http://racerealty.com/

Bears unstoppable early

JDHS boys, girls sweep cross country meet for second straight week, Francis wins again

Posted: Wednesday, September 09, 2009

For the second time in as many weeks, the Juneau-Douglas High School cross country teams pulled off a boys-girls sweep, this time in Wrangell.

Ryan Long / Courtesy Photo
Ryan Long / Courtesy Photo

The girls' team was once again dominant, placing three runners in the top five, including first-place Leah Francis (19:13) and second-place Annika Ord (20:54). Melissa Skan finished fifth (22:04), and Sid Browning also cracked the top 10, finishing tenth (22:49).

The girls beat out Sitka for the top spot with 27 points to the Wolves' 39. Ketchikan came in third with 75 points, Mount Edgecumbe fourth with 127, Klawock fifth with 137 and host Wrangell sixth with 150.

"It was one of the bigger meets we'll have in the Southeast this season, so the start of the race was really crowded," Skan said of the meet. "We shifted over right when the gun went off into shorter lines because we have such a big team, and it kind of bottlenecked a couple hundred meters into the course. A couple of kids fell on the way out, so it was a little rough.

"The course was kind of uneven and maybe a little bit long, so I think we ended up with slower times than our previous weekend. But overall, we competed pretty well, and the weather was nice," she continued. "I think the team is really improving."

The boys' team took the top spot with Zach Bursell finishing third (16:48), and Sage Thibodeau fourth (16:50). JDHS owned the second five, with Robin Woodby (17:52), Jesse Miller (17:52), Andre Bunton (17:53) and Tal Norvell (17:54) finishing fifth through ninth, respectively.

"We're starting to run better as a pack, so that bodes well," boys' coach Guy Thibodeau said.

JDHS cruised into first place with 28 points, followed by Sitka's 69, Ketchikan's 88, Craig's 99, Wrangell's 129, Thunder Mountain's 201 and Klawock's 217.

Thibodeau said Bunton is showing great improvement after getting dinged up over the summer.

"It was nice to see Andre get his speed back," he said. "He's been battling ankle injuries, but he moved back up into that pack of four. And Tal has continued to really shine as a freshman. He's really showing a lot of progress. Sage and Zach are running steady up front, and we'd like to get them a little bit stronger this week and get them closer to the front pack."

Miller thought the course was difficult because it wasn't very wide.

"I thought it was a challenging course, and the gravel didn't make it any easier," he said. "And there were really tight corners, so there were people shoving and pushing, just trying to make their way to the front. Our little pack of four found it kind of difficult to push our way up there."

Next up, the teams will compete in Palmer this weekend on the same course the state meet is held this year.

"We've been trying to get through these first couple of races, and the point is to get them ... fresh legs for the trip up to Palmer this weekend on the state meet course," Thibodeau said. "We've run two hard workouts the past couple of weeks back to back. So we're cutting back a little bit this week to help freshen them up, then we'll go back to a pretty hard week of training next week."

Boys' Team Results:

1. Juneau-Douglas 28; 2. Sitka 69; 3. Ketchikan 88; 4. Craig 99; 5. Wrangell 129; 6. Mount Edgecumbe 130; 7. Thunder Mountain 201; 8. Klawock 217.

Individual Results:

1. Isaac Updike, Ketchikan, 16:24; 2. Lucas Updike, Ketchikan, 16:41;3. Zach Bursell, Juneau-Douglas, 16:48; 4. Sage Thibodeau, Juneau-Douglas, 16:50; 5. Niko Friedman, Sitka, 17:22; 6. Robin Woodby, Juneau-Douglas, 17:52; 7. Jesse Miller, Juneau-Douglas, 17:52; 8. Andre Bunton, Juneau-Douglas, 17.53; 9. Tal Norvell, Juneau-Douglas, 17:54; 10. Stephen McIntyre, Sitka, 18:09; 11. James Kahler, Sitka, 18:17; 12. Daniel Coffey, Craig, 18:23; 13. Patrick Howell, Wrangell, 18:41; 14. David Nelson, Craig, 18:50; 15. Steven Johnson, Wrangell, 18:53; 16. Ian Andrews, Juneau-Douglas, 19:01; 17. Keagan Lervick, Ketchikan, 19:02; 18. Ryan Baxter, Craig, 19:12; 19. Curtis Turner, Mount Edgecumbe, 19:21; 20. George Jones, Sitka, 19:23; 21. Kyle Packer, Klawock, 19:31; 22. Brian Turner, Mount Edgecumbe, 19:33; 23. Cooper Gale, Sitka, 19:34; 24. Jordan Johnson, Mount Edgecumbe, 19:33; 25. Dawson Walker, Juneau-Douglas, 19:49; 26. Kyle Groshong, Wrangell, 19:58; 27. Shadd Rudick, Juneau-Douglas, 20:04; 28. Willie Brand, Craig, 20:07; 29. Sam Woolsey, Sitka, 20:09; 30. Avery Stewart, Thunder Mountain, 20:10; 31. Alec Calloway, Juneau-Douglas, 20:15; 32. Dylan Castle, Craig, 20:16; 33. Terry Rogers, Mount Edgecumbe, 20:20; 34. Arnold Gillespie, Sitka, 20:24; 35. Ben Tamone, Juneau-Douglas, 20:25; 36. Marco Torres, Ketchikan, 20:31; 37. Adam Neisham, Juneau-Douglas, 20:33; 38. D.J. Almenzor, Craig, 20:34; 39. Kent Johnson, Wrangell, 20:35; 40. Henry Horner, Mount Edgecumbe, 20:36; 41. Jeff Whisman, Ketchikan, 20:46; 42. Grayson Carlile, Juneau-Douglas, 20:47; 43. Alec Pankow, Ketchikan, 20:50; 44. Wilson Suzuki, Thunder Mountain, 20:52; 45. Cody Updike, Ketchikan, 20:53; 46. Paul Busse, Klawock, 20:55; 47. Jeremy Kewan, Mount Edgecumbe, 20:57; 48. Chris Clement, Sitka, 20:58; 49. Matthew Atkinson, Metlakatla, 21:24; 50. Gabriel Potts, Ketchikan, 21:28; 51. Jon Florschutz, Wrangell, 21:30; 52. Jacob Potts, Ketchikan, 21:36; 53. Martin Woobby, Juneau-Douglas, 21:39.

Girls' Team Results:

1. Juneau-Douglas 28; 2. Sitka 69; 3. Ketchikan 75; 4. Mount Edgecumbe 127; 5. Klawock 137; 6. Wrangell 150.

Individual Results:

1. Leah Francis, Juneau-Douglas, 19:13; 2. Annika Ord, Juneau-Douglas, 20:54; 3. Shelayne Greaves, Ketchikan, 21:27; 4. Kari Paustion, Sitka, 21:37; 5. Melissa Skan, Juneau-Douglas, 22:04; 6. Kathryn Medinger, Sitka, 22:14; 7. Amber Nickerson, Craig, 22:34; 8. Jennifer Macintyre, Sitka, 22:36; 9. Bailey Brady, Sitka, 22:39; 10. Sid Browning, Juneau-Douglas, 22:49; 11. Alice Ottoson-McKeen, Juneau-Douglas, 23:01; 12. Aubrey Brisco, Juneau-Douglas, 23:04; 13. Alison Delabruere, Juneau-Douglas, 23:17; 14. Cassie Williams, Klawock, 23:19; 15. Sarah Rasmussen-Rehkopf, Sitka, 23:33; 16. Melissa Castle, Craig, 23:35; 17. Courtney Galloway, Ketchikan, 23:49; 18. Sarah Donohoe, Juneau-Douglas, 23:46; 19. Janessa Porter, Ketchikan, 23:50; 20. Brandi Hale, Mount Edgecumbe, 23:52; 21. Alaire Hughey, Sitka, 23:58; 22. Justine Webb, Sitka, 24:06; 23. Kara Barlow, Craig, 24:23; 24. Geneva Peters, Ketchikan, 24:24; 25. Alissa Weberg, Ketchikan, 24:27; 26. Clare Jurczak, Sitka, 24:29; 27. Alex Owen, Craig, 24:35; 28. Talea Davis, Wrangell, 24:36; 29. Karissa Jackson, Juneau-Douglas, 24:37; 30. Nicole Pingayak, Mount Edgecumbe, 24:38; 31. Tonya Busse, Klawock, 24:55; 32. Pauline Shellabarger, Mount Edgecumbe, 24:57; 33. Enriqueta Hill, Ketchikan, 25:05; 34. Shiree Sells, Ketchikan, 25:00; 35. Louisa Ortiz, Ketchikan, 25:08; 36. Mary Gianoti, Juneau-Douglas, 25:09; 37. Elena Dolitsky, Juneau-Douglas, 25:16; 38. Selena Barajas, Ketchikan, 25:18; 39. Amy Gladsjo, Wrangell, 25:26; 40. Hillary Hunter, Petersburg, 25:29; 41. Lainey Beaver, Mount Edgecumbe, 25:34; 42. Clancey Cheeley, Juneau-Douglas, 25:37; 43. Hannah Parson, Kake, 25:47; 44. Tiffany Merritt, Wrangel, 25:47; 45. Victoria Carl, Klawock, 25:59; 46. Mykayla Rooney, Wrangell, 26:03; 47. Lia Domke, Juneau-Douglas, 26:04; 48. Rhyan Holmes, Thunder Mountain, 26:06; 49. Alyson Lovett, Sitka, 26:11; 50. Melissa Elliott, Ketchikan, 26:17; 51. Hillary Scherrer, Petersburg, 26:23; 52. Clara McConnell, Mount Edgecumbe, 26:24; 53. Tess Larson, Klawock, 27:01; 54. Hannah Carson, Ketchikan, 27:05; 55. Jennifer Choudery, Ketchikan, 27:07; 56. Sydney Isaacs, Klawock, 27:34; 57. Ashlynn Kay, Thunder Mountain, 27:42; 58. Katie Poor, Juneau-Douglas, 27:54; 59. Chelsea Mills, Kake, 27:55; 60. Michelle Slwooko, Mount Edgecumbe, 28:00; 61. Bridget Tew, Klawock, 28:11; 62. Jaci Wright, Wrangell, 28:27; 63. Monica Ashenfelter, Juneau-Douglas, 28:27; 64. Danielle Larson, Klawock, 29:26; 65. Nicole Craft, Mount Edgecumbe, 29:30; 66. Elizabeth Eaton, Metlakatla, 29:56; 67. Maura Sullivan, Petersburg, 31:26; 68. Kassandra Bean, Kake, 32:50; 69. Rei Allgood, Ketchikan, 33:55; 70. Nina Brandt-Erichsen, Ketchikan, 34:01; 71. Yvonne Peterson, Kake, 34:45; 72. Janelle Caspersen, Metlakatla, 36:05.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING