Gold Rush Days winners

Posted: Wednesday, July 11, 2007

MAIN EVENTS

Sound off on the important issues at

All Around Resource

Jessica Schneider

Bull of the Woods

Corey Christians

Babe of the Woods

Jessica Schneider

Best Male Miner

Jim Smith

Best Female Miner

Alea Oien

12B Overshot Mucking

Jim Smith, first

Mike Martin, second

Kirk Ziengenfuss, third

Men's Ax Throwing

Jim Smith, first

Jessie Hay, second

Corey Christians, third

Women's Ax Throwing

Jessica Schneider, first

Jamie Beldo, second

Alea Oien, third

Men's Choker Setter

Corey Christians, first

Mike Baylous, second

Jason Crew, third

Women's Choker Setter

Alea Oien, first

Veronica Harmon, second

Jessica Schneider, third

Men's Hand Mucking

Mike Martin, first

Alec Venechuk, second

Corey Christians, third

Women's Hand Mucking

Alea Oien, first

Jessica Schneider, second

Heidi Reichl, third

Jackleg Drilling

Jim Smith, first

Isaac Easley, second

EZ Easley, third

Men's Log Rolling

Corey Christians, first

Chris Mills, second

Ralph Austin, third

Women's Log Rolling

Jessica Schneider, first

Jamie Beldo, second

Cindy Pfaff, third

Men's Obstacle

Pole Bucking

Al Hill, first

Corey Christians, second

Mike Baylous, third

Women's Obstacle

Pole Bucking

Sonie Blackwell, first

Alea Oien, second

Jessica Schneider, third

Men's Power Saw Bucking

William Tonsgard, first

Ralph Austin, second

Ernie Ackermann, third

Women's Power Saw Bucking

Heidi Reichl, first

Alea Oien, second

Jessica Schneider, third

Men's Speed Climbing

Corey Christians, first

Ralph Austin, second

Mike Baylous, third

Women's Speed Climbing

Sonie Blackwell, first

Jessica Schneider, second

Alea Oien, third

Men's Spike Driving

Corey Christians, first

Jim Smith, second

Bill Stanley, third

Women's Spike Driving

Alea Oien, first

Jessica Schneider, second

Heidi Reichl, third

Men's Vertical Chopping

Corey Christians, first

William Tonsgard, second

Jim Smith, third

Women's Vertical

Chopping

Jessica Schneider, first

Jessica Schneider, second

Alea Oien, third

Gold Panning

Michael Orelove, first

Emily Yost, second

John Kremers, third

KIDS EVENTS

Choker Setter

Tristian Dyakanoff, first

Jennifer Helms, second

Theodore Krauss, third

Hand Mucking

Tristian Dyakanoff, first

Catlin Wilson, second

Kylee Easley, third

SPIKE DRIVING

Tristian Dyakanoff, first

Frankie Hosey, second

Jennifer Helms, third

HORSESHOE

Horseshoe Singles

Kim Custer, first

Gale Good, second

Horseshoe Doubles

Kim Custer and Gale Good

GOLD PANNING

Michael Orelove, first

Emily Yost, second

John Kremers, third

TEAM EVENTS

Team Drilling 1

Jim Smith, EZ Easley and

Don Howard

Team Drilling 2

Kirk Ziengenfuss, Isaac Easley and Mike Martin

Cable Splicing 1

William Tonsgard and

Will Tonsgard

Cable Splicing 2

Brian Mofler and Jamey Holloway

Jack & Jill Team

Hand Bucking 1

Jessica Schneider, Alea Oien and Veronica Harmon

Jack & Jill Team

Hand Bucking 2

Corey Christians, Jim Smith and

Jacob Miller

Team Hand Bucking 1

Jim Smith, Ralph Austin and

Jacob Miller

Team Hand Bucking 2

Ernie Helmer, Corey Christians and Ernie Ackermann

Team Hand Bucking 1

Sonie Blackwell, Veronica Harmon and Heidi Reichl

Team Hand Bucking 2

Alea Oien, Cindy Pfaff and

Jessica Sneider

MEN'S Choker Setter Relay 1

Mike Baylous, Ralph Austin and Brian Mallur

MEN'S Choker Setter Relay 2

Al Hill, Corey Christians and

Wil Tonsgard



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING