Fabulous Fourth

Fourth of July award winners

Posted: Friday, July 06, 2007

A few clouds and light rain didn't stop Juneauites from participating in the 2007 Fourth of July festivities Wednesday.

Sound off on the important issues at

Juneau parade

BEST OF PARADE

Southeast Native Veterans

MOST PATRIOTIC

Southeast Native Veterans, first

Juneau Youth Football League Cheerleaders, second

MOST ALASKAN

Turning the Tides, first

Yaxte Taan Yaxte Hit, second

BEST COMMERCIAL

Martha's Flowers

BEST USE OF THEME

Cathlic Community Cathedral of Nativity, first

501st Legion, second

BEST ANTIQUE VEHICLE

Don Abel Building Supply, first

Antique Auto Mushers of Alaska - Scott and Sheryl Huls, second

BEST CUSTOMIZED VEHICLE

Antique Auto Mushers of Alaska - Bruce Campbell, first

Rough Riders - Kyle Ison, second

BEST CLASSIC VEHICLE

Antique Auto Mushers of Alaska - Ken and Reah Evans, first

Antique Auto Mushers of Alaska - Art and Tam Isham, second

BEST MARCHING GROUP

Ati-Atihan, first

Juneau Icefield Research Program, second

BEST OF ANIMALS

Pugs on Parade, first

Douglas parade

Judges: Joy Baker, Rich Poor and Dan Marriane

MOST ORIGINAL

Turning the Tides

MOST FUTURISTIC

American Legion Star Wars

MOST PATRIOTIC

Eaglecrest Ski Area

BEST MARCHING BAND

Tie: Stroller White and Juneau Volunteer Marching Band

Honorary mention: 49th Army Band

MOST BEAUTIFUL

Holy Trinity Church

BEST COMMERCIAL

Martha's Flowers

MOST CULTURAL

Woosh.ji.een Dance Group

Douglas - children events

BIKE

Girls: Kayla Simpson

Boys: Nate Bartlett

SCOOTER

Girls: Jillian Anderson

Boys: Tyler Weldon

MOST PATRIOTIC

Girls: Alli Hiley

Boys: Kevin Allen

BEST CHARACTER

Girls: Bethany Bibb

STROLLERS/WAGONS

Group: Drake Timothy, Neva Cole and Spencer Sewill

TRICYCLE

Boys: Piper Robertson

SOAP BOX DERBY

Girls: Vanessa Balogh

Boys: Ian Scholl

Douglas Soap Box Derby

5-6 YEAR-OLDS

Skyler Hickok, first

Dawson Hickok, second

Jacob Kryman, third

7-8 YEAR-OLDS

Zack Airozo and Dominic Flores, first

Matthew Kulm, second

Chattham Mosher, third

9-10 YEAR-OLDS

Hunter Hickok, first

Danny Texas, second

Cody Eyre, third

Douglas races

10-YARD DASH

2-year-old boys: Mason Jacobs

3-year-old boys: Kurtis Lee

2-year-old girls: Zoey Billings

3-year-old girls: Ella Goldstein

10-YARD DASH

4 and 5-year-old boys: Gabe Storie and Garvin Martin

4 and 5-year-old girls: Jayden Musielek and Alana Walkush

30-YARD DASH

6- to 8-year-old boys: Ryan Liebelt and Ryan Marko

6- to 8-year-old girls: Anna Ripp and Zhane Toomer

40-YARD DASH

9- to 10-year-old boys: Ben Scudder

9- to 10-year-old girls: Ciera Kelly

60-YARD DASH

11- to 14-year-old boys: Stewart Manche

11- to 14-year-old girls: Sophia Waldo

THREE-LEGGED RACE

10- to 12-year-old boys: Jackson Lenhart and Nick Durcell

13-and-up boys: Brent and Alex Sagerstrom

10- to 12-year-old girls Cassidy Davenport and Jordan Kent

13-and-up girls: Carlie Brakes and Sophia Waldo

SACK RACE

5- to 7-year-old boys: Liam VanSickle

8- to 10-year-old boys: Treyson Ramos

11- to 14-year-old boys: Eric Sagerstrom

15 and over: Ryan Sagerstrom

5- to 7-year-old girls: Laurel Shewfelt

8- to 10-year-old girls: Taryn Russhelle

MOTHER'S 40-YARD DASH

Toni Leonard

FATHER'S 40-YARD DASH

Jim Farrington

WOMEN'S 60-YARD DASH

Katie Krehlik

MEN'S 60-YARD DASH

Alex Sagerstrom



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING