http://racerealty.com/

Juneau athletes go for gold in Anchorage

Posted: Wednesday, June 16, 2010

Special Olympics participants from Juneau just returned from a weekend trip to Anchorage where 27 local athletes competed in the State Summer Games.

The competitions consisted of basketball, swimming and track and field. Juneau represented well, combining for 43 gold medals, 21 silver medals and 12 bronze medals.

The athletes train year round and travel for the State Games three times a year, including November for bowling and March for skiing and snowboarding.

•••

Results from State Summer Games:

Basketball - Silver Medal:

Melanie Adams

Chris Brenner

Kristina Brown

LeRoy George

Niall Johnson

Jacob Lewis

Andre Jones

Chavi Jones

Swimmers:

Rachelle Flansaas - Gold, women’s 50-meter freestyle, 100 backstroke; Silver, 50 backstroke.

Sara Muehlberg - Gold, women’s 50-meter backstroke, 200 freestyle; Silver, 100 backstroke.

CJ Umbs - Gold, men’s 100-meter backstroke, 100 freestyle; Silver, 200 freestyle.

Lauro Untalasco - Gold, men’s 100-meter backstroke, 100 freestyle, 200 freestyle.

Track and Field:

Carl Behnert - Gold, men’s 25-meter run, 50 walk; Bronze, softball throw.

Michelle Boster - Gold, women’s 50-meter run, 100 run; Silver, 200 run, running long jump; Bronze, softball throw.

Grace Coenraad - Gold, women’s standing long jump; Silver, 25-meter walk; Bronze, 25 run, softball throw.

Robert Frick - Gold, men’s 50-meter run, shot put; Silver, standing long jump; Bronze, 100 run.

Gina Frickey - Gold, women’s shot put; Silver, 50-meter run, 100 run; Bronze, running long jump.

Nolan Harvey - Gold, men’s 100-meter walk, softball throw; Silver, 50 run, standing long jump.

Luis Hernandez - Gold, men’s 50-meter run, running long jump; Bronze, shot put.

Ariah Jensen - Gold, women’s 25-meter walk, 25 run; Silver, softball throw, standing long jump.

Terrel Kahklen - Gold, men’s 50-meter walk, softball throw, standing long jump; Bronze, 25 walk.

Jim Meculief - Silver, men’s softball throw; Bronze, 50-meter run.

Joanne Sam - Gold, women’s 25-meter run, 50 walk; Silver, standing long jump; Bronze, 50 run, softball throw.

Andrea Short - Silver, women’s 25-meter run, 50 walk, softball throw, standing long jump; Bronze, 25 walk.

Melvin Starr - Gold, men’s shot put; Silver, 50-meter run, 100 run, running long jump.

Todd Wright - Gold, men’s standing long jump; Silver, softball throw.

Participation Award: Tammi Birch



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING