http://racerealty.com/

Cross Country results

Posted: Sunday, September 17, 2006

Jack Eddy Classic

Sound off on the important issues at

Saturday, 5 kilometers, Petersburg

BOYS

TEAM RESULTS

Wrangell 64

Sitka 87

Craig 105

Mount Edgecumbe 112

Ketchikan 121

Juneau-Douglas 157

Kake 169

Petersburg 184

Klawock 215

Skagway 238

Metlakatla 294

Yakutat N/A

(Note: Yakutat did not have enough runners to record a team score).

INDIVIDUAL RESULTS

Jonathan Kreiss-Tomkins, S 17:34.56

KennY Wilson, W 18:00.56

Nathan Horner-Raffaele, Mt.E 18:01.09

Tony Mach, Kake 18:05.10

Ivan Radtke, Mt.E 18:15.31

Daniel Coffey, C 18:22.56

Bowdre Copeland, Mt.E 18:24.36

Ryan Howell, W N/A

Mickey Wilson, Ska 18:30.63

Logan Evans, S 18:31.11

Timothy Erickson, P 18:36.17

Adam Sadler, C 18:37.66

Isaac Updike, Ket 18:45.88

Thomas Porter, Kla 18:47.40

Cody Rushmore, W 18:47.67

Houston Vaughn, C 18:49.64

Galen Reed, W 18:49.64

Eric Lord, Ket 18:59.16

Robin Woodby, JDHS 19:03.57

Lincoln Wild, S 19:07.88

Erik Schlechter, JDHS 19:09.96

Rolland Wimberley, W 19:11.99

Nic Ashton, W 19:15.26

Grant Boles, Ket 19:22.19

Ian Blair, S 19:24.82

Arthur Martin, C 19:37.12

Quinn Weber, Skag 19:38.59

Adam Dolan, Kake 19:39.42

Jake Clemens, P 19:40.35

Daniel Moore, Kake 19:46.30

Carl Bogren, Y 19:51.76

Vince Licari, S 19:54.88

Bryan Moody, Ket 19:55.42

Ryan Armour, Kla 19:55.94

Tore Singstad, Ket 20:01.96

Nicholas Waldo, JDHS 20:02.72

Dean Cavanaugh, Kake 20:04.90

Ian Longridge, Sit 20:05.30

Aaron Kearns, JDHS 20:09.85

Scott Gile, W 20:11.22

Joe Peter, Mt.E 20:12.49

Tyler Elliot, Ket 20:21.13

Albert Pahang, Ket 20:21.53

Ian Poindexter, Sit 20:22.85

Dawson Walker, JDHS 20:29.53

Ron Durgan, C 20:31.09

Jeff Whicker, C 20:32.04

Brett Lopez, P 20:39.91

Kyle Scherrer, P 20:52.08

Carl Hernandez, P 20:52.59

Mark Reid, JDHS 20:58.40

Bobby Pendleton, C 20:59.11

Jeremy Meece, Kla 21:05.04

Travis LaLonde, W 21:05.68

Daniel Venneberg, S 21:06.56

Barry Gadd, W 21:08.65

John McCullough, P 21:10.39

Anthony Lemoine, Kla 21:11.04

Stan Patterson, Met 21:15.78

Seth Wunrow, Sit 21:18.14

Jason Enright, Met 21:28.53

Travis Britain, Sit 21:28.73

Myles Creed, Mt.E 21:46.68

Jack Galaktionoff, P 21:55.51

Zachary Mills, Met 21:56.05

Will Riley, Mt.E 22:05.11

Arnold Dick, Sit 22:16.13

Cole Anderson, C 22:28.74

Dean Mehan, Met 22:31.86

Cameron Lacy, Ket 22:34.55

Hugo Groslambert, C 22:45.94

Sean Hill, Kla 23:09.92

Mike DeBell, Sit 23:28.08

Jacob Charles, Met 23:36.40

Jory Williams, Met 23:57.93

Kevin McGowan, Sit 24:19.67

Billy Fifield, Kla 24:35.30

Tom Littlefield, Skag 24:59.57

Caleb Spragg, P 25:15.17

Jake Henrickson, Skag 26:03.24

Seth Anderson, Met 28:20.79

Michael Vera, Met 28:20.79

Trevor VanHouton, Skag 29:13.71

Cody Williams, Kla 30:11.44

Jessie Adams, Kake 30:17.25

Samson Demmert, Y 31:30.00

GIRLS

TEAM RESULTS

Juneau-Douglas 45

Sitka 70

Mount Edgecumbe 78

Petersburg 91

Skagway 100

Yakutat 109

Craig N/A

Ketchikan N/A

Wrangell N/A

Kake N/A

Klawock N/A

Metlakatla N/A

(Note: Craig, Ketchikan, Wrangell, Kake, Klawock and Metlakatla did not have enough runners to record a team score.)

INDIVIDUAL RESULTS

Sara Poindexter, Sit 20:06.07

Molly Ortiz, Ket 20:35.79

Shelayne Greaves, Ket 21:10.04

Cathy Cooper, W 21:19.92

Natalie Pfeifer, K 21:26.92

Amanda Jensen, Skag 22:17.18

Bridgett Schwartz, P 22:18.30

Alison deLaBruere, JDHS 22:18.83

Elisha Thibodeau, JDHS 22:19:39

Mary Gianotti, JDHS 22:20.00

Lainey Beaver, Mt.E 22:29.35

Nicole Pingayak, Mt.E 22:36.04

Paige Hahn, Skag 22:36.90

Sarah Eichner, Ket 22:39.67

Shannon Agne, Sit 22:40.90

Yadira Ramirez, Kla 22:41.50

Emily Herbig, Skag 22:48.92

Glenna Coffey, C 22:50.60

Heidi Esbenshade, Y 22:51.19

Kelsey Davidson, Sit 23:04.85

Wendy Byrnes, JDHS 23:13.85

Justyne Wheeler, Y 23:19.40

Katie Poor, JDHS 23:20.62

Tayesia Nick, Mt.E 23:33.07

Jayne Aiken, P 23:40.79

Jane Fuqua, P 23:45.45

Peri Sanders, Mt.E 23:48.89

Maya Chambers, Sit 23:49.49

Megan Gunyah, Met 23:50.99

Elsa Sebastian, P 24:05.91

Katrina Fraker, Y 24:12.57

Lorena Williams, Y 24:19.85

Alyson Lovett, Sit 24:37.22

Angelina Sanchez, Mt.E 24:41.84

Rachel Tarver, JDHS 24:48.34

Maia Snelson, Sit 24:49.81

Rochelle Peeler, P 24:58.25

Tiffany Creed, Mt.E 25:14.57

Gabrielle Vance, JDHS 25:25.19

Lyndsey Haas, Sit 25:31.40

Roberta Eastwood, P 25:32.27

Kristan Gronlund, W 25:32.27

Pauline Shellabarger, Mt.E 25:35.86

Nickole Meissner, W 25:43.04

Esther Esbenshade, Y 25:48.75

Cherise Ryman, Y 26:32.79

Alice Donghi, Sit 26:38.34

Sierra Moran, Skag 26:45.09

Rebecca Armstrong, W 27:03.76

Laura McKay, P 27:07.75

Tracy Ralston, JDHS 27:23.42

Sharnel Vale, Y 27:24.25

Paulette Aceveda, Kake 27:27.48

Ayla Stromquist, Sit 27:38.28

Christine Slaght, P 28:01.07

Nicole Wooton, Kake 28:21.31

Hannah Hamburg, Sit 28:40.70

Shelby Surdyk, Skag 29:41.65

Gina Meucci, P 30:13.73

Alesha Smith, Met 30:40.79

Bridget Tew, Kla 31:34.10

Lillian Sensmeier, Y 33:06.49

Kayla Henrickson, Skag 33:10.33

Sheila Agne, Sit 34:03.14

Britney Nicholson, P DNF



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING