http://racerealty.com/

Alaska prep swimming: Top 16 state times

Posted: Thursday, September 09, 2004

Here are Alaska's top 16 times for the 2004 high school swimming season. This list is compiled by Juneau-Douglas High School swim coach John Wray and is through meets of Sept. 4. It includes all reported meets, but is missing results from the Sept. 4 dual meet between North Pole and Lathrop, any meets from the Mat-Su schools and any meets from the Kenai Peninsula schools from before Sept. 4. First names are not available for all athletes. Corrections and missing meet results should be sent to Wray at jwray@hisea.org.

GIRLS

200-YARD MEDLEY RELAY - South Anchorage, 1 minute, 55.31 seconds; Service, 1:55.45; Lathrop, 1:55.87; Juneau-Douglas, 1:58.73; Dimond, 1:59.13; East Anchorage, 1:59.31; West Valley, 2:00.43; Petersburg, 2:00.57; Ketchikan, 2:02.88; North Pole, 2:06.73; Chugiak, 2:07.49; Soldotna, 2:08.39; Sitka, 2:08.83; Chugiak, 2:10.62; Kenai Central, 2:15.59; Skyview, 2:21.56.

200 FREESTYLE - Katie Fritcher, South, 1:59.32; Kristin Jones, JD, 2:00.34; Laura Smith, Dim, 2:00.87; Elise Alexander, Lat, 2:03.57; Sierra Winegarner, Serv, 2:04.66; Kelsey Potdevin, JD, 2:04.92; Kaelen Dickinson, East, 2:05.94; Audrey Butcher, Dim, 2:06.19; Bronwen Nicholls, Dim, 2:07.26; Amber Kelly, JD, 2:07.45; Amanda Jones, JD, 2:07.45; Sara Bogert, JD, 2:07.67; Liana Smith, South, 2:08.61; Carol Triem, Pet, 2:09.09; Hannah Ferree, WV, 2:09.60; Elizabeth Jagusch, Ket, 2:10.06.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Sarah Rockwell, Serv, 2:09.15; Genny Szymanski, Haines, 2:11.51; Jamie Bratten, Lat, 2:15.76; Genny Konicke, Serv, 2:15.86; Megan Cavanaugh, East, 2:16.23; Kristin Jones, JD, 2:17.34; Stephanie Hampton, WV, 2:17.62; Elizabeth Jagusch, Ket, 2:23.42; Carole Triem, Pet, 2:23.43; Meredith Uldrich, South, 2:24.25; Monica Veit, South, 2:24.45; Sara Bogert, JD, 2:24.55; Amanda Jones, JD, 2:25.58; Eva Green, Sold, 2:25.76; Melissa Bogert, JD, 2:26.19; Jenny Myra, Dim, 2:26.36.

50 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 24.12; Lauren Langford, West, 25.38; Anna Szymanski, Haines, 25.41; Kirsten Adams, Serv, 25.64; Katie Fritcher, South, 25.66; Genny Konicke, Serv, 25.70; Kelsey Potdevin, JD, 25.85; Meredith Uldrich, South, 25.90; Adriana Dietrich, WV, 26.07; Jordan Reeves, Lat, 26.51; Julia DiCostanzo, JD, 26.67; Steffi Anderson, Dim, 26.68; Jenna Rutecki, JD, 27.17; Kacey Klein, JD, 27.19; Amber Kelly, JD, 27.20; Valerie Stimac, Chug, 27.34.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (SIX-DIVE SEQUENCE) - Marnita Coenraad, JD, 171.15 points; Caitlin Moore, East, 156.90; Kristine Kintz, Dim, 154.45; Melissa Wood, Lat, 153.50; Tory Coursen, Sold, 149.50; Janae Purcella, South, 146.10; Hannah Zeisel, NP, 143.25; Chelsea Ray, Dim, 140.85; Madison Gifford, Ken, 140.80; Sasha Porter, Sold, 140.65; Tanya Trucano, JD, 140.10; Maria Moses, Lat, 138.15; Holly Trucano, JD, 135.60; Susie Henderson, Pet, 134.45; Ritz, Dim, 127.90; Morton, Dim, 126.85.

100-YARD BUTTERFLY - Genny Szymanski, Haines, 59.41 seconds; Lauren Langford, West, 59.86; Kristin Jones, JD, 59.99; Genny Konicke, Serv, 1:01.51; Abbey Jackson, Pet, 1:02.76; Kirsten Adams, Serv, 1:03.50; Melissa Bogert, JD, 1:03.56; Felina Rosadiuk, Lat, 1:03.85; Kaelen Dickinson, East, 1:04.10; Katie Fritcher, South, 1:04.54; Jenny Myra, Dim, 1:04.78; Lucy Spann, NP, 1:04.92; Valerie Stimac, Chug, 1:05.95; Name not legible, Dim, 1:06.17; Amanda Jones, JD, 1:06.73; Sarah Felix, JD, 1:07.03.

100 FREESTYLE - Elizabeth Jagusch, Ket, 56.50; Anna Szymanski, Haines, 56.60; Kelsey Potdevin, JD, 56.61; Laura Smith, Dim, 57.01; Sierra Winegarner, Serv, 57.10; Name not legible, Dim, 57.48; Monica Veit, South, 57.57; Amber Kelly, JD, 57.57; Eve Green, Sold, 57.79; Danielle Rawlins, NP, 57.85; Jackie Van Driessche, Sew, 58.17; Jocelyn Bratten, Lat, 58.31; Julia DiCostanzo, JD, 58.82; Sara Bogert, JD, 59.10; Audrey Butcher, Dim, 59.19; Valerie Stimac, Chug, 59.29.

500 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 5:08.23; Jamie Bratten, Lat, 5:18.82; Audrey Butcher, Dim, 5:35.86; Katie Fritcher, South, 5:36.59; Kirsten Adams, Serv, 5:43.41; Elaina Meissner, Dim, 5:43.75; Maia Dickinson, East, 5:43.76; Liana Smith, South, 5:46.14; Shea Winterbertger, East, 5:46.45; Ann Van Hees, Serv, 5:50.69; Kacey Klein, JD, 5:52.08; Elana Grotha, Dim, 5:54.97; Kylie Moore, Bart, 5:55.17; Calie Caldwell, Chug, 5:58.--; Anna Seitz, East, 6:08.00; Mandy Claveau, NP, 6:08.95.

200 FREESTYLE RELAY - South Anchorage, 1:44.44; Service, 1:44.56; Dimond, 1:46.32; Juneau-Douglas, 1:46.80; West Valley, 1:48.46; Ketchikan, 1:49.05; Petersburg, 1:49.93; East Anchorage, 1:50.97; Soldotna, 1:51.37; Sitka, 1:54.35; North Pole, 1:57.15; Kenai Central, 1:57.88; Lathrop, 2:00.26; Chugiak, 2:07.16; Bartlett, 2:34.51; West Anchorage, 2:59.27.

100 BACKSTROKE - Sarah Rockwell, Serv, 59.40; Genny Szymanski, Haines, 59.75; Abbey Jackson, Pet, 1:01.62; Anna Szymanski, Haines, 1:02.57; Kelsey Potdevin, JD, 1:03.77; Kirsten Adams, Serv, 1:04.83; Dana Bye, South, 1:05.60; Ann Van Hess, Serv, 1:06.21; Reba Trani, Sit, 1:06.28; Elise Alexander, Lat, 1:06.46; Stephanie Hampton, WV, 1:07.57; Lucy Spann, NP, 1:07.59; Jocelyn Bratten, Lat, 1:08.61; Jenna Rutecki, JD, 1:08.84; Emily Johannes, West, 1:09.23; Julia DiCostanzo, JD, 1:09.43.

100 BREASTSTROKE - Elizabeth Jagusch, Ket, 1:09.98; Laura Smith, Dim, 1:11.10; Meredith Uldrich, South, 1:11.41; Genny Konicke, Serv, 1:11.99; Megan Cavanaugh, East, 1:12.08; Felina Rosadiuk, Lat, 1:12.70; Carole Triem, Pet, 1:13.13; Genny Szymanski, Haines, 1:13.60; Lia Heifetz, JD, 1:14.51; Amy Wadley, Ket, 1:14.91; Jordan Reeves, Lat, 1:15.53; Courtney Jochens, Serv, 1:16.63; Michal Wilson, East, 1:16.76; Angela Henderson, Pet, 1:17.42; Hannah Ferree, WV, 1:18.32; Lacey Hanni, Dim, 1:18.60.

400 FREESTYLE RELAY - Lathrop, 3:48.23; Service, 3:50.40; Dimond, 3:54.86; North Pole, 4:04.98; Juneau-Douglas, 4:08.62; East Anchorage, 4:09.23; Ketchikan, 4:09.69; Soldotna, 4:11.79; Chugiak, 4:13.37; South Anchorage, 4:14.63; West Anchorage, 4:22.19; West Valley, 4:37.15; Sitka, 5:04.92; Kenai Central, 5:21.06.

200-YARD MEDLEY RELAY - South Anchorage, 1 minute, 48.39 seconds; Lathrop, 1:48.43; Juneau-Douglas, 1:49.77; Sitka, 1:51.15; Dimond, 1:51.48; East Anchorage, 1:52.51; Service, 1:54.80; Ketchikan, 1:55.38; Chugiak, 1:56.66; West Anchorage, 1:57.58; West Valley, 2:00.43; North Pole, 2:02.09; Bartlett, 2:09.52; Kenai Central, 2:20.86.

200 FREESTYLE - Tyler Hennon, JD, 1:50.91; Kyle O'Brien, JD, 1:51.82; Nathan Grabowski, Sold, 1:53.74; Jung Kim, Sew, 1:55.27; David Henry, Chug, 1:56.74; Bret Bye, South, 1:57.04; Ben Steyer, Lat, 1:58.62; Andy Otis, Ket, 1:58.63; Neil Messer, Bart, 2:00.27; Quinn Bennett, Dim, 2:00.38; James Bowden, Chug, 2:00.48; Brian Heaslett, East, 2:00.73; Jude Hanni, Dim, 2:00.94; Max Rosefigura, West, 2:01.64; Q Smyth, JD, 2:02.89; Bear Shore, Dim, 2:03.42; Joseph Spann, NP, 2:03.42.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Scott Woster, NP, 2:02.87; Kyle O'Brien, JD, 2:08.40; Cade Roberts, WV, 2:08.59; Bret Bye, South, 2:09.31; Josh Yoo, South, 2:09.34; Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 2:10.50; Heaslet, East, 2:14.40; Ethan Wheat, Serv, 2:15.82; James Bowden, Chug, 2:16.31; Bear Shore, Dim, 2:17.10; Andy Otis, Ket, 2:17.41; Matt Josephson, JD, 2:17.60; Jude Hanni, Dim, 2:17.63; Kelsey Knoble, East, 2:17.63; Alex Dailey, Sit, 2:19.18; Jonathan Keill, Lat, 2:19.83.

50 FREESTYLE - Jared Jamie, Serv, 23.03; Matt Way, Sit, 23.35; Quinn Bennett, Dim, 23.56; Garrett Anderson, West, 23.99; Q Smyth, JD, 24.00; Eric Ferree, WV, 24.06; Landon Mishler, Ken, 24.09; Heaslet, East, 24.24; Max Becker, Lat, 24.31; Nolan Schmidt, Sky, 24.31; Aaron Heaslett, East, 24.39; Jung Kim, Sew, 24.41; Zac Hepler, Chug, 24.64; Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 24.76; Ole Stockley, South, 24.97; Colin Dudley, Sold, 24.98.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (SIX-DIVE SEQUENCE) - Matt Arb, Serv, 219.55 points; Eamon Stack, WV, 190.80; Max Bogren, WV, 179.75; Matt Bunker, South, 164.75; Alex Wolf, Chug, 158.55; Dustin Mariman, Sold, 151.80; Bantes, South, 150.10; Andy Knowles, Ken, 144.40; Peter Villa, NP, 141.00; Brian Hibberd, Sky, 135.60; Brett Frazer, Serv, 130.85; Brandon Baker, East, 106.90; Chris Allen, Lat, 92.70; Hutchins, South, 91.45 (Name not legible, Serv, 128.35).

100-YARD BUTTERFLY - Jared Jamie, Serv, 56.13 seconds; Caleb Severns, Lat, 56.37; Matt Way, Sit, 57.42; David Henry, Chug, 58.61; Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 58.73; Nathan Grabowski, Sold, 59.29; Josh Yoo, South, 1:01.62; Brian Heaslett, East, 1:01.83; Garrett Anderson, West, 1:02.52; Thomas, South, 1:02.99; Alex Dailey, Sit, 1:04.47; Andre Phillips, East, 1:04.48; Jano Fair, Lat, 1:04.67; Abe Levy, JD, 1:05.03; Andy Otis, Ket, 1:05.54; Jacob Lingnau, East, 1:07.49.

100 FREESTYLE - Cade Roberts, WV, 51.01; Kyle O'Brien, JD, 51.46; Tyler Hennon, JD, 52.01; Jeff Ahern, Lat, 52.52; Brian Lilly, Chug, 52.61; Q Smyth, JD, 53.10; Brian Heaslet, East, 53.34; Max Rosefigura, West, 53.61; Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 54.84; Karl Chaudhary, Ket, 54.85; Nolan Schmidt, Sky, 54.88; Max Becker, Lat, 54.94; Jude Hanni, Dim, 55.35; Connor Pihl, Ket, 55.42; Zac Hepler, Chug, 55.46; Colin Dudley, Sold, 55.49.

500 FREESTYLE - Tyler Hennon, JD, 5:00.20; Scott Woster, NP, 5:04.80; Bret Bye, South, 5:14.58; James Bowden, Chug, 5:22.11; Garrett Anderson, West, 5:22.15; Quinn Bennett, Dim, 5:24.55; Bear Shore, Dim, 5:27.60; Ethan Wheat, Serv, 5:28.19; Kelsey Knoble, East, 5:37.72; Christian Reiss, Lat, 5:32.32; Neil Messer, Bart, 5:32.38; Joseph Spann, NP, 5:35.56; Eric Ferree, WV, 5:40.99; Ken Burelson, South, 5:41.73; Jason Oswald, South, 5:42.02; Nick Wolfe, Lat, 5:46.45.

200 FREESTYLE RELAY - Chugiak, 1:37.37; Soldotna, 1:37.71; Juneau-Douglas, 1:37.82; Lathrop, 1:37.98; Sitka, 1:38.11; Dimond, 1:40.32; West Valley, 1:40.08; Ketchikan, 1:40.81; Kenai Central, 1:44.36; Service, 1:45.04; North Pole, 1:45.17; East Anchorage, 1:45.82; South Anchorage, 1:47.11; Skyview, 1:50.14; West Anchorage, 2:20.45.

100 BACKSTROKE - Caleb Severns, Lat, 55.06; Kyle O'Brien, JD, 57.10; Tyler Hennon, JD, 58.85; Matt Way, Sit, 1:00.87; Jeff Ahern, Lat, 1:01.84; Neil Messer, Bart, 1:02.59; Andy Otis, Ket, 1:03.25; Josh Yoo, South, 1:03.56; Quinn Bennett, Dim, 1:04.25; Andre Phillips, East, 1:07.40; Luke Miller, West, 1:07.54; Gavin McGown, Sit, 1:07.92; Robert Stein, Sit, 1:09.71; Karl Chaudhary, Ket, 1:09.81; Chen, East, 1:10.59; Marcel Krenzelok, Chug, 1:10.92.

100 BREASTSTROKE - Josh Yoo, South, 1:04.07; Bret Bye, South, 1:05.89; Matt Way, Sit, 1:07.72; Bear Shore, Dim, 1:08.13; John Butcher, Monroe, 1:09.40; Jude Hanni, Dim, 1:09.54; Jonathan Keill, Lat, 1:09.92; Matt Josephson, JD, 1:09.94; Travis Blair, JD, 1:10.91; Ben Steyer, Lat, 1:11.47; Landon Mishler, Ken, 1:11.98; Gavin McGown, Sit, 1:12.18; Brian Lilly, Chug, 1:12.77; Messer, Bart, 1:12.83; Connor Pihl, Ket, 1:13.78; Paul Miranda, East, 1:13.34.

400 FREESTYLE RELAY - East Anchorage, 3:36.75; Juneau-Douglas, 3:36.93; Chugiak, 3:37.84; West Valley, 3:39.65; Soldotna, 3:45.19; Lathrop, 3:48.88; Dimond, 3:53.03; West Anchorage, 3:53.76; Ketchikan, 3:55.73; West Anchorage, 4:00.00; Sitka, 4:20.13; Service, 4:31.24; Kenai Central, 4:37.20.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING