Alaska High School Top 16 Swimming and Diving performances

Posted: Wednesday, September 13, 2006

Alaska High School Top 16 Swimming and Diving Performances

Sound off on the important issues at

As of Sept. 12, courtesy of Juneau-Douglas High School coach John Wray

GIRLS STANDINGS

200-YARD MEDLEY RELAY

Juneau-Douglas 01:55.16

Ketchikan 01:55.41

Service 01:57.37

East 01:57.68

Lathrop 01:58.65

South 01:58.81

Petersburg 02:00.45

West Valley 02:01.30

Homer 02:01.57

Sitka 02:01.67

Dimond 02:01.96

Chugiak 02:03.31

North Pole 02:03.93

Soldotna 02:06.37

West 02:07.07

Colony 02:12.50

200 FREESTYLE

Kristin Jones (11), JD 02:01.07

Yana Garvey (10), Dim 02:02.03

Melissa Bogert (11), JD 02:02.08

Jenni Rinker (12), Ser 02:02.90

Amanda Jones (12), JD 02:03.08

Hannah Iverson (9), Ser 02:03.13

Ariel Hyams (10), West 02:03.45

Elizabeth Jagusch (12), Ket 02:04.19

Monica Veit (12), South 02:05.22

Erin McDuffie (10), Ser 02:05.34

Brogan Beyette (11), Chug 02:05.48

Sophie May (10), NP 02:05.49

Amber Kelly (11), JD 02:05.60

Elizabeth Bennett (9), Mon 02:07.20

Erin Anderson (11), Lath 02:07.28

Koko Urata (11), JD 02:07.80

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Laura Miller (10), Ket 02:11.83

Kristin Jones (11), JD 02:14.39

Megan Cavanaugh (11), East 02:14.65

Yana Garvey (10), Dim 02:14.80

Elizabeth Jagusch (12), Ket 02:18.75

Ariel Hyams (10), West 02:19.21

Stephanie Hampton (12), WV 02:19.28

Sara Bogert (11), JD 02:19.90

Melissa Bogert (11), JD 02:20.43

Alyssa Keill (10) Lath 02:20.79

Elizabeth Bennett (9), Mon 02:21.10

Chelsea Knight (9), South 02:21.55

Maya Radonich (9), East 02:22.32

Hannah Iverson (9), Ser 02:22.62

Ilaura Reeves (9), Lath 02:22.98

Dana Bye (11), South 02:23.47

50 FREESTYLE

Jenni Rinker (12), Ser 24.77

Sara Bogert (11), JD 25.41

Elizabeth Jagusch (12), Ket 25.53

Melissa Bogert (11), JD 25.70

Julia DiCostanzo (12), JD 25.79

Yana Garvey (10), Dim 25.83

Ilaura Reeves (9), Lath 25.86

Kirsten Adams (12), Serv 25.93

Lauren Langford (12), West 25.94

Lydia Marey (11), Sohi 25.95

Kelly Brakora (10), East 26.20

Jenna Rutecki (11), JD 26.33

Sophie May (10), NP 26.36

Tessa Hasbrouck (9), Pet 26.37

Steffi Anderson (12), Dim 26.39

Hannah Iverson (9), Ser 26.46

1-METER DIVING

Emily Whitstine (12), Col 224.65

Megan Morton (12), Dim 217.80

Melissa Wood (12), Lath 216.60

Shereen Whitford (12), Col 186.25

Rose Mueller (12), WV 163.45

L Veit, South 162.15

Allison Sharp (10), JD 161.90

Chana Dulin (12), Ket 157.70

Alyssa Wigby, Serv 153.40

Alexandra Brown (10), JD 152.10

Racheal Klancher, Ser 150.25

Kate Sanders, ER 146.85

Suzannah Whitford (10), Col 146.65

Julia Parrish (9), Lath 144.50

Madelyn Peterson (10), Pal 144.25

Meyer, East 142.55

100 BUTTERFLY

Melissa Bogert (11), JD 58.91

Megan Cavanaugh (11), East 59.06

Laura Miller (10), Ket 59.98

Amanda Jones (12), JD 01:01.25

Kristen Jones (11), JD 01:01.27

Elizabeth Jagusch (12), Ket 01:02.13

Stephanie Hampton (12), WV 01:02.37

Elizabeth Bennett (9), Mon 01:03.27

Amber Kelly (11), JD 01:03.81

Courtney Rawlins , NP 01:04.02

Sarah Felix (11), JD 01:04.06

Mary Broschat (9), Sit 01:04.49

Kirsten Adams (12), Serv 01:05.13

Abbey Jackson (12), Pet 01:05.14

Kirsta Bezenek (10), Ket 01:05.28

Rita Spann (10), NP 01:05.39

100 FREESTYLE

Jenni Rinker (12), Ser 54.17

Yana Garvey (10), Dim 55.43

Elizabeth Jagusch (12), Ket 55.55

Sara Bogert (11), JD 55.62

Taylor Walker (10), East 55.88

Erin McDuffie (10), Ser 55.93

Amanda Jones (12), JD 56.32

Kristen Jones (11), JD 56.77

Julia Dicostanzo (12), JD 56.85

Sophie May (10), NP 56.93

Lydia Marey (11), Sohi 57.17

Lauren Langford (12), West 57.47

Hannah Iverson (9), Ser 57.49

Jenna Rutecki (11), JD 57.62

Chelsea Knight (9), South 57.79

Tessa Hasbrouck (9), Pet 57.90

500 FREESTYLE

Laura Miller (10), Ket 05:11.98

Megan Cavaungh (11), East 05:14.29

Kristin Jones (11), JD 05:16.58

Katelyn Payne (9), Was 05:27.82

Hannah Iverson (9), Ser 05:30.18

Yana Garvey (10), Dim 05:32.06

Alyssa Keill (10), Lath 05:33.07

Melissa Bogert (11), JD 05:33.70

Ariel Hyams (10), West 05:34.20

Amber Kelly (11), JD 05:34.91

Elizabeth Jagusch (12), Kayhi 05:36.85

Erin McDuffie (10), Ser 05:37.37

Maia Dickinson (11), East 05:38.43

Ilaura Reeves (9), Lath 05:39.66

Stephanie Hampton (12), WV 05:40.50

Christine Butcher (11), Mon 05:41.36

200 FREESTYLE RELAY

Juneau-Douglas 01:42.40

Service 01:42.43

Ketchikan 01:45.74

Dimond 01:47.73

Sitka 01:48.01

Homer 01:48.25

South 01:49.16

North Pole 01:49.40

West Valley 01:50.47

East 01:50.73

Lathrop 01:52.11

Eagle River 01:52.32

Petersburg 01:52.66

West 01:52.67

Valdez 01:53.22

Soldotna 01:55.26

100 BACKSTROKE

Yana Garvey (10), Dim 59.82

Laura Miller (10), Ket 01:00.04

Jenni Rinker (12), Ser 01:01.68

Sara Bogert (11), JD 01:03.03

Katelyn Payne (9), Was 01:03.09

Kelly Brakora (10) East 01:03.14

Megan Cavaungh (11), East 01:03.25

Kristin Jones (11), JD 01:03.91

Kristin Adams (12), Serv 01:04.92

Dana Bye (11), South 01:04.95

Lyla Marey (11), Sohi 01:05.66

Abbey Jackson (12), Pet 01:05.95

Calie Caldwell (12), Chug 01:06.08

Julia DiCostanzo (12), JD 01:06.15

Jenna Rutecki (11), JD 01:06.27

Kiana McCrackin (10), Lath 01:06.67

100 BREASTSTROKE

Elizabeth Jagusch (12), Ket 01:07.86

Ilaura Reeves (9), Lath 01:10.49

Courtney Rawlins , NP 01:11.32

Meridith Uldrich (12), South 01:11.58

Monica Veit (12), South 01:12.50

Stephanie Hampton (12), WV 01:12.50

Mary Broschat (9), Sit 01:12.84

Lia Heifetz (11), JD 01:13.13

Alyssa Keill (10) Lath 01:13.32

Brogan Beyette (11), Chug 01:13.92

Kristin Jones (11), JD 01:14.03

Ariel Hyams (10), West 01:14.53

Katie Busch (10), JD 01:15.12

Amanda Jones (12), JD 01:15.12

Bryn Winterberger (9), Ser 01:15.17

Helen Reimer (12), Pet 01:15.38

400 FREESTYLE RELAY

Juneau-Douglas 03:46.13

Service 03:48.37

East 03:50.02

Kayhi 03:56.79

Lathrop 03:58.81

North Pole 03:59.13

Homer 03:59.55

South 04:00.73

West Valley 04:01.17

Dimond 04:02.49

Sitka 04:03.86

Chugiak 04:07.29

West 04:09.06

Petersburg 04:14.67

Eagle River 04:26.68

Soldotna 04:26.73

BOYS STANDINGS

200 MEDLEY RELAY

Sitka 01:43.08

Juneau-Douglas 01:44.77

East 01:48.32

Service 01:48.81

Wasilla 01:49.32

Lathrop 01:49.43

Dimond 01:50.51

North Pole 01:50.52

South 01:50.78

West 01:51.41

West Valley 01:52.25

Kenai 01:52.58

Chugiak 01:53.40

Soldotna 01:54.41

Petersburg 01:56.28

Ketchikan 01:59.79

200 FREESTYLE

Caleb Severns (12), Lath 01:47.89

David Henry (12), Chug 01:52.27

Josh Yoo (11), South 01:52.49

Charles Wholecheese (9) East 01:54.16

Ben Adams (11), Sit 01:54.17

Chris Hall (12), Ken 01:54.17

M. Summers, Dim 01:54.26

Ethan Wheat (12), Ser 01:54.92

Joe Spann, NP 01:55.34

Austin Hussong (10), Dim 01:55.80

Kory Kinney (9), Dim 01:56.08

Cameron Gmehlin (9), Ser 01:56.30

Max Rosefigura (12), West 01:56.77

Kelsey Knoble (12), East 01:57.74

John Lee (12), WV 01:57.82

Andy Otos (12), Kayhi 01:58.03

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Kyle O'Brien (12), JD 01:59.62

Josh Yoo (11), South 02:00.83

Kwan-Jin Bloomfield (12), Dim 02:04.39

Cody Brunette (9), JD 02:05.85

Wyatt Adams (9), Ser 02:05.97

Alex Dailey (12), Sit 02:09.06

Chris Hall (12), Ken 02:10.54

Seth Cayce (9), JD 02:11.66

Ben Campen (12), Sit 02:11.76

Joe Spann, NP 02:12.43

Ben Adams (11), Sit 02:13.17

Kelsey Knoble (12), East 02:13.36

Gavin McGown (12), Sit 02:13.82

Kyle Kinney (9), Dim 02:14.15

Tim Olorenshaw (10), Lath 02:15.37

Bryan Lovett (12), Sit 02:15.46

50 FREESTYLE

Ben Adams (11), Sit 22.55

Max Rosefigura (12), West 23.27

Ben Campen (12), Sit 23.33

Eric Ferree (11), WV 23.36

Caleb Severns (12), Lath 23.36

Lars Matkin (11), Hom 23.52

Chris Hall (12), Ken 23.60

Gavin McGown (12), Sit 23.67

Colin Dudley (11), Sohi 23.78

Dew Vandermeer (9), WV 23.86

Charles Wholecheese (9) East 23.87

Eric Friccero (10), Kod 23.94

Austin Hussong (10), Dim 24.03

Ole Stockley (12), South 24.12

Alex Dailey (12), Sit 24.15

Luke Miller (12), West 24.21

1-METER DIVING

Sam White (10), NP 243.95

Brandon Baker (11), East 234.40

Ryan Hogan (12), Was 201.90

Erin Hogan (10), Was 187.45

James McDonald (12), Ser 183.20

Nathan Teal (10) JD 172.15

Mercereau, Dim 171.45

A. Mercereau, Dim 170.25

C. Highly, South 167.95

Adam Fisher (12), Pet 167.70

Spencer Round (11), Ket 167.45

Anndy Knowles (12), Ken 164.90

Tim Schachle (11), Col 164.10

C. Highley, South 159.40

Thomas Fuller, Ser 154.45

100 BUTTERFLY

Kyle O'Brien (12), JD 54.22

Cody Brunette (9), JD 54.78

David Henry (12), Chug 55.23

Caleb Severins (12), Lath 55.24

Chirs Hall (12), Ken 55.48

Kwan-Jin Bloomfield (12), Dim 55.49

Brian Ritchie (11), Hom 55.77

Wyatt Adams (9), Ser 55.88

Ethan Wheat (12), Ser 56.13

Tom Hightower (11), Was 57.98

Aaron Heaslet (11), East 58.00

Jong Kim (12), Sew 58.31

Charles Wholecheese (9) East 58.81

Gavin McGown (12), Sit 58.98

Joe Spann, NP 59.76

Ben Adams (11), Sit 01:00.82

100 FREESTYLE

Kyle O'Brien (12), JD 49.07

Ben Adams (11), Sit 49.75

Caleb Severns (12), Lath 49.98

Aaron Heaslet (11), East 50.61

Wyatt Adams (9), Ser 51.34

Max Rosefigura (12), West 51.64

Cody Brunette (9), JD 52.00

Jong Kim (12), Sew 52.05

Lars Matkin (11), Hom 52.23

Ben Campen (12), Sit 52.37

Chris Hall (12), Ken 52.47

Austin Hussong (10), Dim 52.51

Gavin McGown (12), Sit 53.06

Colin Dudley (11), Sohi 53.08

Andy Otos (12), Kayhi 53.22

Eric Ferree (11), WV 53.24

500 FREESTYLE

Caleb Severns (12), Lath 05:00.44

Josh Yoo (11), South 05:00.52

M. Summers, Dim 05:02.89

David Henry (12), Chug 05:03.21

Ethan Wheat (12), Ser 05:04.72

Kyle Kinney (9), Dim 05:05.73

Andy Otos (12), Ket 05:10.45

Cameron Gmehlin (9), Ser 05:12.05

Austin Hussong (10), Dim 05:14.91

Rumen Doggett (10), Sit 05:15.40

Jamie Gorman (12), Sit 05:15.61

Austin Reed (9), Kod 05:20.59

Chris Hall (12), Ken 05:20.61

Tanner Armstrong (9), Bart 05:24.45

John Lee (12), WV 05:27.47

Bryan Lovett (12), Sit 05:28.34

200 FREESTYLE RELAY

Sitka 01:32.71

Juneau-Douglas 01:34.35

West Valley 01:36.57

East 01:37.01

West 01:37.35

Homer 01:37.53

North Pole 01:37.81

South 01:38.89

Service 01:39.42

Kodiak 01:40.15

Dimond 01:40.52

Chugiak 01:40.54

Lathrop 01:40.59

Kenai 01:40.97

Soldotna 01:41.31

Bartlett 01:45.81

100 BACKSTROKE

Caleb Severns (12), Lath 54.97

Kyle O'Brien (12), JD 56.74

Cody Brunette (9), JD 56.99

Kelsey Knoble (12), East 57.77

Chris Hall (12), Ken 59.22

Kyle Kinney (9), Dim 01:00.34

Josh Yoo (11), South 01:00.35

Austin Hussong (10), Dim 01:01.06

Gavin McGown (12), Sit 01:01.40

Tim Olorenshaw (10), Lath 01:01.53

Dylan Wannamaker, Ken 01:01.63

Ben Adams (11), Sit 01:01.66

Wyatt Adams (9), Ser 01:01.67

Zach Stone, Bart 01:01.75

Alex Dailey (12), Sit 01:02.15

Wil Fernandez (12), Was 01:02.42

100 BREASTSTROKE

Josh Yoo (11), South 01:01.88

Ben Campen (12), Sit 01:03.22

Kwan-Jin Bloomfield (12), Dim 01:03.70

Caleb Severns (12), Lath 01:04.10

Cody Brunette (9), JD 01:05.97

Cameron Gmehlin (9), Ser 01:06.07

Gavin McGown (12), Sit 01:06.44

Joe Spann NP 01:06.93

Seth Cayce (9), JD 01:07.28

Aaron Heaslet (11), East 01:07.54

Andrew Vallion (12), Sit 01:07.86

Drew Vandermeer (9), WV 01:08.21

Eric Ferree (11), WV 01:08.41

Keegan Severns (9), Lath 01:08.47

Wyatt Adams (9), Ser 01:08.56

Ethan Wheat (12), Ser 01:08.82

400 FREESTYLE RELAY

Dimond 03:28.59

Service 03:30.80

East 03:31.74

Sitka 03:33.09

Juneau-Douglas 03:35.09

North Pole 03:39.28

West Valley 03:39.49

Chugiak 03:41.15

Wasilla 03:41.30

West 03:42.71

Lathrop 03:45.71

South 03:48.16

Kodiak 03:50.13

Kenai 03:50.29

Soldotna 03:51.29



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING