http://racerealty.com/

Hershey's Track and Field Meet

Posted: Wednesday, May 29, 2002

Results from the Hershey's Track & Field Meet, held May 19 at Adair-Kennedy Memorial Park track. 87 boys and girls, ages 9-14, participated in the event. The meet was run with the help of 28 volunteers. Results from the meet have been forwarded to the state coordinator, who will determine later this summer if any Juneau participants qualify for the national meet in Hershey, Pa. on August 8.

TRACK EVENTS

Girls, ages 9-10

50 Meter Dash -- 1. Natasha Fenumiai, 9.07; 2. Samanda Matafeo, 9.15; 3. Alisaundre Gingras, 9.32; 4. Kaila Buerger, 9.85; 5. Zoey Bigelow, 10.10.

100 Meter Dash -- 1. Miranda Vaughan, 16.95; 2. Ta'Lora Thompson, 18.83; 3. Kaitlyn Bolde, 19.32.

200 Meter Run -- 1. Samanda Matafeo, 40.35; 2. Jonna Wetherington, 41.92; 3. Kaitlyn Bolde, 42.91.

400 Meter Run -- 1. Maya Rieselbach, 1:37.57; 2. Zoey Bigelow, 1:42.60.

4x100 Meter Relay -- 1. Natasha Fenumiai, Alisaundre Gingras, Miranda Vaughan, Ta'Lora Thompson, 1:17.93.

Boys, ages 9-10

50 Meter Dash -- 1. Daniel Turner, 7.93; 2. Stafford Dragt, 8.47; 3. Joshua Newkirk, 8.56; 4. Miles Bedford, 8.89; 5. Anthony Stewart, 8.94; 6. Nick Rutecki, 8.99; 7. Devon Wetherington, 9.12.

100 Meter Dash -- 1. Daniel Turner, 15.67; 2. Rhett Bennett, 15.98; 3. Nathan Fosket, 16.88; 4. Stafford Dragt, 17.17; 5. Zach Bursell, 17.83; 6. Miles Bedford, 18.55; 7. Devon Wetherington, 19.69.

200 Meter Run -- 1. Dylan Baker, 34.09; 2. Devin Berthall, 40.25; 3. Cort Saviers, 40.33; 4. Ben Peyton, 41.57.

400 Meter Run -- 1. Dylan Baker, 1:20.28; 2. Andy Lawson, 1:22.59; 3. Nathan Fosket, 1:30.30; 4. Ben Peyton, 1:32.97; 5. Cort Saviers, 1:33.59; 6. Matthew Turley, 1:34.02.

4x100 Meter Relay -- 1. Matthew Turley, Zach Bursell, Andy Lawson, Devin Berthall, 1:13.13.

Girls, ages 11-12

100 Meter Dash -- 1. Kayla Walton, 15.59; 2. Talitha Wilson, 16.09; 3. Addie Tousley, 16.53; 4. Luryn Mason, 16.64; 5. Rachel Peyton, 17.17; 6. Mahlet Tingley, 17.31.

200 Meter Run -- 1. Shelby Oelklaus, 34.32; 2. Nethia Lavering, 34.62; 3. Annie Bartholomew, 38.43; 4. Linzie Norman, 38.70.

400 Meter Run -- 1. Katie Krehlik, 1:17.13.

800 Meter Run -- 1. Katie Krehlik, 2:47.00.

4x100 Meter Relay -- 1. Jenna Rutecki, Elizabeth Tallmadge, Kayla Walton, Michaela Goode, 1:03.55; 2. Addie Tousley, Nethia Lavering, Shelby Oelklaus, Linzie Norman, 1:09.26; 3. Kendra Buerger, Morgan Fisher, Talitha Wilson, Annie Bartholomew, 1:14.97.

Boys, ages 11-12

100 Meter Dash (Heat #1) -- 1. Reese Saviers, 15.39; 2. Geoffrey Craig, 16.08; 3. Justin Aki, 16.67; 4. Samuel Matafeo, 16.94; 5. Beau Damian, 17.55.

100 Meter Dash (Heat #2) -- 1. Phillip Moser, 14.25; 2. Aaron Cohen, 14.80; 3. Sam Matafeo, 15.23; 4. Daniel Stoops, 15.73; 5. Jurgen Rieselbach, 15.85; 6. Fernando Valero, 16.23; 7. Nathan Teal, 16.47.

100 Meter Dash (championship heat) -- 1. Phillip Moser, 14.90; 2. Aaron Cohen, 15.94; 3. Reese Saviers, 16.25; 4. Geoffrey Craig, 16.75.

200 Meter Run (Heat #1) -- 1. Nathan Ord, 31.57; 2. Reese Saviers, 34.14; 3. Sean Koek, 35.47; 4. Justin Aki, 35.73.

200 Meter Run (Heat #2) -- 1. Michan Gallagher, 33.89; 2. Jurgen Rieselbach, 34.29; 3. Samuel Matafeo, 35.85; 4. Jamie Daniel, 40.13.

200 Meter Run (championship heat) -- 1. Nathan Ord, 31.57; 2. Reese Saviers, 33.53; 3. Michan Gallagher, 34.31; 4. Jurgen Rieselbach, 35.62.

400 Meter Run (Heat #1) -- 1. Colton Baker, 1:12.24; 2. Daniel Stoops, 1:19.57; 3. Beau Damian, 1:34.43; 4. Michael Schramm, 1:38.43.

400 Meter Run (Heat #2) -- 1. Sean Koek, 1:25.48; 2. Michan Gallagher, 1:32.46; 3. Jamie Daniel, 1:42.69.

400 Meter Run (championship heat) -- 1. Colton Baker, 1:14.29; 2. Daniel Stoops, 1:19.94; 3. Sean Koek, 1:26.17.

800 Meter Run -- 1. Colton Baker, 2:40.40; 2. Phillip Moser, 2:45.14; 3. Bryce Saviers, 3:09.37; 4. Brian Keeney, 3:48.89; 5. Michael Schramm, 5:47.40.

4x100 Meter Relay -- 1. Bryce Saviers, Corey Mahar, Geoffrey Craig, Fernando Valero, 1:06.56.

Girls, ages 13-14

100 Meter Dash -- 1. Evelyn Fisher, 13.91; 2. Clarissa Suson, 15.21; 3. Nelly Metcalfe, 15.37; 4. Lindsey Daniel, 16.54.

200 Meter Run -- 1. Evelyn Fisher, 29.56; 2. Janelle Smith, 29.98; 3. Jordan Harvey, 31.38; 4. Isabel Bush, 31.58.

800 Meter Run -- 1. Janelle Smith, 2:44.19; 2. Kimberly Burnett, 7:35.12.

1600 Meter Run -- 1. Jordan Harvey, 6:01.86; 2. Kimberly Burnett, 15:55.04

4x100 Meter Relay -- 1. Isabel Bush, Nelly Metcalfe, Lindsey Daniel, Clarissa Suson, 1:08.58.

Boys, ages 13-14

100 Meter Dash -- 1. Samson Keeney, 14.57; 2. Mike Fishel, 15.55; 3. Michael Walker, 16.43.

200 Meter Run -- 1. Mike Fishel, 32.70; 2. Michael Walker, 36.43.

800 Meter Run -- 1. George Damian, 3:08.93.

1600 Meter Run -- 1. George Damien, 6:01.87.

FIELD EVENTS

Girls, ages 9-10

Long Jump -- 1. Ta'Lora Thompson, 5 feet, 5 3/4 inches; 2. Maya Rieselbach, 4-10 3/4; 3. Jonna Wetherington, 4-9 1/2; 4. Kaila Buerger, 4-6; 5. Zoey Biegelow, 4-0 1/2.

Softball Throw -- 1. Samanda Matefeo, 80-9; 2. Maya Rieselbach, 51-5; 3. Miranda Vaughan 51-2; 4. Kaitlyn Bolde, 37-2.

Boys, ages 9-10

Long Jump -- 1. Dylan Baker, 5-8 1/2; 2. Anthony Stewart, 5-6 1/4; 3. Joshua Newkirk, 5-2 1/4; 4. Nick Rutecki, 5-1 1/2; 4. Cort Saviers, 5-1 1/2; 6. Devin Berthall, 5-1 1/4.

Softball Throw -- 1. Joshua Newkirk, 111-0; 2. Rhett Bennett, 103-1; 3. Nathan Fosket, 100-4; 4. Matthew Turley, 96-7; 5. Miles Bedford, 90-7; 6. Stafford Dragt, 88-6; 7. Daniel Turner, 88-4; 8. Nick Rutecki, 88-1; 9. Matt Smith, 87-3; 10. Andy Lawson, 83-5; 11. Anthony Stewart, 71-5; 12. Ben Peyton, 68-0; 13. Devon Wetherington, 62-8; 14. Zach Bursell, 60-4.

Girls, ages 11-12

Long Jump -- 1. Kayla Walton, 7-0; 2. Michaela Goode, 6-5 3/4; 3. Katie Krehlik, 6-3 1/2; 4. Talitha Wilson, 6-2; 5. Jenna Rutecki, 6-0; 6. Nethia Lavering, 5-10 3/4; 6. Shelby Oelklaus, 5-10 3/4; 8. Rachel Peyton, 5-9; 9. Kendra Buerger, 5-8 1/4; 10. Fiatamalii Levale, 5-3 1/4; 11. Addie Tousley, 5-1 1/2; 12. Brittany Fenumiai, 4-10 1/2; 13. Morgan Fisher, 4-8; 14. Linzie Norman, 4-5 3/4.

Softball Throw -- 1. Brittany Fenumiai, 113-6; 2. Mahlet Tingley, 111-3; 3. Rachel Peyton, 94-1; 4. Fiatamalii Levale, 92-10; 5. Jenna Rutecki, 90-6; 6. Michaela Goode, 79-3; 7. Annie Bartholomew, 65-10; 8. Morgan Fisher, 59-0.

Boys, ages 11-12

Long Jump -- 1. Phillip Moser, 6-10; 2. Jurgen Rieselbach, 6-4 1/4; 3. Nathan Teal, 6-4; 3. Aaron Cohen, 6-4; 5. Justin Aki, 6-2 1/4; 6. Reese Saviers, 6-1 1/4; 6. Michan Gallagher, 6-1 1/4; 8. Fernando Valero, 6-0 1/4; 9. Nathan Ord, 5-11 3/4; 10. Corey Mahar, 5-9 1/2; 11. Bryce Saviers, 5-4 1/2; 12. Brian Keeney, 5-3 1/2.

Softball Throw -- 1. Aaron Cohen, 161-9; 2. Colton Baker, 148-5; 3. Geoffery Craig, 135-1; 4. Samuel Matefeo, 132-7; 5. Corey Mahar, 122-10; 6. Daniel Stoops, 113-8; 7. Michael Schramm, 111-9; 8. Beau Damian, 110-11; 8. Nathan Ord, 110-11; 10. Jamie Daniel, 102-11; 11. Brian Keeney, 92-4; 12. Nathan Teal, 85-4.

Girls, ages 13-14

Long Jump -- 1. Jordan Harvey, 6-11 3/4; 2. Janelle Smith, 6-3 1/2; 3. Evelyn Fisher, 5-11 1/2.

Softball Throw -- 1. Clarissa Suson, 92-5; 2. Lindsey Daniel, 86-2; 3. Nelly Metcalfe, 80-1; 4. Kimberly Burnett, 68-9.

Boys, ages 13-14

Long Jump -- 1. Samson Keeney, 6-6 3/4; 2. Michael Walker, 5-11; 3. George Damian, 5-8 1/4.

Softball Throw -- 1. Clae Baker, 174-7; 2. Samson Keeney, 127-2; 3. Mike Fishel, 87-1.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING