2009 Region V 4A Track Meet Results

Posted: Sunday, May 17, 2009

Boys scoring

1. JDHS JNU 119

2. Ketchikan KTN 40

Girls scoring

1. JDHS JNU 149

2. Ketchikan KTN 22

Boys 100 Meters

Pl. Name Final Grade School

1 Jeff Cordle 11.79a 12 JNU

2 A. Meredith 11.97a 11 KTN

3 Josh Smith 12.10a 12 JNU

4 Jim Nguyen 12.39a 10 JNU

5 Ethan Bowlen 13.22a 9 KTN

Mark Felarca DQ 11 KTN

Boys 200 Meters

Pl. Name Final Grade School

1 Jeff Cordle 24.30a 12 JNU

2 A. Meredith 24.82a 11 KTN

3 Josh Smith 25.17a 12 JNU

4 Ra. Segelhors 26.19a 11 JNU

5 Ethan Bowlen 28.82a 9 KTN

6 K. Head-Beth 30.32a 11 KTN

Boys 400 Meters

Pl. Name Final Grade School

1 Nick Rutecki 54.28a 11 JNU

2 Nick Waldo 58.03a 12 JNU

3 Jesse Miller 58.95a 9 JNU

4 K. Head-Beth 1:09.75a 11 KTN

Boys 800 Meters

Pl. Name Final Grade School

1 Andre Bunton 2:08.22a 10 JNU

2 Zack Bursell 2:08.64a 10 JNU

3 Daw. Walker 2:10.02a 11 JNU

Z. Strictland SCR 12 KTN

Boys 1600 Meters

Pl. Name Final Grade School

1 Zack Bursell 4:36.34a 10 JNU

2 E. Schlechter 4:59.37a 12 JNU

3 N. Ainsworth 5:07.72a 12 JNU

4 Z. Strictland 5:24.84a 12 KTN

Boys 3200 Meters

Pl. Name Final Grade School

1 Zack Bursell 9:54.67a 10 JNU

2 N. Ainsworth 10:49.67a 12 JNU

3 Ian Andrews 11:26.03a 9 JNU

Boys 110m Hurdles

Pl. Name Final Grade School

1 Carlo Credito 18.45a 11 KTN

2 Dylan Daniels 20.22a 11 KTN

Boys 300m Hurdles

Pl. Name Final Grade School

1 Dylan Daniels 43.10a 11 KTN

2 Carlo Credito 44.74a 11 KTN

3 E. Schlechter 49.74a 12 JNU

4 S. Nesheim 50.08a 12 JNU

Boys 4x100 Relay

Pl. Team Final

1 JNU 46.50

Rey Delacruz Randall Segelhorst

Josh Smith Jeff Cordle

2 KTN 46.65

Dylan Daniels Andrew Bolton

Carlo Credito Austin Meredith

Boys 4x200 Relay

Pl. Team Final

1 JNU 1:37.98

Nick Rutecki Randall Segelhorst

Josh Smith Jeff Cordle

2 KTN 1:53.19

K. Head-Bethel Ethan Bowlen

Mark Felarca Zach Strictland

Boys 4x400 Relay

Pl. Team Final

1 JNU 3:47.64

Nick Waldo Zack Bursell

Andre Bunton Nick Rutecki

2 KTN 3:48.25

Zach Strictland Austin Meredith

Carlo Credito Dylan Daniels

Boys 4x800 Relay

Pl. Team Final

1 JNU 11:22.46

Erik Schlechter Andre Bunton

Nolin Ainsworth Dawson Walker

2 KTN 11:22.46

Zach Strictland Alex Jones

Scott Thomas Kyle Head-Bethel

Boys Shot Put

Pl. Name Final Grade School

1 Robert Partin 41-08.50 12 JNU

2 E. Ashenfelter 39-00.50 10 JNU

3 Alex Jones 33-04.75 10 KTN

4 Z. Chapman 29-10.75 11 JNU

5 C. Jepson 28-08.75 11 KTN

6 Scott Thomas 27-03.00 11 KTN

Boys Discus

Pl. Name Final Grade School

1 Robert Partin 127-10 12 JNU

2 Z. Chapman 108-01 11 JNU

3 Nick Rutecki 102-04 11 JNU

4 Alex Jones 91-11 10 KTN

5 Caleb Hedin 77-02 10 KTN

6 C. Jepson 69-01 11 KTN

Boys High Jump

Pl. Name Final Grade School

1 A. Bolton 5-02.00 11 KTN

Ethan Bowlen NH 9 KTN

Jesse Miller SCR 9 JNU

Boys Long Jump

Pl. Name Final Grade School

1 A. Bolton 18-05.00 11 KTN

2 Jesse Miller 17-02.50 9 JNU

3 Jim Nguyen 16-08.50 10 JNU

4 S. Nesheim 15-11.25 12 JNU

Boys Triple Jump

Pl. Name Final Grade School

1 Andre Bunton 38-02.75 10 JNU

2 A. Bolton 36-07.50 11 KTN

3 Nick Waldo 34-05.25 12 JNU

4 S. Nesheim 31-08.50 12 JNU

Girls 100 Meters

Pl. Name Final Grade School

1 Stacie Arnold 13.92a 12 JNU

2 Ann. Highley 14.09a 11 JNU

3 Shel. Greaves 14.12a 11 KTN

4 Talitha Wilson 14.54a 12 JNU

5 Mary Keele 14.89a 9 KTN

6 Enriqueta Hill 15.36a 9 KTN

Girls 200 Meters

Pl. Name Final Grade School

1 M. Riselbach 29.03a 10 JNU

2 Stacie Arnold 29.23a 12 JNU

3 Mon. Eldemar 31.10a 11 JNU

4 Enriqueta Hill 32.02a 9 KTN

A. Edwardson DQ 11 KTN

Mary Keele SCR 9 KTN

Girls 400 Meters

Pl. Name Final Grade School

1 Marie Holden 1:04.82a 10 JNU

2 Sh. Greaves 1:05.27a 11 KTN

3 Kar. Jackson 1:05.47a 9 JNU

4 A. Edwardson 1:06.07a 11 KTN

5 A. deLabruere 1:06.63a 11 JNU

6 Kelsey West 1:17.46a 9 KTN

Girls 800 Meters

Pl. Name Final Grade School

1 Leah Francis 2:26.69a 11 JNU

2 Kar. Jackson 2:46.34a 9 JNU

3 A. Newell 2:47.64a 10 KTN

4 C. Anderson 2:50.41a 10 JNU

Girls 1600 Meters

Pl. Name Final Grade School

1 Leah Francis 5:14.85a 11 JNU

2 S. Barajas 6:35.34a 10 KTN

3 Kirstian Eyre 6:41.34a 9 JNU

4 A. Newell 6:45.24a 10 KTN

5 Rhyan Holmes 7:06.00a 10 JNU

Girls 3200 Meters

Pl. Name Final Grade School

1 Leah Francis 11:14.97a 11 JNU

2 A. Ottoson-M 13:34.96a 11 JNU

3 Elena Dolitsky 14:30.54a 11 JNU

4 S. Barajas 14:33.44a 10 KTN

Girls 100m Hurdles

Pl. Name Final Grade School

1 Emily Sharp 16.69a 10 JNU

2 Sam Sharp 17.28a 10 JNU

3 A. Bartholom 20.16a 12 JNU

Girls 300m Hurdles

Pl. Name Final Grade School

1 Emily Sharp 52.26a 10 JNU

2 Sam Sharp 53.53a 10 JNU

3 A. Bartholom 56.80a 12 JNU

Girls 4x100

Pl. Team Final

1 JNU 53.83

Stacie Arnold Talitha Wilson

Samantha Sharp Emily Sharp

2 KTN 58.27

Mary Keele Shelayne Greaves

Alex Edwardson Crystal Blair

Girls 4x200 Relay

Pl. Team Final

1 JNU 1:52.15

Stacie Arnold Marie Holden

Samantha Sharp Emily Sharp

2 KTN 2:05.48

Kelsey West Enriqueta Hill

Mary Keele Crystal Blair

Girls 4x400 Relay

Pl. Team Final

1 JNU 4:22.53

Karissa Jackson Marie Holden

A. deLabruere Leah Francis

2 KTN 4:44.28

Alex Edwardson Shelayne Greaves

Mary Keele Amanda Newell

Girls 4x800 Relay

Pl. Team Final

1 JNU 11:30.92

Cassie Anderson Alice Ottoson-McKeen

Clancey Cheely Kirstian Eyre

- KTN DQ

Kelsey West Selena Barajas

Amanda Newell Enriqueta Hill

Girls Shot Put

Pl. Name Final Grade School

1 Ann Highley 31-01.00 11 JNU

2 Crystal Blair 30-11.00 9 KTN

3 Jessica Green 27-01.00 12 KTN

Girls Discus

Pl. Name Final Grade School

1 Crystal Blair 92-03 9 KTN

2 Ann Highley 82-06 11 JNU

3 Jessica Green 76-11 12 KTN

Girls High Jump

Pl. Name Final Grade School

1 A. Bartholom 4-02.00 12 JNU

2 C. Orbistondo 4-00.00 11 JNU

Girls Long Jump

Pl. Name Final Grade School

1 C. Orbistondo 14-05.25 11 JNU

2 A. deLabruere 13-08.75 11 JNU

3 Talitha Wilson 13-01.25 12 JNU

4 Crystal Blair 12-09.25 9 KTN

5 S. Barajas 11-00.00 10 KTN

Girls Triple Jump

Pl. Name Final Grade School

1 Talitha Wilson 30-03.25 12 JNU

2 C. Orbistondo 29-10.00 11 JNU

3 A. deLabruere 29-09.75 11 JNU



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING