Local Scoreboard: Douglas Field Events

Posted: Tuesday, July 10, 2001

Here are the winners of the Douglas Fourth of July field events.

Sprints

10-yard dash-girls (age 2) -- 1. Kalista Mingile

10-yard dash-boys (2) -- 1. Sho Martin; 2. Quin Gist.

10-yard dash-girls (3) -- 1. Rylee Landen; 2. Nicole McCormick.

10-yard dash-boys (3) -- 1. Watler Prussing; 2. Oscar Jones.

20-yard dash-girls (4-5) -- 1. Gracie Meiners; 2. Jessica Sjoroos.

20-yard dash-boys (4-5) -- 1. Doug Harris; 2. Joseph Cordova.

30-yard dash-girls (6-7) -- 1. Alesa Abbott; 2. Cassidy Davenport.

30-yard dash-boys (6-7) -- 1. Jack Grummett; 2. Aiden Sabety-Mass.

40-yard dash-girls (8-9) -- 1. Karli Brakes; 2. Taylor Larson.

40-yard dash-boys (8-9) -- 1. Tony Tompkins; 2. Adam Nesheim.

50-yard dash-girls (10) -- 1. Blaike King; 2. (tie) Katie Calvin and Sable Irwin.

50-yard dash-boys (10) -- 1. Gian Russo; 2. Daniel Stoops.

60-yard dash-girls (11-12) -- 1. Evelyn Fisher; 2. (tie) Gabi Wahto and Jayme Donahue.

60-yard dash-boys (11-12) -- 1. Taylor Chavez; 2. Andrew Gibb.

60-yard dash-girls (13-14) -- 1. Elizabeth Stickel; 2. Elise Wahto.

Three-legged races

Girls-age 10-12 -- 1. Evelyn Fisher and Gabi Wahto; 2. Isabel Bush and Kai Christian.

Boys-age 10-12 -- 1. Andrew Gibb and Douglas Farnsworth; 2. Sam Irwin and Xavier Irwin.

Girls-age 13-older -- 1. Nicole tomich and Lindsay Johnson; 2. Megan Bush and Rose. Griffith

Boys-age 13-older -- No entrants.

Sack Races

20 yards-girls (age 5-6) -- 1. Rochelle Smallwood; 2. Julia Goggin.

20 yards-boys (5-6) -- 1. Tyler Tajon; 2. Carson Kent.

30 yards-girls (7-8) -- 1. Taylor Larson; 2. K.C. Kent.

30 yards-boys (7-8) -- 1. Tony Tompkins; 2. (tie) Logan Miller and Thomas Tajon.

30 yards-girls (9-10) -- 1. Sable Irwin; 2. Katlin Keim.

30 yards-boys (9-10) -- 1. Paul Christian; 2. Alex Botelho.

30 yards-girls (11-12) -- 1. Jamin Tompkins; 2. Isabel Bush.

30 yards-boys (11-12) -- 1. Xavier Irwin; 2. (tie) Taylor Chavez and Andrew Gibb.

30 yards-girls (13-15) -- 1. Julia Mave; 2. Elise Wahto.

30 yards-boys (13-15) -- 1. Matthew Walton.

40 yards-girls (16-older) -- 1. Toni Henricksen; 2. Christal Tompkins.

40 yards-boys (16-older) -- 1. Sungie Musarra; 2. LieuDell Goldsberry.

Parent Races

40-yard three-legged sack race (parent/daughter) -- 1. K.C. Kent and Lynn Kent; 2. Jamie Tompkins and Frank Tompkins.

40-yard three-legged sack race (parent/son) -- 1. J. Lee and Paul Christian; 2. Carson Kent and Chris Kent.

40-yard dash-mothers -- 1. Toni Henricksen; 2. (tie) Jan Rutherdale and Lavina Smallwood.

40-yard dash-fathers -- 1. Mike Dilger; 2. (tie) Mark Vincent and Greg Goggin.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING