State Track and Field bests

Posted: Friday, May 04, 2007

2007 Track and Field State Bests

Sound off on the important issues at

Boys

Shot put - 1) Clarke, Bartlett, 56-5; 2) Rasmussen, Homer, 52-8 ¼; 3) Shelton, Soldotna, 51-0; 4) Odell, Kodiak, 49-11 ½; 5) Kalifa, Dimond, 46-1 ½.

Discus - 1) Clarke, Bartlett, 181-8 ½; 2) Rasmussen, Homer, 158-1 ½; 3) Shelton, Soldotna, 149-11 ½; 4) Kalifa, Dimond, 146-7; 5) Svedin, Palmer, 141-10.

High jump - 1) Maynard, South, 6-4; 2) Jackson, Service, 6-4; 3) Woolf, West Valley, 6-2; 4) Multiple tied at 6-0;

Long jump - 1) Woolf, West Valley, 20-10 ¼; 2) Kearns, Juneau, 20-8 ½; 3) Wilson, Kenai, 20-6 ¾; 4) Hewitt, Chugiak, 20-5; 5) Tappen, Delta, 19-7.

Triple jump - 1) Woolf, West Valley, 43-2 ¼; 2) Wilson, Kenai, 42-7; 3) Jackson, Service, 41-2; 4) Richwine, ACS, 40-10 ½; 5) Zagars, Colony, 40-2 ¼.

110-meter hurdles - 1) Wilson, Kenai, 15.45; 2) Benning, Juneau, 15.62; 3) Ward, Chugiak, 15.65; 4) Chimphalee, Kenai, 15.81; 5) Jackson, West Valley, 16.10.

300 hurdles - 1) Ward, Chugiak, 39.83; 2) Benning, Juneau, 40.45; 3) McGlasson, Kenai, 41.08; 4) Leath, Kodiak, 42.7; 5) Jackson, West Valley, 42.89.

100 - 1) Da. Wilson, East, 10.8; 2) Seggerman, Soldotna, 11.16; 3) Preston, Service, 11.39; 4) Pernula, Juneau, 11.43; 5) Arnold, Grace, 11.46.

200 - 1) Hewitt, Chugiak, 22.9; 2) Arnold, Grace, 23.31; 3) Jennings, Bartlett, 23.35; 4) Daly, Palmer, 23.47; 5) Konkler, Palmer, 23.56.

400 - 1) Hewitt, Chugiak, 50.39; 2) Edwards, Grace, 51.82; 3) Pena, Kodiak, 52.10; 4) Crook, Bartlett, 52.12; 5) Thrash, Bartlett, 52.49.

800 - 1) Edwards, Grace, 2:01.46; 2) Newcombe, Monroe, 2:02.19; 3) Pena, Kodiak, 2:02.8; 4) Daum, West Valley, 2:02.91; 5) Wood, Bartlett, 2:04.45.

1,600 - 1) Pena, Kodiak, 4:23.8; 2) Dunbar, Kodiak, 4:24.2; 3) Weissberg, Sitka, 4:32; 4) Fletcher, South, 4:34.51; 5) Miller, ACS, 4:40.02.

3,200 - 1) Dunbar, Kodiak, 9:30.5; 2) Fletcher, South, 10:07.1; 3) Pena, Kodiak, 10:08.38; 4) Weissberg, Sitka, 10:11.41; 5) Troxel, ACS, 10:14.30.

400 relay - 1) Palmer 45.09; 2) Bartlett 45.29; 3) Chugiak 45.5; 4) Lathrop 45.78; 5) Kodiak 45.81.

800 relay - 1) Chugiak 1:34.78; 2) Kenai 1:34.91; 3) Palmer 1:35.04; 4) Kodiak 1:35.4; 5) Bartlett 1:35.67.

1,600 relay - 1) Service 3:36.15; 2) Kodiak 3:39.5; 3) Palmer 3:40.16; 4) Grace 3:40.16; 5) Kenai 3:40.36.

3,200 relay - 1) Kodiak 8:20.7; 2) Bartlett 8:29.6; 3) Seward 8:33.20; 4) ACS 8:41.72; 5) Palmer 8:43.46.

Girls

Shot put - 1) Blackburn, Soldotna, 37-5 ¾; 2) Mickens, Eagle River, 36-0; 3) DeLaVega, Bartlett, 35-4; 4) Arnold, Grace, 34-10 ½; 5) Temple, Homer, 34-2.

Discus - 1) Blackburn, Soldotna, 115-8; 2) Lazoya, Dimond, 114-5; 3) DeLaVega, Bartlett, 107-1112; 4) Riopelle, Grace, 106-4; 5) Jackson, East, 103-3.

High jump - 1) Harlan, East, 5-2; 2) Putnam, Wasilla, 5-0; 3) Todd, Bartlett, 5-0; 4) Frost, Service, 5-0; 5) Multiple tied at 4-10.

Long jump - 1) Putnam, Wasilla, 16-1 ½; 2) Johnson, Sitka, 16-1; 3) Wilson, Hutchison, 15-8 ¾; 4) Tolliver, Lathrop, 15-8 ½; 5) Laurencelle, Monroe, 15-5 ½.

Triple jump - 1) Putnam, Wasilla, 33-4 ½; 2) Johnson, Sitka, 33-3 ½; 3) Hunter-Barron, West Valley, 32-9 ¼; 4) Ely, Juneau, 32-7; 5) Everett, Colony, 32-2 ½.

100-meter hurdles - 1) Jayne, Eagle River, 16.1; 2) A. Simmers, ACS, 16.10; 3) Soderland, West, 16.4; 4) Hornbeck, Lathrop, 16.52; 5) Putnam, Wasilla, 16.56.

300 hurdles - 1) D. Foldager, Seward, 48.47; 2) Holdorf, Bartlett, 49.15; 3) Wheeler, West, 49.4; 4) Everett, Colony, 49.68; 5) A. Simmers, ACS, 49.98.

100 - 1) Jeans, Bartlett, 12.4; 2) Jayne, Eagle River, 12.6; 3) Wilson, Hutchison, 13.04; 4) Flanagan, Kenai, 13.06; 5) Renfro, West Valley, 13.14.

200 - 1) Jeans, Bartlett, 26.1; 2) Crook, Bartlett, 26.81; 3) Wilson, Hutchison, 26.88; 4) Flanagan, Kenai, 27.32; 5) Harris, Dimond, 27.4.

400 - 1) Crook, Bartlett, 58.64; 2) Todd, Bartlett, 1:02.1; 3) Forsi, CIA, 1:02.06; 4) Wilson, Hutchison, 1:02.30; 5) Flanagan, Kenai, 1:02.41.

800 - 1) Davis, West Valley, 2:18.11; 2) Teslow, West Valley, 2:22.26; 3) Francis, Juneau, 2:23.0; 4) R. Foldager, Seward, 2:27.27; 5) Miller, ACS, 2:27.33.

1,600 - 1) Davis, West Valley, 5:10.89; 2) Teslow, West Valley, 5:21.64; 3) Fischetti, ACS, 5:25.03; 4) Keegan, West, 5:27; 5) D. Foldager, Seward, 5:31.66.

3,200 - 1) Davis, West Valley, 11:13.43; 2) Keegan, West, 11:26.9; 3) Francis, Juneau, 11:28; 4) L. Luch 11:30.5; 5) Pitney, West Valley, 11:48.48.

400 relay - 1) Bartlett 50.7; 2) Lathrop 53.27; 3) West Valley 53.57; 4) Kodiak 53.71; 5) Dimond 54.2.

800 relay - 1) Bartlett 1:49.85; 2) Dimond 1:51.8; 3) Lathrop 1:52.30; 4) Kodiak 1:53.5; 5) Palmer 1:53.97.

1,600 relay - 1) ACS 4:22.95; 2) Kenai 4:23.59; 3) Juneau 4:23.79; 4) Bartlett 4:24.4; 5) Kodiak 4:25.7.

3,200 relay - 1) ACS 10:14.97; 2) West 10:20.6; 3) Kodiak 10:20.9; 4) Eagle River 10:25; 5) Wasilla 10:29.52.

- Compiled by Kevin Klott of the Anchorage Daily News



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING