2 ¼.

110-meter hurdles - 1) Ward, Chugiak, 15.94; 2) Jackson, West Valley, 16.10; 3) Breen, West, 16.1; 4) Wilson, Kenai, 16.19; 5) Anderson, South, 16.44.

300 hurdles - 1) Ward, Chugiak, 41.73; 2) Leath, Kodiak, 42.7; 3) Jackson, West Valley, 42.89; 4) Rainey, Kenai, 43.05; 5) Benning, Juneau, 43.18.

100 - 1) Da. Wilson, East, 10.8; 2) Seggerman, Soldotna, 11.16; 3) Preston, Service, 11.39; 4) Pernula, Juneau, 11.43; 5) Multiple tied at 11.4.

200 - 1) Hewitt, Chugiak, 22.9; 2) Daly, Palmer, 23.47; 3) Konkler, Palmer, 23.56; 4) Dittman, Kodiak, 23.6; 5) Preston, Service, 23.7.

400 - 1) Crook, Bartlett, 52.42; 2) Thrash, Bartlett, 52.49; 3) Edwards, Grace, 53.11; 4) Hosley, Kodiak, 53.18; 5) Emery, Lathrop, 53.40.

800 - 1) Pena, Kodiak, 2:02.8; 2) Weissberg, Sitka, 2:04.7; 3) Wood, Bartlett, 2:04.45; 4) Hanley, Dimond, 2:04.7; 5) Ryan, Lathrop, 2:05.14.

1,600 - 1) Pena, Kodiak, 4:23.8; 2) Dunbar, Kodiak, 4:24.2; 3) Weissberg, Sitka, 4:32; 4) Fletcher, South, 4:34.51; 5) Miller, ACS, 4:40.02.

3,200 - 1) Dunbar, Kodiak, 9:30.5; 2) Fletcher, South, 10:07.1; 3) Pena, Kodiak, 1:08.38; 4) Weissberg, Sitka, 10:11.41; 5) Parisien, Palmer, 10:16.91.

400 relay - 1) Chugiak 45.5; 2) Bartlett 45.57; 3) Lathrop 45.78; 4) Kodiak 45.81; 5) Palmer 46.23.

800 relay - 1) Chugiak 1:34.78; 2) Palmer 1:35.04; 3) Kodiak 1:35.4; 4) Bartlett 1:35.9; 5) Lathrop 1:36.09.

1,600 relay - 1) Kodiak 3:39.5; 2) Kenai 3:41.29; 3) West Valley 3:41.29; 4) Service 3:41.5; 5) ACS 3:42.34.

3,200 relay - 1) Kodiak 8:20.7; 2) Bartlett 8:29.6; 3) Seward 8:36.78; 4) Palmer 8:43.46; 5) Colony 8:43.64.

Girls

Shot put - 1) Blackburn, Soldotna, 37-2; 2) DeLaVega, Bartlett, 35-4; 3) Temple, Homer, 34-2; 4) Mickens, Eagle River, 34-1; 5) Layland, Homer, 33-11.

Discus - 1) Blackburn, Soldotna, 115-8; 2) Lazoya, Dimond, 114-5; 3) DeLaVega, Bartlett, 104-4; 4) Riopelle, Grace, 101-4; 5) Johnson, Wasilla, 98-9 ½.

High jump - 1) Harlan, East, 5-2; 2) Putnam, Wasilla, 5-0; 3) Todd, Bartlett, 5-0; 4) Frost, Service, 5-0; 5) Multiple tied at 4-10.

Long jump - 1) Putnam, Wasilla, 16-1 ½; 2) Johnson, Sitka, 16-1; 3) Laurencelle, Monroe, 15-5 ½; 4) Bartolowits, Ninilchik, 14-6 ¼; 5) Tolliver, Lathrop, 14-4 ¾.

Triple jump - 1) Putnam, Wasilla, 33-4 ½; 2) Johnson, Sitka, 33-3 ½; 3) Everett, Colony, 32-2 ½; 4) Hunter-Barron, West Valley, 32-2; 5) Zager, Service, 31-2.

100-meter hurdles - 1) Jayne, Eagle River, 16.1; 2) A. Simmers, ACS, 16.16; 3) Soderland, West, 16.4; 4) Putnam, Wasilla, 16.56; 5) Harlan, East, 16.7.

300 hurdles - 1) Wheeler, West, 49.4; 2) Everett, Colony, 49.68; 3) D. Foldager, Seward, 49.90; 4) Wheeler, West, 50.4; 5) Knoxson, West Valley, 51.12.

100 - 1) Jeans, Bartlett, 12.4; 2) Jayne, Eagle River, 12.6; 3) Wilson, Hutchison, 13.04; 4) Flanagan, Kenai, 13.06; 5) Renfro, West Valley, 13.14.

200 - 1) Jeans, Bartlett, 26.1; 2) Wilson, Hutchison, 26.88; 3) Flanagan, Kenai, 27.32; 4) Harris, Dimond, 27.4; 5) Holdorf, Bartlett, 27.5.

400 - 1) Crook, Bartlett, 58.64; 2) Todd, Bartlett, 1:02.1; 3) Forsi, CIA, 1:02.06; 4) Flanagan, Kenai, 1:02.41; 5) Hunt, North Pole, 1:02.56.

800 - 1) Teslow, West Valley, 2:22.26; 2) Francis, Juneau, 2:23.0; 3) Miller, ACS, 2:28.67; 4) Crook, Bartlett, 2:29.28; 5) Filippova, Dimond, 2:33.4.

1,600 - 1) Davis, West Valley, 5:10.89; 2) Keegan, West, 5:27; 3) Francis, Juneau, 5:32.3; 4) M. Luch, West, 5:35; 5) Fischetti, ACS, 5:36.37.

3,200 - 1) Davis, West Valley, 11:13.43; 2) Keegan, West, 11:26.9; 3) Francis, Juneau, 11:28; 4) L. Luch 11:30.5; 5) Teslow, West Valley, 11:52.73.

400 relay - 1) Bartlett 50.7; 2) Lathrop 53.27; 3) West Valley 53.57; 4) Kodiak 53.71; 5) Dimond 54.2.

800 relay - 1) Bartlett 1:49.9; 2) Dimond 1:51.8; 3) Lathrop 1:52.30; 4) Kodiak 1:53.5; 5) Palmer 1:56.86.

1,600 relay - 1) Bartlett 4:24.4; 2) ACS 4:25.35; 3) Kodiak 4:25.7; 4) West Valley 4:27.21; 5) Palmer 4:29.71.

3,200 relay - 1) ACS 10:14.97; 2) West 10:20.6; 3) Kodiak 10:20.9; 4) Eagle River 10:25; 5) Skyview 10:36.12.



Related Searches

 HOLDORF   SKYVIEW   ACS   WEST VALLEY   PRESTON   WILSON   CENTRAL INTELLIGENCE AGENCY   HARRIS 

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING