http://racerealty.com/

Local Track and Field: Middle School Track Results

Posted: Thursday, April 28, 2005

Teams: Floyd Dryden, Dzantik'i Heeni, Juneau Christian Academy, Gustavus

100 meters

Girls Grade 6 - Karli Brakes, DZ, 14.48; Megan Hart, JC, 14.68; Sophia Wahto, 14.70; Maya Rieselbach, DZ, 14.87; Megan Mauseth, DZ, 15.50. Girls Grade 7 - Caitlin Goettler, FD, 14.58; Leah Francis, DZ, 14.68; Annette Highley, DZ, 15.16; Pauline Zheng, FD, 15.17; Anika Ord, DZ, 15.18; Girls Grade 8 - Tosha Malanang, FD, 15.116; Tanya Malalang, FD, 15.117; Alena Lumba, DZ, 15.40; Sydney Perez, FD, 15.45; Lauren Thompson, DZ, 15.54; Boys Grade 6 - Erik Fagerstrom, JC, 14.20; Ray Webster, FD, 16.72; Austin Kesterson, FD, 16.93; James Holzenberg, FD, 17.43; Kenny Goettler, FD, 17.62; Boys Grade 7 - Victor Wilson, FD, 13.80; Jack Perkins, DZ, 14.09; Dominic Holloway, FD, 14.16; Jufer Librando, FD, 15.08; Anthony Stewart, DZ, 15.36. Boys Grade 8 - Justin Fairless, FD, 12.68; Mark Bautista, DZ, 13.78; Logan Lee, JC, 14.72; Erik Schlecter, FD, 14.87; Garrett McMahon, FD, 14.99.

200 meters

Girls Grade 6 - Karli Brakes, DZ, 31.08; Sophia Wahto, DZ, 32.23; Audrey Workman, FD, 32.80; Melissa Skan, DZ, 33.50; Alinson Daffodil, DZ, 34.15. Girls Grade 7 - Caitlin Goettler, FD, 30.64; Annette Highly, DZ, 31.41; Mary Gianotti, FD, 32.00; Elenor Watts, DZ, 32.41; Wendy Byrnes, DZ, 32.71. Girls Grade 8 - Sarrah Matheny, DZ, 32.41; Alena Lumba, DZ, 33.03; Tasha Malalang, FD, 33.48; Sydney Perez, FD, 33.51; Tanya Malalang, FD, 35.11. Boys Grade 6 - Erik Fagerstrom, JC, 31.44; Rhett Bennett, DZ, 32.99; Peter Jorgensen, DZ, 33.03; Ray Webster, FD, 35.02; Blaine Roeber, FD, 35.70. Boys Grade 7 - Victor Wilson, FD, 28.33; Dominic Holloway, FD, 28.54; Dylan Baker, DZ, 30.84; Jack Perkins, DZ, 32.05; Marcus Salazar, Gust, 32.59. Boys Grade 8 - Alex Fagerstrom, JC, 26.23; Justin Fairles, FD, 26.41; Silver Maake, FD, 27.88; Mark Bautista, DZ, 29.99.

400 meters

Girls Grade 6 - Cassie Anderson, FD, 1:14.29; Melissa Skan, DZ, 1:15.00; Kelsey Riederer, DZ, 1:17.03; Marie Holden, FD, 1:18.31; Lia Domke, DZ, 1:22.20. Girls Grade 8 - Sarrah Matheny, DZ, 1:12.93; Morgan Fisher, FD, 1:24.70. Boys Grade 6 - Nathan Schultz, FD, 1:09.62; Zachary Bursell, DZ, 1:13.46; Mattheus Temple, FD, 1:17.61; Austin Kesterson, FD, 1:18.73. Boys Grade 7 - Dylan Baker, DZ, 1:07.20; Jacob Calvin, DZ, 1:10.01; Cody Grussendorf, FD, 1:11.46; Jace Mason, DZ, 1:16.00. Boys Grade 8 - Alex Fagerstrom, JC, 59.64; Travis Allensworth, FD, 1:06.00; Nick Waldo, DZ, 1:07.00

800 meters

Girls Grade 6 - Sophia Wahto, DZ, 3:01.28; Alinson Daffodil, DZ, 3:03.96; Megan Mauseth, DZ, 3:07.94; Megan Hart, JC, 3:09.93. Girls Grade 7 - Lauren Davin, FD, 3:06.37; Linsey Romaro, FD, 3:10.98; Cassie Orbistondo, JC, 3:30.80; Callie Cummins, 3:33.84. Girls Grade 8 - Elisha Thibodeau, FD, 3:01.92; Briana Donahue, JC, 3:06.00; Sara Braden, Gust, 3:37.76; Carolyn Chenoweth, FD, 3:48.59; Boys Grade 6 - Zach Bursell, DZ, 2:42; Nathan Schultz, DZ, 2:44; Sage Thibodeau, DZ, 2:47; Andre Bunton, FD, 3:00; Boys Grade 7 - Dominic Holloway, FD, 2:37; Anthony Stewart, 2:50. Boys Grade 8 - Collin Sielbach, FD, 2:35.00; Bryce Saviers, DZ, 2:36.60; Travis Allensworth, FD, 2:36.82; Nolin Ainsworth, DZ, 2:42.93.

1,600 meters

Girls Grade 6 - Cassie Anderson, FD, 6:24; Melissa Skan, DZ, 6:32; Lia Domke, DZ, 7:01. Girls Grade 7 - Leah Francis, DZ, 5:29; Annette Highly, DZ, 6:15. Girls Grade 8 - Elisha Thibodeau, DZ, 6:42; Sara Braden, Gust, 7:26. Boys Grade 6 - Zach Bursell, DZ, 5:45; Sage Thibodeau, DZ, 5:51; Andre Bunton, FD, 6:17; Matteus Temple, FD, 6:40; James Holzenberg, FD, 7:11. Boys Grade 7 - Ian Wanamaker, FD, 6:22; Boys Grade 8 - Bryce Saviers, DZ, 5:32.45; Collin Sielback, FD, 5:32.67; Travis Allensworth, FD, 5:35; Nolin Ainsworth, 5:48; Erik Schlecter, FD, 6:15.

400 relay

Grade 6 - DZ, 1:04.62; Floyd Dryden, 1:10.97; Grade 7 - Floyd Dryden, 58.51; DZ, 59.46; Floyd Dryden, 1:02.16; DZ, 1:03.42; Floyd Dryden, 1:05.90; Grade 8 - DZ, 1:00.3; Floyd Dryden.

800 relay

Grade 6 - Floyd Dryden, 2:23. Grade 7 - DZ, 2:01.8; Floyd Dryden, 2:05; Grade 8 - Floyd Dryden. 2:06.76; DZ, 2:07.90.

Long Jump

Girls Grade 6 - Tianna Demmert, FD, 11-3; Kalea Chapman, FD, 10-8; Melissa Skan, DZ, 10-7; Lia Domke, DZ, 10-4; Kallie Jacobsen, JC 10-2; Girls Grade 7 - Corey Mulder, JC, 11-11; Suji Helmer, JC, 11-7; Pauline Zheng, FD, 11-1; Ashley Soto, FD, 10-7; Meyer, JC, Ord, DZ, 10-0. Girls Grade 8 - Darlene Olanna, FD, 10-8; Carolyn Chenoweth, FD, 9-1; Briana Donahue, JC, 8-3; Lorenda McKirley, FD, 7-1. Boys Grade 6 - Andre Bunton, FD, 13-7; Erik Fagerstrom, JC, 13-5; Rhett Bennett, DZ, 13-2; Nathan Schultz, FD, 12-0; Shawn Miller, FD, 11-0. Boys Grade 7 - Jack Perkins, DZ, 18-8; Victor Wilson, FD, 13-6; Cody Grussendorf, FD, 13-4; Derek Lail, FD, 12-5; March Salazar, Gust, 12-1. Boys Grade 8 - Silver Maake, FD, 16-0; Justin Fairless, FD, 15-0; Logan Lee, JC, 14-1; Aaron Badilla, DZ, 13-10; Garrett McMahon, FD, 11-8.

Triple Jump

Girls Grade 6 - Kalea Chapman, FD, 22-6; Maggie Meiners, DZ, 22-2; Maya Rieselbach, DZ, 22-0; Miranda Vaughan, FD, 21-1; Stephanie Logan, DZ, 20-6. Girls Grade 7 - Pauline Zheng, FD, 25-0; Ashley Soto, FD, 24-7; Linsey Tomaro, FD, 23-8; Suji Helmer, JC, 23-1; Shawnee Good, FD, 22-1; Girls Grade 8 - Annie Bartholomew, DZ, 24-10; Tasha Malalang, FD, 23-4 1/2; Fisher, FD, Olanna, FD, 20-8; Tanya Malalang, FD, 19-11; Sydney Perez, FD, 18-6. Boys Grade 6 - Rhett Bennett, DZ, 28-1; Erik Fagerstrom, JC, 25-5 1/2; Mattheus Temple, FD, 24-3; Kenneth Goettler, FD, 22-7. Boys Grade 7 - Victor Wilson, FD, 31-1; Cody Grussendorf, FD, 29-8; Aaron Cohen, DZ, 26 1/2; Robin Woodby, DZ, 23-2. Boys Grade 8 - Alex Fagerstrom, JC, 32-11; Aaron Badilla, DZ, 30-0; Nick Waldo, DZ, 29-5; Mart Bautista, 28-9; Nolin Ainsworth, DZ, 26-0.

Shot put

Girls Grade 6 - Taylor Larson, DZ, 22-4 1/2; Kelsey Monagle, FD, 22-2; Aurora Austin, JC, 22-1; Courtney Johnson, JC, 21-8; Darcy DeRego, FD, 19-11; Girls Grade 7 - Corey Mulder, JC, 26-6; Nia Maake, FD, 21-11; Shawnee Good, FD, 20-4 1/2; Karly Meyer, JC, 17-10; Kelley Murphy, FD, 14-3. Girls Grade 8 - Olivia Pitesa, DZ, 24-5 1/2; Taylor Kesterson, FD, 21-4. Boys Grade 6 - Bunton, FD, Kesterson, FD, 23-0; Mattheus Temple, FD, 22-0; Jonathon Porter, JC, 21-0; Jimmy Mota, FD, 18-5; Shawn Miller, 17-10 1/2. Boys Grade 7 - Salazar, Gust, 29-8; Cohen, DZ, 28-5 1/2; Derek Lail, FD, 27-5; Timothy Mesdag, JC, 22-3 1/2; Nick Banaszak, FD, 21-8. Boys Grade 8 - Munoz Cortez, DZ, 42-10; Silver Maake, FD, 39-0; Logan Lee, JC, 33-7; Justin Fairless, FD, 32-2; Victor Wilson, FD, 30-0.

Discus

Girls Grade 6 - Darcy DeRego, FD, 57-2; Taylor Larson, DZ, 50-5; Aurora Austin, JC, 46-0; Megan Hart, JC, 44-10; Courtney Johnson, JC, 43-6. Girls Grade 7 - Corey Mulder, JC, 64-4 1/2; Lauren Davin, FD, 49-9; Shawnee Good, FD, 45-1; Alison Delabruere, DZ, 44-10; Caitlyn Goettler, FD, 44-3; Girls Grade 8 - Olivia Pitesa, DZ, 59-8; Annie Bartholomew, DZ, 45-6 1/2; Briana Donahue, JC, 44-8; Taylor Kesterson, FD, 30-2. Boys Grade 6 - Erik Fagerstrom, JC, 75-2; Jonathon Porter, JC, 69-9; Shawn Miller, FD, 54-6 1/2; Tyler Houseweart, FD, 46-5 1/2; Kyle Wegner, FD, 42-10 1/2. Boys Grade 7 - Marcus Salazar, Gust, 88-6; Anthony Stewart, DZ, 72-3; Brian Vandor, DZ, 59-10; Derek Lail, FD, 45-5; Nick Banasack, FD, 40-3. Girls Grade 8 - Alex Fagerstrom, JC, 107-7 1/2; Silver Maake, FD, 105 1/2; Scott Harlamert, DZ, 75-1.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING