Juneau riders find success at Whitehorse horse show

Posted: Tuesday, August 27, 2002

Eight Juneau equestrians traveled to Whitehorse, Yukon Territory, last month to compete in the Yukon Horse and Rider Association's 23rd annual Summer Horse Show.

The event, held July 19-21, featured 93 events covering halter, dressage, jumping, Western, English and Gymkhana. In addition to the Juneau contigent, five of whom were members of the Thunder Mountain 4-H Club, there were horses and riders from Whitehorse, Dawson City, Yukon Territory, and Atlin, British Columbia.

The following are the Juneau riders' results:

• Halter (eight classes) - Bonnie Fitzjarrald, riding Jets Hi Tide, won first in registered geldings (age 3 and older); Brianna Tragis, Zippos Holy Smoke, second place, registered mares (age 3 and older); Heather Bennett, S.A. Mystery Man, third place, ponies and miniatures (all ages); and Elena Ruddy, Poco Dust Bandit, reserve, registered geldings (age 3 and older).

• Dressage (11 classes) - Heather Bennett, S.A. Mystery Man, second place, Yukon Elementary Dressage Test (Walk/Trot).

• English/Jumping (47 classes) - Sivanna Kirkpatrick, Cross E Dry Smoke, second place, Hunter Pleasure Under Saddle (Maiden).

• Western/Gymkhana (27 classes) - Stefanie Messerschmidt, Cross E Dry Smoke, first place, Stock Seat Equitation (Senior); first, Western Horsemanship (Senior); second, Western Pleasure (Maiden); fifth, Reining (Green as Grass).

Bonnie Fitzjarrald, Jets Hi Tide, first place, Western Pleasure (Junior); second, Trail Horse (Junior); third, Stock Seat Equitation (Junior); third, Reining (Green as Grass); third, Figure 8 Stake Race (15.00 seconds and over).

Amanda Sidney, A Nickel A Copy, first place, Pole Bending (34.00 seconds and under); fourth, Egg & Spoon (Open, Group 2); fifth, Barrels (22.00-25.99 seconds).

Heather Bennett, S.A. Mystery Man, first place, Keyhole (11.99 seconds and under); third, Trail Horse (Junior); third, Western Pleasure (Junior); fourth, Pole Bending (29.00-33.99 seconds).

Bobbi Epperly, Koko, first place, Keyhole (12.00-13.50 seconds); fourth, Barrels (26.00 seconds and over); fourth, Pole Bending (34.00 seconds and over).

Brianna Tragis, Zippos Holy Smoke, second place, Western Pleasure (Junior); second, Western Horsemanship (Junior); second, Reining (Green as Grass); fourth, Stock Seat Equitation (Junior); fourth, Figure 8 Stake Race (13.00-14.99 seconds).

Elena Ruddy, Poco Dust Bandit, second place, Figure 8 Stake Race (15.00 seconds and over); fourth, Trail Horse (Junior); fourth, Barrels (22.00-25.99 seconds); fifth, Egg & Spoon (Open, Group 2).

Heather Yeisley, Valentine, third place, Barrels (22.00-25.99 seconds); third, Figure 8 Stake Race (13.00 to 14.99 seconds); third, Egg & Spoon (Open, Group 2); fifth, Keyhole (12.00-13.50 seconds).



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING