http://racerealty.com/

Local sports scores

Posted: Monday, May 08, 2000

JUNEAU CYCLING

Results from Friday night's Juneau Freewheelers-False Outer Point Time Trial cycling event, a 10-plus-mile ride on North Douglas Highway.

Women age 30-39 - 1. Janice Sheufelt, 28:32; 2. Morgan Davis, 30:09; 3. Nancy Peel, 34:51.

Women age 40-49 - 1. Jeffra Clough, 32:47.

Men age 30-39 - 1. Tony Jacobson, 24:59; 2. Dave Ringle, 26:54; 3. Obie Davis, 27:35; 4. Jim Sheufelt, 28:56; 5. Steve Box, 31:09.

Men age 40-49 - 1. Doug Woodby, 26:56; 2. Steve Schmitz, 27:36; 3. Kevin Henderson, 31:41.

Men age 50-plus - 1. Frank Rue, 27:36; 2. Eric Olsen, 28:17.

JUNEAU INVITATIONAL

Results of the Juneau Invitational Track and Field Meet held Friday and Saturday at Adair-Kennedy Memorial Park track.

BOYS RESULTS

Team standings

1. Juneau-Douglas, 191; 2. Sitka, 131; 3. Haines, 72; 4. Ketchikan, 67; 5. Petersburg, 47; 6. Gustavus, 0.

Individual results

Shot put - 1. Fairchild, Juneau, 41-feet-7; 2. Hartwig, Sitka 38-7, 3. Wilson, Juneau, 36-5; 4. Egolf, Haines, 35-10; 5. Bus, Juneau, 35-8; 6. Horton, Haines, 34-4.

Discus - 1. Fairchild, Juneau, 118-0; 2. Campbell, Sitka, 111-5; 3. Hartwig, Sitka, 106-10; 4. Egolf, Haines, 106-2; 5. Horton, Haines, 102-7; 6. Mork, Sitka, 101-6.

Long Jump - 1. Nordlund, Ketchikan, 18-9; 2. Plucker, Haines, 18-1; 3. Brown, Juneau, 17-6; 4. Friske, Sitka, 17-4; 5. Bloom, Juneau, 17-; 6. Graham, Ketchikan, 17-.

Triple jump - 1. Nordlund, Ketchikan, 37-8; 2. Friske, Sitka, 36-8; 3. Brown, Juneau, 35-11; 4. Lee, Pets, 35-2; 5. Bloom, Juneau, 35-1; 6. Woolford, Sitka, 33-9.

High jump -1. Gaber, Juneau, 5-8; 2. Friske, Sitka, 5-2; 3. Hull, Juneau, 5-2; 4. Campbell, Sitka, 5-2.

110-meter high hurdles - 1. Nordlund, Ketchikan, 16.023; 2. Brunette, Petersburg, 18.497; 3. Floresca, Juneau, 18.681; 4. Mork, Sitka, 19.338; 5. Roskam, Ketchikan, 19.382; 6. Eder, Petersburg, 19.882.

300-meter intermediate hurdles - 1. Hartwig, Sitka, 44.54; 2. Josephson, Haines, 45.19; 3. Floresca, Juneau, 47.17; 4. Graham, Ketchikan, 48.02; 5. Brunette, Petersburg, 1:04.46.

100 meters - 1. Nordlund, Ketchikan, 11.85; 2. Fagnant, Juneau, 11.99; 3. Katzeek, Haines, 12.02; 4. Mangini, Sitka, 12.24; 5. Kaloostian, Haines, 12.37; 6. Mason, Juneau, 12.69.

200 meters - 1. Katzeek, Haines, 24.48; 2. Fagnant, Juneau, 24.59; 3. Mangini, Sitka, 24.88; 4. Plucker, Haines, 25.23; 5. Kaloostian, Haines, 25.68.

400 meters - 1. Mangini, Sitka, 54.55; 2. Fagnant, Juneau, 54.60; 3. Roskam, Ketchikan, 57.10; 4. Denton, Juneau, 58.72; 5. Bringhurst, Petersburg, 58.81.

800 meters - 1. Carpenter, Juneau, 2:13.25; 2. Stringer, Juneau, 2:13.35; 3. Montgomery, Petersburg, 2:14.13; 4. Van Otten, Sitka, 2:22.29; 5. Wamack, Sitka, 2:31.28; 6. Denton, Juneau, 3:18.18.

1,600 meters - 1. Stringer, Juneau, 4:44.78; 2. Van Otten, Sitka, 4:50.65; 3. Brooks, Juneau, 4:54.61; 4. Montgomery, Petersburg, 4:54.74; 5. Voelckers, Juneau, 5:05.00; 6. Healy, Haines, 5:16.43.

3,200 meters - 1. Brooks, Juneau, 10:33.82; 2. Van Otten, Sitka, 10:35.39; 3. Voelkers, Juneau, 11:00.93; 4. Healy, Haines, 11:36.37; 5. Tulloch, Pets, 12:14.80; 6. Cook, Ketchikan, 12:25.43.

400-meter relay - 1. Juneau, 48.46; 2. Haines, 49.45; 3. Petersburg, 50.80; 4. Sitka, 51.20; 5. Ketchikan, 56.99.

800-meter relay - 1. Juneau, 1:39.96; 2. Haines, 1:40.01; 3. Petersburg, 1:43.35; 4. Sitka, 1:45.03; 5. Ketchikan, 1:57.44.

1,600-meter relay - 1. Sitka, 3:54.75; 2. Juneau, 3:58.92; 3. Petersburg, 4:14.09; 4. Ketchikan, 4:19.34.

3,200-meter relay - 1. Juneau, 9:01.42; 2. Sitka, 10:00.22; 3. Ketchikan, 10:38.10.

GIRLS RESULTS

Team standings

1. Juneau-Douglas, 159; 2. Haines, 103; 3. Petersburg, 89; 4. Ketchikan, 79; 5. Sitka, 28; 6. Gustavus, 6.

Individual results

Shot put - 1. Koch, Ketchikan, 24-feet-0; 2. Gross, Haines, 23-11; 3. Schelle, Juneau, 22-11; 4. Brown, Sitka, 22-10; 5. McMahon, Petersburg, 22-9; 6. Sele, Haines, 22-7.

Discus - 1. Beardslee, Petersburg, 90-6; 2. Bolling, Ketchikan, 80-6; 3. Brown, Sitka, 79-9; 4. Stigen, Haines, 73-9; 5. Hotch, Haines, 70-5; 6. Sele, Haines, 61-9.

Long Jump - 1. Kahle, Ketchikan, 14-4; 2. Loesch, Petersburg, 14-3; 3. Thomas, Sitka, 13-2; 4. Elliott, Sitka, 13-1; 5. Schwartz, Petersburg, 12-8; 6. Miller, Juneau, 12-3.

Triple jump - 1. Beardslee, Petersburg, 30-9; 2. Kahle, Ketchikan, 30-5; 3. Kearns, Gustavus, 27-7; 4. Rice, Ketchikan, 26-10; 5. Williams, Petersburg, 26-9; 6. Bolling, Ketchikan, 26-3.

High jump -1. Beardslee, Petersburg, 5-2; 2. Kahle, Ketchikan, 4-8; 3. Sele, Haines, 4-8; 4. Fox, Juneau, 4-8.

100-meter intermediate hurdles - 1. Schwartz, Petersburg, 18.099; 2. Troutt, Juneau, 18.939; 3. Ballard, Juneau, 19.039; 4. Williams, Petersburg, 19.756; 5. Gross, Haines, 21.798; 6. O'Neal, Petersburg, 21.992.

300-meter low hurdles - 1. Martin, Juneau, 52.52; 2. Sele, Haines, 54.64; 3. Schwartz, Petersburg, 56.26; 4. Gross, Haines, 57.61; 5. Williams, Petersburg, 58.18; 6. E. Krehlik, Juneau, 58.96.

100 meters - 1. Rodriguez, Juneau, 13.46; 2. Figdor, Haines, 13.69; 3. Loesch, Petersburg, 13.79; 4. Ballard, Juneau, 14.11; 5. Mills, Gustavus, 14.44; 6. Elliott, Juneau, 14.69.

200 meters - 1. Rodriguez, Juneau, 27.97; 2. Loesch, Petersburg, 28.17; 3. Troutt, Juneau, 28.20; 4. Figdor, Haines, 28.61; 5. M. DeSloover, Juneau, 29.01; 6. Mills, Gustavus, 31.11.

400 meters - 1. Lende, Haines, 1:00.06; 2. Bolling, Ketchikan, 1:06.84; 3. Rohm, Juneau, 1:08.27; 4. Fox, Juneau, 1:08.47; 5. Bruce, Juneau, 1:08.75; 6. Fossman, Haines, 1:14.94.

800 meters - 1. Lende, Haines, 2:26.00; 2. Bolling, Ketchikan, 2:31.38; 3. Weston, Juneau, 2:36.63; 4. M. Krehlik, Juneau, 2:38.68; 5. Williams, Gustavus, 2:49.56. 6. Burkhart, Sitka, 3:14.95.

1,600 meters - 1. Allred, Haines, 5:34.43; 2. B. DeSloover, Juneau, 5:35.84; 3. Weston, Juneau, 5:35.86; 4. Will, Sitka, 6:26.98.

3,200 meters - 1. B. DeSloover, Juneau, 12:02.23; 2. Allred, Haines, 12:24.42; 3. Bolling, Ketchikan, 13:21.59; 4. Will, Sitka, 14:09.17.

400-meter relay - 1. Juneau, 54.88; 2. Haines, 55.20; 3. Petersburg, 58:08; 4. Ketchikan, 1:02.84; 5. Sitka, 1:03.89.

800-meter relay - 1. Juneau, 1:51.56; 2. Haines, 1:54.02; 3. Gustavus, 2:09.20; 4. Ketchikan, 2:10.56; 5. Petersburg, 2:13.79; 6. Sitka, 2:19.98.

1,600-meter relay - 1. Juneau, 4:47.62.

3,200-meter relay - 1. Juneau, 11:45.95.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING