Region V Track and Field Championships

Posted: Monday, May 20, 2002

The results of the Region V high school track and field championship meet, which took place Friday and Saturday at Adair-Kennedy Memorial Park. Names of individual runners not available for all relays.

------

SPECIAL AWARDS

Outstanding male athlete -- Jesse Stringer, Juneau-Douglas, 30.5 points.

Outstanding female athlete -- Elisa Bolling, Ketchikan, 32 points.

Team sportsmanship award -- Petersburg Vikings.

------

Team scores -- 1. Juneau-Douglas, 179.5 points; 2. Haines, 99; 3. Petersburg, 98; 4. Sitka, 77; 5. Ketchikan, 45; 6. Mt. Edgecumbe, 14; 7. Yakutat, 10.5.

Shot put -- 1. Anthony Schmidt (Y), 46 feet, 3 inches; 2. Coleman Stanford (H), 44-9 1/2; 3. Darren LaDuke (S), 43-10 1/2; 4. Damien Lamar (S), 43-9; 5. Sione Tupou (JD), 41-8; 6. Cody Campbell (S), 39-0 1/2.

Discus -- 1. Coleman Stanford (H), 147-10 1/2; 2. Tyrel Horton (H), 127-0 1/2; 3. Darren LaDuke (S), 125-10; 4. Damien Lamar (S), 125-6 1/2; 5. Fred Chambers (H), 121-7; 6. Cody Campbell (S), 113-7.

High jump -- 1. Greg Albrecht (JD), 5-8; 2. Greg Hunter (S), 5-4; 3. Alan Floresca (JD), 5-4; 4. tie, Cody Bell (P) and Jacob Braun (P), 5-2; 6. tie, Greg Chilton (JD) and Martin Sensmeier (Y), 5-0.

Long jump -- 1. Zac Drillevich (P), 19-8; 2. Eric Lee (P), 19-7; 3. Kenta Takano (H), 19-6; 4. Ian Roskam (K), 18-11 7/8; 5. Elgin Hollins (S), 18-7 1/4; 6. Colin Kambak (S), 17-5.

Triple jump -- 1. Zac Drillevich (P), 40-9; 2. Eric Lee (P), 38-2; 3. Greg Albrecht (JD), 37-9 1/4; 4. Alex Rodriguez (K), 37-8 1/2; 5. Colin Kambak (S), 36-2; 6. Michael Kasten (JD), 35-9 1/2.

110-meter high hurdles -- 1. Alan Floresca (JD), 16.349 seconds; 2. Matt Blood (H), 16.706; 3. Bryson Brunette (P), 17.300; 4. Kenta Takano (H), 18.151; 5. David Liliedahl (JD), 18.351; 6. Glenn Chong (S), 19.853.

300-meter intermediate hurdles -- 1. Matt Blood (H), 42.320; 2. Alan Floresca (JD), 43.004; 3. Bryson Brunette (P), 43.905; 4. David Liliedahl (JD), 44.889; 5. Glenn Chong (S), 48.443; 6. Mark Manuel (S), 50.595.

100 meters -- 1. Tim Kaloostian (H), 11.779; 2. T.J. Mason (JD), 12.146; 3. Thomas Zorich (P), 12.212; 4. Bryson Brunette (P), 12.313; 5. Brian Vreeland (K), 12.780; 6. Tyler Ferrin (H), 12.830.

200 meters -- 1. Stephen Perry (JD), 23.605; 2. Tim Kaloostian (H), 23.806; 3. Darren LaDuke (S), 24.253; 4. Thomas Zorich (P), 24.807; 5. T.J. Mason (JD), 25.107; 6. Elgin Hollins (S), 25.307.

400 meters -- 1. Stephen Perry (JD), 52.866; 2. Ian Roskam (K), 54.251; 3. Elgin Hollins (S), 54.584; 4. Casey Knight (P), 55.852; 5. Alex Rodriguez (K), 57.504; 6. Nyle Thomas (P), 1:00.323.

800 meters -- 1. Jesse Stringer (JD), 2:07.935; 2. Tristan Knutson-Lombardo (JD), 2:11.839; 3. Jay Miller (K), 2:12.256; 4. Curtis Jung (M), 2:13.807; 5. Federico Milanetti (JD), 2:15.876; 6. Scott Totten (S), 2:17.645.

1,600 meters -- 1. Jesse Stringer (JD), 4:38.830; 2. Bryce Iverson (JD), 4:41.366; 3. Tristan Knutson-Lombardo (JD), 4:53.745; 4. Curtis Jung (M), 4:54.780; 5. Jesse Remund (S), 5:07.659; 6. Jack Marsh (P), 5:18.753.

3,200 meters -- 1. Bryce Iverson (JD), 10:02.402; 2. Jesse Stringer (JD), 10:04.880; 3. Curtis Jung (M), 10:40.857; 4. Gabe Hayden (JD), 10:59.843; 5. Jesse Remund (S), 11:07.884; 6. Tyler Woodell (K), 12:31.501.

4x100-meter relay -- 1. Haines (Ferrin, Takano, Blood, Kaloostian), 48.584; 2. Petersburg, 49.218; 3. Juneau-Douglas (Liliedahl, Kasten, Robert Vicario, Adam Fleek), 50.103; 4. Ketchikan, 57.727; 5. Sitka, 58.161.

4x200-meter relay -- 1. Haines (Ferrin, Takano, Blood, Kaloostian), 1:37.093; 2. Juneau-Douglas (Mason, Floresca, Albrecht, Perry), 1:37.143; 3. Sitka, 1:38.845; 4. Petersburg, 1:44.751; 5. Ketchikan, 1:51.115.

4x400-meter relay -- 1. Juneau-Douglas (Mason, Stringer, Iverson, Perry), 3:45.968; 2. Ketchikan, 3:56.112; 3. Petersburg, 4:03.186; 4. Sitka, 4:13.062; 5. Haines, 4:54.887.

4x800-meter relay -- 1. Juneau-Douglas (Milanetti, Nowlin, Knutson-Lombardo, Iverson), 8:31.640; 2. Sitka, 9:32.234; 3. Petersburg, 9:32.417; 4. Ketchikan, 10:20.665; 5. Haines, 10:33.441.

------

GIRLS

Team scores -- 1. Juneau-Douglas, 189; 2. Sitka, 94; 3. Ketchikan, 92; 4. Haines, 74; 5. Petersburg, 65; 6. Gustavus, 6; 7. Yakutat, 1.

Shot put -- 1. Loreen Tupou (JD), 35-3; 2. Beatriz Muse (JD), 30-8; 3. Halley Post (G), 29-0; 4. Amy Gross (H), 26-11 1/2; 5. Lindsey Bolling (K), 26-8; 6. Alyssa Mikesell (JD), 24-6.

Discus -- 1. Loreen Tupou (JD), 119-8; 2. Beatriz Muse (JD), 106-11 1/2; 3. Lindsey Bolling (K), 102-5; 4. Amy Gross (H), 89-4; 5. Sally Brown (H), 87-7 1/2; 6. Whitney Hofstedt (K), 78-6.

High jump -- 1. Annie Fox (JD), 4-10; 2. Britni Birchell (P), 4-8; 3. Brittany Carlson (P), 4-6; 4. Nicola Trainor (S), 4-4; 5. Ashley Bahrt (S), 4-2; 6. Ari Hartman (H) 4-0.

Long jump -- 1. Lilly Ward (H), 14-9 1/2; 2. Floriane Demarie (H), 13-9 1/2; 3. Britni Birchell (P), 13-4 1/2; 4. Jessica Carlson (S), 13-4 1/8; 5. Jenny Dupre (K), 13-1 7/8; 6. Aleena Nilsen (P), 12-11 1/2.

Triple jump -- 1. Lilly Ward (H), 32-5; 2. Katrina Berg (P), 30-6 1/8; 3. Britni Birchell (P), 29-6 3/4; 4. Lindy Henrick (K), 29-6 1/2; 5. Jessica Carlson (S), 28-6 3/8; 6. Jo Marshall (JD), 28-4 1/4.

100-meter intermediate hurdles -- 1. Rachel Chenoweth (JD), 18.044; 2. Alice Williams (P), 18.444; 3. Cory Welsh (S), 19.195; 4. Amy Gross (H), 19.262; 5. Jill McIntosh (P), 19.629; 6. Julie O'Neil (P), 19.862.

300-meter low hurdles -- 1. Rachel Chenoweth (JD), 48.892; 2. Emily Krehlik (JD), 51.394; 3. Cory Welsh (S), 51.861; 4. Lindy Henrick (K), 55.315; 5. Hannah Hutton (S), 55.565; 6. Floriane Demarie (H), 57.000.

100 meters -- 1. Heather Bennett (JD), 13.536; 2. Juliet Agne (S), 14.821; 3. Drew Fossman (H), 14.954; 4. Kim Ferrin (H), 15.021; 5. Jenny Dupre (K), 15.038; 6. Joyanne Cameros (K), 15.205.

200 meters -- 1. Heather Bennett (JD), 27.210; 2. Emily Krehlik (JD), 28.511; 3. Joy Ribao (S), 29.029; 4. Lindy Henrick (K), 29.869; 5. Nicola Trainor (S), 30.410; 6. Kandi McGilton (S), 30.714.

400 meters -- 1. Elisa Bolling (K), 1:03.639; 2. Claire Martin (JD), 1:05.491; 3. Jessica Carlson (S), 1:11.080; 4. Chandler O'Connell (S), 1:12.314; 5. Angela Henderson (P), 1:12.531; 6. Katrina Berg (P), 1:16.719.

800 meters -- 1. Elisa Bolling (K), 2:32.810; 2. Molly Krehlik (JD), 2:34.378; 3. Erin Nugent (K), 2:38.165; 4. Brittany Rohm (JD), 2:43.420; 5. Amanda Hammermeister (K), 2:44.121; 6. Kelsey Jacobsen (S), 2:49.543.

1,600 meters -- 1. Elisa Bolling (K), 5:34.639; 2. Molly Krehlik (JD), 5:37.425; 3. Erin Nugent (K), 5:43.998; 4. Megan Lehmann (S), 5:51.155; 5. Brittany Rohm (JD), 5:56.427; 6. Heidi Denton (JD), 5:57.445.

3,200 meters -- 1. Molly Krehlik (JD), 11:58.348; 2. Erin Nugent (K), 12:08.358; 3. Megan Lehmann (S), 12:37.854; 4. Heidi Denton (JD), 12:44.060; 5. Rena McDonnell (P), 13:13.390; 6. Jacquoi James (Y), 14:17.21.

4x100-meter relay -- 1. Juneau-Douglas (Chenoweth, E. Krehlik, Meghan DeSloover, Bennett), 53.361; 2. Sitka, 57.532; 3. Haines, 57.949; 4. Petersburg, 59.133; 5. Ketchikan, 1:01.152.

4x200-meter relay -- 1. Juneau-Douglas (DeSloover, E. Krehlik, Martin, Bennett), 1:52.264; 2. Sitka, 1:58.837; 3. Haines, 2:01.039; 4. Ketchikan, 2:03.174; 5. Petersburg, 2:09.514.

4x400-meter relay -- 1. Juneau-Douglas (DeSloover, Chenoweth, Fox, Martin), 4:29.312; 2. Sitka, 4:49.899; 3. Haines, 5:10.503; 4. Petersburg, 5:22.549.

4x800-meter relay -- 1. Juneau-Douglas (Denton, Rohm, Fox, M. Krehlik), 10:25.197; 2. Ketchikan, 11:03.585; 3. Sitka, 11:51.967; 4. Petersburg, 12:36.645; 5. Haines, 13:36.538.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING