Local Sports Results

ALASKA'S TOP PREP TRACK AND FIELD TIMES

Posted: Friday, May 07, 2004

The 2004 Alaska high school track and field season bests as compiled by Eric Smith of the Anchorage Daily News. Results are through meets of May 1. First names are not available for all leaders. Corrections and updates can be e-mailed to Smith at esmith@adn.com.

Shot put - 1. Bobby Dunbar, Bartlett, 54 feet, 6 1/2 inches; 2. Hicks, Soldotna, 49-6 1/2; 3. Hollett, North Pole 48-1 1/2; 4. Nicholas, Kenai, 48-0; 5. Devine, Chugiak, 47-7; 6. Weaver, Homer, 46-3.

Discus - 1. Bobby Dunbar, Bartlett, 161-0; 2. Nicholas, Kenai, 149-0; 3. Thomas, Bartlett, 145-5; 4. Mareko, West, 142-5; 5. Kasper, Dimond, 141-11; 6. Hewitt, Chugiak, 139-8.

High jump - 1. tie, Steven Perry, Grace, Greg Hunter, Sitka, and Shawn Timmons, Service, 6-0; 4. tie, C. Nading, East, Alston, East, Dominique, Lathrop, Shields, Skyview, Wrice, Dimond, Neher, Wasilla, Voss, Kenai, and Hamilton, North Pole, 5-10.

Long jump - 1. Glen Eichenlaub, Chugiak, 20-7; 2. Craig, Kenai, 20-6 1/2; 3. Moody, West Valley, 20-4 1/4; 4. George Wathen, Sitka, 20-4; 5. Hernandez, West Valley, 20-3 1/2; 6. Deal, Chugiak, 19-8.

Triple jump - 1. Tommy Woolf, West Valley, 41-10; 2. Eichenlaub, Chugiak, 41-0 1/2; 3. Baker, East, 39-10 1/2; 4. Fisher, Lathrop, 39-8 1/4; 5. Holman, West, 39-6; 6. tie, Slepecki, ACS, and Jackson, Bartlett, 39-3.

110-meter high hurdles - 1. Kaleb Shields, Skyview, 15.2 seconds; 2. Dunbar, Bartlett, 15.68; 3. Murdoch, Bartlett, 16.07; 4. tie, Kasper, Dimond, and Burnette, Dimond 16.11; 6. Sc. Kennedy, West Valley, 16.2.

300 intermediate hurdles - 1. Kaleb Shields, Skyview, 41.3; 2. Jones, Service, 41.36; 3. Schwartzbauer, Colony, 41.91; 4. Murdoch, Bartlett, 42.34; 5. Burnette, Dimond, 42.39; 6. Beasley, Bartlett, 42.5.

100 - 1. Michael Madrid, East, 10.91; 2. McGlasson, Kenai, 11.3; 3. Grant, Dimond, 11.43; 4. Williams, Bartlett, 11.33; 5. Steele, Chugiak 11.39; 6. tie, Craig, Kenai, and Randall, Service, 11.4.

200 - 1. tie, Luke Steele, Chugiak and Nathan Schmidt, Skyview, 22.9; 3. Grant, Dimond, 23; 4. McGlasson, Kenai, 23.3; 5. Beckwith, Chugiak, 23.4; 6. Madrid, East, 23.43.

400 - 1. Pierce Blewett, Bartlett, 52.5; 2. Humphries, Chugiak, 52.7; 3. tie, Miller, Kodiak, and Schmidt, Skyview, 52.9; 5. Bingham, Palmer, 52.91; 6. Simpson, North Pole, 53.99.

800 - 1. George Brell, West, 2:01.21; 2. Yngve, Kodiak, 2:01.31; 3. Anders, West Valley, 2:01.64; 4. Koch, East, 2:01.79; 5. Tristan Knutson-Lombardo, Juneau, 2:01.81; 6. Murphy, Chugiak, 2:02.94.

1,600 - 1. Peter Doner, Colony, 4:28.3; 2. Tristan Knutson-Lombardo, Juneau, 4:28.79; 3. Quickel, Dimond, 4:31.8; 4. Murphy, Chugiak, 4:34.2; 5. Tomsich, West Valley, 4:34.4; 6. Tyler Dinnan, Juneau, 4:34.55.

3,200 - 1. Stig Yngve, Kodiak, 9:31.67; 2. Cherry, Chugiak, 9:37.5; 3. Tristan Knutson-Lombardo, Juneau, 9:58.41; 4. Koch, East, 9:59.9; 5. Doner, Colony, 10:05.44; 6. Wesley Dinnan, Juneau, 10:10.59.

400 relay - 1. Bartlett, 44.34; 2. Service, 44.7; 3. West Valley, 44.71; 4. Dimond, 44.86; 5. North Pole, 45.51; 6. Chugiak, 45.68.

800 relay - 1. Bartlett, 1:33.99; 2. Service,1:34.23; 3. Skyview, 1:35.4; 4. East, 1:35.85; 5. Chugiak, 1:35.9; 6. Dimond, 1:36.14.

1,600 relay - 1. Chugiak, 3:42.3; 2. Bartlett, 3:42.5; 3. East, 3:43.19; 4. Kodiak, 3:43.4; 5. Juneau, 3:44.42; 6. Service, 3:44.69.

3,200 relay - 1. Dimond, 8:39.0; 2. East, 8:43.8; 3. West, 8:44.7; 4. Kenai, 8:55.8; 5. Chugiak, 8:56.1; 6. Soldotna, 8:58.1.

GIRLS

Shot put - 1. Alana Clooten, Lathrop, 37 feet, 11 inches; 2. Sh. Afoa, Dimond, 36-3; 3. Sa. Afoa, Dimond, 34-1; 4. Musgrove, Dimond, 33-9 1/2; 5. Odell, Kodiak, 33-5; 6. O'Dell, Kodiak, 32-1.

Discus - 1. Alana Clooten, Lathrop, 141-0; 2. Sh. Afoa, Dimond, 118-6; 3. Wilbanks, Soldotna, 105-8; 4. Sa. Afoa, Dimond, 105-1; 5. Lozoya, East, 104-4; 6. Emery, Soldotna, 101-3 1/2.

High jump - 1. tie, Marjorie Rima, Monroe Catholic, Lauren Fritz, Chugiak, Shelby Beairsto, Colony, Ally Gimple, Grace Christian, and Terra Moran, Lathrop, 5-0; 6. tie, Wood, Lathrop, Larve, Chugiak, and Barrett, Chugiak, 4-10.

Long jump - 1. Dianne Chong, Sitka, 16-9; 2. Bullock, Dimond, 16-8; 3. Kim Ferrin, Haines, 16-3 1/2; 4. Mary Rehfeld, Juneau, 15-7; 5. Oliver, Kodiak, 15-2 1/2; 6. Young, Dimond, 15-1 1/2.

Triple jump - 1. Mary Rehfeld, Juneau, 33-5 3/4; 2. Kim Ferrin, Haines, 33-3 1/2; 3. McGuire, West, 33-1; 4. Turner, Chugiak, 33-0; 5. Clemson, Service, 32-834; 6. Oliver, Kodiak, 32-8.

100-meter intermediate hurdles - 1. ZeeZee Young, Dimond, 15.92 seconds; 2. Clemson, Service, 16.04; 3. Potts, Service, 16.41; 4. tie, Reabold, Lathrop, and Pitts, Soldotna, 16.49; 6. McGlasson, Kenai, 16.7.

300 low hurdles - 1. ZeeZee Young, Dimond, 46.25; 2. Pitts, Soldotna, 47.9; 3. Renkert, West, 48.78; 4. Konrent, Wasilla, 48.86; 5. tie, Reabold, Lathrop, and Clemson, Service, 49.41.

100 - 1. Ashley Smith, East, 12.22; 2. Howard, Bartlett, 12.55; 3. tie, Manning, West, and Dixon-Smith, Lathrop, 12.97; 5. Doty, Nikiski, 13; 6. Wood, Ninilchik, 13.1.

200 - 1. Ashlee Gardner, West, 25.54; 2. Manning, West, 25.77; 3. Smith, East, 26.36; 4. Preston, East, 26.52; 5. tie, Howard, Bartlett, and Sommers, Chugiak, 26.84.

400 - 1. Leah Preston, East, 57.78; 2. Heather Bennett, Juneau, 1:02.88; 3. Evelyn Fisher, Juneau, 1:03.10; 4. Young, Dimond, 1:03.77; 5. Juback, Chugiak, 1:03.8; 6. Freeman, Bartlett, 1:04.0.

800 - 1. Ari Goldstein, Soldotna, 2:22.56; 2. Johnson, West Valley, 2:24.62; 3. Gillis, West Valley, 2:25.22; 4. Smith, Service, 2:27.06; 5. McCorten, Soldotna, 2:28.63; 6. Stearns, East, 2:29.35.

1,600 - 1. Ari Goldstein, Soldotna, 5:13.1; 2. Gillis, West Valley, 5:18.5; 3. Yancey, Bartlett, 5:24.9; 4. Stearns, East, 5:26.84; 5. Besh, East, 5:27.35; 6. Johnson, West Valley, 5:27.9.

3,200 - 1. Leah Besh, East, 11:34.76; 2. Wilcox, East, 11:38.11; 3. Stearns, East, 11:47.31; 4. Gollub, East, 11:56.12; 5. Franzmann, Soldotna, 11:57.47; 6. Kennedy, Service, 11:59.

400 relay - 1. East, 50.83; 2. West, 51.79; 3. Bartlett, 51.8; 4. Lathrop, 52.3; 5. Colony, 53.02; 6. Dimond, 53.4.

800 relay - 1. Lathrop, 1:51.08; 2. Bartlett, 1:51.37; 3. West,1:51.52; 4. Dimond, 1:52.90; 5. Lathrop, 1:53.66; 6. Grace Christian, 1:55.6.

1,600 relay - 1. West Valley, 4:22.82; 2. Bartlett, 4:24.7; 3. East, 4:24.98; 4. Dimond, 4:28.5; 5. West, 4:28.6; 6. Soldotna, 4:28.71.

3,200 relay - 1. West Valley, 9:56.5; 2. Soldotna, 10:00.8; 3. Bartlett, 10:37.9; 4. Service, 10:43.12; 5. Kenai, 10:49.14; 6. Chugiak, 11:01.2.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING