2005 Alaska High School Track and Field Bests

Posted: Thursday, May 19, 2005

Through Saturday, May 14

Boys

Shot put - 1) Dunbar, Bartlett, 57-7; 2) Nicholas, Kenai, 54-612; 3) Hicks, Soldotna, 49-8; 4) Hutcherson, Juneau-Douglas, 49-5 1/2; 5) Lehauli, Juneau-Douglas, 48-3 3/4; 6) Kappler, Houston, 48-1 1/4.

Discus - 1) Nicholas, Kenai, 168-6 1/2; 2) Dunbar, Bartlett, 157-1; 3) Ireland, Dimond, 146-2; 4) Powell, North Pole, 142-10; 5) Clarke, Bartlett, 142-1; 6) Thomas, Bartlett, 141-3.

High jump - 1) Stevenson, Lathrop, 6-4; 2) tie, Hamilton, North Pole, 6-2; Marden, Palmer, 6-2; 4) tie, Abbott, Palmer, 6-0; Hunter, Sitka, 6-0; McCay, Petersburg, 6-0; Nading, East, 6-0; Scott, Lathrop, 6-0; Voss, Anchorage Christian, 6-0.

Long jump - 1) Registe, Colony, 22-2 1/2; 2) Davis, West, 21-0; 3) Slepecki, Anchorage Christian, 20-6; 4) Hernandez, West Valley, 20-5; 5) Hudson, Metlakatla, 20-3 1/2; 6) Kearns, Gustavus, 20-1 1/2.

Triple jump - 1) Stevenson, Lathrop, 43-11; 2) Slepecki, Anchorage Christian, 42-11 1/2; 3) Richwine, Anchorage Christian, 42-10 1/4; 4) Wrice, Dimond, 41-8 1/4; 5) Lybrand, Soldotna, 41-4 1/4; 6) Breen, West, 41-1 1/4.

110-meter hurdles - 1) Schwartzbauer, Colony, 14.85; 2) Salderriaga, West Valley, 15.60; 3) Dunbar, Bartlett, 15.75; 4) Pfaffe, Soldotna, 15.99; 5) Benning, Juneau-Douglas, 16.18; 6) Mitchell, East, 16.43.

300 hurdles - 1) Schwartzbauer, Colony, 39.91; 2) Salderriaga, West Valley, 40.56; 3) Mitchell, East, 40.61; 4) Benning, Juneau-Douglas, 41.82; 5) Beasley, Bartlett, 42.08; 6) Weber, Palmer, 42.15.

100 - 1) Lillard, Kenai, 10.96; 2) tie, Grant, Dimond, 11.0; Steele, Chugiak, 11.0; 4) Walsh, Monroe Catholic, 11.06; 5) tie, Johnson, Lathrop, 11.20; Wilson, East, 11.2.

200 - 1) Steele, Chugiak, 22.58; 2) Lillard, Kenai, 22.79; 3) Preston, East, 22.84; 4) Johnson, Lathrop, 22.86; 5) Grant, Dimond, 22.9; 6) tie, Spencer, North Pole, 23.00; Walsh, Monroe Catholic, 23.00.

400 - 1) Humphries, Chugiak, 51.22; 2) Millard, Juneau-Douglas, 51.98; 3) Spencer, North Pole, 52.16; 4) Walker, Bartlett, 52.18; 5) Grant, Dimond, 52.2; 6) Johnson, Valdez, 52.33.

800 - 1) T. Dinnan, Juneau-Douglas, 1:58.66; 2) Gillis, West Valley, 1:59.82; 3) Tomisch, West Valley, 2:00.12; 4) Bondi, South, 2:00.60; 5) Murphy, Chugiak, 2:01.05; 6) Baldwin, Kenai, 2:01.44.

1,600 - 1) T. Dinnan, Juneau-Douglas, 4:18.81; 2) W. Dinnan, Juneau-Douglas, 4:20.67; 3) Knutson-Lombardo, Juneau-Douglas, 4:21.10; 4) Tomsich, West Valley, 4:24.00; 5) Doner, Colony, 4:25.60; 6) Bondi, South, 4:29.39.

3,200 - 1) W. Dinnan, Juneau-Douglas, 9:30.22; 2) Knutson-Lombardo, Juneau-Douglas, 9:33.13; 3) Adams, Seward, 9:41.78; 4) Doner, Colony, 9:45.30; 5) Baldwin, Kenai, 9:45.31; 6) Cherry, Chugiak, 9:49.69.

400 relay - 1) Lathrop 44.47; 2) East 44.65; 3) North Pole 44.67; 4) Dimond 44.70; 5) Colony 44.93; 6) Bartlett 45.03.

800 relay - 1) East 1:31.74; 2) Lathrop 1:32.14; 3) Bartlett 1:32.41; 4) North Pole 1:32.97; 5) Kenai 1:33.39; 6) Dimond 1:34.08.

1,600 relay - 1) Dimond 3:34.99; 2) Juneau-Douglas 3:35.04; 3) Colony 3:35.47; 4) Grace Christian 3:35.91; 5) West Valley 3:36.22; 6) Bartlett 3:36.66.

3,200 relay - 1) Juneau-Douglas 8:18.87; 2) Dimond 8:21.01; 3) East 8:26.55; 4) Colony 8:29.96; 5) Kenai 8:33.11; 6) Seward 8:36.04.

Girls

Shot put - 1) Clooten, Lathrop, 41-10; 2) Sh. Afoa, Dimond, 40-2; 3) Blackburn, Soldotna, 39-7; 4) Sa. Afoa, Dimond, 36-7; 5) Odell, Kodiak, 33-8 1/2; 6) Ratcliff, Palmer, 33-7 1/2.

Discus - 1) Clooten, Lathrop, 123-7; 2) Sh. Afoa, Dimond, 119-4; 3) Duggin, Nikiski, 113-11; 4) Lazoya, East, 111-10; 5) Sa. Afoa, Dimond, 110-5; 6) Blackburn, Soldotna, 109-6 1/2.

High jump - 1) Ma. Rima, Monroe Catholic, 5-3; 2) Fritz, Chugiak, 5-1; 3) tie, Becker, Monroe Catholic, 5-0; Gimple, South, 5-0; LaRue, Chugiak, 5-0; 6) tie, Bello, Kodiak, 4-11; Kintz, Dimond, 4-11.

Long jump - 1) Ma. Rima, Monroe Catholic, 16-11 1/2; 2) Ferrin, Haines, 16-3 1/2; 3) Ma. McGuire, West, 16-3; 4) Oliver, Kodiak, 16-1 1/2; 5) Mo. McGuire, West, 16-0; 6) Everett, Colony, 15-11 1/2.

Triple jump - 1) Everett, Colony, 35-9; 2) Huggins, Colony, 35-6 3/4; 3) Clemson, Service, 34-11 1/4; 4) Ferrin, Haines, 34-4; 5) Chong, Sitka, 34-3; 6) Ma. Rima, Monroe Catholic, 34-1 1/2.

100-meter hurdles - 1) Clemson, Service, 15.7; 2) McGlasson, Kenai, 15.78; 3) Olendorff, Soldotna, 16.10; 4) Hornbeck, Lathrop, 16.45; 5) Robbins, Service, 16.47; 6) LaRue, Chugiak, 16.81.

300 hurdles - 1) McGlasson, Kenai, 47.52; 2) L. Bullock, Service, 47.81; 3) Hornbeck, Lathrop, 47.98; 4) Black, East, 48.13; 5) Foldager, Seward, 49.28; 6) Fehrer, Skyview, 49.29.

100 - 1) Smith, East, 12.17; 2) Huggins, Colony, 12.45; 3) Renfro, West Valley, 12.66; 4) Doty, Nikiski, 12.74; 5) Crook, Bartlett, 12.8; 6) S. Bullock, Service, 12.91.

200 - 1) Smith, East, 25.25; 2) Crook, Bartlett, 26.4; 3) Huggins, Colony, 26.62; 4) Bennett, Juneau-Douglas, 26.91; 5) Klaar, Homer, 27.01; 6) Harris, Dimond, 27.09.

400 - 1) Crook, Bartlett, 58.28; 2) Smith, East, 58.29; 3) Marenah, East, 59.03; 4) Preston, East, 59.22; 5) Roelle, East, 1:00.04; 6) Harris, Dimond, 1:00.71.

800 - 1) Pitney, West Valley, 2:21.39; 2) Gillis, West Valley, 2:21.42; 3) Callahan, West Valley, 2:24.52; 4) Flint, West, Valley, 2:25.41; 5) Roelle, East, 2:25.56; 6) Miller, West Valley, 2:26.18.

1,600 - 1) Pitney, West Valley, 5:09.66; 2) Callahan, West Valley, 5:15.37; 3) Keegan, West, 5:16.54; 4) Gillis, West Valley, 5:20.43; 5) Rorabaugh, West Valley, 5:20.77; 6) Kennedy, Service, 5:22.9.

3,200 - 1) Keegan, West, 11:22.54; 2) Goldstein, Soldotna, 11:24.61; 3) Pitney, West Valley, 11:25.15; 4) Kennedy, Service, 11:37.2; 5) Rorabaugh, West Valley, 11:38.82; 6) Franzmann, Soldotna, 11:39.08.

400 relay - 1) East 49.13; 2) Service 50.56; 3) Bartlett 52.52; 4) West 53.13; 5) Lathrop 53.24; 6) Palmer 53.43.

800 relay - 1) Juneau-Douglas 1:48.70; 2) Dimond 1:50.39; 3) East 1:50.8; 4) Kenai 1:52.51; 5) West 1:53.56; 6) South 1:54.04.

1,600 relay - 1) East 4:07.46; 2) Bartlett 4:14.32; 3) Juneau-Douglas 4:15.69; 4) West Valley 4:16.00; 5) Chugiak 4:19.75; 6) Nikiski 4:20.90.

3,200 relay - 1) Dimond 10:00.32; 2) East 10:00.59; 3) Juneau-Douglas 10:01.08; 4) Chugiak 10:08.0; 5) West Valley 10:16.92; 6) Seward 10:21.78.



Related Searches

 SITKA   SKYVIEW   IRELAND   ABBOTT   WEST VALLEY   HUNTER   WALKER   GRACE CHRISTIAN   HOUSTON   PRESTON   HARRIS   MISSOURI   HUDSON   RELIGION_BELIEF   MONROE CATHOLIC   WILSON 

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING