Local Track and Field: 2005 Alaska High School State Bests

Posted: Thursday, April 28, 2005

Boys

Shot put

1) Dunbar, Bartlett, 57-7; 2) Nicholas, Kenai, 51-3; 3) Hicks, Soldotna, 48-10; 4) Odell, Kodiak, 46-134; 5) Clarke, Bartlett, 45-112; 6) Kappler, Houston, 44-1112.

Discus

1) Nicholas, Kenai, 157-6; 2) Dunbar, Bartlett, 155-7; 3) Ireland, Dimond, 139-5; 4) Dyson, Anchorage Christian, 137-9; 5) Thomas, Bartlett, 132-3; 6) Hicks, Soldotna, 131-5.

High jump

1) Stevenson, Lathrop, 6-2; 2) tie, Hunter, Sitka, 6-0; Abbott, Palmer, 6-0; 4) tie, Blanning, Kenai, 5-10; Hamilton, North Pole, 5-10; Marden, Palmer, 5-10; Nading, East, 5-10; Voss, Anchorage Christian, 5-10.

Long jump

1) Slepecki, Anchorage Christian, 20-6; 2) Hernandez, West Valley, 19-1114; 3) Wathen, Sitka, 19-1012; 4) Hagerty, Heritage Christian, 19-712; 5) Registe, Colony, 19-714; 6) Breen, West, 19-3.

Triple jump

1) Lybrand, Soldotna, 40-1114; 2) Slepecki, Anchorage Christian, 40-912; 3) Breen, West, 40-9; 4) Conley, Dimond, 40-612; 5) Richwine, Anchorage Christian, 39-10; 6) Bickmore, Juneau-Douglas, 39-334.

110-meter hurdles

1) Schwartzbauer, Colony, 15.58; 2) Benning, Juneau-Douglas, 16.18; 3) Salderriaga, West Valley, 16.19; 4) Pfaffe, Soldotna, 16.20; 5) Breen, West, 16.7; 6) Mitchell, East, 16.73.

300 hurdles

1) Salderriaga, West Valley, 41.44; 2) Schwartzbauer, Colony, 41.50; 3) Mitchell, East, 42.01; 4) Benning, Juneau-Douglas, 42.27; 5) Beasley, Bartlett, 42.98; 6) McGlasson, Kenai, 43.03.

100

1) Steele, Chugiak, 11.0; 2) Grant, Dimond, 11.1; 3) Johnson, Lathrop, 11.46; 4) tie, Spencer, North Pole, 11.53; Walsh, Monroe Catholic, 11.53; 6) McGlasson, Kenai, 11.57.

200

1) Steele, Chugiak, 22.93; 2) Lillard, Kenai, 23.23; 3) Spencer, North Pole, 23.3; 4) McGlasson, Kenai, 23.33; 5) Grant, Dimond, 23.37; 6) tie, Johnson, Valdez, 23.85; Smith, Homer, 23.85.

400

1) Humphries, Chugiak, 52.1; 2) Grant, Dimond, 52.2; 3) Craddick, Palmer, 53.57; 4) Sutton, Kenai, 53.67; 5) Macon, East, 53.71; 6) Walker, Bartlett, 53.95.

800

1) Gillis, West Valley, 2:00.50; 2) T. Dinnan, Juneau-Douglas, 2:00.78; 3) Baldwin, Kenai, 2:01.44; 4) Knutson-Lombardo, Juneau-Douglas, 2:03.44; 5) Murphy, Chugiak, 2:04.10; 6) Bondi, South, 2:04.40.

1,600

1) Knutson-Lombardo, Juneau-Douglas, 4:27.22; 2) Tomsich, West Valley, 4:28.00; 3) Doner, Colony, 4:31.20; 4) T. Dinnan, Juneau-Douglas, 4:33.20; 5) W. Dinnan, Juneau-Douglas, 4:35.95; 6) Conley, Dimond, 4:36.9.

3,200

1) Knutson-Lombardo, Juneau-Douglas, 9:42.86; 2) Adams, Seward, 9:52.00; 3) Tomsich, West Valley, 9:54.00; 4) W. Dinnan, Juneau-Douglas, 9:59.47; 5) Baldwin, Kenai, 10:05.40; 6) Doner, Colony, 10:05.5.

400 relay

1) Kenai 45.29; 2) tie, Bartlett 45.70; Dimond 45.7; 4) East 45.93; 5) Colony 46.24; 6) Chugiak 46.59.

800 relay

1) Kenai 1:33.39; 2) Bartlett 1:36.07; 3) Lathrop 1:36.27; 4) Palmer 1:36.43; 5) East 1:37.00; 6) North Pole 1:37.60.

1,600 relay

1) West Valley 3:37.56; 2) Dimond 3:41.1; 3) Palmer 3:42.15; 4) Juneau-Douglas 3:42.39; 5) Skyview 3:44.62; 6) Kenai 3:45.79.

3,200 relay

1) Juneau-Douglas 8:41.22; 2) Kenai 8:46.40; 3) Colony 8:49.60; 4) Kodiak 8:51.07; 5) Seward 8:54.59; 6) East 8:57.2.

Girls

Shot put

1) Clooten, Lathrop, 40-1134; 2) Sh. Afoa, Dimond, 37-2; 3) Sa. Afoa, Dimond, 36-7; 4) Ratcliff, Palmer, 33-712; 5) Bullock, Service, 31-7; 6) Loomis, Seward, 31-1.

Discus

1) Sh. Afoa, Dimond, 117-3; 2) Sa. Afoa, Dimond, 110-1; 3) Duggin, Nikiski, 105-10; 4) Bidwell, Sitka, 102-5; 5) Blackburn, Soldotna, 98-7; 6) Marlow, Bartlett, 98-0.

High jump

1) Fritz, Chugiak, 5-1; 2) tie, Gimple, South, 5-0; Ma. Rima, Monroe Catholic, 5-0; 4) tie, Kintz, Dimond, 4-11; LaRue, Chugiak, 4-11; 6) tie, Bahrt, Sitka, 4-8; Bartolowits, Ninilchik, 4-8; Becker, Monroe Catholic, 4-8; Goward, Chugiak, 4-8; Harlan, East, 4-8; Holland, Skyview, 4-8; Sarandria, Juneau-Douglas, 4-8; Stinsky, Bartlett, 4-8.

Long jump

1) Ma. McGuire, West, 15-612; 2) Chong, Sitka, 15-514; 3) Putnam, Wasilla, 15-412; 4) Oliver, Kodiak, 15-312; 5) Bartolowits, Ninilchik, 15-212; 6) Mo. McGuire, West, 15-1.

Triple jump

1) Chong, Sitka, 34-3; 2) Huggins, Colony, 34-212; 3) Everett, Colony, 33-9; 4) Putnam, Wasilla, 33-834; 5) Ma. McGuire, West, 33-312; 6) Clemson, Service, 33-212.

100-meter hurdles

1) Clemson, Service, 15.7; 2) McGlasson, Kenai, 16.48; 3) Olendorff, Soldotna, 16.60; 4) Robbins, Service, 17.09; 5) LaRue, Chugiak, 17.1; 6) Murphy, West, 17.4.

300 hurdles

1) McGlasson, Kenai, 48.78; 2) Babcock, Colony, 50.07; 3) Fehrer, Skyview, 50.35; 4) Murphy, West, 50.5; 5) Robbins, Service, 51.28; 6) D. Foldager, Seward, 51.45.

100

1) Huggins, Colony, 12.45; 2) Smith, East, 12.5; 3) Renfro, West Valley, 12.66; 4) Doty, Nikiski, 12.74; 5) Crook, Bartlett, 12.8; 6) Walker, Kenai, 12.99.

200

1) Smith, East, 25.98; 2) Crook, Bartlett, 27.04; 3) Preston, East, 27.23; 4) Huggins, Colony, 27.57; 5) Walker, Kenai, 27.89; 6) Harris, Dimond, 28.06.

400

1) Smith, East, 1:01.63; 2) Crook, Bartlett, 1:02.8; 3) Preston, East, 1:03.27; 4) Miller, West Valley, 1:03.89; 5) Fisher, Juneau-Douglas, 1:04.09; 6) Flint, West Valley, 1:04.4.

800

1) Gillis, West Valley, 2:23.06; 2) Callahan, West Valley, 2:27.14; 3) Goldstein, Soldotna, 2:29.09; 4) Flynn, West Valley, 2:30.34; 5) Harvey, Juneau-Douglas, 2:31.48; 6) Roelle, East, 2:32.63.

1,600

1) Pitney, West Valley, 5:25.71; 2) Goldstein, Soldotna, 5:27.75; 3) Gillis, West Valley, 5:31.4; 4) Kennedy, Service, 5:36.71; 5) Krehlik, Juneau-Douglas, 5:37.18; 6) Callahan, West Valley, 5:37.3.

3,200

1) Pitney, West Valley, 11:25.15; 2) Goldstein, Soldotna, 11:29.32; 3) Franzmann, Soldotna, 11:39.08; 4) Kennedy, Service, 11:51.1; 5) Krehlik, Juneau-Douglas, 11:55.66; 6) Rorabaugh, West Valley, 12:08.49.

400 relay

1) East 50.5; 2) West 53.5; 3) Bartlett 53.61; 4) Dimond 53.9; 5) Lathrop 54.23; 6) Palmer 57.75.

800 relay

1) East 1:50.8; 2) Juneau-Douglas 1:55.80; 3) South 1:56.14; 4) Kenai 1:56.32; 5) Monroe Catholic 1:56.90; 6) Palmer 1:56.98.

1,600 relay

1) East 4:17.80; 2) Chugiak 4:19.75; 3) South 4:29.9; 4) Anchorage Christian 4:30.47; 5) West Valley 4:33.8; 6) Juneau-Douglas 4:34.19.

3,200 relay

1) Chugiak 10:08.0; 2) East 10:21.2; 3) Seward 10:27.56; 4) Juneau-Douglas 10:43.35; 5) Kodiak 10:51.66; 6) Grace Christian 10:52.86.



Related Searches

 RELIGION_BELIEF   MISSOURI   GRACE CHRISTIAN   WALKER   HUNTER   FISHER   THE NETHERLANDS   MONROE CATHOLIC   WEST VALLEY   PRESTON   SITKA   HOUSTON   SKYVIEW   HARRIS   IRELAND   ABBOTT 

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING