Alaska High School Top 16 Swimming and Diving Performances

Posted: Thursday, August 31, 2006

As of Aug. 30. Courtesy of JDHS coach John Wray.

Sound off on the important issues at

NOTE: No Results received from Fairbanks, Kenai Peninsula or Mat-Su area schools

GIRLS STANDINGS

200-YARD MEDLEY RELAY

Juneau-Douglas 1:55.16

Service 1:57.37

South 1:58.81

Ketchikan 2:00.45

Dimond 2:02.18

Sitka 2:03.20

Chugiak 2:05.40

East 2:08.70

Petersburg 2:11.03

West 2:14.00

Bartlett 2:35.68

200 FREESTYLE

Elizabeth Jagusch (12), Kayhi 2:04.19

Erin McDuffie (10), Ser 2:05.34

Kirsta Bezenek (10), Kayhi 2:08.23

Page, West 2:08.31

A. Taylor, South 2:08.72

Taylor White (10), Sit 2:08.89

Lindsay Clark (9), JD 2:09.61

Kylie Moore (12), Bart 2:10.43

Koko Urata (11), JD 2:12.31

Chloe Miller, Ser 2:12.93

M. Bennett, Dim 2:15.09

Maggie Hepler (10), ER 2:17.84

Ann Van Hees (12), South 2:18.11

Helen West (10), Sit 2:20.32

Abigail Ahyong (11), Kayhi 2:20.77

Kristin Nuemaker, Pet 2:22.65

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Kristin Jones (11), JD 2:14.39

Ariel Hyams (10), West 2:19.21

Melissa Bogert (11), JD 2:20.43

Hannah Iverson (9), Ser 2:22.62

Dana Bye (11), South 2:24.44

Kirsta Bezenek (10), Kayhi 2:24.57

Paulina Yoo (9), South 2:25.39

Calie Caldwell (12), Chug 2:25.83

Mary Broschat (9), Sit 2:26.05

Sarah Felix (11), JD 2:27.05

E. Holt, Dim 2:31.22

Caitlin Way (10), Sit 2:32.89

Jessie Quay (12), Ser 2:33.09

Elana Grotha (12), Dim 2:33.11

R. Oswald, Bart 2:36.04

Abigail Ahyong (11), Kayhi 2:36.65

50 FREESTYLE

Jenni Rinker (12), Ser 24.77

Sara Bogert (11), JD 25.41

Elizabeth Jagusch (12), Kayhi 25.53

Julia DiCostanzo (12), JD 25.79

Yana Garvey (10), Dim 25.83

Kristin Adams (12), Serv 25.93

Lauren Langford (12), West 25.94

Kelly Brakora (10), East 26.20

Jenna Rutecki (11), JD 26.33

Meridith Uldrich (12), South 26.58

Caitlin Way (10), Sit 26.79

Mary Broschat (9), Sit 26.85

Taylor White (10), Sit 27.07

Emily Johannes (12), West 27.17

Koko Urata (11), JD 27.19

1-METER DIVING

Megan Morton (12), Dim 186.90

Alexandra Brown (10), JD 152.10

Allison Sharp (10), JD 151.65

Kate Sanders, ER 146.85

Racheal Klancher, Ser 138.50

Alyssa Wigby, Serv 138.30

Meyer, East 133.05

Chana Dulin (12), Kayhi 131.45

L Veit, South 127.65

Rosefigura, West 123.95

Kristen Peterson (11), Kayhi 113.45

McKnight, East 106.55

S Heintz, Dim 100.30

E Chaffin, Chug 93.85

100 BUTTERFLY

Melissa Bogert (11), JD 58.91

Elizabeth Jagusch (12), Kayhi 1:02.13

Sarah Felix (11), JD 1:05.19

Kelly Brakora (10), East 1:05.74

Calie Caldwell (12), Chug 1:05.71

A. Taylor, South 1:06.16

Abbey Jackson (12), Pet 1:08.16

Ann Burnham, South 1:08.91

Jessie Quay (12), Ser. 1:10.22

Maia Dickinsen (11), East 1:10.42

M. Kempton-Hein (11), Sit 1:11.26

Bryn Winterberger (9), Ser 1:12.06

Katie Busch (10), JD 1:13.04

Tess Jagusch (9), Kayhi 1:13.22

R. Oswald, Bart 1:13.25

Madeline Bulkow, Ser 1:13.59

100 FREESTYLE

Sara Bogert (11), JD 55.79

Julia Dicostanzo (12), JD 56.85

Lauren Langford (12), West 57.47

Hannah Iverson (9), Ser 57.49

C. Knight, South 57.79

Paulina Yoo (9), South 57.95

Melissa Bogert (11), JD 58.11

Ava Williams (10), Chug 58.21

Jenna Rutecki (11), JD 58.48

Caitlin Way (10), Sit 59.03

Taylor White, (10), Sit 59.04

Steffi Anderson (12), Dim 59.47

Lindsay Clark (9), JD 1:00.21

Sarah Poggi, ER 1:01.01

Blair Price, Serv 1:01.34

Kristin Neumaker, Pet 1:02.12

500 FREESTYLE

Kristin Jones (11), JD 5:16.58

Yana Garvey (10), Dim 5:32.06

Elizabeth Jagusch (12), Kayhi 5:36.85

Erin McDuffie (10), Ser 5:37.37

Brogan Beyette (11), Chug 5:42.85

Lindsay Clark (9), JD 5:47.19

Caitlin Way (10), Sit 5:53.16

Koko Urata (11), JD 5:56.08

Ann Van Hees, South 6:03.40

M. Bennett, Dim 6:03.66

Linzie Norman (10), JD 6:05.50

Leslie Rawson (10), East 6:05.64

Abigail Ahyong (11), Kayhi 6:09.57

Annea Martinsen, Pet 6:13.66

Katrina Hall, ER 6:23.71

Tess Jagusch (9), Kayhi 6:24..01

200 FREESTYLE RELAY

Juneau-Douglas 1:43.00

Sitka 1:49.69

Service 1:51.40

Eagle River 1:52.32

South 1:52.66

West 1:52.67

Ketchikan 1:57.39

East 1:58.31

Petersburg 1:59.16

Dimond 2:01.73

Chugiak 2:03.46

Bartlett 2:16.95

100 BACKSTROKE

Sara Bogert (11), JD 1:03.03

Kristin Jones (11), JD 1:03.91

Kristin Adams (12), Serv 1:04.92

Dana Bye (11), South 1:05.03

Julia DiCostanzo (12), JD 1:06.15

Ariel Hyams (10), West 1:07.68

Abbey Jackson (12), Pet 1:08.09

Kirsta Bezenek (10), Kayhi 1:08.47

Jenna Rutecki (11), JD 1:08.64

Linzie Norman (10), JD 1:09.32

Lindsay Clark (9), JD 1:10.10

Morgan Bender, ER 1:10.31

Ann Pruszenski (10), Ser 1:11.37

E Holt, Dim 1:11.92

M. Kempton-Hein (11), Sit 1:12.55

S. Johnson, Chug 1:14.25

100 BREASTSTROKE

Elizabeth Jagusch (12), Ket 1:07.86

Meridith Uldrich (12), South 1:11.58

Brogan Beyette (11), Chug 1:13.92

Kristin Jones (11), JD 1:14.03

Lia Heifetz (11), JD 1:14.26

Mary Broschat (9), Sit 1:14.73

Melissa Bogert (11), JD 1:15.95

Katie Busch (10), JD 1:16.92

Sarah Felix (11), JD 1:17.07

Kirsta Bezenek (10), Kayhi 1:17.47

Bryn Winterberger (9), Ser 1:17.50

Chloe Miller, Ser 1:18.05

Ann Burnham, South 1:18.14

Blair Price, Ser 1:19.76

Steffi Anderson (12) , Dim 1:20.10

Kylie Moore (12), Bart 1:20.50

400 FREESTYLE RELAY

Service 3:48.37

Juneau-Douglas 3:49.33

South 4:00.73

Dimond 4:03.96

Chugiak 4:08.06

West 4:09.06

East 4:16.23

Kayhi 4:20.64

BOYS STANDINGS

200 MEDLEY RELAY

Sitka 1:44.59

Service 1:48.81

East 1:50.17

South 1:52.73

Chugiak 1:54.99

Dimond 1:55.83

West 1:58.50

Kayhi 2:05.68

Petersburg 2:08.69

Bartlett 2:12.62

200 FREESTYLE

David Henry (12), Chug 1:52.27

Ben Adams (11), Sit 1:54.17

Ethan Wheat (12), Ser 1:54.92

C. Wholecheese (9) East 1:55.06

Andy Otos (12), Kayhi 1:58.03

Rumen Doggett, (10), Sit 1:59.16

Judd Hanni (12), Dim 2:02.28

Jamie Gorman (12), Sit 2:03.44

Bryan Lovett (12), Sit 2:05.35

Grant Wadley (10), Kayhi 2:07.54

M. Dunhoff, Ser 2:10.53

Oliver Keim (10), West 2:10.66

Ben Reimer (11), South 2:11.97

Pat Doherty (11), Kayhi 2:15.09

Bynum Jackson, Pet 2:17.76

A. Anderson, Dim 2:19.08

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Wyatt Adams (9), Ser 2:10.88

Josh Yoo (11), South 2:11.20

Alex Dailey (12), Sit 2:12.89

Kelsey Knoble (12), East 2:13.36

M. Summers, Dim 2:15.52

Andy Otos (12), Kayhi 2:17.18

Austin Hussong (10), Dim 2:19.75

Bryan Lovett (12), Sit 2:21.08

M Williams, Bart 2:26.00

G. Ensign, Chug 2:27.29

Robert Stein (12), Sit 2:27.58

S. Degange, Chug 2:35.72

Bynum Jackson, Pet 2:40.16

Tcheou, West 2:45.12

Jacob Arthen, ER 2:46.09

Seth McCallum, Pet 2:47.61

50 FREESTYLE

Ben Adams (11), Sit 22.55

Max Rosefigura (12), West 23.27

Ben Campen (12), Sit 23.33

Gavin McGown (12), Sit 23.67

Kwan-Jin Bloomfield (12), Dim 24.22

Nick Rutecki (9), JD 24.23

R. Kotelman, Bart 24.27

Slater Ferguson (10), Sit 24.37

Z. Stone, Bart 24.40

Jacob Lingnau (12), East 24.69

C Higley, South 25.21

S Boneta, Chug 25.21

Robert Stein (12), Sit 25.33

Cameron Gmehlin (9), Ser 25.50

Sterling Price, Ser 25.55

Lucas Haas, Ser 25.71

1-METER DIVING

Matt McDonald (12), Ser 179.00

C. Highly, South 167.95

Nathan Teal (10) JD 158.10

Brandon Baker (11), East 156.45

Thomas Fuller, Ser 154.45

Adam Fisher (12), Pet 151.65

A. Sather, Chug 118.40

Spencer Round (11), Kayhi 113.25

Hansmeyer, East 99.45

100 BUTTERFLY

David Henry (12), Chug 55.61

Ethan Wheat (12), Ser 56.13

Aaron Heaslet (11), East 58.00

K. Kinney (9), Dim 1:00.79

Alex Dailey (12), Sit 1:02.09

Grant Wadley (10), Kayhi 1:05.05

A. Anderson, Dim 1:05.40

Issac Park (12), West 1:05.48

R Chadwick, South 1:10.25

Robert Stein (12), Sit 1:10.54

Z Vanlandingham, South 1:13.12

Seth McCallum, Pet 1:18.83

Tyler Hemegan, Ser 1:19.04

Bynum Jackson, Pet 1:20.04

Skyler Arend, Ser 1:28.43

L. Park, West 1:29.23

100 FREESTYLE

Ben Adams (11), Sit 49.86

Wyatt Adams (9), Ser 51.34

Ben Campen (12), Sit 52.37

Gavin McGown (12), Sit 53.06

Andy Otos (12), Kayhi 53.22

Slater Ferguson (10), Sit 53.82

Nick Rutecki (9), JD 54.43

M Williams, Bart 55.55

Robert Stein (12), Sit 56.19

Andrew Vallion (12), Sit 56.41

Grant Wadley (10), Kayhi 56.50

Oliver Keim (10), West 56.50

S Boneta, Chug 56.73

V. Fell, South 59.47

Alex Barto (9), JD 59.82

Steven Bender, ER 1:00.00

500 FREESTYLE

Cameron Gmehlin (9), Ser 5:12.09

Austin Hussong (10), Dim 5:14.91

Rumen Doggett (10), Sit 5:15.40

K. Kinney (9), Dim 5:19.34

Jamie Gorman (12), Sit 5:30.31

Alex Barto (9), JD 5:34.56

Bryan Lovett (12), Sit 5:36.16

Jacob Hakala (10), Chug 5:36.22

Max Rosefigura (12), West 5:37.76

Sterling Price, Ser, 5:40.95

R. Kotelman, Bart 5:44.67

David Marifern (9), Pet 5:53.04

Pat Doherty (11), Kayhi 6:06.11

R. Chadwick, South 6:11.35

Tcheou, West 6:15.42

Seth McCallum, Pet 6:23.13

200 FREE RELAY

Sitka 1:32.71

East 1:37.01

Dimond 1:45.35

Kayhi 1:47.04

South 1:47.26

Service 1:50.37

West 1:52.44

Petersburg 1:54.76

Eagle River 1:57.00

Chugiak 1:57.84

Bartlett 2:04.78

100 BACKSTROKE

Josh Yoo (11), South 1:00.35

Z. Stone, Bart 1:01.75

B. Gordon, Bart 1:02.46

Gavin McGown (12), Sit 1:02.72

Andy Otos (12), Ket 1:02.76

Gordon Reeder (9), Sit 1:03.44

Alex Barto (9), JD 1:03.56

Jacob Hakala (10), Chug 1:05.32

Adam Miller, Ser. 1:05.66

Jamie Gorman (12), Sit 1:07.34

Ben Reimer (11), South 1:07.43

Anthony Cevera (12), Craig 1:07.52

Luke Miller (12), West 1:08.00

Adam Fisher (12), Pet 1:12.29

Josh Clark (11), JD 1:12.65

Mike Dunhoff, Ser 1:14.60

100 BREASTSTROKE

Ben Campen (12), Sit 1:03.22

Gavin McGown (12), Sit 1:06.44

Alex Dailey (12), Sit 1:10.12

Andrew Vallion (12), Sit 1:10.66

K. Kinney (9), Dim 1:12.08

Issac Park (12), West 1:12.44

Lucas Haas, Ser 1:13.78

Bryan Lovett (12), Sit 1:14.09

Slater Ferguson (10), Sit 1:15.37

G Ensign, Chug 1:15.38

David Marifern (9), Pet 1:16.08

M Summers, Dim 1:16.11

M Wolcott, South 1:16.43

Kim, East 1:18.64

Jacob Arthen, Ser 1:21.59

L. Park, West 1:23.79

400 FREESTYLE RELAY

East 3:31.97

Sitka 3:33.09

Service 3:40.28

West 3:42.71

Chugiak 3:43.45

Dimond 3:45.61

South 3:48.26

Kayhi 4:23.27

Eagle River 4:38.80



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING