http://racerealty.com/

Alaska High School Swimming and Diving Top 16

Posted: Friday, September 08, 2006

Alaska Swimming and Diving Top 16 Performances

Sound off on the important issues at

As of Sept. 6, compiled by JDHS coach John Wray

GIRLS RANKINGS

200-YARD MEDLEY RELAY

Juneau-Douglas 01:55.16

Service 01:57.37

Lathrop 01:58.65

South 01:58.81

Ketchikan 02:00.45

East 02:01.25

West Valley 02:01.30

Dimond 02:01.96

Sitka 02:03.20

Chugiak 02:03.31

North Pole 02:03.93

Soldotna 02:06.37

West 02:11.00

Petersburg 02:11.03

Eagle River 02:14.39

Kenai 02:21.27

200 FREESTYLE

Jenni Rinker (12), Ser 02:02.90

Hannah Iverson (9), Ser 02:03.13

Ariel Hyams (10), West 02:03.45

Elizabeth Jagusch (12), Kayhi 02:04.19

Monica Veit (12), South 02:05.22

Erin McDuffie (10), Ser 02:05.34

Sophie May (10), NP 02:05.49

Elizabeth Bennett (9), Mon 02:07.20

Erin Anderson (11), Lath 02:07.28

Kirsta Bezenek (10), Kayhi 02:08.23

Annie Goering (9), WV 02:08.31

Page, West 02:08.31

A. Taylor, South 02:08.72

Taylor White (10), Sit 02:08.89

Lindsay Clark (9), JD 02:09.61

Kylie Moore (12), Bart 02:10.43

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Kristin Jones (11), JD 02:14.39

Yana Garvey (10), Dim 02:14.80

Ariel Hyams (10), West 02:19.21

Stephanie Hampton (12), WV 02:19.28

Melissa Bogert (11), JD 02:20.43

Alyssa Keill (10) Lath 02:20.79

Elizabeth Bennett (9), Mon 02:21.10

C. Knight, South 02:21.55

Hannah Iverson (9), Ser 02:22.62

Ilaura Reeves (9), Lath 02:22.98

Brogan Beyette (11), Chug 02:23.49

Dana Bye (11), South 02:24.44

Kirsta Bezenek (10), Kayhi 02:24.57

A. Taylor, South 02:24.88

Paulina Yoo (9), South 02:25.39

Christine Butcher (11), Mon 02:25.65

50 FREESTYLE

Jenni Rinker (12), Ser 24.77

Sara Bogert (11), JD 25.41

Elizabeth Jagusch (12), Kayhi 25.53

Julia DiCostanzo (12), JD 25.79

Yana Garvey (10), Dim 25.83

Ilaura Reeves (9), Lath 25.86

Kristin Adams (12), Serv 25.93

Lauren Langford (12), West 25.94

Kelly Brakora (10), East 26.20

Jenna Rutecki (11), JD 26.33

Sophie May (10), NP 26.36

Steffi Anderson (12), Dim 26.39

Ava Williams (10), Chug 26.48

Jordan Reeves (11), Lath 26.55

Meridith Uldrich (12), South 26.58

Stephanie Hampton (12), WV 26.61

1-METER DIVING

Megan Morton (12), Dim 217.80

Melissa Wood (12), Lath 216.60

L Veit, South 162.15

Alyssa Wigby, Serv 153.40

Alexandra Brown (10), JD 152.10

Allison Sharp (10), JD 151.65

Racheal Klancher, Ser 150.25

Rose Mueller (12), WV 147.90

Kate Sanders, ER 146.85

Julia Parrish (9), Lath 144.50

Meyer, East 142.55

Tori Middelstadt (12), Lath 142.20

Ashley Llwelyn (11) WV 138.60

Rosefigura, West 137.20

Chana Dulin (12), Kayhi 131.45

Caitlian Smith (11), WV 118.80

100 BUTTERFLY

Melissa Bogert (11), JD 58.91

Elizabeth Jagusch (12), Kayhi 01:02.13

Stephanie Hampton (12), WV 01:02.37

Elizabeth Bennett (9), Mon 01:03.27

Courtney Rawlins , NP 01:04.02

Kristin Adams (12), Serv 01:05.13

Sarah Felix (11), JD 01:05.19

Rita Spann (10), NP 01:05.39

Calie Caldwell (12), Chug 01:05.71

Kelly Brakora (10), East 01:05.74

Steffi Anderson (12), Dim 01:05.91

Lauren Langford (12), West 01:05.95

A. Taylor, South 01:06.16

Alyssa Keill (10), Lath 01:06.57

Christine Butcher (11), Mon 01:07.72

C. Knight, South 01:08.15

100 FREESTYLE

Sara Bogert (11), JD 55.79

Erin McDuffie (10), Ser 55.93

Julia Dicostanzo (12), JD 56.85

Taylor Walker (10), East 56.91

Sophie May (10), NP 56.93

Lauren Langford (12), West 57.47

Hannah Iverson (9), Ser 57.49

C. Knight, South 57.79

Paulina Yoo (9), South 57.95

Elizabeth Bennett (9), Mon 58.03

Melissa Bogert (11), JD 58.11

Ava Williams (10), Chug 58.21

Jenna Rutecki (11), JD 58.48

Erin Anderson (11), Lath 58.85

Dana Bye (11), South 58.93

Caitlin Way (10), Sit 59.03

500 FREESTYLE

Megan Cavaungh (11), East 05:14.29

Kristin Jones (11), JD 05:16.58

Hannah Iverson (9), Ser 05:30.18

Yana Garvey (10), Dim 05:32.06

Alyssa Keill (10), Lath 05:33.07

Elizabeth Jagusch (12), Kayhi 05:36.85

Erin McDuffie (10), Ser 05:37.37

Maia Dickinson (11), East 05:38.43

Ilaura Reeves (9), Lath 05:39.66

Stephanie Hampton (12), WV 05:40.50

Christine Butcher (11), Mon 05:41.36

Brogan Beyette (11), Chug 05:42.85

Lindsay Clark (9), JD 05:47.19

Sophie May (10), NP 05:48.32

Erin Anderson (11), Lath 05:48.85

Jessica Quay (12). Ser 05:50.50

200 FREESTYLE RELAY

Service 01:42.43

Juneau-Douglas 01:43.00

Dimond 01:47.73

South 01:49.28

North Pole 01:49.40

Sitka 01:49.69

Lathrop 01:52.11

Eagle River 01:52.32

West 01:52.67

West Valley 01:56.61

Ketchikan 01:57.39

East 01:57.39

Petersburg 01:59.16

Chugiak 02:03.46

Kenai 02:14.59

Soldotna 02:16.85

100 BACKSTROKE

Yana Garvey (10), Dim 59.82

Jenni Rinker (12), Ser 01:01.68

Sara Bogert (11), JD 01:03.03

Megan Cavaungh (11), East 01:03.25

Kristin Jones (11), JD 01:03.91

Kristin Adams (12), Serv 01:04.92

Dana Bye (11), South 01:05.03

Lyla Marey (11), Sohi 01:05.66

Julia DiCostanzo (12), JD 01:06.15

Kiana McCrackin (10), Lath 01:06.67

A. Taylor, South 01:06.89

Kendra Day (9), Lath 01:07.45

Ariel Hyams (10), West 01:07.68

Abbey Jackson (12), Pet 01:08.09

Kirsta Bezenek (10), Kayhi 01:08.47

Jenna Rutecki (11), JD 01:08.64

100 BREASTSTROKE

Elizabeth Jagusch (12), Ket 01:07.86

Ilaura Reeves (9), Lath 01:10.49

Courtney Rawlins , NP 01:11.32

Meridith Uldrich (12), South 01:11.58

Monica Veit (12), South 01:12.50

Alyssa Keill (10) Lath 01:13.32

Brogan Beyette (11), Chug 01:13.92

Kristin Jones (11), JD 01:14.03

Lia Heifetz (11), JD 01:14.26

Ariel Hyams (10), West 01:14.53

Mary Broschat (9), Sit 01:14.73

Melissa Bogert (11), JD 01:15.95

Randi Freestone, Sohi 01:16.77

Katie Busch (10), JD 01:16.92

Sarah Felix (11), JD 01:17.07

Kirsta Bezenek (10), Kayhi 01:17.47

400 FREESTYLE RELAY

Service 03:48.37

Juneau-Douglas 03:49.33

East 03:56.53

Lathrop 03:58.81

North Pole 03:59.13

South 04:00.73

West Valley 04:01.17

Dimond 04:03.96

Chugiak 04:07.29

West 04:09.06

Kayhi 04:20.64

Eagle River 04:26.68

Soldotna 04:26.73

Bartlett 04:42.21

Kenai 04:51.22

BOYS RANKINGS

200 MEDLEY RELAY

Sitka 01:44.59

Service 01:48.81

East 01:50.17

Lathrop 01:50.23

Dimond 01:50.51

North Pole 01:50.52

West 01:51.41

West Valley 01:52.25

South 01:52.73

Chugiak 01:53.40

Soldotna 01:54.41

Eagle River 02:03.74

Kayhi 02:05.68

Petersburg 02:08.69

Kenai 02:11.21

Bartlett 02:12.62

200 FREESTYLE

David Henry (12), Chug 01:52.27

Ben Adams (11), Sit 01:54.17

M. Summers, Dim 01:54.26

Ethan Wheat (12), Ser 01:54.92

C. Wholecheese (9) East 01:55.06

Joe Spann, NP 01:55.34

Austin Hussong (10), Dim 01:55.80

Cameron Gmehlin (9), Ser 01:56.30

Kelsey Knoble (12), East 01:57.74

Chris Hall (12), Ken 01:57.81

John Lee (12), WV 01:57.82

Andy Otos (12), Kayhi 01:58.03

Drew Vandermeer (9), WV 01:58.33

Rumen Doggett, (10), Sit 01:59.16

Bryce Peck (10), NP 01:59.84

Kevin Tomera (11), West 02:00.43

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Josh Yoo (11), South 02:00.83

Kwan-Jin Bloomfield (12), Dim 02:04.39

Wyatt Adams (9), Ser 02:05.97

Joe Spann, NP 02:12.43

Alex Dailey (12), Sit 02:12.89

Kelsey Knoble (12), East 02:13.36

K. Kinney (9), Dim 02:14.15

M. Summers, Dim 02:15.52

Andy Otos (12), Kayhi 02:17.18

T. Armstrong, ?? 02:17.46

Drew Vandermeer (9), WV 02:17.57

Adam Boatman (9), NP 02:17.92

Austin Hussong (10), Dim 02:19.75

Peter Jackson (12), WV 02:20.78

Bryan Lovett (12), Sit 02:21.08

Keegan Severns (9), Lath 02:21.23

50 FREESTYLE

Ben Adams (11), Sit 22.55

Max Rosefigura (12), West 23.27

Ben Campen (12), Sit 23.33

Eric Ferree (11), WV 23.36

Gavin McGown (12), Sit 23.67

Colin Dudley (11), Sohi 23.78

C. Wholecheese (9) East 23.87

Luke Miller (12), West 24.21

Kwan-Jin Bloomfield (12), Dim 24.22

Nick Rutecki (9), JD 24.23

R. Kotelman, Bart 24.27

Slater Ferguson (10), Sit 24.37

Chris Hall (12), Ken 24.39

Z. Stone, Bart 24.40

Ethan Wheat (12), Ser 24.45

Judd Hanni (12), Dim 24.47

1-METER DIVING

Sam White (10), NP 243.95

Brandon Baker (11), East 234.40

Matt McDonald (12), Ser 181.75

A. Mercereau, Dim 170.25

C. Highly, South 167.95

Nathan Teal (10) JD 158.10

Thomas Fuller, Ser 154.45

Adam Fisher (12), Pet 151.65

Andy Sather, Chug 130.90

S. Dieffenderfer, ER 120.10

Evan Zeisal, NP 118.60

A. Sather, Chug 118.40

Maurice Francios, WV 115.65

Spencer Round (11), Kayhi 113.25

Aaron Heaslet (11) East 112.50

100 BUTTERFLY

David Henry (12), Chug 55.23

Chirs Hall (12), Ken 55.48

Kwan-Jin Bloomfield (12), Dim 55.49

Wyatt Adams (9), Ser 55.88

Ethan Wheat (12), Ser 56.13

Aaron Heaslet (11), East 58.00

C. Wholecheese (9) East 58.81

Joe Spann, NP 59.76

K. Kinney (9), Dim 01:00.79

Alex Dailey (12), Sit 01:02.09

Peter Jackson (12), WV 01:03.56

Oliver Keim (10), West 01:03.59

Reese Hanneman (11), Lath 01:04.05

Grant Wadley (10), Kayhi 01:05.05

A. Anderson, Dim 01:05.40

Dan SpeegleEvans, Sohi 01:05.45

100 FREESTYLE

Ben Adams (11), Sit 49.86

Caleb Severns (12), Lath 49.98

Wyatt Adams (9), Ser 51.34

Max Rosefigura (12), West 51.64

Ben Campen (12), Sit 52.37

Chris Hall (12), Ken 52.47

Austin Hussong (10), Dim 52.51

Gavin McGown (12), Sit 53.06

Andy Otos (12), Kayhi 53.22

Eric Ferree (11), WV 53.24

Slater Ferguson (10), Sit 53.82

Nick Rutecki (9), JD 54.43

John Lee (12), WV 54.50

Bryce Peck (10), NP 54.75

D. Lee, Dim 55.10

M Williams, Bart 55.55

500 FREESTYLE

Caleb Severns (12), Lath 05:00.44

M. Summers, Dim 05:02.89

David Henry (12), Chug 05:03.21

Ethan Wheat (12), Ser 05:04.72

K. Kinney (9), Dim 05:05.73

Cameron Gmehlin (9), Ser 05:12.09

Austin Hussong (10), Dim 05:14.91

Rumen Doggett (10), Sit 05:15.40

John Lee (12), WV 05:27.47

Jamie Gorman (12), Sit 05:30.31

Adam Boatman (9), NP 05:30.46

Jacob Hakala (10), Chug 05:31.13

Alex Barto (9), JD 05:34.56

Keegan Severns (9), Lath 05:34.62

Bryan Lovett (12), Sit 05:36.16

M. Williams, Bart 05:37.71

200 FREE RELAY

Sitka 01:32.71

East 01:37.01

West 01:37.35

West Valley 01:37.38

North Pole 01:37.81

Service 01:39.42

Dimond 01:40.52

South 01:43.96

Kenai 01:44.18

Kayhi 01:47.04

Lathrop 01:51.89

Eagle River 01:52.65

Petersburg 01:54.76

Chugiak 01:57.84

Soldotna 01:58.96

Bartlett 02:04.78

100 BACKSTROKE

Caleb Severns (12), Lath 54.97

Kelsey Knoble (12), East 57.77

K. Kinney (9), Dim 01:00.34

Josh Yoo (11), South 01:00.35

Tim Olorenshaw (10), Lath 01:01.53

Dylan Wannamaker, Ken 01:01.63

Z. Stone, Bart 01:01.75

B. Gordon, Bart 01:02.46

Gavin McGown (12), Sit 01:02.72

Andy Otos (12), Ket 01:02.76

Adam Miller, Ser. 01:04.00

Gordon Reeder (9), Sit 01:03.44

Alex Barto (9), JD 01:03.56

Adam Boatman (9), NP 01:04.04

Jacob Hakala (10), Chug 01:04.62

Ryan Marso, NP 01:05.27

100 BREASTSTROKE

Josh Yoo (11), South 01:01.88

Ben Campen (12), Sit 01:03.22

Caleb Severns (12), Lath 01:04.10

Cameron Gmehlin (9), Ser 01:06.07

Gavin McGown (12), Sit 01:06.44

Joe Spann NP 01:06.93

Drew Vandermeer (9), WV 01:08.21

Eric Ferree (11), WV 01:08.41

Keegan Severns (9), Lath 01:08.47

T Armstrong, 01:09.08

Alex Dailey (12), Sit 01:10.12

Andrew Vallion (12), Sit 01:10.66

Judd Hanni (12), Dim 01:11.02

Colin Dudley (11), Sohi 01:11.08

Aaron Heaslett (11), East 01:11.34

Peter Jackson (12), WV 01:11.82

400 FREESTYLE RELAY

Dimond 03:28.59

Service 03:30.80

East 03:31.97

Sitka 03:33.09

North Pole 03:39.28

Chugiak 03:41.15

West 03:42.71

West Valley 03:45.10

Lathrop 03:45.71

South 03:48.26

Kenai 03:50.79

Soldotna 03:51.29

Bartlett 03:51.87

Kayhi 04:23.27

Eagle River 04:38.80



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING