July 4th Parade Winners

Posted: Sunday, July 11, 2010

Douglas Parade Winners

Most Original: Juneau Urgent & Family Care

Most Patriotic: Alaska Striping and Painting with Sister Act II

Most Beautiful: Juneau Dance Unlimited

Most Alaskan: Greens Creek and Kensington Mine

Best Marching Band/Musical Group: Stroller White Pipes and Drums & the Highland Dancers

Best Commercial: Eaglecrest and the Zipline

Best Cultural: 100th Anniversary of the Boy Scouts

Best Volunteer: The Juneau Shriner Club

Children's Parade Winners

Go Cart Girls: Kamper Hart

Go Cart Boys: Nickolas Jacobsen

Scooter: Kylynn Hurlbut

Rollerblade: Brooke Sanford

Hoola Hoop: Grace Walli

Decorated Stroller: Taylor

Tricycle: Dori Germain and Ava Shelley

Bicycle: Gabrielle Suhr, Kaitlin Suhr, Madeline Germain and Andrew Dilley

Most Patriotic: The Cousins

Watermelon Contest Winners

2 years: Dori Germain

3 years: Bryanna Eakes

5 years: Madeline Germain

6-9 years: Greyson Liebelt

10 years: Megan McCormik

11 years: Ryan Liebelt and Nikko Herbert

12 years: Zach Hebert

13 years: Kap Tseu and Joe Greenough

Adults: Mike Carriker

Juneau Parade Winners

Best of Parade: Janice D. Holst School of Dance

Most Alaskan

First Place: Juneau Dance Unlimited

Second Place: Janice D. Holst School of Dance

Most Patriotic

First Place: Filipino Community

SecondPlace: Arrow Refuse

Best Commercial

First Place: Janice D. Holst School of Dance

Second Place: Exit Realty

Best Use of Theme

First Place: Filipino Community

Second Place: Janice D. Holst School of Dance and Juneau Dance Unlimited

Best Custom Vehicle: Cathy Muñoz For House

Best Antique Vehicle: Cathy Muñoz For House

Best Classic Vehicle: Samuels For Governor

Best Decorated Vehicle: Juneau Shrine Club

Best Musical Group: Ati Athian

Best Color Guard: Southeast Alaska Native Veterans

Best Band: Stroller White

Best Marching Unit: Parnell For Governor

Most Spirit: Shape the Future

Most Humorous: Juneau Roller Girls

Specialty Youth Catagory Winners

Best youth achievement: Tlingit Culture Language and Literacy

Best Youth Heritage Costume: Tlingit Culture Language and Literacy

Best Youth Honor Guard: Civil Air Patrol Honor Guard

Best Youth Scout Group: Boy Scouts

Best Youth Sports Team: Juneau Jumpers



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING