H.S. Swim & dive results

Posted: Friday, September 04, 2009

Aug. 28 @Sitka

Girls' Team Results:

1. Ketchikan 121; 2. Juneau-Douglas 81; 3. Sitka 34; 4. Petersburg 28; 5. Thunder Mountain 19; 6. Craig 2.

Individual Results:

200-yard medley relay

1. Ketchikan, 1:55.23; 2. Juneau-Douglas A, 2:05.35; 3. Sitka, 2:12.03; 4. Juneau-Douglas B 2:14.21.

200-yard freestyle

1. 1. Tessa Hasbrouck, Petersburg, 2:04.51; 2. Kymberly Turner, Thunder Mountain, 2:22.03; 3. Maddy Chadwick, Sitka, 2:32.25; 4. Tessa Beedle, Juneau-Douglas, 2:32.72; 5. Lauren Busch, Juneau-Douglas, 2:35.09; 6. Dawn McMasters, Sitka, 2:35.43.

200-yard IM

1. Janelle Stacy, Ketchikan, 2:14.28; 2. Alexandrea Broshcat, Sitka, 2:25.87; 3. Lindsay Clark, Juneau-Douglas, 2:26.53; 4. Alissa Bezenek, Ketchikan, 2:27.72; 5. Anna Bullock, Thunder Mountain, 2:34.52; 6. Kerry Barto, Juneau-Douglas, 2:35.08.

50-yard freestyle

1. Emilee Johnson, Ketchikan, 25.39; 2. Kristen Neunecker, Petersburg, 27.06; 3. Isabel Stephens, Ketchikan, 27.08; 4. Aly Walker, Ketchikan, 28.51; 5. Katie Goodell, Juneau-Douglas, 30.47; 6. Tory Bottgen, Sitka, 31.06.

1-meter diving

1. Zeeba Sanchez, Thunder Mountain, 148.80; 2. Amy Meck, Ketchikan, 122.10; 3. Skye Weller, Petersburg, 117.20.

100-yard butterfly

1. Janelle Stacy, Ketchikan, 1:00.0; 2. Auri Clark, Juneau-Douglas, 1:02.25; 3. Alissa Bezenek, Ketchikan, 1:06.82; 4. Kassandra Klose, Ketchikan, 1:07.90; 5. Kymberly Turner, Thunder Mountain, 1:12.66; 6. Lauren Busch, Juneau-Douglas, 1:21.98.

100-yard freestyle

1. Tessa Hasbrouck, Petersburg, 57.57; 2. Alexandrea Broshcat, Sitka, 1:00.18; 3. Isabel Stephens, Ketchikan, 1:01.61; 4. Anna Bullock, Thunder Mountain, 1:01.87; 5. Shehan Stickwan, Craig, 1:02.08; 6. Kendra Standley, Ketchikan, 1:02.24.

500-yard freestyle

1. Lindsay Clark, Juneau-Douglas, 5:47.75; 2. Mikayla Brown-Harrison, Ketchikan, 6:13.36; 3. Aly Walker, Ketchikan, 6:26.10.

200-yard freestyle relay

1. Ketchikan, 1:45.22; 2. Juneau-Douglas, 1:52.49; 3. Ketchikan, 1:55.46; 4. Sitka, 2:12.97.

100-yard backstroke

1. Emilee Johnson, Ketchikan, 1:06.63; 2. Kristen Neunecker, Petersburg, 1:12.05; 3. Kerry Barto, Juneau-Douglas, 1:12.63; 4. Katie Goodell, Juneau-Douglas, 1:18.88; 5. Dawn McMasters, 1:22.96.

100-yard breaststroke

1. Kendra Standley, Ketchikan, 1:09.99; 2. Auri Clark, Juneau-Douglas, 1:14.09; 3. Kassandra Klose, Ketchikan, 1:16.45; 4. Elsa Robinson, Juneau-Douglas, 1:18.31; 5. Maddy Chadwick, Sitka, 1:18.84; 6. Kate Lukshin, Juneau-Douglas, 1:21.87.

400-yard freestyle relay

1. Juneau-Douglas, 4:20.90; 2. Ketchikan, 4:21.53.

Boys' Team Results:

1. Juneau-Douglas 166; 2. Ketchikan 52; 3. Sitka 39; 4. Craig 37; 5. Petersburg 11; 6. Thunder Mountain 3.

Individual Results:

200-yard medley relay

1. Juneau-Douglas A 1:43.41; 2. Juneau-Douglas B 1:49.62; 3. Sitka 1:54.40; 4. Craig 1:57.40; 5. Ketchikan 1:58.48.

200-yard freestyle

1. Josh Anderson, Juneau-Douglas, 1:58.16; 2. Nathan Messing, Juneau-Douglas, 1:58.19; 3. Case Kuikhoven, Ketchikan, 2:02.46; 4. Ian McCallum, Petersburg, 2:03.37; 5. Karl Benner, Sitka, 2:04.53; 6. Joe Truitt, Ketchikan.

200-yard IM

1. Cody Brunnette, Juneau-Douglas, 1:59.34; 2. Seth Cayce, Juneau-Douglas, 2:10.92; 3. Alex Barto, Juneau-Douglas, 2:16.99; 4. Evan Harrington, Sitka, 2:20.75; 5. Case Kuikhoven, Ketchikan, 2:20.79; 6. Tatsu Monkman, Juneau-Douglas, 2:22.45.

50-yard freestyle

1. Tyler Mickelson, Juneau-Douglas, 23.45; 2. Cody Schick, Juneau-Douglas, 24.05; 3. Derek Weaver, Craig, 24.35; 4. Gordon Reeder, Sitka, 24.62; 5. Joe Zarlingo, Petersburg, 25.13; 6. Jacob Reid, Sitka, 25.36.

1-meter diving

1. Peter Bellagh, Juneau-Douglas, 155.15; 2. Dillion Scanton, Juneau-Douglas, 114.55.

100-yard butterfly

1. Josh Anderson, Juneau-Douglas, 58.68; 2. Jonah Swanson, Juneau-Douglas, 1:00.49; 3. TJ Hammersland-Torres, Ketchikan, 1:03.41; 4. Jacob Reid, Sitka, 1:04.32; 5. Evan Norman, Juneau-Douglas, 1:07.54; 6. Jimmie Busch, Thunder Mountain, 1:0.24.

100-yard freestyle

1. Cody Brunnette, Juneau-Douglas, 49.07; 2. Cody Schick, Juneau-Douglas, 52.34; 3. Evan Harrington, Sitka, 54.12; 4. Eli Atland, Craig, 58.14; 5. Matt Johnson, Ketchikan, 1:02.09; 6. Reese Anderson, Ketchikan, 1:04.17.

500-yard freestyle

1. Nathan Messing, Juneau-Douglas, 5:22.65; 2. Tatsu Monkman, Juneau-Douglas, 5:38.98; 3. TJ Hammersland-Torres, Ketchikan, 5:57.12; 4. Brent O'Connor, Craig, 6:18.73; 5. Bear Yates, Craig, 7:26.98; 6. Joe Weyhmiller, Craig, 7:45.77.

200-yard freestyle relay

1. Juneau-Douglas B, 1:33.65; 2. Ketchikan A, 1:48.93; 3. Ketchikan B, 1:56.29; 4. Juneau-Douglas A 1:57.84; 5. Sitka, 2:00.24; 6. Craig, 2:13.11.

100-yard backstroke

1. Alex Barto, Juneau-Douglas, 1:00.03; 2. Gordon Reeder, Sitka, 1:04.03; 3. Dylan Christianson, Ketchikan, 1:06.44; 4. Luke Dinon, Craig, 1:06.76; 5. Joe Zarlingo, Petersburg, 1:07.15; 6. Jonah Swanson, Juneau-Douglas, 1:07.19.

100-yard breaststroke

1. Seth Cayce, Juneau-Douglas, 1:04.79; 2. Tyler Mickelson, Juneau-Douglas, 1:07.70; 3. Ian McCallum, Petersburg, 1:09.27; 4. Evan Norman, Juneau-Douglas, 1:11.11; 5. Jimmie Busch, Thunder Mountain, 1:12.79; 6. Derek Weaver, Craig, 1:14.07.

400-yard freestyle relay

1. Juneau-Douglas B, 3:46.52; 2. Ketchikan B, 3:56.09; 3. Juneau-Douglas A, 3:56.50; 4. Ketchikan A, 4:12.56.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING