http://racerealty.com/

Sports scores

Running

Posted: Sunday, May 14, 2000

HAINES INVITE

Results from Saturday's Haines Invitational track and field meet, which featured high school track teams from Haines, Juneau-Douglas, Mount Edgecumbe and Yakutat.

GIRLS

Team scores - 1. Haines, 84; 2. Juneau-Douglas, 79; 3. tie, Mount Edgecumbe and Yakutat, 0.

Shot put - 1. Amy Gross, Haines, 25-feet-10; 2. Lori Sele, Haines, 23-3; 3. Angel Stigen, Haines, 19-1; 4. Jessica Mikesell, Juneau, 17-3; 5. Becky Marshall, Juneau, 15-10.

Discus - 1. Lori Sele, Haines, 75-5; 2. Angel Stigen, Haines, 74-11; 3. Katrina Hotch, Haines, 69-3; 4. Becky Marshall, Juneau, 49-9; 5. Jessica Mikesell, Juneau, 47-8.

High jump - 1. Lisa Sele, Haines, 4-8; 2. Annie Fox, Juneau, 4-6.

Long jump - 1. Sarah Elliott, Juneau, 11-2; 2. Katrina Hotch, Haines, 9-1.

Triple jump - Event not held.

100-meter intermediate hurdles - 1. Lisa Sele, Haines, 18.45 seconds; 2. Sarah Ballard, Juneau, 18.47; 3. Amy Gross, Haines, 20.95.

300-meter low hurdles - 1. Claire Martin, Juneau, 54.12; 2. Lisa Sele, Haines, 55.62.

100 meters - 1. Adriana Rodriguez, Juneau, 13.62; 2. Alison Figdor, Haines, 13.65; 3. Brittany Troutt, Juneau, 13.75; 4. Sarah Elliott, Juneau, 14.58.

200 meters - 1. Sarah Lende, Haines, 28.33; 2. Emily Krehlik, Juneau, 29.27; 3. Adriana Rodriguez, Juneau, 29.31; 4. Sarah Ballard, Juneau, 31.00; 5. Penny Fossman, Haines, 31.08.

400 meters - 1. Sarah Lende, Haines, 1:06.90; 2. Breanne Rohm, Juneau, 1:09.71; 3. Adriana Rodriguez, Juneau, 1:10.75; 4. Ella Allred, Haines, 1:10.79.

800 meters - 1. Sarah Lende, Haines, 2:26.65; 2. Breea DeSloover, Juneau, 2:39.87; 3. Brandy Weston, Juneau, 2:42.46; 4. Molly Krehlik, Juneau, 2:42.89; 5. Christina Bruce, Juneau, 2:44.00; 6. Abby Lawson, Juneau, 3:20.39.

1,600 meters - 1. Breea DeSloover, Juneau, 5:50.06; 2. Ella Allred, Haines, 5:53.38.

3,200 meters - Event not held.

400-meter relay - 1. Haines (Lende, Figdor, Fossman, Sele), 55.43; 2. Juneau-Douglas (Ballard, E. Krelik, Rodriguez, Troutt), 55.99.

800-meter relay - Event not held.

1,600-meter relay - 1. Juneau-Douglas (DeSloover, Fox, M. Krehlik, Rohm), 4:59.55.

3,200-meter relay - Event not held.

BOYS

Team scores - 1. Juneau-Douglas, 95; 2. Haines, 69; 3. tie, Mount Edgecumbe and Yakutat, 10.

Shot put - 1. Nik Hura, Haines, 36-feet-3; 2. Coleman Stanford, Mount Edgecumbe, 35-3; 3. Derek James, Yakutat, 34-2; 4. Leon Bus, Juneau, 33-8; 5. Ray Pardee, Haines, 33-6; 6. Ben Egolf, Haines, 33-4.

Discus - 1. Coleman Stanford, Mount Edgecumbe, 112-4; 2. Nik Hura, Haines, 109-4; 3. Ray Pardee, Haines, 108-1; 4. Tyrell Horton, Haines, 106-7; 5. Ben Egolf, Haines, 100-4; 6. Derek James, Yakutat, 96-10.

High jump - 1. Zack Gaber, Juneau, 5-10; 2. Eric Hull, Juneau, 5-4; 3. Alan Floresca, Juneau, 5-2.

Long jump - 1. John Plucker, Haines, 16-11; 2. Joey Jacobson, Haines, 12-4; 3. Tim Warren, Haines, 9-6.

Triple jump - 1. John Plucker, Haines, 36-9; 2. Alan Floresca, Juneau, 31-9; 3. Joey Jacobson, Haines, 25-9; 4. Tim Warren, Haines, 21-5.

110-meter high hurdles - 1. Alan Floresca, Juneau, 20.02 seconds; 2. Eric Hull, Juneau, 20.14.

300-meter intermediate hurdles - 1. Ryan Josephson, Haines, 49.03; 2. Alan Floresca, Juneau, 50.79.

100 meters - 1. Tom Fagnant, Juneau, 11.87; 2. Pat Katzeek, Haines, 11.89; 3. T.J. Mason, Juneau, 12.10; 4. Tim Kaloostian, Haines, 12.48; 5. Richardo Tejeda, Yakutat, 13.48; 6. Ethan Sharp, Yakutat, 13.77; 7. Derek James, Yakutat, 15.21.

200 meters - 1. Tom Fagnant, Juneau, 24.87; 2. T.J. Mason, Juneau, 26.20; 3. Richardo Tejeda, Yakutat, 27.68; 4. Shane Sharp, Yakutat, 28.61; 5. Lloyd George, Yakutat, 35.67.

400 meters - 1. Corey Denton, Juneau, 59.78; 2. Joey Jacobson, Haines, 1:08.74.

800 meters - 1. Jesse Stringer, Juneau, 2:09.19; 2. Jeremy Carpenter, Juneau, 2:30.51.

1,600 meters - 1. Wesley Brooks, Juneau, 5:08.01; 2. Jesse Stringer, Juneau, 5:09.95.

3,200 meters - Event not held.

400-meter relay - 1. Haines (Katzeek, Kaloostian, Plucker, Josephson), 50.22; 2. Juneau-Douglas (Mason, Hull, Carpenter, Fagnant), 50.32; 3. Juneau-Douglas (Meacham, Denton, Carpenter, Brooks), 54.64.

800-meter relay - 1. Haines (individuals not available), 1:42.73; 2. Juneau-Douglas (individuals not available), 1:49.11.

1,600-meter relay - 1. Juneau-Douglas (Brooks, Stringer, Denton, Gaber), 4:25.71.

3,200-meter relay - Event not held.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING